WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to ro translation catalogue (1256 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
ro[0]: Un alt abonament %d a fost verificat și nu a avut nevoie de reparații.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
ro: Următoarea plată este scadentă %s.

en:  Subscription Created
ro: Abonament creat

en:  Subscription Deleted
ro: Abonamentul a fost șters

en:  Subscription Switched
ro: Abonament schimbat

en:  Subscription Updated
ro: Abonament actualizat

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
ro: „%s” nu este un nou tip de comandă valid.

en: $0 Initial Checkout
ro: Plată inițială de 0 USD

en: $type passed to the function was not a string.
ro: $type transmis funcției nu a fost un șir.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
ro: %1$s %2$s apoi %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
ro[0]: %1$s %2$s apoi %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
ro: %1$s %2$s apoi %3$s la fiecare %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
ro: %1$s %2$s apoi %3$s la fiecare %4$s pe %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
ro: %1$s %2$s apoi %3$s pe %4$s %5$s în fiecare an

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
ro: %1$s %2$s apoi %3$s pe %4$s %5$s la fiecare %6$s an

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
ro: %1$s %2$s apoi %3$s în ziua %4$s a fiecărei luni %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
ro: %1$s %2$s apoi %3$s pe %4$s din fiecare lună

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
ro: %1$s %2$s apoi %3$s în ultima zi a fiecărei luni

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
ro: %1$s %2$s apoi %3$s în ultima zi a fiecărei %4$s lună

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
ro: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
ro: %1$s Finalizați plata la %2$sComanda %3$s%4$s pentru a vă putea schimba abonamentul.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
ro: %1$s după %2$s încercare gratuită

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
ro: %1$s și o taxă de înregistrare %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
ro: %1$s la fiecare %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
ro: %1$s la fiecare %2$s pe %3$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
ro[0]: %1$s pentru %2$d articol

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
ro: %1$s pentru %2$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
ro: %1$s încercare gratuită, apoi %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
ro: %1$s acum și

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
ro: %1$s pe %2$s %3$s în fiecare an

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
ro: %1$s pe %2$s %3$s la fiecare %4$s an

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
ro: %1$s în ziua %2$s a fiecărei luni %3$s

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
ro: %1$s în %2$s din fiecare lună

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
ro: %1$s în ultima zi a fiecărei %2$s lună

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
ro[0]: Abonamentul %1$s nu a putut fi actualizat: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
ro: Evenimentul de abonament %1$s declanșat la %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
ro: %1$s cu %2$s încercare gratuită

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
ro: %1$s#%2$s%3$s pentru %4$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
ro: %1$sAdăugați un produs cu abonament »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
ro: %1$sAdăugați un abonament%2$s acum sau %3$aflați mai multe%4$s despre noua interfață.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
ro: %1$sAlegeți abonament%2$s%3$sExtensia WooCommerce Subscriptions adaugă două tipuri noi de produse cu abonament - %4$sabonament simplu%5$s și %6$sabonament variabil%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
ro: %1$sAflați cum să actualizați%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
ro: %1$sAflați mai multe despre gestionarea abonamentelor »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
ro: %1$sNotă:%2$s Comenzile care sunt legate de abonamente nu vor fi incluse în comenzile afectate de aceste setări.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
ro: %1$sComanda #%3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
ro: %1$sTranzacțiile de referință PayPal sunt activate în contul dvs.%2$s. Toate funcțiile de gestionare a abonamentului sunt acum activate. Vânzare fericită!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
ro: %1$sTranzacțiile de referință PayPal nu sunt activate în contul dvs.%2$s, unele funcții de gestionare a abonamentelor nu sunt activate. Vă rugăm să contactați PayPal și să solicitați ca %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s în contul dvs. %5$sVerificați contul PayPal%6$s %3$sAflați mai multe %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
ro: %1$sTranzacțiile de referință PayPal nu sunt activate în contul dvs.%2$s. Dacă doriți să utilizați Tranzacțiile de referință PayPal cu abonamente, vă rugăm să contactați PayPal și să solicitați ca %3$senable Tranzacții de referință PayPal%4$s în contul dvs. %5$sVerificați contul PayPal%6$s %3$sAflați mai multe %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
ro: %1$sSetați un preț%2$s%3$sPrețurile abonamentului sunt puțin diferite de prețurile altor produse. Pentru un abonament, puteți seta o perioadă de facturare, o durată, o taxă de înregistrare și o perioadă de încercare gratuită.%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
ro: %1$sAtenție!%2$s Se pare că ați retrogradat %1$sAbonamente WooCommerce%2$s de la %3$s la %4$s. Trecerea la o versiune superioară a pluginului în acest fel poate cauza probleme. Actualizați la %3$s sau mai mult sau %5$deschideți un nou bilet de asistență%6$s pentru asistență suplimentară. %7$sAflați mai multe »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
ro: %1$sAtenție!%2$s Putem vedea că pluginul %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s este activ. Versiunea %3$s a %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s vine cu funcționalitatea pluginului respectiv inclusă în pluginul de bază. Vă rugăm să dezactivați Reînnoirea timpurie a abonamentelor WooCommerce pentru a evita orice conflicte.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
ro: %1$sAvertisment!%2$s Am descoperit o problemă în %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s, care poate face ca ordinea dvs. de reînnoire a abonamentului și cache-urile abonamentului clienți să conțină date nevalide. Pentru informații despre cum să actualizați datele din cache, vă rugăm %3$deschideți un nou bilet de asistență%4$s.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
ro: %1$sAbonamente WooCommerce instalate%2$s – %3$sSunteți gata să începeți să vindeți abonamente!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
ro: %1$sAbonamente WooCommerce este inactiv.%2$s Pluginul %3$sWooCommerce%4$s trebuie să fie activ pentru ca abonamentele WooCommerce să funcționeze. Vă rugăm să %5$instalați și să activați WooCommerce »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
ro: %1$sWooCommerce Subscriptions este inactiv.%2$s Această versiune de Subscriptions necesită WooCommerce %3$s sau mai nou. Vă rugăm să %4$actualizați WooCommerce la versiunea %3$s sau mai nouă »%5$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
ro: %2$s %1$s abonamente curente

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
ro: %2$s %1$s abonamente încheiate

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
ro: %2$s %1$s noi abonamente

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
ro: %2$s %1$s anulări abonamentului

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
ro: %2$s %1$s reînnoiri abonamentului

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
ro: %2$s %1$s se reabonează

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
ro: %2$s %1$s înscrieri la abonament

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
ro: %2$s %1$s comutători de abonament

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
ro[0]: %2$s%1$s anulări%3$s anulări abonamentului luna aceasta

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
ro[0]: %2$s%1$s reînnoire%3$s reînnoiri abonamentului luna aceasta

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
ro[0]: %2$s%1$s înscrieri%3$s abonamente în această lună

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
ro[0]: %d Reîncercare de plată anulată

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
ro[0]: %d Reîncercare de plată eșuată

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
ro[0]: %d Reîncercare de plată în așteptare

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
ro[0]: %d Reîncercați de procesare a plății

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
ro[0]: %d Reîncercare de plată cu succes

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
ro[0]: %d eșecuri

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
ro[0]: %d articol

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
ro: %s - Comanda

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
ro: acum %s

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
ro: %s suma medie de reînnoire

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
ro[0]: %s zi

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
ro: %s zi a lunii

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
ro: %s în fiecare săptămână

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
ro[0]: %s lună

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
ro: %s câștig net de abonament

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
ro: Pierdere netă a abonamentului %s

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
ro: %s în ultima zi a fiecărei luni

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
ro: %s venit din reînnoire în această perioadă

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
ro: %s comenzi de reînnoire

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
ro: %s venit din reînnoire în această perioadă

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
ro: %s venituri din reînnoire recuperate

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
ro: %s venit din reînnoire luna aceasta

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
ro: %s venituri din reabonare în această perioadă

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
ro: %s încercări de reîncercare au eșuat

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
ro: %s încercări de reîncercare sunt în așteptare

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
ro: %s încercări de reîncercare au reușit

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
ro: %s venit din înregistrare în această perioadă

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
ro: %s venit din înscrieri luna aceasta

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
ro[0]: Starea abonamentului %s s-a schimbat.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
ro: %s schimbă venitul în această perioadă

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
ro[0]: %s săptămână

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
ro[0]: %s an

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
ro: %sAflați mai multe »%s

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
ro: (în %s secunde)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
ro: (include %s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
ro: 1 zi

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
ro: 1 lună

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
ro: 1 săptămână

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
ro: 1 an

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
ro: A apărut o eroare fatală în timpul procesării unei plăți abonamentului recent cu PayPal. Vă rugăm să %1$deschideți imediat un nou bilet la WooCommerce Support%3$s pentru a rezolva problema. %2$sAflați mai multe »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
ro: Un produs afișează un buton cu textul „Adaugă în coș”. În mod implicit, un abonament îl schimbă în „Înscrieți-vă acum”. Puteți personaliza aici textul butonului pentru abonamente.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
ro: Un abonament aparținând %1$s a fost anulat. Detaliile abonamentului lor sunt următoarele:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
ro: Un abonament aparținând %1$s a fost suspendat de către utilizator. Detaliile abonamentului lor sunt următoarele:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
ro: Un abonament aparținând %1$s a expirat. Detaliile abonamentului lor sunt următoarele:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
ro: Un abonament a fost eliminat din coș. Din cauza restricțiilor gateway-ului de plată, diferite produse cu abonament nu pot fi achiziționate în același timp.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
ro: Un abonament a fost eliminat din coș. Produsele și abonamentele nu pot fi achiziționate în același timp.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
ro: O reînnoire a abonamentului a fost eliminată din coș. Mai multe abonamente nu pot fi achiziționate în același timp.

en: About WooCommerce Subscriptions
ro: Despre abonamentele WooCommerce

en: Accept Early Renewal Payments
ro: Acceptați plăți de reînnoire anticipată

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
ro: Acceptați plăți de reînnoire anticipată printr-un modal

en: Accept Manual Renewals
ro: Acceptați reînnoiri manuale

en: Actions
ro: Acțiuni

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
ro: Activati

[ctx: Subscription status]
en: Active
ro: Activ

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Activ <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
ro: Cheie de produs activă

en: Active Subscriptions
ro: Abonamente active

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
ro: Abonamente active %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
ro[0]: Activ pentru %d plată

en: Active for unlimited payments
ro: Activ pentru plăți nelimitate

en: Active for x payments
ro: Activ pentru x plăți

en: Active subscriber?
ro: Abonat activ?

en: Add
ro: Adăuga

en: Add New
ro: Adăuga nou

en: Add New Retry
ro: Adăugați o nouă încercare

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
ro: Adăugați un abonament nou

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
ro: Adăugați abonament

en: Add a Subscription Product
ro: Adăugați un produs cu abonament

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
ro: Adăugați plata

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
ro: Adăugați o metodă de plată

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
ro: Adăugați o metodă de plată

en: Add to Cart Button Text
ro: Adaugă în coș Buton Text

en: Address
ro: Abordare

en: Affected event: | Affected events:
ro[0]: Eveniment afectat:

en: Align Subscription Renewal Day
ro: Aliniați ziua de reînnoire a abonamentului

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
ro: Aliniați reînnoirea abonamentului la o anumită zi a săptămânii, lunii sau anului. De exemplu, prima zi a lunii. %1$sAflați mai multe%2$s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
ro: Aliniați data plății pentru toți clienții care achiziționează acest abonament la o anumită zi a săptămânii sau a lunii.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
ro: Aliniați data plății pentru acest abonament la o anumită zi a anului. Dacă data a avut deja loc anul acesta, prima plată va fi procesată în %s. Setați ziua la 0 pentru a dezactiva sincronizarea plăților pentru acest produs.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
ro: Toate articolele legate de abonament au fost eliminate din coș.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
ro: Toate articolele legate de abonament au fost

en: All orders types
ro: Toate tipurile de comenzi

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
ro: Permiteți plata inițială de 0 USD fără o metodă de plată.

en: Allow Switching
ro: Permite comutarea

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
ro: Permiteți achiziționarea unui produs cu abonament împreună cu alte produse și abonamente în aceeași tranzacție.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
ro: Permiteți achiziționarea unui produs cu abonament cu o plată inițială de 0 USD fără a furniza o metodă de plată. Clientului i se va cere să furnizeze o metodă de plată la sfârșitul perioadei inițiale pentru a menține abonamentul activ.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
ro: Permiteți clienților să ocolească finalizarea achiziției și să își reînnoiască abonamentul mai devreme din pagina lor %1$sContul meu &gt; Vizualizați abonamentul%2$s. %3$sAflați mai multe.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
ro: Permiteți clienților să activeze și să dezactiveze reînnoirile automate din pagina lor Vizualizare abonament.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
ro: Permiteți achiziționarea simultană a mai multor abonamente și produse.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
ro: Permiteți abonaților să comute (upgrade sau downgrade) între diferite abonamente. %1$sAflați mai multe%2$s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
ro: Mereu

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
ro[0]: A apărut o eroare la procesarea unui eveniment recent legat de abonament. Pentru pașii despre cum să remediați abonamentul afectat și pentru a afla mai multe despre posibilele cauze ale acestei erori, vă rugăm să citiți ghidul nostru %1$shere%2$s.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
ro: A apărut o eroare, vă rugăm să încercați din nou sau să încercați o formă alternativă de plată.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
ro: O perioadă opțională de așteptare înainte de a încasa prima plată recurentă. Orice taxă de înregistrare va fi încă perceputa la începutul abonamentului. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
ro: O perioadă opțională de așteptare înainte de a încasa prima plată recurentă. Orice taxă de înregistrare va fi încă perceputa la începutul abonamentului. %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
ro: A fost creată o comandă pentru ca dvs. să vă reînnoiți abonamentul pe %1$s. Pentru a plăti această factură, utilizați următorul link: %2$s

en: And much more...
ro: Și mult mai mult...

en: Any Payment Method
ro: Orice Metodă de Plată

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
ro: Sigur doriți să eliminați acest articol din abonament?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
ro: Sigur doriți să schimbați metoda de plată din standardul PayPal? Acest lucru va suspenda abonamentul la PayPal.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
ro: Sigur doriți să procesați o reînnoire? Acest lucru va taxa clientul și îi va trimite prin e-mail ordinul de reînnoire (dacă e-mailurile sunt activate).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
ro: Sigur doriți să încercați din nou plata pentru această comandă de reînnoire? Aceasta va încerca să taxeze clientul și să trimită e-mailuri cu comenzile de reînnoire (dacă e-mailurile sunt activate).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
ro: Încercați să recuperați venituri recurente care altfel s-ar pierde din cauza refuzării metodelor de plată doar temporar. %1$sAflați mai multe%2$s.

en: Auto Renewal Toggle
ro: Comutare reînnoire automată

en: Auto renew
ro: Reînnoire automată

en: Automatic Failed Payment Retries
ro: Reîncercări automate de plată eșuate

en: Automatic Failed Payment Retry
ro: Reîncercarea automată de plată eșuată

en: Automatic Recurring Payments
ro: Plăți automate recurente

en: Automatic payment failed for order {order_number}
ro: Plata automată a eșuat pentru comanda {order_number}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
ro: Plata automată a eșuat pentru {order_number}, vom încerca din nou {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
ro: Plata reînnoirii automate a eșuat

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
ro: Expiră automat abonamentul după această perioadă de timp. Această durată se adaugă oricărei perioade de încercare gratuită sau perioadei de timp furnizate înainte de prima dată de reînnoire sincronizată.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
ro: Expiră automat abonamentul după această perioadă de timp. Această durată se adaugă oricărei perioade de încercare gratuită sau perioadei de timp furnizate înainte de prima dată de reînnoire sincronizată.

en: Average Lifetime Value
ro: Valoarea medie pe durata de viață

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
ro: Valoarea medie de viață %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
ro: Total linie recurentă medie %s

en: Backordered
ro: Întârziat

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
ro: Din acest motiv, nu este recomandată ca metodă de plată pentru abonamente decât dacă este singura opțiune disponibilă pentru țara dvs.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
ro: Deoarece clasa %sWC_Subscription%s extinde %sWC_Order%s, puteți folosi metodele sale familiare, cum ar fi %s$subscription-&gt;update_status()%s sau %s$subscription-&gt;get_total()%s.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
ro: Înainte de a activa PayPal Standard pentru abonamente, rețineți că atunci când folosesc PayPal Standard, clienții sunt blocați să folosească PayPal Standard pe toată durata abonamentului, iar PayPal Standard are o serie de limitări. Vă rugăm să citiți ghidul despre %1$swhy nu recomandăm PayPal Standard%2$s pentru abonamente înainte de a alege să activați această opțiune.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
ro: Înainte de a vă trimite pe drum, trebuie să vă actualizăm baza de date la cea mai nouă versiune. Dacă nu aveți o copie de rezervă recentă a site-ului dvs., %snow este momentul să creați unul%s.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
ro: Între abonamentele grupate

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
ro: Între variațiile abonamentului

[ctx: table column header]
en: Big Bang
ro: Marea explozie

en: Billing
ro: Facturare

en: Billing Address
ro: Adresa de facturare

en: Billing Period
ro: Perioada de facturare

en: Billing Period:
ro: Perioada de facturare:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
ro: Acordul de facturare anulat la PayPal.

en: Billing interval:
ro: Interval de facturare:

en: Billing period for the subscription.
ro: Perioada de facturare pentru abonament.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
ro: Facturare:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
ro: Vor fi actualizate atât adresa de livrare utilizată pentru abonament, cât și adresa dvs. implicită de livrare pentru achizițiile viitoare.

en: Browse products
ro: Răsfoiți produse

en: Browser User Agent
ro: Agent utilizator browser

en: But wait, there's more!
ro: Dar stai, mai sunt!

en: Button Text
ro: Buton Text

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
ro: În mod implicit, Abonamentele vor încerca din nou plata de 5 ori în 7 zile. Regulile care controlează sistemul de reîncercare pot fi modificate pentru a personaliza:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
ro: În mod implicit, adăugarea de noi fișiere la un produs de abonament existent va oferi automat abonaților activi acces la noile fișiere. Cu toate acestea, acum puteți activa o setare %snew de scurgere de conținut%s pentru a oferi abonaților acces la fișiere noi numai după următoarea plată de reînnoire.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
ro: Făcând un abonament un tip de comandă personalizat, un abonament este acum și un tip de postare personalizat. Acest lucru face mai rapidă interogarea abonamentelor și utilizează o schemă de bază de date care este la fel de scalabilă ca postările și paginile WordPress.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
ro: Prin reînnoirea anticipată a abonamentului, următoarea plată va fi %s.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
ro: Dacă vă reînnoiți abonamentul mai devreme, următoarea plată programată pentru %s va fi anulată.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
ro: Folosind abonamente WooCommerce, este posibil să stocați date personale și, în funcție de procesatorii de plăți terți pe care îi utilizați pentru a primi plățile de abonament, este posibil să partajați date personale cu surse externe.

en: Cache Update Failures
ro: Eșecuri de actualizare a memoriei cache

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
ro: Nu se poate obține numele afișat pentru tipul de adresă. Tipul de adresă nu este un șir.

en: Can not get status name. Status is not a string.
ro: Nu se poate obține numele de stare. Stare nu este un șir.

en: Cancel
ro: Anulare

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
ro: Anulare

en: Cancel Now
ro: Anulează acum

en: Cancel and remove personal data
ro: Anulați și eliminați datele personale

en: Cancellations
ro: Anulări

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
ro: Anulat

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
ro: Data anulată

en: Cancelled Subscription
ro: Abonament anulat

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
ro: E-mailurile de abonament anulat sunt trimise atunci când abonamentul unui client este anulat (fie de către un manager de magazin, fie de către client).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
ro: Nu se poate crea abonament: %s.

en: Change
ro: Schimbare

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
ro: Schimbați adresa %s

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
ro: Schimbă modalitatea de plată

en: Change Trial and End Dates
ro: Schimbați perioada de încercare și datele de încheiere

en: Change address
ro: Schimba adresa

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
ro: Modificarea abonamentelor între începutul și sfârșitul perioadei.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
ro: Schimbați plata

en: Change payment features:
ro: Modificați caracteristicile de plată:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
ro: Schimbă modalitatea de plată

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
ro: Schimbă modalitatea de plată

en: Check Out What's New
ro: Vezi ce este nou

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
ro: Alegeți o nouă metodă de plată.%s

en: Choose a new subscription.
ro: Alegeți un nou abonament.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
ro: Alegeți rolurile implicite de atribuit abonaților activi și inactivi. În scopul păstrării înregistrărilor, trebuie creat un cont de utilizator pentru abonați. Utilizatorilor cu rolul %1$sadministrator%2$s, cum ar fi dvs., nu li se vor aloca niciodată aceste roluri pentru a preveni blocarea administratorilor.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
ro: Alegeți prețul abonamentului, intervalul de facturare și perioada.

en: Choose which format of email to send.
ro: Alegeți ce format de e-mail să trimiteți.

en: Clear
ro: clar

en: Complete checkout to renew now.
ro: Finalizați plata pentru a reînnoi acum.

en: Complete checkout to renew your subscription.
ro: Finalizați plata pentru a vă reînnoi abonamentul.

en: Complete checkout to resubscribe.
ro: Finalizați plata pentru a vă reabona.

en: Completed Renewal Order
ro: Ordin de reînnoire finalizat

en: Continue
ro: Continua

en: Copy billing address
ro: Copiați adresa de facturare

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
ro: Nu s-a putut obține abonamentul. Cel mai probabil cheia de abonament nu se referă la un abonament. Cheia a fost: „%s”.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
ro: Țara/Stat

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
ro: Cuponul va fi limitat la numărul dat de plăți. Acesta va fi apoi eliminat automat din abonament. „Plăți” include și plata inițială a abonamentului.

en: Create pending parent order
ro: Creați o comandă părinte în așteptare

en: Create pending parent order requested by admin action.
ro: Creați o comandă părinte în așteptare, solicitată de acțiunea administratorului.

en: Create pending renewal order
ro: Creați ordin de reînnoire în așteptare

en: Create pending renewal order requested by admin action.
ro: Creați o comandă de reînnoire în așteptare solicitată de acțiunea administratorului.

en: Create subscriptions
ro: Creați abonamente

en: Created Date
ro: data creata

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
ro: Regulă personalizată de reîncercare brută

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
ro: Regulă de reîncercare personalizată

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
ro: Clasă de reguli personalizată de reîncercare

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
ro: Reguli personalizate de reîncercare

en: Custom field deleted.
ro: Câmp personalizat a fost șters.

en: Custom field updated.
ro: Câmp personalizat a fost actualizat.

en: Customer
ro: Client

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
ro[0]: Clientul %1$s și-a schimbat abonamentul. Detaliile noului lor abonament sunt următoarele:

en: Customer ID is invalid.
ro: ID-ul clientului este nevalid.

en: Customer Payment Retry
ro: Reîncercați de plată client

en: Customer Provided Note
ro: Notă furnizată de client

en: Customer Renewal Invoice
ro: Factură de reînnoire a clientului

en: Customer Suspensions
ro: Suspendari ale clienților

en: Customer Totals
ro: Totalurile clienților

en: Customer add payment method page &rarr;
ro: Clientul adaugă pagina metodei de plată →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
ro: Clientul a adăugat „%1$s” (ID produs: #%2$d) prin pagina Contul meu.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
ro: Clientul a adăugat %s.

en: Customer change payment method page &rarr;
ro: Pagina clientului modifică metoda de plată →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
ro: Clientul a eliminat „%1$s” (ID produs: #%2$d) prin pagina Contul meu.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
ro: Clientul a solicitat reînnoirea anticipată:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
ro: Clientul s-a reabonat la comanda #%s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
ro: Memorarea în cache a abonamentului clienților este acum gestionată de %1$s și %2$s.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
ro: Memorarea în cache a abonamentului client este acum gestionată de %1$s.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
ro: Clientul a reînnoit cu succes devreme cu comanda %s.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
ro: Clientul a trecut de la: %1$s la %2$s.

en: Customer's notes about the order
ro: Note ale clientului despre comandă

en: Customer:
ro: Client:

en: Customers
ro: Clienți

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
ro: Clienții și alți utilizatori non-administrativi pot naviga și cumpăra din magazinul dvs. fără întrerupere în timp ce actualizarea este în curs.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
ro: Clienții pot cumpăra acum diferite produse cu abonament într-o singură tranzacție. Produsele pot factura în orice program și au orice combinație de taxe de înscriere și/sau probe gratuite.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
ro: Clienții cu un abonament sunt excluși din această setare.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
ro: Personalizați regulile de reîncercare

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
ro: Personalizați textul afișat pe butonul de lângă abonament pe pagina contului abonatului. Valoarea implicită este „Schimbați abonament”, dar vă recomandăm să schimbați această opțiune în „Upgrade” sau „Schimbați abonament”.

en: Database Update Required
ro: Este necesară actualizarea bazei de date

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
ro: Baza de date a fost actualizată la versiunea %s

en: Date
ro: Data

en: Date Changed
ro: Data schimbată

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
ro: Data suspendării

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
ro: Data suspendării: %s

en: Date type can not be an empty string.
ro: Tipul de dată nu poate fi un șir gol.

en: Date type is not a string.
ro: Tipul de dată nu este un șir.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
ro: Zi

en: Delete Customer Subscription Cache
ro: Ștergeți memoria cache a abonamentului clientului

en: Delete Permanently
ro: Sterge Permanent

en: Delete Related Order Cache
ro: Ștergeți memoria cache a comenzilor asociate

en: Delete all variations without a subscription
ro: Ștergeți toate variantele fără abonament

en: Delete this item permanently
ro: Ștergeți definitiv acest articol

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
ro: De asemenea, dezvoltatorii pot folosi acum toate funcțiile familiare WordPress, cum ar fi %sget_posts()%s, pentru a interoga sau modifica datele de abonament.

en: Disable auto renew
ro: Dezactivați reînnoirea automată

en: Discount
ro: Reducere

en: Display the auto renewal toggle
ro: Afișați comutatorul de reînnoire automată

en: Do not limit
ro: Nu limitați

en: Do not synchronise
ro: Nu sincronizați

[ctx: short for documents]
en: Documentation
ro: Documentație

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
ro: Degradează

en: Downloadable
ro: Descărcabil

en: Drip Downloadable Content
ro: Conținut descărcabil prin picurare

en: Early Renewal
ro: Reînnoire timpurie

en: Edit
ro: Editați | ×

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
ro: Editați | ×

en: Edit Retry
ro: Editați Reîncercați

en: Edit Subscription
ro: Editați abonamentul

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
ro: Editați abonamentul

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
ro: Editarea abonamentului a eșuat cu eroare: %s

en: Email
ro: E-mail

en: Email Address
ro: Adresa de e-mail

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
ro: Titlu e-mail

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
ro: Tipul de e-mail

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
ro: E-mail: %s

en: Enable Automatic Retry
ro: Activați Reîncercarea automată

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
ro: Activați standardul PayPal pentru abonamente

en: Enable auto renew
ro: Activați reînnoirea automată

en: Enable automatic payments
ro: Activați plățile automate

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
ro: Activați reîncercarea automată a plăților recurente eșuate

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
ro: Activați dripping pentru conținut care poate fi descărcat pe produsele cu abonament.

en: Enable this email notification
ro: Activați această notificare prin e-mail

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
ro: Permite dezactivarea

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
ro: Activarea acestei funcții acordă acces la fișierele descărcabile noi adăugate unui produs numai după procesarea următoarei reînnoiri.%sÎn mod prestabilit, accesul la fișierele descărcabile noi adăugate unui produs este acordat imediat oricărui client care are un abonament activ la acel produs.

en: End Date
ro: Data de încheiere

[ctx: table heading]
en: End Date
ro: Data de încheiere

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
ro: Data de încheiere

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
ro: Data de încheiere: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
ro: Data de încheiere

[ctx: table heading]
en: End date
ro: Data de încheiere

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
ro: Data de încheiere: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
ro: Sfârșitul termenului preplătit

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
ro: Sfârșitul termenului preplătit: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
ro: Punct final pentru pagina Contul meu → Modificați metoda de plată a abonamentului

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
ro: Punct final pentru pagina Contul meu → Abonamente

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
ro: Punct final pentru pagina Contul meu → Vizualizare abonament

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
ro: Introduceți un nou interval ca număr unic (de exemplu, pentru a încărca la fiecare a doua lună, introduceți 2):

en: Enter a new length (e.g. 5):
ro: Introduceți o nouă lungime (de ex. 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
ro: Introduceți destinatarii (separați prin virgulă) pentru acest e-mail. Implicit la %s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
ro: Introduceți noua perioadă, fie zi, săptămână, lună sau an:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
ro: Eroare

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
ro: Eroare %d: Imposibil de adăugat taxe la abonament. Vă rugăm să încercați din nou.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
ro: Eroare %d: Imposibil de creat comanda. Vă rugăm să încercați din nou.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
ro: Eroare %d: Imposibil de creat abonament. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Error during subscription status transition.
ro: Eroare la tranziția stării abonamentului.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
ro: Eroare la salvarea punctelor finale Abonamente: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s și %1$sMetoda de plată a abonamentului%2$s nu poate fi aceeași. Modificările au fost anulate.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
ro: Eroare la actualizarea unor informații: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
ro: Eroare: Nu se poate adăuga produsul la abonamentul creat. Vă rugăm să încercați din nou.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
ro: Eroare: Imposibil de creat comanda de reînnoire cu nota „%s”

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
ro: Eroare: Imposibil de creat abonament. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
ro: Eroare: nu se poate găsi fusul orar al browserului dvs.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
ro: Timp rămas estimat (minute:secunde): %s

en: Expire after
ro: Expiră după

[ctx: Subscription status]
en: Expired
ro: Expirat

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Expirat <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
ro: Abonament expirat

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
ro: E-mailurile de abonament expirat sunt trimise atunci când abonamentul unui client expiră.

en: Export CSV
ro: Exportați CSV

[ctx: Subscription status]
en: Failed
ro: A eșuat

en: Failed Payment Retries
ro: Reîncercări de plată eșuate

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
ro: Plățile recurente nereușite pot fi acum reîncercate automat. Acest lucru ajută la recuperarea veniturilor care altfel ar fi pierdute din cauza refuzării metodelor de plată doar temporar.

en: Failed retries
ro: Reîncercări eșuate

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
ro: Înscrierea eșuată pentru abonamentul %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
ro: Nu s-a activat starea abonamentului pentru comanda #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
ro: Abonamentul nu a fost anulat după ce comanda #%1$s a fost anulată: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
ro: Nu s-a procesat plata eșuată pentru abonament pentru comanda #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
ro: Nu s-a putut seta abonamentul ca expirat pentru comanda #%1$s: %2$s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
ro: Nu s-au actualizat datele abonamentului după ce clientul a reînnoit din timp cu comanda %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
ro: Nu s-a actualizat starea abonamentului după ce comanda #%1$s a fost pusă în așteptare: %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
ro: Găsiți noi gateway-uri care %1$sacceptă plățile automate pentru abonament%2$s în %3$sWooCommerce Marketplace%4$s oficial.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
ro: Prima plată este proporțională. Următoarea plată: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
ro: Prima plată: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
ro: Prima reînnoire: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
ro: Pentru toate produsele cu abonament

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
ro: Pentru upgrade și downgrade ale tuturor produselor cu abonament

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
ro: Numai pentru upgrade și downgrade ale produselor cu abonament virtual

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
ro: Pentru upgrade-uri ale tuturor produselor cu abonament

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
ro: Numai pentru upgrade-uri ale produselor cu abonament virtual

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
ro: Numai pentru produse cu abonament virtual

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
ro: Pentru ca un manager de magazin să schimbe un abonament de la plăți de reînnoire automate la plăți manuale (sau manual la automat) cu Abonamente v1.5, baza de date trebuia modificată direct. Abonamentele oferă acum o modalitate prin care gateway-urile de plată vă permit să o schimbați din noua interfață %sEdit Subscription%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
ro: În scopul procesării plăților recurente de abonament, stocăm numele clientului, adresa de facturare, adresa de livrare, adresa de e-mail, numărul de telefon și detaliile cardului de credit/plată.

[ctx: shipping method price]
en: Free
ro: Gratuit

en: Free Trial
ro: Încercare gratuită

en: Free shipping coupon
ro: Cupon de transport gratuit

en: Free trial
ro: Încercare gratuită

en: Free trial length
ro: Durata de probă gratuită

en: Free trial period
ro: Perioada de probă gratuită

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
ro: ID gateway: [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
ro: Gateway nu acceptă modificarea de către administrator a metodei de plată pentru un abonament.

en: Generate Customer Subscription Cache
ro: Generați cache pentru abonamentul clienților

en: Generate Related Order Cache
ro: Generați memoria cache a comenzilor asociate

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
ro: Accesați Setările abonamentelor WooCommerce

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
ro: Accesați Setările abonamentelor WooCommerce »

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
ro: A lui,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
ro: Datele comenzii de reînnoire a onorării

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
ro: Câți clienți rămân abonați mai mult de 6 luni? Care este valoarea medie de viață a abonaților dvs.? Cât de mult venituri din reînnoire va câștiga magazinul dvs. luna viitoare?

en: IP Address
ro: Adresa IP

en: IPN subscription cancelled.
ro: Abonamentul IPN a fost anulat.

en: IPN subscription failing payment method changed.
ro: Metoda de plată eșuată abonamentului IPN a fost schimbată.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
ro: Plata abonamentului IPN %1$s din motiv: %2$s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
ro: Plata abonamentului IPN %s.

en: IPN subscription payment completed.
ro: Plata abonamentului IPN a fost finalizată.

en: IPN subscription payment failure.
ro: Eșec la plata abonamentului IPN.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
ro: Metoda de plată a abonamentului IPN a fost schimbată în PayPal.

en: IPN subscription sign up completed.
ro: Înregistrarea abonamentului IPN a fost finalizată.

en: IPN subscription suspended.
ro: Abonamentul IPN suspendat.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
ro: Dacă abonamentul unui abonat este anulat manual sau expiră, i se va atribui acest rol.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
ro: Dacă un abonament este sincronizat cu o anumită zi a săptămânii, lună sau an, percepeți o sumă proporțională pentru abonament în momentul înscrierii.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
ro: Dacă utilizați tranzacții PayPal Standard sau PayPal Reference, vă rugăm să consultați %1$sPolitica de confidențialitate PayPal%2$s pentru mai multe detalii.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
ro: Dacă nu doriți ca achizițiile noi de abonament să debiteze automat plățile de reînnoire, puteți dezactiva plățile automate. Abonamentele automate existente vor continua să taxeze automat clienții. %1$sAflați mai multe%2$s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
ro: Dacă ați primit o eroare de server și ați reîncărcat pagina pentru a găsi această notificare, vă rugăm să reîmprospătați pagina în %s secunde și rutina de actualizare va relua fără probleme.

en: Ignore this error
ro: Ignorați această eroare

en: Ignore this error (not recommended)
ro: Ignorați această eroare (nu este recomandată)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
ro: Importați abonamente la WooCommerce prin CSV sau exportați abonamentele dvs. de la WooCommerce într-un CSV cu extensia WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
ro: Import/Export abonamente

en: Improved scheduled action data storage
ro: Stocarea îmbunătățită a datelor acțiunilor programate

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
ro: În %s

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
ro: În versiunile anterioare de Abonamente, totalul abonamentului a fost transferat către gateway-uri de plată ca sumă de perceput pentru plățile de reînnoire automată. Acest lucru a făcut să fie inutil de complicat să adăugați taxe unice sau reduceri la o reînnoire.

en: Inactive Subscriber Role
ro: Rol de abonat inactiv

en: Increased processing rate for scheduled payments
ro: Rata de procesare crescută pentru plățile programate

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
ro: Abonament inițial

en: Initial payment discount
ro: Reducere la plata initiala

en: Installed Plugins
ro: Pluginuri instalate

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
ro: Data %s nevalidă. Data trebuie să aibă formatul: „Ymd H:i:s”.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
ro: Sarcină utilă PayPal IPN nevalidă: nu s-a putut găsi abonamentul potrivit.

en: Invalid Subscription.
ro: Abonament nevalid.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
ro: Data de creare nevalidă. Data trebuie să fie un șir și să aibă formatul: „Ymd H:i:s”.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
ro: Date invalide. Primul parametru are o dată care nu se află în tipurile de date înregistrate.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
ro: Date invalide. Primul parametru a fost gol când a fost transmis la update_dates().

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
ro: Date invalide. Nu a fost transmis niciun ID valid de articol.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
ro: Date invalide. Nu a fost transmis niciun abonament/comandă valid.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
ro: Date invalide. Comenzile așteptate nu sunt comenzi.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
ro: Date invalide. Tipul copiei nu este un șir.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
ro: Data nevalidă. Data trebuie să fie un șir și să aibă formatul: „Ymd H:i:s”.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
ro: Format invalid. Primul parametru trebuie să fie o matrice.

en: Invalid order.
ro: Comanda nevalidă.

en: Invalid recurring shipping method.
ro: Metodă de expediere recurentă nevalidă.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
ro: Tip de relație nevalid: %1$s. Tipul de relație de comandă trebuie să fie unul dintre: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
ro: Indicativ de securitate nevalid, reîncărcați pagina și încercați din nou.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
ro: Tip de ordine de sortare nevalid: %1$s. Argumentul $sort_order trebuie să fie %2$s sau %3$s.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
ro: Intervalul de facturare a abonamentului este nevalid. Trebuie să fie un număr întreg mai mare decât 0.

en: Invalid subscription billing period given.
ro: Perioada de facturare a abonamentului este nevalidă.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
ro: Abonament nevalid customer_id.

en: Invalid subscription id.
ro: ID abonament nevalid.

en: Invalid subscription status given.
ro: S-a dat starea abonamentului nevalid.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
ro: Tip de comutator nevalid „%s”. Comutatorul trebuie să fie unul dintre: „upgrade”, „downgrade” sau „crossgrade”.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
ro: Tip de actualizare nevalid: %s. Tipurile de actualizare post acceptate sunt „adăugați” sau „ștergeți”. Actualizările se fac direct pe meta postare.

en: Invoice for renewal order {order_number}
ro: Factură pentru comanda de reînnoire {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
ro: Factură pentru comanda de reînnoire {order_number} din {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
ro: Este recomandat %1$să nu schimbați adresa de e-mail a receptorului%2$s dacă aveți abonamente active la PayPal. Dacă procedați astfel, puteți întrerupe abonamentele existente.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
ro: Se pare că acest site s-a mutat sau este un site duplicat. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s a dezactivat plățile automate și e-mailurile legate de abonament pe acest site pentru a preveni plățile duplicate dintr-un mediu de testare sau de testare. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s consideră că %5$s%7$s%6$s este adresa URL a site-ului. %3$sAflați mai multe »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
ro: Era deja posibil să se schimbe următoarea dată de plată a unui abonament, dar unii manageri de magazine au vrut să ofere unui client o perioadă de încercare gratuită extinsă sau să adauge o lună în plus la data de expirare. Acum puteți schimba toate aceste date din ecranul %sEditați abonament%s.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
ro: Acum este mai ușor pentru clienții tăi să cumpere mai multe abonamente!

en: Item ID.
ro: ID-ul itemului.

en: Items
ro: Articole

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
ro: Doar pentru a vă anunța — am primit comanda dvs. de reînnoire a abonamentului #%s și acum este în curs de procesare:

en: Label
ro: Eticheta

en: Last 7 Days
ro: Ultimele 7 zile

en: Last Month
ro: Luna trecuta

en: Last Order Date
ro: Data ultimei comenzi

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
ro: Data ultimei comenzi

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
ro: Data ultimei comenzi: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
ro: Ultima comandă: %s

en: Last day of the month
ro: Ultima zi a lunii

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
ro: Data ultimei comenzi

en: Last recorded error:
ro: Ultima eroare înregistrată:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
ro: Aflați mai multe

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
ro: Aflați mai multe

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
ro: Aflați mai multe

en: Learn more
ro: Află mai multe

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
ro: Aflați mai multe despre noua pagină %sVizualizați abonamentul%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
ro: Aflați mai multe despre noua funcție %s mai multe abonamente%s.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
ro: Valoarea pe viață din abonamentele %s

en: Limit subscription
ro: Limitați abonamentul

en: Limit to one active subscription
ro: Limitați-vă la un abonament activ

en: Limit to one of any status
ro: Limitați-vă la unul dintre orice statut

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
ro[0]: Cuponul cu utilizare limitată „%1$s” a fost eliminat din abonament. A fost folosit %2$d ori.

en: Line subtotal (before discounts).
ro: Subtotal linie (înainte de reduceri).

en: Line subtotal tax (before discounts).
ro: Linie subtotal taxă (înainte de reduceri).

en: Line taxes.
ro: Taxe de linie.

en: Line total (after discounts).
ro: Total linie (după reduceri).

en: Line total tax (after discounts).
ro: Taxa totală pe linie (după reduceri).

[ctx: refers to live site]
en: Live
ro: Trăi

en: Load billing address
ro: Încărcați adresa de facturare

en: Load shipping address
ro: Încărcați adresa de expediere

en: Manage Subscriptions
ro: Gestionați abonamentele

en: Manual Renewal
ro: Reînnoire manuală

en: Manual Renewal Payments
ro: Plăți de reînnoire manuală

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
ro: Ordin de reînnoire manuală în așteptarea plății clientului.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
ro: S-a marcat %s produse cu abonament ca „vândute individual”.

en: Meta key.
ro: Tasta meta.

en: Meta label.
ro: Meta etichetă.

en: Meta value.
ro: Meta valoare.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
ro: Au migrat %1$s cârlige legate de abonament la noul programator (în %2$s secunde).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
ro: S-au migrat %1$s abonamente la noua structură (în %2$s secunde).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Mixed Checkout
ro: Checkout mixt

en: Month for Synchronisation
ro: Luna pentru sincronizare

en: Move this item to the Trash
ro: Mutați acest articol în Coșul de gunoi

[ctx: email type]
en: Multipart
ro: Mai multe părți

en: Multiple Subscriptions
ro: Abonamente multiple

en: My Account
ro: Contul meu

en: My Subscription
ro: Abonamentul meu

en: N/A
ro: N / A

[ctx: no information about something]
en: N/A
ro: N / A

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
ro: Nu

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
ro: Niciodată (încărcați întreaga sumă recurentă la înregistrare)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
ro: Niciodată (taxați taxa de înregistrare completă)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
ro: Niciodată (nu percepeți o taxă de înscriere)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
ro: Niciodată (nu percepeți nicio sumă recurentă)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
ro: Nu expiră niciodată

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
ro: Obiect nou %sWC_Subscription%s

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
ro: Nou tip de postare %sshop_subscription%s

en: New Add/Edit Subscription Screen
ro: Nou ecran de adăugare/editare abonament

en: New Renewal Order
ro: Noul ordin de reînnoire

en: New Retry
ro: Nou Reîncercați

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
ro: Abonament nou

en: New Subscription Emails
ro: E-mailuri noi pentru abonament

en: New Subscriptions
ro: Abonamente noi

en: New View Subscription Page
ro: Noua pagină Vizualizare abonament

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
ro: Noile e-mailuri cu comenzi de reînnoire sunt trimise atunci când o plată de reînnoire a abonamentului este procesată.

en: New subscription details
ro: Detalii noi abonament

en: New subscription renewal order
ro: Ordin nou de reînnoire a abonamentului

en: Next
ro: Următorul

en: Next 12 Months
ro: Următoarele 12 luni

en: Next 30 Days
ro: Următoarele 30 de zile

en: Next 7 Days
ro: Următoarele 7 zile

en: Next Month
ro: Luna viitoare

en: Next Payment
ro: Următoarea plată

[ctx: table heading]
en: Next Payment
ro: Următoarea plată

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
ro: Următoarea dată de plată: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
ro: Următoarea plată

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
ro: Următoarea dată de plată

en: Next payment: %s
ro: Următoarea plată: %s

en: No
ro: Nu

en: No Subscriptions found
ro: Nu s-au găsit abonamente

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
ro: Nu s-au găsit abonamente în coșul de gunoi

en: No billing address set.
ro: Nu a fost setată nicio adresă de facturare.

en: No customers found.
ro: Nu s-au găsit clienți.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
ro: Nu sunt activate gateway-uri de plată capabile să proceseze plăți automate de abonament. Dacă doriți să procesați plăți automate, vă recomandăm extensia %1$sfree Stripe%2$s.

en: No products found.
ro: Nu s-au găsit produse.

en: No retries found
ro: Nu s-au găsit reîncercări

en: No retries found in trash
ro: Nu s-au găsit reîncercări în coșul de gunoi

en: No shipping address set.
ro: Nu este setată o adresă de expediere.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
ro: Neabonament

en: None
ro: Nici unul

en: Not cancelled
ro: Nu este anulat

en: Not yet ended
ro: Încă nu sa încheiat

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
ro: Rețineți că achiziționarea unui abonament necesită în continuare un cont.

en: Note:
ro: Notă:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
ro: Numărul de zile după înregistrare

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
ro: Numărul de luni de la înregistrare

en: Number of renewals
ro: Numărul de reînnoiri

en: Number of resubscribes
ro: Numărul de reabonări

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
ro: Numărul de săptămâni după înregistrare

[ctx: Subscription status]
en: On hold
ro: In asteptare

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
ro: In asteptare

en: On-hold Renewal Order
ro: Ordin de reînnoire în așteptare

en: One time shipping
ro: Livrare o singură dată

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
ro: Permiteți unui client să aibă un singur abonament la acest produs. %1$sAflați mai multe%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
ro: Numai administratorii de magazine pot edita datele de plată.

en: Open a ticket
ro: Deschide un bilet

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
ro: Includeți opțional o sumă care trebuie percepută la începutul abonamentului. Taxa de înscriere va fi percepută imediat, chiar dacă produsul are o perioadă de încercare gratuită sau datele de plată sunt sincronizate.

en: Order
ro: Ordin

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
ro: Comanda #%s nu a fost adăugată în coș.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
ro: Comanda %s creată pentru a înregistra reînnoirea anticipată.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
ro: Comanda %s creată pentru a înregistra reînnoirea.

en: Order Number
ro: Număr de ordine

en: Order date: %s
ro: Data comenzii: %s

en: Order number: %s
ro: Număr comandă: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
ro: Comenzi

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
ro: Comenzi cu %s

en: Other
ro: Alte

[ctx: label for the system status page]
en: Other
ro: Alte

en: Parent Order
ro: Ordinul Părintelui

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
ro: Ordinul Părintelui

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
ro: Abonamente pentru părinți

en: Parent order:
ro: Ordinul părintelui:

en: Parent order:
ro: Ordinul părintelui:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
ro: A plati

en: Pay Now &raquo;
ro: Plătește acum &quot;

en: Pay now
ro: Plătește acum

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
ro: Eroare API PayPal - acreditările sunt incorecte.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
ro: Eroare API PayPal: (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
ro: Tranzacții de referință PayPal activate

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
ro: PayPal Standard are o serie de limitări și nu acceptă toate funcțiile de abonament.

en: PayPal Subscription ID:
ro: ID abonament PayPal:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
ro: Tranzacție PayPal reținută: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
ro: PayPal este inactiv pentru tranzacțiile cu abonament. Vă rugăm să %1$configurați IPN-ul PayPal%2$s și %3$senteți acreditările dvs. API%4$s pentru a activa PayPal pentru abonamente.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
ro: Plata PayPal a fost aprobată (ID: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
ro: Plata PayPal a fost refuzată: %s

en: Payment
ro: Plată

en: Payment Gateway Support
ro: Suport pentru gateway de plată

en: Payment Method
ro: Modalitate de plată

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
ro: Metode de plata

en: Payment Retry
ro: Reîncercați plata

en: Payment failed.
ro: Plata esuata.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
ro: Plata pentru ordinul de reînnoire nu a reușit cu metoda dvs. de plată înregistrată, vă rugăm să încercați din nou.

en: Payment gateway ID.
ro: ID gateway de plată.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
ro: Gateway-urile de plată care nu acceptă plăți recurente automate pot fi utilizate pentru a procesa %1$plăți de reînnoire manuală a abonamentului%2$s.

en: Payment method added.
ro: A fost adăugată metoda de plată.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
ro: Metoda de plată a fost schimbată din „%1$s” în „%2$s” de către abonat din pagina contului său.

en: Payment method meta must be an array.
ro: Meta metoda de plată trebuie să fie o matrice.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
ro: Metoda de plată meta actualizată după ce clientul și-a schimbat simbolul implicit și a optat pentru a-și actualiza abonamentele. Meta de plată s-a modificat de la %1$s la %2$s

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
ro: Metoda de plată meta actualizată după ce clientul a șters un simbol din pagina Contul meu. Meta de plată s-a schimbat din %1$s în %2$s

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
ro: Metoda de plată actualizată pentru toate abonamentele dvs. actuale.

en: Payment method updated.
ro: Metoda de plată actualizată.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
ro: Procesarea plăților a fost omisă - ordin de reînnoire a fost creat pe %1$ssite-ul de pregătire%2$s sub blocarea site-ului de pregătire. Site-ul live este la %3$s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
ro: Reîncercarea de plată la ordinul de reînnoire cu mai multe abonamente asociate fără nicio metodă de plată comună.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
ro: E-mailurile de reîncercare a plății sunt trimise destinatarilor aleși atunci când încercarea de a procesa automat o plată de reînnoire a abonamentului a eșuat și a fost aplicată o regulă de reîncercare pentru a reîncerca plata în viitor.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
ro: Postările de reîncercare a plății stochează detalii despre reîncercarea automată a plăților de reînnoire nereușită.

en: Payment status marked complete.
ro: Starea plății este marcată ca finalizată.

en: Payment:
ro: Plată:

en: Peek Under the Hood for Developers
ro: Peek Under the Hood pentru dezvoltatori

[ctx: Subscription status]
en: Pending
ro: In asteptarea

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
ro: Anulare în așteptare

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Anulare în așteptare <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
ro: Reîncercări în așteptare

en: Pending subscription created.
ro: Abonament în așteptare creat.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
ro: Nota de abonament ștearsă definitiv

en: Personal data removed.
ro: Datele personale au fost eliminate.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
ro: Datele personale din abonamentul %s au fost păstrate.

en: Phone Number
ro: Număr de telefon

en: Place Order Button Text
ro: Textul butonului de plasare a comenzii

[ctx: email type]
en: Plain text
ro: Text simplu

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
ro: Vă rugăm să alegeți o poartă de plată validă la care să vă schimbați.

en: Please enter a date after the next payment.
ro: Vă rugăm să introduceți o dată după următoarea plată.

en: Please enter a date after the start date.
ro: Vă rugăm să introduceți o dată după data de începere.

en: Please enter a date after the trial end.
ro: Vă rugăm să introduceți o dată după încheierea perioadei de încercare.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
ro: Vă rugăm să introduceți o dată cu cel puțin o oră în viitor.

en: Please enter a date before the next payment.
ro: Vă rugăm să introduceți o dată înainte de următoarea plată.

en: Please enter a start date in the past.
ro: Vă rugăm să introduceți o dată de începere din trecut.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
ro: Vă rugăm să introduceți un cod poștal/ZIP valid.

en: Please enter all date fields.
ro: Vă rugăm să introduceți toate câmpurile pentru dată.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
ro: Vă rugăm să păstrați această pagină deschisă până la finalizarea procesului de actualizare. Nu este nevoie să reîmprospătați sau să reporniți procesul.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
ro: Vă rugăm să vă conectați la contul dvs. de mai jos pentru a alege o nouă metodă de plată pentru abonament.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
ro: Vă rugăm să rețineți: datele pentru acest raport sunt stocate în cache. Datele afișate pot fi învechite cu până la 24 de ore. Memoria cache este actualizată în fiecare dimineață la ora 4:00 în fusul orar al site-ului dvs.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
ro: Vă rugăm să actualizați imediat pluginul WooCommerce Subscriptions la versiunea 2.0 sau mai nouă. Dacă aveți nevoie de asistență, după trecerea la Abonamente v2.0, vă rugăm să %1$deschideți un bilet de asistență%2$s.

en: Previous
ro: Anterior

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
ro: Versiunile anterioare ale Abonamentelor se bazau pe %1$sWP Cron%2$s pentru a procesa plățile abonamentului și alte evenimente programate. În versiunea 3.0, aceste evenimente vor rula acum la cererea administratorului cu suport de loopback. Acest lucru va crește semnificativ viteza de procesare a plăților.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
ro: Preț

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
ro: Înainte de Abonamente 2.1, nu erau ușor de răspuns. Subscriptions 2.1 introduce noi rapoarte pentru a răspunde la aceste întrebări și multe altele.

en: Process renewal
ro: Reînnoirea procesului

en: Process renewal order action requested by admin.
ro: Procesați acțiunea comenzii de reînnoire solicitată de administrator.

en: Processing Renewal order
ro: Se procesează comanda de reînnoire

en: Product
ro: Produs

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
ro: Produs

en: Product ID.
ro: ID produs.

en: Product SKU.
ro: SKU produs.

en: Product name.
ro: Numele produsului.

en: Product price.
ro: Prețul produsului.

en: Products
ro: Produse

en: Profile &rarr;
ro: Profil →

en: Prorate First Renewal
ro: Prima reînnoire prorata

en: Prorate Recurring Payment
ro: Plată recurentă proporțională

en: Prorate Sign up Fee
ro: Taxa de înscriere proporțională

en: Prorate Subscription Length
ro: Prorata durata abonamentului

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
ro: Pus în așteptare

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
ro: Cantitate

en: Quantity ordered.
ro: Cantitatea comandata.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
ro: Încetează să mă cicăliți (dar nu activați plățile automate)

en: REST API Endpoints
ro: Puncte finale API REST

en: Reactivate
ro: Reactiva

en: Read more
ro: Citeste mai mult

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
ro: Destinatar(i)

en: Recovered Renewal Revenue
ro: Venituri din reînnoire recuperate

en: Recurring Payments
ro: Plăți recurente

en: Recurring Product % Discount
ro: Produs recurent % Reducere

en: Recurring Product Discount
ro: Reducere de produs recurent

en: Recurring Sales Tax:
ro: Taxa de vânzare recurentă:

en: Recurring Total
ro: Total recurent

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
ro: Preț recurent: %s

en: Recurring total
ro: Total recurent

[ctx: table heading]
en: Recurring total
ro: Total recurent

en: Recurring totals
ro: Totaluri recurente

en: Recurring:
ro: Recurente:

en: Related Orders
ro: Comenzi aferente

en: Related order caching is now handled by %1$s.
ro: Memorarea în cache a comenzilor asociate este acum gestionată de %1$s.

en: Related orders
ro: Comenzi aferente

en: Related subscriptions
ro: Abonamente aferente

en: Relationship
ro: Relaţie

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
ro: Rețineți, deși procesul de actualizare poate dura ceva timp, clienții și alți utilizatori non-administrativi pot naviga și cumpăra din magazinul dvs. fără întrerupere în timp ce actualizarea este în curs.

en: Remove personal data from subscriptions
ro: Eliminați datele personale din abonamente

en: Removed line item meta data.
ro: Metadatele elementului rând au fost eliminate.

en: Removed line items data.
ro: S-au eliminat datele elementelor rând.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
ro[0]: S-au eliminat datele personale din %d abonament.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
ro: S-au eliminat datele personale din abonamentul %s.

en: Renew early
ro: Reînnoiește devreme

en: Renew now
ro: Reînnoiește acum

en: Renewal % discount
ro: Reînnoire % reducere

en: Renewal Discount
ro: Reducere de reînnoire

en: Renewal Order
ro: Ordin de reînnoire

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
ro: Ordin de reînnoire

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
ro: Reînnoire Încercări de plată

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
ro: Reînnoire Încercări de plată

en: Renewal Payment Retry
ro: Reînnoire plată Reîncercați

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
ro: Reînnoire plată Reîncercați

en: Renewal Totals
ro: Totaluri de reînnoire

en: Renewal cart discount
ro: Reducere la reînnoire la coș

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
ro: E-mailurile complete ale comenzii de reînnoire sunt trimise clientului atunci când o comandă de reînnoire a abonamentului este marcată ca finalizată și indică de obicei că articolul pentru perioada respectivă de reînnoire a fost expediat.

en: Renewal product discount
ro: Reducere produs de reînnoire

[ctx: option section heading]
en: Renewals
ro: Reînnoiri

en: Renewals amount
ro: Suma reînnoirilor

en: Renewals count
ro: Reînnoirile contează

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
ro: Au fost reparate %d abonamente cu date incorecte, date fiscale pe rând sau note ale clienților lipsă.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
ro: Cache de raportare activată

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
ro: Fiți siguri, deși procesul de actualizare poate dura puțin, este codificat pentru a preveni defecțiunile, site-ul dvs. este în siguranță și va funcționa din nou, mai rapid ca niciodată, în scurt timp.

en: Restore
ro: Restabili

en: Restore this item from the Trash
ro: Restaurați acest articol din Coșul de gunoi

en: Resubscribe
ro: Reabonați-vă

en: Resubscribe Order
ro: Comanda de reabonare

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
ro: Comanda de reabonare

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
ro: Comanda de reabonare – %s

en: Resubscribe Totals
ro: Reabonare Totaluri

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
ro: Abonament reabonat

en: Retain ended subscriptions
ro: Păstrați abonamentele încheiate

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
ro: Păstrați abonamentele încheiate și comenzile aferente acestora pentru o perioadă specificată înainte de a anonimiza datele personale din ele.

en: Retention Rate
ro: Rata de retentie

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
ro: Reîncearcă starea migrației

en: Retry Date
ro: Data reîncercării

en: Retry Failed Payments
ro: Reîncercați plățile eșuate

en: Retry Renewal Payment
ro: Reîncercați plata de reînnoire

en: Retry Status
ro: Stare reîncercați

en: Retry renewal payment action requested by admin.
ro: Reîncercați acțiunea de plată de reînnoire solicitată de administrator.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
ro: S-a aplicat regula din nou încercare:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
ro: Regula din nou încercarea a fost reaplicată:

en: Roles
ro: Roluri

[ctx: meta box title]
en: Schedule
ro: Programa

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
ro: Datele de acțiuni programate, care au fost stocate anterior în tabelele de postare WordPress, au fost mutate într-un tabel de bază de date personalizată. Printre alte beneficii, acest lucru va îmbunătăți considerabil performanța procesării acțiunilor programate, cum ar fi plățile de abonament.

en: Search Renewal Payment Retries
ro: Căutați reînnoiri de plată

en: Search Subscriptions
ro: Căutați abonamente

en: Search for a customer&hellip;
ro: Cauta un client...

en: Search for a product&hellip;
ro: Cauta un produs...

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
ro: Eroare de securitate. Vă rugăm să ne contactați dacă aveți nevoie de asistență.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
ro: Consultați ghidul complet pentru Noutăți în versiunea 2.1 Abonamente »

en: Select an order&hellip;
ro: Selectați o comandă...

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
ro: Vinde produse și servicii cu plăți recurente în magazinul tău WooCommerce.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
ro: Trimis unui client atunci când încercarea de a procesa automat o plată de reînnoire a abonamentului a eșuat și a fost aplicată o regulă de reîncercare pentru a reîncerca plata în viitor. E-mailul conține informațiile despre comanda de reînnoire, data reîncercării programate și link-urile de plată pentru a permite clientului să plătească manual comanda de reînnoire, în loc să aștepte reîncercarea automată.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
ro: Trimis unui client atunci când abonamentul urmează să fie reînnoit și reînnoirea necesită o plată manuală, fie pentru că folosește reînnoiri manuale, fie pentru că plata recurentă automată a eșuat pentru încercarea inițială și pentru toate reîncercări automate (dacă există). E-mailul conține informații despre comanda de reînnoire și link-uri de plată.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
ro: Setați un număr maxim de ori când un client își poate suspenda contul pentru fiecare perioadă de facturare. De exemplu, pentru o valoare de 3 și un abonament facturat anual, dacă clientul și-a suspendat contul de 3 ori, nu i se va prezenta opțiunea de a-și suspenda contul până în anul următor. Administratorii magazinelor vor putea întotdeauna să suspende un abonament activ. Setați acest lucru la 0 pentru a dezactiva complet funcția de suspendare a clientului.

en: Settings
ro: Setări

en: Shipping
ro: Transport

en: Shipping Address
ro: Adresa de transport

en: Shipping Method
ro: Metodă de livrare

en: Shipping Tax:
ro: Taxa de transport:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
ro: Costurile de transport vor fi calculate după ce ați furnizat adresa.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
ro: Transportul pentru produsele cu abonament este taxat în mod normal pentru comanda inițială și pentru toate comenzile de reînnoire. Activați această opțiune pentru a taxa transportul o singură dată la comanda inițială. Notă: pentru ca această setare să fie activată, abonamentul nu trebuie să aibă o perioadă de încercare gratuită sau o dată de reînnoire sincronizată.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
ro: Livrare prin %s

en: Show more details
ro: Afișați mai multe detalii

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
ro: Se afișează comenzile pentru %1$sAbonamentul %2$s%3$s

en: Sign Up Fee % Discount
ro: Taxa de înregistrare % Reducere

en: Sign Up Fee Discount
ro: Reducere la taxa de înscriere

en: Sign up now
ro: Inscrie-te acum

en: Sign-up Fee (%s)
ro: Taxă de înregistrare (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
ro: Taxă de înregistrare (%s)

en: Sign-up grace period
ro: Perioada de grație pentru înscriere

en: Signup Totals
ro: Totaluri de înscriere

en: Simple subscription
ro: Abonament simplu

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
ro: Ne pare rău, „%s” poate fi aplicat numai comenzilor părinte cu abonament care conțin un produs cu taxe de înscriere.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
ro: Ne pare rău, se pare că niciun gateway de plată nu acceptă schimbarea metodei de plată recurentă. Vă rugăm să ne contactați dacă aveți nevoie de asistență sau pentru a face aranjamente alternative.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ro: Ne pare rău, se pare că nu există metode de plată disponibile care să accepte abonamente. Vă rugăm să ne contactați dacă aveți nevoie de asistență sau doriți să faceți aranjamente alternative.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
ro: Ne pare rău, se pare că nu există metode de plată disponibile care să accepte abonamente. Consultați %1$sActivarea gateway-urilor de plată pentru abonamente%2$s dacă aveți nevoie de asistență.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ro: Ne pare rău, se pare că nu există metode de plată disponibile care să accepte cuponul recurent pe care îl utilizați. Vă rugăm să ne contactați dacă aveți nevoie de asistență sau doriți să faceți aranjamente alternative.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
ro: Ne pare rău, numai cupoanele recurente pot fi aplicate abonamentelor.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
ro: Ne pare rău, cupoanele recurente pot fi aplicate numai abonamentelor sau comenzilor de abonament.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
ro: Ne pare rău, cuponul „%1$s” este valabil numai pentru reînnoiri.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
ro: Ne pare rău, acest cupon este valabil doar pentru o plată inițială, iar coșul de cumpărături nu necesită o plată inițială.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
ro: Ne pare rău, acest cupon este valabil numai pentru abonamente noi.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
ro: Ne pare rău, acest cupon este valabil numai pentru produsele cu abonament cu o taxă de înregistrare.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
ro: Ne pare rău, acest cupon este valabil doar pentru produsele cu abonament.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
ro: Ne pare rău, această solicitare de modificare a metodei de plată a abonamentului este nevalidă și nu poate fi procesată.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
ro: Înscenare

en: Start Date
ro: Data de început

[ctx: table heading]
en: Start Date
ro: Data de început

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
ro: Data de început

[ctx: table heading]
en: Start date
ro: Data de început

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
ro: Data începerii: %s

en: Status
ro: stare

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
ro: Starea sa schimbat de la %1$s la %2$s.

en: Status of Order
ro: Starea comenzii

en: Status of Subscription
ro: Starea abonamentului

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
ro: Stare setată la %s.

en: Store Setup
ro: Configurare magazin

[ctx: of an email]
en: Subject
ro: Subiect

en: Subscribe All the Things
ro: Abonați-vă Toate lucrurile

en: Subscriber Default Role
ro: Rol implicit de abonat

en: Subscription
ro: Abonament

[ctx: relation to order]
en: Subscription
ro: Abonament

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
ro: Abonamentul #%d nu există.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
ro: Abonamentul #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
ro: Abonamentul #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
ro: Detalii abonamentul #%s

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
ro: Abonamentul #%s nu a fost adăugat în coș.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
ro: Abonament %1$s (comanda %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
ro: Abonament %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
ro: Abonament %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
ro: Abonament – %s

en: Subscription Cancelled
ro: Abonament anulat

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
ro: Abonament anulat: a fost atins numărul maxim de plăți nereușite.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
ro: Număr de abonamente %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
ro: Date de abonament

en: Subscription Events by Date
ro: Evenimente de abonament după dată

en: Subscription Expired
ro: Abonamentul a expirat

en: Subscription Gifting
ro: Cadou cu abonament

en: Subscription Items
ro: Articole de abonament

en: Subscription Length
ro: Durata abonamentului

en: Subscription Number
ro: Numărul de abonament

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
ro: Număr de abonament: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
ro: Părinte abonament

en: Subscription Periods
ro: Perioade de abonament

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
ro: Prețul abonamentului (%s)

en: Subscription Product
ro: Produs cu abonament

en: Subscription Relationship
ro: Relația de abonament

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
ro: Reînnoirea abonamentului

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
ro: Ordin de reînnoire a abonamentului – %s

en: Subscription Reports
ro: Rapoarte de abonament

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
ro: Abonament Reabonare

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
ro: Stare de abonament

en: Subscription Suspended
ro: Abonament suspendat

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
ro: Comutator de abonament

en: Subscription Switch Complete
ro: Comutare abonament finalizată

en: Subscription Switched
ro: Abonament schimbat

en: Subscription Trial Period
ro: Perioada de probă a abonamentului

en: Subscription argument passed in is not an object.
ro: Argumentul abonamentului transmis nu este un obiect.

en: Subscription billing interval
ro: Intervalul de facturare a abonamentului

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
ro: Abonament anulat de abonat din pagina contului său.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
ro: Abonamentul a fost anulat pentru comanda rambursată %1$s#%2$s%3$s.

en: Subscription cancelled with PayPal
ro: Abonament anulat cu PayPal

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
ro: Data creării abonamentului trebuie să fie anterioară zilei curente.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
ro: Abonamentul nu există în acțiunea programată: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
ro: Schița de abonament a fost actualizată.

en: Subscription end date in the past
ro: Data de încheiere a abonamentului în trecut

en: Subscription features:
ro: Caracteristici de abonament:

en: Subscription information
ro: Informații despre abonament

en: Subscription interval
ro: Interval de abonament

en: Subscription items can no longer be edited.
ro: Elementele de abonament nu mai pot fi editate.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
ro: Abonament legat de comanda părinte %s prin administrator.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
ro: Abonamentul este blocat la Reînnoire manuală în timp ce magazinul este în modul de pregătire. Metodă de plată live: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
ro: Abonamentul este blocat la Reînnoire manuală în timp ce magazinul este în modul de pregătire. Modificările metodei de plată vor intra în vigoare în modul live.

en: Subscription payment details.
ro: Detalii de plată a abonamentului.

en: Subscription payment method
ro: Metoda de plată a abonamentului

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
ro: Metoda de plată a abonamentului nu a putut fi setată la %1$s și a fost setată la manual cu mesaj de eroare: %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
ro: Metoda de plată a abonamentului nu a putut fi setată la %1$s cu mesaj de eroare: %2$s

en: Subscription period
ro: Perioada de abonament

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
ro: Prețul abonamentului (%s)

en: Subscription pricing
ro: Prețul abonamentului

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
ro: Abonamentul pus în așteptare de către abonat din pagina contului său.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
ro: Abonament reactivat de către abonat din pagina contului său.

en: Subscription reactivated with PayPal
ro: Abonamentul a fost reactivat cu PayPal

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
ro: Ordinele de reînnoire a abonamentului nu pot fi anulate.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
ro: Plata de reînnoire a abonamentului datorată:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
ro: Reîncercarea plății pentru reînnoirea abonamentului:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
ro: Reîncercarea plății pentru reînnoirea abonamentului:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
ro: Abonamentul a fost restabilit la revizuire de la %s

en: Subscription saved.
ro: Abonamentul a fost salvat.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
ro: Abonament programat pentru: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
ro: Înregistrarea abonamentului a eșuat.

en: Subscription sign-up fee
ro: Taxa de înscriere la abonament

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
ro: Starea abonamentului a fost schimbată prin editare în bloc:

en: Subscription status:
ro: Starea abonamentului:

en: Subscription submitted.
ro: Abonament trimis.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
ro: Abonamentul suspendat de scriptul de reparare a bazei de date. Acest abonament a fost suspendat prin PayPal.

en: Subscription suspended with PayPal
ro: Abonament suspendat cu PayPal

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
ro: E-mailurile complete cu schimbarea abonamentului sunt trimise clientului atunci când un abonament este schimbat cu succes.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
ro: E-mailurile cu schimbarea abonamentului sunt trimise atunci când un client schimbă un abonament.

en: Subscription totals
ro: Totalul abonamentului

en: Subscription trial period:
ro: Perioada de probă a abonamentului:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
ro: Abonamentul a fost actualizat.

en: Subscription updates
ro: Actualizări de abonament

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
ro: Abonament: %s

en: Subscriptions
ro: Abonamente

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
ro: Abonamente (pagina %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
ro: Subscriptions 2.0 introduce o nouă arhitectură construită pe API-ul WooCommerce Custom Order Types.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
ro: Subscriptions 2.0 introduce un nou obiect pentru lucrul cu un abonament la nivel de aplicație. API-urile greoaie pentru preluarea sau modificarea datelor unui abonament au dispărut!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
ro: Subscriptions 2.1 adaugă suport pentru datele de abonament la această infrastructură.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
ro: Abonamentele 2.1 introduce, de asemenea, o serie de e-mailuri noi pentru a vă anunța când:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
ro: Abonamentele 2.1 depășesc acum totalul ordinului de reînnoire, făcând posibilă adăugarea unei taxe sau reduceri la comanda de reînnoire cu linii simple, cum ar fi %s$order-&gt;add_fee()%s sau %s$order-&gt;add_coupon()% s.

en: Subscriptions Data
ro: Date abonamente

en: Subscriptions Ended
ro: Abonamentele s-au încheiat

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
ro: Abonamente URL live

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
ro: Modul abonamente

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
ro: Subscrieri teme ale șablonului de abonamente

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
ro: De asemenea, Abonamentele utilizează acum comanda de reînnoire pentru a configura coșul pentru %reînnoiri manuale%s, facilitând adăugarea de produse sau reduceri la o singură reînnoire plătită manual.

en: Subscriptions by Customer
ro: Abonamente de către Client

en: Subscriptions by Payment Gateway
ro: Abonamente prin Gateway de plată

en: Subscriptions by Product
ro: Abonamente pe produs

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
ro: Abonamentele create în aceste câteva zile înainte de Ziua reînnoirii nu vor fi taxate la înregistrare. Setați la zero pentru ca toate abonamentele noi să fie taxate cu suma recurentă completă. Trebuie să fie un număr pozitiv.

en: Subscriptions signups
ro: Înscrieri pentru abonamente

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
ro: Abonamente v2.0 introduce o nouă interfață de administrare pentru a adăuga sau edita un abonament. Puteți face toate modificările familiare, cum ar fi modificarea totalurilor recurente sau a stării abonamentului. De asemenea, puteți face câteva modificări noi, cum ar fi modificarea datei de expirare, adăugarea unui cost de expediere sau adăugarea unui articol rând de produse.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
ro: Abonamentele vor apărea aici pentru ca dvs. să le vizualizați și să le gestionați odată ce sunt achiziționate de un client.

en: Successful retries
ro: Reîncercări reușite

en: Support
ro: A sustine

en: Supported features:
ro: Caracteristici acceptate:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
ro: Acceptă plăți de reînnoire automată cu extensia WooCommerce Subscriptions.

en: Suspend
ro: Suspenda

en: Suspended Subscription
ro: Abonament suspendat

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
ro: E-mailurile cu abonament suspendat sunt trimise atunci când un client își suspendă manual abonamentul.

en: Switch Button Text
ro: Buton de comutare text

en: Switch Order
ro: Ordine de comutare

en: Switch Order Details
ro: Schimbați detaliile comenzii

en: Switch Totals
ro: Comutați totalurile

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
ro: Comanda de comutare a fost anulată din cauza creării unei noi comenzi de comutare #%s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
ro: Comutat

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Comutat <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
ro: Abonament schimbat

en: Switched subscriptions
ro: Abonamente schimbate

en: Switching
ro: Comutare

en: Synchronisation
ro: Sincronizare

en: Synchronise Renewals
ro: Sincronizați reînnoirile

en: Synchronise renewals
ro: Sincronizați reînnoirile

en: Tax class of product.
ro: Clasa de impozitare a produsului.

en: Tax rate ID.
ro: ID rata de impozitare.

en: Tax subtotal.
ro: Subtotal fiscal.

en: Tax total.
ro: Total impozit.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
ro: Vă mulțumim pentru actualizarea la cea mai recentă versiune a Abonamentelor WooCommerce.

en: Thank you for your order
ro: Vă mulțumim pentru comanda dumneavoastră

en: Thank you for your renewal order
ro: Vă mulțumim pentru comanda de reînnoire

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
ro: Vă mulțumim pentru comanda dvs. de reînnoire. Este în așteptare până când confirmăm că plata a fost primită. Între timp, iată un memento al comenzii dvs.:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
ro: Acesta nu pare să fie unul dintre abonamentele dvs.

en: That doesn't appear to be your order.
ro: Asta nu pare să fie comanda ta.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
ro: Abonamentul respectiv nu poate fi schimbat în %s. Vă rugăm să ne contactați dacă aveți nevoie de asistență.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
ro: Abonamentul respectiv nu există. A fost sters?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
ro: Abonamentul respectiv nu există. Vă rugăm să ne contactați dacă aveți nevoie de asistență.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
ro: Acest produs cu abonament nu poate fi adăugat în coș, deoarece conține deja o reînnoire a abonamentului.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
ro: Nu este tot ce am lucrat în ultimele 12 luni când vine vorba de abonamente. De asemenea, am lansat mini-extensii pentru a vă ajuta să profitați la maximum de magazinul de abonament.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
ro: Valoarea „toate” pentru parametrul $order_type este depreciată. A fost o denumire greșită, deoarece nu a returnat comenzile de reabonare. De asemenea, a fost incompatibilă cu valorile tipului de comandă acceptate de wcs_get_subscription_orders(). Utilizați array( „părinte”, „reînnoire”, „comutați”) pentru a menține comportamentul anterior sau „oricare” pentru a primi toate tipurile de comenzi, inclusiv comutare și reabonare.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
ro: Data %s trebuie să apară după data anulării.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
ro: Data %s trebuie să apară după ultima dată de plată.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
ro: Data %s trebuie să apară după următoarea dată de plată.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
ro: Data %s trebuie să apară după data de începere.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
ro: Data %s trebuie să apară după data de încheiere a perioadei de încercare.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
ro: Data %s a unui abonament nu poate fi ștearsă. Trebuie să ștergeți comanda.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
ro: Produsul %s a fost șters și nu mai poate fi reînnoit. Vă rugăm să alegeți un produs nou sau să ne contactați pentru asistență.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
ro: Extensia Gifting face posibil ca o persoană să cumpere un produs cu abonament pentru altcineva. Apoi împărtășește controlul abonamentului între cumpărător și destinatar, permițând ambilor să gestioneze abonamentul pe parcursul ciclului său de viață.

en: The Upgrade is in Progress
ro: Actualizarea este în desfășurare

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
ro: Pluginul WooCommerce Subscriptions a fost actualizat!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
ro: Pluginul WooCommerce Subscriptions rulează în prezent rutina de actualizare a bazei de date.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
ro: Plata automată pentru reînnoirea abonamentului a eșuat. Vom reîncerca plata %s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
ro: Plata automată pentru reînnoirea abonamentului cu %1$s a eșuat. Pentru a reactiva abonamentul, vă rugăm să vă conectați și să plătiți pentru reînnoire din pagina contului dvs.: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
ro: Plata recurentă automată pentru comanda #%1$s de la %2$s a eșuat. Plata va fi reîncercată %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
ro: Plata recurentă automată pentru comanda #%d de la %s a eșuat. Plata va fi reîncercată %3$s.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
ro: Linia totală medie pentru acest produs pentru fiecare abonament.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
ro: Totalul rând mediu pentru toate comenzile pentru acest articol rând de produs.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
ro: Valoarea medie a comenzilor de înscriere, schimbare și reînnoire ale tuturor clienților.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
ro: Cea mai bună parte a noului sistem automat de reîncercare este că regulile de reîncercare sunt complet personalizabile.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
ro: Data de creare a unui abonament nu poate fi ștearsă, ci doar actualizată.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
ro: Data la care a fost finalizată ultima comandă a abonamentului, în GMT.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
ro: Data în care a fost plătită ultima comandă a abonamentului, în GMT.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
ro: Metoda de plată ștearsă a fost folosită pentru plățile automate ale abonamentului, nu am putut găsi un simbol alternativ pentru metoda de plată cu simbol pentru a vă schimba abonamentele.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
ro: Metoda de plată ștearsă a fost folosită pentru plățile automate ale abonamentului. Pentru a evita plățile de reînnoire eșuate în viitor, abonamentele care utilizează această metodă de plată au fost actualizate pentru a utiliza %1$s. Pentru a schimba metoda de plată a abonamentelor individuale, accesați pagina dvs. %2$sContul meu &gt; Abonamente%3$s.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
ro: E-mailul trimis clientului când plata de reînnoire sau reîncercarea plății nu a reușit să-l notifice că plata va fi reîncercată.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
ro: Procesul complet de actualizare pentru cele %1$d abonamente de pe site-ul dvs. va dura între %2$d și %3$d minute.

en: The item on the switch order cannot be found.
ro: Articolul din comanda de comutare nu poate fi găsit.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
ro: Articolul nu a fost eliminat deoarece metoda de plată a acestui abonament nu acceptă eliminarea unui articol.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
ro: Noua interfață este construită și pe ecranul existent %sEdit Order%s. Dacă ați modificat vreodată o comandă, știți deja cum să modificați un abonament.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
ro: Numărul de perioade de facturare dintre reînnoirile abonamentului.

en: The number of renewal orders processed during this period.
ro: Numărul de comenzi de reînnoire procesate în această perioadă.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
ro: Numărul de comenzi de reînnoire care au avut o plată eșuată utilizează sistemul de reîncercare.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
ro: Numărul de încercări de plată de reînnoire pentru această perioadă, care nu au dus la o plată reușită.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
ro: Numărul de încercări de plată de reînnoire pentru această perioadă care au putut procesa plata care nu a eșuat anterior de una sau de mai multe ori.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
ro: Numărul de încercări de plată de reînnoire nu au fost încă procesate.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
ro: Numărul de comenzi de reabonare procesate în această perioadă.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
ro: Numărul de comenzi de înscriere, comutare și reînnoire pe care acest client le-a plasat în magazinul dvs. cu stare plătită (adică în procesare sau finalizată).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
ro: Numărul de abonamente anulate de către client sau managerul magazinului în această perioadă. Termenul preplătit este posibil să nu se fi încheiat încă în această perioadă.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
ro: Numărul de abonamente create în această perioadă, fie prin crearea manuală, fie importate sau un client care plasează o comandă. Aceasta include comenzile aflate în așteptare.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
ro: Numărul de abonamente în această perioadă cu o dată de încheiere în viitor și un alt statut decât în așteptare.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
ro: Numărul de abonamente achiziționate în comenzile părinte create în această perioadă. Aceasta reprezintă noile abonamente create de clienții care plasează o comandă prin checkout.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
ro: Numărul de abonamente care includ acest produs ca element rând și care au o altă stare decât în așteptare sau în coș.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
ro: Numărul de abonamente pe care acest client le are cu starea activă sau în așteptare de anulare.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
ro: Numărul de abonamente pe care le are acest client cu o altă stare decât în așteptare sau aruncată în gunoi.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
ro: Numărul de abonamente upgrade, downgrade sau cross-grade în această perioadă.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
ro: Numărul de abonamente care fie au expirat, fie au ajuns la sfârșitul termenului preplătit dacă acesta a fost anulat anterior.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
ro: Numărul de clienți unici cu un abonament cu orice alt statut decât în așteptare sau aruncat la gunoi.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
ro: Numărul de comenzi de reînnoire viitoare, pentru abonamentele active în prezent.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
ro: Elementul de abonament inițial care este schimbat nu poate fi găsit.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
ro: Metoda de plată nu poate fi schimbată pentru acel abonament.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
ro: Tipul de produs nu poate fi modificat deoarece acest produs este asociat cu abonamente.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
ro: Ordinul de reînnoire este următorul:

en: The requested subscription cannot be edited.
ro: Abonamentul solicitat nu poate fi editat.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
ro: Sistemul de reîncercare este dezactivat implicit. Pentru a-l activa, accesați ecranul de administrare a setărilor de abonamente.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
ro: Data de începere a unui abonament nu poate fi ștearsă, ci doar actualizată.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
ro: Starea aplicată comenzii pentru perioada dintre momentul în care plata de reînnoire a eșuat sau a avut loc ultima reîncercare și momentul în care a fost procesată această reîncercare.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
ro: Starea aplicată abonamentului pentru perioada dintre momentul în care plata de reînnoire a eșuat sau a avut loc ultima reîncercare și momentul în care a fost procesată această reîncercare.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
ro: Starea reîncercării automate a plății: în așteptare înseamnă că reîncercarea va fi procesată în viitor, eșuată înseamnă că plata nu a avut succes când a fost reîncercată și finalizată înseamnă că plata a reușit când a fost reîncercată.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
ro: Starea la care trecerea abonamentului. Spre deosebire de parametrul „status”, acesta va calcula și actualiza datele de abonament.

en: The subscription's end date.
ro: Data de încheiere a abonamentului.

en: The subscription's next payment date.
ro: Următoarea dată de plată a abonamentului.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
ro: ID-ul abonamentului inițial al abonamentului, dacă acesta este un abonament reabonat.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
ro: ID-ul abonamentului reinscris al abonamentului.

en: The subscription's start date.
ro: Data de începere a abonamentului.

en: The subscription's trial date
ro: Data de încercare a abonamentului

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
ro: Suma tuturor comenzilor de reînnoire, inclusiv taxele și transportul.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
ro: Suma tuturor comenzilor de reabonare, inclusiv taxele și transportul.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
ro: Suma tuturor comenzilor părinte cu abonament, inclusiv alte articole, taxe, taxe și transport.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
ro: Suma tuturor comenzilor de comutare, inclusiv taxele și transportul.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
ro: Suma tuturor comenzilor de reînnoire viitoare, inclusiv articole, taxe, taxe și transport, pentru abonamentele active în prezent.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
ro: Suma totală a veniturilor, inclusiv taxele și transportul, recuperată cu sistemul de reîncercare a plății eșuate pentru comenzile de reînnoire cu o plată eșuată.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
ro: Numărul total de comenzi de înscriere, comutare și reînnoire plasate în magazinul dvs. cu stare plătită (adică procesate sau finalizate).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
ro: Numărul total de abonamente cu starea de anulare activă sau în așteptare.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
ro: Numărul total de abonamente cu altă stare decât în așteptare sau aruncate în gunoi.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
ro: Valoarea totală a comenzilor de înscriere, schimbare și reînnoire ale acestui client.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
ro: Perioada de probă nu poate depăși %s.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
ro: Perioada de probă nu poate depăși: %1$s, %2$s, %3$s sau %4$s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
ro: Procesul de actualizare poate dura puțin, așa că vă rugăm să aveți răbdare.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
ro: Nu există metode de expediere disponibile. Vă rugăm să vă verificați adresa sau să ne contactați dacă aveți nevoie de ajutor.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
ro: Există o problemă cu PayPal. Acreditările dvs. API pot fi incorecte. Actualizați-vă %1$sacreditările API%2$s. %3$sAflați mai multe%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
ro: Există o problemă cu PayPal. Contul dvs. PayPal emite ID-uri de abonament învechite. %1$sAflați mai multe%2$s. %3$sRenunțați%4$s.

en: There was an error locating the switch details.
ro: A apărut o eroare la localizarea detaliilor comutatorului.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
ro: A apărut o eroare la actualizare. Vă rugăm să reîmprospătați pagina și să încercați din nou.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
ro: A apărut o eroare la solicitarea dvs. de reabonare. Vă rugăm să încercați din nou.

en: There was an error with your request. Please try again.
ro: A apărut o eroare la solicitarea dvs. Vă rugăm să încercați din nou.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
ro: Acestea sunt întrebări importante pentru orice afacere comercială cu abonament.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
ro: Aceste e-mailuri pot fi activate, dezactivate și personalizate în ecranul de administrare %sWooCommerce &gt; Setări &gt; E-mailuri%s.

en: This Month
ro: Luna aceasta

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
ro: Aceasta controlează linia de subiect al e-mailului. Lăsați necompletat pentru a utiliza subiectul implicit: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
ro: Aceasta controlează titlul principal conținut în notificarea prin e-mail. Lăsați necompletat pentru a utiliza titlul implicit: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
ro: Aceasta controlează titlul principal conținut în notificarea prin e-mail. Lăsați necompletat pentru a utiliza titlul implicit: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
ro: Această dată ar trebui tratată doar ca o estimare. Poarta de plată pentru acest abonament controlează momentul procesării plăților.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
ro: Această extensie gratuită face posibilă migrarea abonaților de la sisteme terță parte la WooCommerce. De asemenea, face posibilă exportul datelor dvs. de abonament pentru analiză în instrumente pentru foi de calcul sau în aplicații terță parte.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
ro: Aceasta este o notificare de comandă trimisă clienților care conține detalii despre comandă după ce o comandă de reînnoire este plasată în așteptare.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
ro: Aceasta este o notificare de comandă trimisă clientului după finalizarea plății pentru o comandă de reînnoire a abonamentului. Conține detaliile ordinului de reînnoire.

en: This is where subscriptions are stored.
ro: Aici sunt stocate abonamentele.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
ro: Această nouă pagină este, de asemenea, unde clientul își poate suspenda sau anula abonamentul, poate schimba metoda de plată, poate schimba adresa de expediere sau poate face upgrade/downgrade la un articol.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
ro: Această comandă nu mai poate fi plătită deoarece abonamentul corespunzător nu necesită plată în acest moment.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
ro: Această pagină va afișa rezultatele procesului pe măsură ce fiecare lot de abonamente este actualizat.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
ro: Acest produs este momentan epuizat și indisponibil.

en: This section shows any information about Subscriptions.
ro: Această secțiune arată orice informații despre abonamente.

en: This section shows general information about the store.
ro: Această secțiune prezintă informații generale despre magazin.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
ro: Această secțiune prezintă informații despre metodele de plată a abonamentului.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
ro: Această secțiune prezintă informații despre suportul pentru funcția gateway de plată.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
ro: Acest abonament nu mai este editabil deoarece gateway-ul de plată nu permite modificarea sumelor recurente.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
ro[0]: Acest abonament este setat să se reînnoiască automat utilizând metoda dvs. de plată înregistrată. Puteți gestiona sau anula acest abonament din pagina contului %smy%s.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
ro[0]: Acest abonament este setat să se reînnoiască automat utilizând metoda dvs. de plată înregistrată. Puteți gestiona sau anula acest abonament din pagina contului meu. %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
ro: Această variație nu poate fi eliminată deoarece este asociată cu abonamente active. Pentru a elimina această variantă, anulați și ștergeți abonamentele pentru aceasta.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
ro: Acest lucru va șterge memoria cache persistentă a tuturor abonamentelor stocate împotriva utilizatorilor din magazinul dvs. Așteptați-vă la o performanță mai lentă a comenzii, a reînnoirii și a altor funcții legate de abonament după efectuarea acestei acțiuni. Cache-urile vor fi regenerate peste timp pe măsură ce se execută interogări pentru a găsi abonamentele unui anumit utilizator.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
ro: Acest lucru va șterge memoria cache persistentă de toate tipurile de reînnoire, comutare, reabonare și alte tipuri de comenzi pentru toate abonamentele din magazinul dvs. Așteptați-vă la o performanță mai lentă a comenzii, a reînnoirii și a altor funcții legate de abonament după efectuarea acestei acțiuni. Cache-urile vor fi regenerate peste timp, pe măsură ce se execută interogări de ordine aferente.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
ro: Aceasta va genera memoria cache persistentă pentru conectarea utilizatorilor cu abonamente. Cache-urile vor fi generate peste timp în fundal (prin Action Scheduler).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
ro: Acest lucru va genera memoria cache persistentă pentru toate tipurile de reînnoire, comutare, reabonare și alte tipuri de comenzi pentru toate abonamentele din magazinul dvs. Cache-urile vor fi generate peste timp în fundal (prin Action Scheduler).

en: Timezone:
ro: Fus orar:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
ro: Pentru a aplica o anumită regulă bazată pe anumite condiții, cum ar fi comenzi de valoare mare sau un program de reînnoire rar, puteți utiliza filtrul %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s specific de reîncercare. Acesta furnizează ID-ul ordinului de reînnoire pentru plata eșuată, care poate fi folosit pentru a găsi informații despre produse, abonament și totaluri la care se referă plata eșuată.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
ro: Pentru a activa reînnoirile automate pentru acest abonament, mai întâi va trebui să adăugați o metodă de plată.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
ro: Pentru a reactiva abonamentul acum, vă puteți conecta și plăti pentru reînnoire din pagina contului dvs.: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
ro: Pentru a reactiva abonamentul acum, vă puteți conecta și plăti pentru reînnoire din pagina contului dvs.: %1$sPlătiți acum »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
ro: Pentru a înregistra progresul actualizării, a fost creat un nou fișier jurnal. Acest fișier va fi șters automat în %1$d săptămâni. Dacă doriți să-l ștergeți mai devreme, îl puteți găsi aici: %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
ro: Pentru a rezolva problema cât mai repede posibil, creați un %1$cont de administrator temporar%3$s cu adresa de e-mail utilizator woologin@woocommerce.com și împărtășiți-ne datele de conectare prin %2$sQuickForget.com%3$s.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
ro: Pentru a vedea mai multe detalii despre aceste erori, vizualizați fișierul jurnal %1$s din ecranul jurnalelor %2$sWooCommerce.%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
ro: Pentru a vedea eroarea completă, vizualizați fișierul jurnal %1$s din ecranul jurnalelor %2$sWooCommerce.%3$s.

en: Today!
ro: Astăzi!

en: Total Discount
ro: Reducere totală

en: Total Subscribers
ro: Total abonați

en: Total Subscription Orders
ro: Total comenzi de abonament

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
ro: Total comenzi de abonament %s

en: Total Subscriptions
ro: Total abonamente

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
ro: Total abonamente %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
ro: Totaluri

en: Trash
ro: Gunoi

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
ro: Trimiterea acestei comenzi va elimina și abonamentele achiziționate cu comanda.

en: Trial End
ro: Sfârșitul procesului

[ctx: table heading]
en: Trial End
ro: Sfârșitul procesului

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
ro: Data de încheiere a procesului

en: Turn off Automatic Payments
ro: Dezactivați plățile automate

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
ro: Nu se poate schimba starea abonamentului la „%1$s”. Excepție: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
ro: Nu se poate schimba starea abonamentului la „%s”.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
ro: Nu se poate schimba starea abonamentului la „%s”. Vă rugăm să atribuiți un client la abonament pentru a-l activa.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
ro: Imposibil de găsit comanda pentru acordul de facturare PayPal.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
ro: Imposibil de reparat abonamentele.%4$sEroare: %1$s%4$sVă rugăm să reîmprospătați pagina și să încercați din nou. Dacă problema persistă, %2$scontactați asistența%3$s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
ro: Nu se pot face upgrade abonamentelor.%4$sEroare: %1$s%4$sVă rugăm să reîmprospătați pagina și să încercați din nou. Dacă problema persistă, %2$scontactați asistența%3$s.

en: Unended Subscription Count
ro: Număr de abonamente nesfârșit

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
ro: Tip de comandă necunoscut

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unlimited payments
ro: Plăți nelimitate

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Upcoming Recurring Revenue
ro: Venituri recurente viitoare

en: Update Complete
ro: Actualizare finalizată

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
ro: Actualizează baza de date

en: Update Error
ro: Eroare de actualizare

en: Update in Progress
ro: Actualizare în curs

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
ro: Actualizați %1$s folosit pentru %2$sall%3$s din abonamentele mele active

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
ro: Actualizați metoda de plată folosită pentru %1$sall%2$s din abonamentele mele actuale

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
ro: Actualizarea datelor abonamentului a apărut o eroare cu mesajul: %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
ro: Modernizare

en: Upgrade or Downgrade
ro: Upgrade sau Downgrade

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
ro: Utilizați acest câmp pentru a personaliza textul afișat pe butonul de finalizare a comenzii atunci când o comandă conține un abonament. În mod normal, butonul de trimitere a comenzii afișează „Plasează comandă”. Când coșul conține un abonament, acesta se schimbă în „Înscrieți-vă acum”.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
ro: Utilizarea comutatorului de reînnoire automată este dezactivată în modul de pregătire.

en: Variable Subscription
ro: Abonament variabil

en: Variable subscription
ro: Abonament variabil

en: Variation ID, if applicable.
ro: ID variație, dacă este cazul.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
ro: Versiunea %1$s aduce câteva îmbunătățiri noi solicitate de managerii de magazine la fel ca tine (și posibil chiar de %2$syou%3$s).

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
ro: Versiunea %s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
ro: Versiunea 2.0 a fost în dezvoltare de mai bine de un an. Am reinventat extensia pentru a ține cont de 3 ani de feedback din partea managerilor de magazine.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
ro: Versiunea 2.1 introduce câteva funcții noi extraordinare solicitate de managerii de magazine la fel ca tine (și posibil chiar de %syou%s).

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
ro: Prin %s

[ctx: view a subscription]
en: View
ro: Vedere

en: View Email Settings
ro: Vedeți setările de e-mail

en: View Reports
ro: Vizualizați rapoarte

en: View Retry
ro: Vedeți Reîncercați

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
ro: Vizualizați abonamentul

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
ro: Vizualizare abonament: %s

en: View and manage subscriptions
ro: Vizualizați și gestionați abonamentele

en: View other subscriptions &rarr;
ro: Vizualizați alte abonamente →

en: View subscription
ro: Vizualizați abonamentul

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
ro: Vizualizați abonamentul: %s

en: View subscriptions
ro: Vizualizați abonamentele

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
ro[0]: Vedeți starea abonamentului dvs. în %1$scontul dvs.%2$s.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
ro: Vizualizați comanda dvs.: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
ro: Vedeți abonamentul dvs.: %s

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
ro: AVERTISMENT: Lucruri rele sunt pe cale să se întâmple! Gateway-ul de plată utilizat pentru achiziționarea acestui abonament nu acceptă modificarea detaliilor unui abonament. Este posibil ca modificarea perioadei de facturare, a reducerii recurente, a taxei recurente sau a totalului recurent să nu se reflecte în suma percepută de gateway-ul de plată.

en: WP REST API Endpoints
ro: Puncte finale API WP REST

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
ro: Doriți detaliile unui anumit abonament? Obțineți %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id> /%s.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
ro: Doriți să aflați mai multe despre abonamentele %s?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
ro: Doriți să enumerați toate abonamentele de pe un site? Obțineți %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
ro: Doriți să enumerați toate abonamentele de pe un site? Obțineți %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Doriți detaliile unui anumit abonament? Obțineți %s/wc-api/v2/subscriptions/<id> /%s.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
ro: Doriți să reînnoiți mai devreme prin casă? Faceți clic pe %aici.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
ro: Doriți ca clienții dvs. să se poată abona la produse fără abonament?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
ro: Avertizare! Versiunea 2.0 este o actualizare majoră a extensiei WooCommerce Subscriptions. Înainte de a actualiza, vă rugăm să creați o copie de rezervă, să actualizați toate extensiile WooCommerce și să testați toate pluginurile, codul personalizat și gateway-urile de plată cu versiunea 2.0 pe un site de staging. %1$sAflați mai multe despre modificările din versiunea 2.0 »%2$s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
ro: Avertizare! Executați versiunea %s a codului de plugin WooCommerce Subscriptions, dar baza dvs. de date a fost actualizată la versiunea 2.0. Acest lucru va cauza probleme majore în magazinul dvs.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
ro: Avertisment: ștergerea unui utilizator va șterge și abonamentele utilizatorului. Comenzile utilizatorului vor rămâne, dar vor fi reatribuite utilizatorului „Invitat”. Doriți să ștergeți în continuare acest utilizator și orice abonamente asociate?

en: We can not find your old subscription item.
ro: Nu putem găsi articolul dvs. vechi de abonament.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
ro: Nu putem găsi o comandă de abonament plătit pentru acest utilizator.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
ro: Nu putem găsi un abonament cu ID #%d. Poate a fost șters?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
ro: Nu am putut crea o comandă de reînnoire pentru abonamentul dvs., vă rugăm să încercați din nou.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
ro[0]: Nu am putut găsi comanda inițială de reînnoire pentru un articol din coșul dumneavoastră. Elementul a fost eliminat.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
ro[0]: Nu am putut găsi abonamentul original pentru un articol din coș. Elementul a fost eliminat.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
ro: Nu doar am îmbunătățit interfețele pentru oameni, le-am îmbunătățit și pentru computere. Aplicațiile dvs. pot acum să creeze, să citească, să actualizeze sau să șteargă abonamente prin punctele finale API RESTful.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
ro: Am finalizat procesarea comenzii dvs. de reînnoire a abonamentului.

en: We hope you enjoy it!
ro: Sperăm să vă placă!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
ro: Nu am putut găsi acel abonament, vă rugăm să încercați din nou.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
ro: Nu am reușit să găsim setul de rezultate ale raportului pe care l-ați solicitat. Regenerați linkul din %1$sEcranul Rapoarte de abonament%2$s.

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Welcome to Subscriptions 2.0
ro: Bun venit la Abonamente 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
ro: Bun venit la Abonamente 2.1!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
ro: Bun venit la WooCommerce Subscriptions %s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
ro: Bun venit la WooCommerce Subscriptions 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
ro: Ce se întâmplă atunci când un client dorește să cumpere un produs cu abonament pentru altcineva?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
ro: Ce informații personale le partajează magazinul dvs. cu surse externe depind de ce pluginuri de procesare de plăți terță parte le utilizați pentru a colecta plățile pentru abonament. Vă recomandăm să consultați politicile lor de confidențialitate pentru a informa această secțiune a politicii dvs. de confidențialitate.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
ro: Ce colectăm și stocăm

en: What we share with others
ro: Ceea ce împărtășim cu ceilalți

en: What's new?
ro: Ce mai e nou?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
ro: Când este anulat

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
ro: Când un abonament este activat, fie manual, fie după o achiziție cu succes, noilor utilizatori li se va atribui acest rol.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
ro: Când este anulat

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
ro: Când se manipulează un %s, datele personale din abonamente ar trebui păstrate sau eliminate?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
ro: Când treceți la un abonament cu o altă plată recurentă sau perioadă de facturare, ar trebui ca prețul plătit pentru perioada de facturare existentă să fie calculat proporțional la trecerea la noul abonament?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
ro: Când treceți la un abonament cu o durată, puteți lua în considerare plățile deja efectuate de client atunci când determinați câte plăți trebuie să facă abonatul pentru noul abonament.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
ro: Când treceți la un abonament cu o taxă de înregistrare, puteți solicita clientului să plătească doar diferența dintre taxa de înregistrare a abonamentului existent și taxa de înregistrare a noului abonament (dacă există).

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
ro: Cu WooCommerce Subscribe All the Things, ei pot! Această extensie experimentală explorează cum să convertiți orice produs, inclusiv pachete de produse și produse compuse, într-un produs cu abonament. De asemenea, oferă clienților o modalitate de a se abona la un coș de produse fără abonament.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
ro: Cu reînnoirile anticipate activate, clienții își pot reînnoi abonamentele înainte de următoarea dată de plată.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
ro: În cazul reînnoirilor manuale, abonamentul unui client este pus în așteptare până când acesta se autentifică și plătește pentru a-l reînnoi. %1$sAflați mai multe%2$s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
ro: Cu filtrul %s din %s&#39;wcs_default_retry_rules, puteți defini un set de reguli implicite de aplicat tuturor plăților eșuate din magazinul dvs.

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
ro: WooCommerce 2.6 a adăugat suport pentru punctele finale %1$sREST API%2$s construite pe infrastructura de bază %3$sREST API%4$s a WordPress.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
ro: Cont WooCommerce conectat

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
ro: Abonamente WooCommerce

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
ro: Abonamente WooCommerce PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
ro: Actualizare pentru abonamente WooCommerce

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
ro: Actualizare a abonamentelor WooCommerce în curs

en: Would you like to add a payment method now?
ro: Doriți să adăugați o metodă de plată acum?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
ro: Doriți să vă actualizați abonamentele pentru a utiliza această nouă metodă de plată - %1$s?%2$sDa%4$s | %3$sNu%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
ro: Y/m/dg:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
ro: Y/m/dg:i:s A

note: translators: date placeholder for input, javascript format
en: YYYY-MM-DD
ro: AAAA-LL-ZZ

en: Year
ro: An

en: Yes
ro: da

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
ro: Sunteți pe cale să aruncați la gunoi una sau mai multe comenzi care conțin un abonament. Eliminarea comenzilor va elimina și abonamentele achiziționate cu aceste comenzi.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
ro: Ștergeți un articol de abonament. De asemenea, va trebui să anulați manual și să aruncați în gunoi abonamentul pe ecranul Gestionați abonamente.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
ro: Nu puteți reactiva acel abonament până când nu plătiți pentru a-l reînnoi. Vă rugăm să ne contactați dacă aveți nevoie de asistență.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
ro: Nu puteți reînnoi acest abonament mai devreme. Vă rugăm să ne contactați dacă aveți nevoie de asistență.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
ro: Nu vă puteți reabona la acel abonament. Vă rugăm să ne contactați dacă aveți nevoie de asistență.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
ro: Nu puteți suspenda acel abonament - limita de suspendare a fost atinsă. Vă rugăm să ne contactați dacă aveți nevoie de asistență.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
ro: Nu puteți schimba acest abonament. Se pare că nu dețineți abonamentul.

en: You can not switch to the same subscription.
ro: Nu puteți trece la același abonament.

en: You can only switch to a subscription product.
ro: Puteți trece doar la un produs cu abonament.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
ro: Nu puteți reînnoi abonamentul în acest moment. Vă rugăm să încercați din nou.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
ro: Nu puteți modifica un abonament care nu vă aparține.

en: You cannot remove an item that does not exist.
ro: Nu puteți elimina un element care nu există.

en: You do not have permission to create subscriptions
ro: Nu aveți permisiunea de a crea abonamente

en: You do not have permission to read the subscriptions count
ro: Nu aveți permisiunea de a citi numărul de abonamente

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
ro: Ai un abonament la acest produs. Alegerea unui nou abonament va înlocui abonamentul existent.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
ro: Ați adăugat deja o variantă a acestui produs în coș.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
ro: V-ați abonat deja la acest produs și este limitat la unul pentru fiecare client. Nu puteți cumpăra din nou produsul.

en: You have an active subscription to this product already.
ro: Aveți deja un abonament activ la acest produs.

en: You have no active subscriptions.
ro: Nu aveți abonamente active.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
ro: Ați ajuns la sfârșitul abonamentelor. Accesați %sprima pagină%s.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
ro: Ați primit o comandă de reînnoire a abonamentului de la %1$s. Ordinea lor este următoarea:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
ro: Ați schimbat cu succes articolele din abonament. Noua dvs. comandă și detaliile abonamentului sunt afișate mai jos pentru referință:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
ro: Ați eliminat cu succes „%1$s” din abonament. %2$sAnulați?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
ro: Comanda dvs. de reînnoire %1$s de la %2$s este finalizată

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
ro: Comanda dvs. de reînnoire a abonamentului %1$s de la %2$s este finalizată - descărcați fișierele

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
ro: Aplicațiile dvs. pot acum să creeze, să citească, să actualizeze sau să șteargă abonamente prin punctele finale API RESTful cu același design ca cea mai recentă versiune a punctelor finale API REST ale WooCommerce.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
ro: Coșul dvs. conținea o solicitare nevalidă de schimbare a abonamentului. A fost scos din coș.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
ro[0]: Coșul dvs. conținea o solicitare nevalidă de schimbare a abonamentului. A fost eliminat.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
ro: Coșul tău a fost golit de produse cu abonament. Numai un produs cu abonament poate fi achiziționat la un moment dat.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
ro: Clienții dvs. pot vedea acum detaliile complete ale unui abonament, inclusiv elementele rând, adresa de facturare și livrare, programul de facturare și comenzile de reînnoire, dintr-o pagină specială %sContul meu &gt; Vizualizare abonament%s.

en: Your database has been updated successfully!
ro: Baza ta de date a fost actualizată cu succes!

en: Your early renewal order was successful.
ro: Comanda dvs. de reînnoire anticipată a avut succes.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
ro: Ordinul dvs. de reînnoire este finalizat

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
ro: Solicitarea dvs. de a anula acțiunea anterioară nu a reușit.

en: Your subscription change is complete
ro: Modificarea abonamentului este completă

en: Your subscription change is complete - download your files
ro: Modificarea abonamentului este completă - descărcați fișierele

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
ro: Abonamentul dvs. a fost anulat.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
ro: Abonamentul dvs. a fost suspendat.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
ro: Abonamentul dvs. a fost reactivat.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
ro: Ordinul dvs. de reînnoire a abonamentului este finalizat - descărcați fișierele

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
ro[0]: Abonamentul dvs. va fi activat când plata va fi validată.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
ro: Comanda dvs. de reînnoire {blogname} a fost primită!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
ro: Chitanța dvs. pentru comanda de reînnoire {blogname} din {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
ro: Modificarea abonamentului dvs. la {blogname} de la {order_date} este completă

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
ro: Modificarea abonamentului dvs. la {blogname} de la {order_date} este finalizată - descărcați fișierele

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
ro: [%s] Abonament anulat

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
ro: [%s] Abonamentul a expirat

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
ro: [%s] Abonament suspendat

en: [Remove]
ro: [Elimina]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
ro: [{blogname}] Noua comandă de reînnoire a abonamentului ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
ro: [{blogname}] Abonament schimbat ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
ro: [{site_title}] Plata automată a eșuat pentru {order_number}, reîncercați programat să ruleze {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
ro: un client suspendă un abonament

en: a subscription expires
ro: un abonament expiră

en: account erasure request
ro: cerere de ștergere a contului

en: an automatic payment fails
ro: o plată automată eșuează

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
ro[0]: zi

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
ro[0]: zi

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
ro: zile înainte de Ziua Reînnoirii

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
ro: ex. 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
ro: de exemplu 5,90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
ro: de exemplu 9,90

en: emails sent to the customer and store manager
ro: e-mailuri trimise clientului și managerului magazinului

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
ro: fiecare

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
ro: la fiecare %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
ro: la fiecare %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
ro: data de compensare estimată %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
ro: pentru

en: how long to wait between retry attempts
ro: cât timp să aștepte între încercările de reîncercare

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
ro: în %s

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
ro: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
ro[0]: lună

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
ro[0]: lună

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
ro: noi metode de comandă asociate în WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
ro: Nu

en: now
ro: acum

en: staging
ro: punerea în scenă

en: subscriptions
ro: abonamente

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
ro: suspendări pe perioadă de facturare.

en: the status applied to the renewal order and subscription
ro: statutul aplicat ordinului de reînnoire și abonamentului

en: the total number of retry attempts
ro: numărul total de încercări de reîncercare

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
ro: în față

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
ro: versiunea %1$s este învechită. Versiunea de bază este %2$s

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
ro[0]: săptămână

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
ro[0]: săptămână

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
ro[0]: an

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
ro[0]: an
