WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to bs translation catalogue (1236 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
bs[0]: %d druga pretplata je provjerena i nisu joj bile potrebne popravke.

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
bs: Sljedeća uplata dospijeva %s.

en:  Subscription Created
bs: Pretplata kreirana

en:  Subscription Deleted
bs: Pretplata je izbrisana

en:  Subscription Switched
bs: Pretplata je promijenjena

en:  Subscription Updated
bs: Pretplata je ažurirana

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
bs: &quot;%s&quot; nije važeći novi tip narudžbe.

en: $0 Initial Checkout
bs: $0 Inicijalna naplata

en: $type passed to the function was not a string.
bs: $type proslijeđen funkciji nije bio string.

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
bs: %1$s %2$s zatim %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
bs[0]: %1$s %2$s zatim %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
bs: %1$s %2$s zatim %3$s svakih %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
bs: %1$s %2$s zatim %3$s svakih %4$s na %5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
bs: %1$s %2$s pa %3$s na %4$s %5$s svake godine

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
bs: %1$s %2$s pa %3$s na %4$s %5$s svake %6$s godine

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
bs: %1$s %2$s zatim %3$s %4$s dana svakog %5$s mjeseca

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
bs: %1$s %2$s pa %3$s %4$s svakog mjeseca

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
bs: %1$s %2$s zatim %3$s posljednjeg dana svakog mjeseca

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
bs: %1$s %2$s zatim %3$s posljednjeg dana svakog %4$s mjeseca

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
bs: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
bs: %1$s Izvršite plaćanje na %2$sNaručite %3$s%4$s da biste mogli promijeniti svoju pretplatu.

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
bs: %1$s nakon %2$s besplatnog probnog perioda

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
bs: %1$s i %2$s naknada za registraciju

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
bs: %1$s svakih %2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
bs: %1$s svakih %2$s na %3$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
bs[0]: %1$s za %2$d stavku

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
bs: %1$s za %2$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
bs: %1$s besplatna probna verzija, a zatim %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
bs: %1$s sada, i

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
bs: %1$s na %2$s %3$s svake godine

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
bs: %1$s na %2$s %3$s svake %4$s godine

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
bs: %1$s na %2$s dan svakog %3$s mjeseca

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
bs: %1$s %2$s svakog mjeseca

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
bs: %1$s posljednjeg dana svakog %2$s mjeseca

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
bs[0]: %1$s pretplata nije mogla biti ažurirana: %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
bs: %1$s događaj pretplate pokrenut na %2$s

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
bs: %1$s sa %2$s besplatnim probnim periodom

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
bs: %1$s#%2$s%3$s za %4$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
bs: %1$s Dodajte proizvod na pretplatu »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
bs: %1$sDodajte pretplatu%2$s sada ili %3$saznajte više%4$s o novom interfejsu.

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
bs: %1$sOdaberite pretplatu%2$s%3$sProširenje WooCommerce Subscriptions dodaje dvije nove vrste proizvoda pretplate - %4$sJednostavnu pretplatu%5$s i %6$sVarijabilnu pretplatu%7$s.%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
bs: %1$sSaznajte kako ažurirati%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
bs: %1$sSaznajte više o upravljanju pretplatama »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
bs: %1$sNapomena:%2$s Narudžbe koje se odnose na pretplate neće biti uključene u narudžbe na koje utiču ove postavke.

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
bs: %1$sNarudžba #%3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
bs: %1$sPayPal Referentne transakcije su omogućene na vašem računu%2$s. Sve funkcije upravljanja pretplatom su sada omogućene. Srećna prodaja!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
bs: %1$sPayPal Referentne transakcije nisu omogućene na vašem računu%2$s, neke funkcije upravljanja pretplatom nisu omogućene. Molimo kontaktirajte PayPal i zatražite %3$senable PayPal referentne transakcije%4$s na vašem računu. %5$sProvjerite PayPal račun%6$s %3$sSaznajte više %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
bs: %1$sPayPal referentne transakcije nisu omogućene na vašem računu%2$s. Ako želite da koristite PayPal referentne transakcije sa pretplatama, kontaktirajte PayPal i zatražite od njih %3$senable PayPal referentne transakcije%4$s na vašem računu. %5$sProvjerite PayPal račun%6$s %3$sSaznajte više %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
bs: %1$sPostavite cijenu%2$s%3$sCijene pretplate se malo razlikuju od cijena drugih proizvoda. Za pretplatu možete postaviti obračunski period, dužinu, naknadu za registraciju i besplatnu probnu verziju.%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
bs: %1$sUpozorenje!%2$s Čini se da ste vratili %1$sWooCommerce Pretplate%2$s sa %3$s na %4$s. Vraćanje dodatka na stariju verziju na ovaj način može uzrokovati probleme. Ažurirajte na %3$s ili noviju ili %5$otvorite novu kartu za podršku%6$s za dalju pomoć. %7$sSaznajte više »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
bs: %1$sUpozorenje!%2$s Vidimo da je dodatak za ranu obnovu %2$s %1$sWooCommerce pretplate aktivan. Verzija %3$s od %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s dolazi sa funkcionalnošću tog dodatka upakovanom u osnovni dodatak. Molimo deaktivirajte ranu obnovu WooCommerce pretplate kako biste izbjegli bilo kakve sukobe.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
bs: %1$sUpozorenje!%2$s Otkrili smo problem u %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s koji može uzrokovati da vaš nalog za obnovu pretplate i keš pretplate korisnika sadrže nevažeće podatke. Za informacije o tome kako ažurirati keširane podatke, %3$otvorite novu kartu za podršku%4$s.

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
bs: Instalirane %1$sWooCommerce pretplate%2$s – %3$sSpremni ste da počnete prodavati pretplate!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
bs: %1$sWooCommerce pretplate su neaktivne.%2$s %3$sWooCommerce dodatak%4$s mora biti aktivan da bi WooCommerce pretplate funkcionirale. Molimo %5$sinstalirajte i aktivirajte WooCommerce »%6$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
bs: %1$sWooCommerce Pretplate su neaktivne.%2$s Ova verzija Pretplata zahtijeva WooCommerce %3$s ili noviju. Molimo %4$ažurirajte WooCommerce na verziju %3$s ili noviju »%5$s

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
bs: %2$s %1$s trenutne pretplate

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
bs: %2$s %1$s je prekinuo pretplatu

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
bs: %2$s %1$s nove pretplate

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
bs: %2$s %1$s otkazivanje pretplate

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
bs: %2$s %1$s obnove pretplate

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
bs: %2$s %1$s pretplata je ponovo pretplaćena

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
bs: %2$s %1$s pretplatne prijave

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
bs: %2$s %1$s pretplata se mijenja

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
bs[0]: %2$s%1$s otkazivanje%3$s otkazivanje pretplate ovog mjeseca

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
bs[0]: %2$s%1$s obnova%3$s obnova pretplate ovog mjeseca

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
bs[0]: %2$s%1$s prijava%3$s pretplata prijava ovog mjeseca

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
bs[0]: %d otkazan ponovni pokušaj plaćanja

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
bs[0]: %d neuspjeli pokušaj ponovnog plaćanja

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
bs[0]: %d Ponovni pokušaj plaćanja na čekanju

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
bs[0]: %d Obrada ponovnog plaćanja

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
bs[0]: %d uspješan ponovni pokušaj plaćanja

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
bs[0]: %d kvarova

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
bs[0]: %d stavka

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
bs: %s - Red

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
bs: Prije %s

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
bs: %s prosječan iznos obnove

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
bs[0]: %s dan

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
bs: %s dan u mjesecu

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
bs: %s svake sedmice

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
bs[0]: %s mjesec

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
bs: %s neto dobitak od pretplate

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
bs: %s neto gubitak pretplate

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
bs: %s posljednjeg dana svakog mjeseca

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
bs: %s prihod od obnove u ovom periodu

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
bs: %s naloga za obnovu

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
bs: %s prihod od obnove u ovom periodu

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
bs: Oporavljen prihod od obnove %s

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
bs: %s prihod od obnove ovog mjeseca

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
bs: %s prihod od ponovne pretplate u ovom periodu

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
bs: %s pokušaja ponovnog pokušaja nisu uspjeli

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
bs: %s pokušaja ponovnog pokušaja na čekanju

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
bs: %s pokušaja ponovnog pokušaja je uspjelo

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
bs: %s prihod od registracije u ovom periodu

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
bs: %s prihod od registracije ovog mjeseca

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
bs[0]: %s status pretplate je promijenjen.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
bs: %s prihod od prebacivanja u ovom periodu

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
bs[0]: %s sedmica

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
bs[0]: %s godina

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
bs: %sSaznajte više »%s

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
bs: (za %s sekundi)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
bs: (uključuje %s)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
bs: 1 dan

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
bs: 1 mjesec

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
bs: 1 tjedan

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
bs: 1 godina

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
bs: Došlo je do fatalne greške prilikom obrade nedavne uplate pretplate putem PayPal-a. Molimo %1$otvorite novu kartu na WooCommerce Support%3$s odmah da ovo riješite. %2$sSaznajte više »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
bs: Proizvod prikazuje dugme sa tekstom &quot;Dodaj u korpu&quot;. Prema zadanim postavkama, pretplata ovo mijenja u &quot;Prijavite se sada&quot;. Ovdje možete prilagoditi tekst gumba za pretplate.

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
bs: Pretplata koja pripada %1$s je otkazana. Detalji njihove pretplate su sljedeći:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
bs: Korisnik je suspendovao pretplatu koja pripada %1$s. Detalji njihove pretplate su sljedeći:

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
bs: Pretplata koja pripada %1$s je istekla. Detalji njihove pretplate su sljedeći:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
bs: Pretplata je uklonjena iz vaše korpe. Zbog ograničenja pristupnika plaćanja, različiti pretplatnički proizvodi se ne mogu kupiti istovremeno.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
bs: Pretplata je uklonjena iz vaše korpe. Proizvodi i pretplate se ne mogu kupiti istovremeno.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
bs: Obnova pretplate je uklonjena iz vaše korpe. Više pretplata se ne može kupiti istovremeno.

en: About WooCommerce Subscriptions
bs: O pretplatama na WooCommerce

en: Accept Early Renewal Payments
bs: Prihvatite ranu uplatu obnove

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
bs: Prihvatite plaćanja za ranu obnovu putem Modala

en: Accept Manual Renewals
bs: Prihvatite ručne obnove

en: Actions
bs: Akcije

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
bs: Aktiviraj

[ctx: Subscription status]
en: Active
bs: Aktivan

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
bs[0]: Aktivan <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
bs: Aktivni ključ proizvoda

en: Active Subscriptions
bs: Aktivne pretplate

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
bs: Aktivne pretplate %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
bs[0]: Aktivan za %d plaćanje

en: Active for unlimited payments
bs: Aktivan za neograničena plaćanja

en: Active for x payments
bs: Aktivan za x plaćanja

en: Active subscriber?
bs: Aktivan pretplatnik?

en: Add
bs: Dodati

en: Add New
bs: Dodaj novi

en: Add New Retry
bs: Dodaj novi pokušaj

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
bs: Dodaj novu pretplatu

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
bs: Dodaj pretplatu

en: Add a Subscription Product
bs: Dodajte proizvod na pretplatu

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
bs: Dodajte plaćanje

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
bs: Dodajte način plaćanja

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
bs: Dodajte način plaćanja

en: Add to Cart Button Text
bs: Dodaj u korpu Tekst dugmeta

en: Address
bs: Adresa

en: Affected event: | Affected events:
bs[0]: Pogođeni događaj:

en: Align Subscription Renewal Day
bs: Dan obnove pretplate Align

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
bs: Poravnajte obnavljanje pretplate sa određenim danom u sedmici, mjesecu ili godini. Na primjer, prvi dan u mjesecu. %1$sSaznajte više%2$s.

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
bs: Poravnajte datum plaćanja za sve kupce koji kupe ovu pretplatu sa određenim danom u sedmici ili mjesecu.

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
bs: Poravnajte datum plaćanja za ovu pretplatu sa određenim danom u godini. Ako je datum već održan ove godine, prva uplata će biti obrađena u %s. Postavite dan na 0 da onemogućite sinhronizaciju plaćanja za ovaj proizvod.

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
bs: Svi povezani artikli pretplate su uklonjeni iz korpe.

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
bs: Sve povezane stavke pretplate su bile

en: All orders types
bs: Sve vrste narudžbi

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
bs: Dozvolite početnu naplatu od 0 USD bez načina plaćanja.

en: Allow Switching
bs: Dozvoli prebacivanje

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
bs: Dozvolite da se pretplatnički proizvod kupi s drugim proizvodima i pretplatama u istoj transakciji.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
bs: Dozvolite da se proizvod na pretplatu sa početnom uplatom od 0 USD kupi bez navođenja načina plaćanja. Od korisnika će se tražiti da navede način plaćanja na kraju početnog perioda kako bi pretplata ostala aktivna.

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
bs: Dozvolite kupcima da zaobiđu naplatu i unapred obnove svoju pretplatu na stranici %1$sMoj račun &gt; Prikaži pretplatu%2$s. %3$sSaznajte više.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
bs: Dozvolite kupcima da uključe i isključe automatske obnove sa svoje stranice Pregled pretplate.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
bs: Omogućite istovremenu kupovinu više pretplata i proizvoda.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
bs: Dozvolite pretplatnicima da prelaze (nadogradnju ili nižu verziju) između različitih pretplata. %1$sSaznajte više%2$s.

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
bs: Uvijek

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
bs[0]: Došlo je do greške prilikom obrade nedavnog događaja koji se odnosi na pretplatu. Za korake kako da popravite pretplatu na koju se odnosi i da saznate više o mogućim uzrocima ove greške, pročitajte naš vodič %1$ovdje%2$s.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
bs: Došlo je do greške, pokušajte ponovo ili pokušajte s alternativnim oblikom plaćanja.

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
bs: Opcioni vremenski period za čekanje prije naplate prve ponavljajuće uplate. Svaka naknada za registraciju će i dalje biti naplaćena na početku pretplate. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
bs: Opcioni vremenski period za čekanje prije naplate prve ponavljajuće uplate. Svaka naknada za registraciju će i dalje biti naplaćena na početku pretplate. %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
bs: Kreirana je narudžba da obnovite pretplatu na %1$s. Za plaćanje ove fakture koristite sljedeću vezu: %2$s

en: And much more...
bs: I mnogo više...

en: Any Payment Method
bs: Bilo koji način plaćanja

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
bs: Jeste li sigurni da želite ukloniti ovu stavku iz svoje pretplate?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
bs: Jeste li sigurni da želite promijeniti način plaćanja sa PayPal standardnog? Ovo će obustaviti pretplatu na PayPal-u.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
bs: Jeste li sigurni da želite obraditi obnovu? Ovo će naplatiti kupca i poslati mu narudžbu za obnovu (ako su e-poruke omogućene).

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
bs: Jeste li sigurni da želite ponovo pokušati s plaćanjem za ovu narudžbu za obnovu? Ovo će pokušati naplatiti kupca i poslati e-poruke za narudžbu za obnovu (ako su e-poruke omogućene).

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
bs: Pokušaj povrata stalnog prihoda koji bi inače bio izgubljen zbog samo privremenog odbijanja načina plaćanja. %1$sSaznajte više%2$s.

en: Auto Renewal Toggle
bs: Prebacivanje automatskog obnavljanja

en: Automatic Failed Payment Retries
bs: Automatski neuspjeli pokušaji plaćanja

en: Automatic Failed Payment Retry
bs: Automatski neuspjeli pokušaj ponovnog plaćanja

en: Automatic Recurring Payments
bs: Automatska ponavljajuća plaćanja

en: Automatic payment failed for order {order_number}
bs: Automatsko plaćanje nije uspjelo za narudžbu {order_number}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
bs: Automatsko plaćanje nije uspjelo za {order_number}, pokušat ćemo ponovo {retry_time}

en: Automatic renewal payment failed
bs: Automatsko plaćanje obnove nije uspjelo

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
bs: Automatski isteći pretplata nakon ovog perioda. Ova dužina je dodatak svakom besplatnom probnom periodu ili određenom vremenu prije sinhronizovanog prvog datuma obnove.

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
bs: Automatski isteći pretplata nakon ovog perioda. Ova dužina je dodatak bilo kojoj besplatnoj probnoj verziji ili određenom vremenu prije sinhronizovanog prvog datuma obnove.

en: Average Lifetime Value
bs: Prosječna životna vrijednost

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
bs: Prosječna životna vrijednost %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
bs: Prosječna ponavljajuća linija Ukupno %s

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
bs: Zbog toga se ne preporučuje kao način plaćanja za Pretplate osim ako je jedina dostupna opcija za vašu zemlju.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
bs: Pošto klasa %sWC_Subscription%s proširuje %sWC_Order%s, možete koristiti njene poznate metode, poput %s$subscription-&gt;update_status()%s ili %s$subscription-&gt;get_total()%s.

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
bs: Prije nego što omogućite PayPal Standard za pretplate, imajte na umu da kada koristite PayPal Standard, korisnici su zaključani u korištenju PayPal Standarda za vrijeme trajanja svoje pretplate, a PayPal Standard ima niz ograničenja. Molimo pročitajte vodič o %1$s zašto ne preporučujemo PayPal Standard%2$s za pretplate prije nego što odaberete da omogućite ovu opciju.

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
bs: Prije nego što vas pošaljemo na put, moramo ažurirati vašu bazu podataka na najnoviju verziju. Ako nemate skorašnju sigurnosnu kopiju svoje stranice, %snijeg je vrijeme za kreiranje %s.

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
bs: Između grupisanih pretplata

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
bs: Između varijacija pretplate

[ctx: table column header]
en: Big Bang
bs: Veliki prasak

en: Billing
bs: Naplata

en: Billing Address
bs: Adresa računa

en: Billing Period
bs: Obračunski period

en: Billing Period:
bs: Obračunski period:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
bs: Ugovor o naplati otkazan na PayPal-u.

en: Billing interval:
bs: Interval naplate:

en: Billing period for the subscription.
bs: Obračunski period za pretplatu.

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
bs: Naplata:

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
bs: I adresa za dostavu koja se koristi za pretplatu i vaša zadana adresa za dostavu za buduće kupovine bit će ažurirani.

en: Browse products
bs: Pregledajte proizvode

en: Browser User Agent
bs: Korisnički agent pretraživača

en: But wait, there's more!
bs: Ali čekajte, ima još!

en: Button Text
bs: Tekst dugmeta

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
bs: Prema zadanim postavkama, Pretplate će ponovo pokušati s plaćanjem 5 puta tokom 7 dana. Pravila koja kontroliraju sistem ponovnih pokušaja mogu se modificirati kako bi se prilagodila:

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
bs: Prema zadanim postavkama, dodavanje novih datoteka u postojeći proizvod pretplate automatski će omogućiti aktivnim pretplatnicima pristup novim datotekama. Međutim, sada možete omogućiti postavku %snew content dripping%s da omogućite pretplatnicima pristup novim datotekama tek nakon sljedeće uplate obnove.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
bs: Ako pretplatu učinite prilagođenom vrstom narudžbe, pretplata je sada i prilagođeni tip objave. Ovo čini bržim upite o pretplatama i koristi šemu baze podataka koja je skalabilna kao i WordPress postovi i stranice.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
bs: Ranim obnavljanjem pretplate vaša sljedeća uplata će biti %s.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
bs: Ranim obnavljanjem vaše pretplate, vaša zakazana sljedeća uplata za %s će biti otkazana.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
bs: Koristeći WooCommerce pretplate, možda pohranjujete lične podatke i ovisno o tome koje treće strane za obradu plaćanja koristite za plaćanje pretplate, možda dijelite lične podatke sa vanjskim izvorima.

en: Cache Update Failures
bs: Greške ažuriranja keš memorije

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
bs: Ne mogu dobiti naziv za prikaz tipa adrese. Vrsta adrese nije niz.

en: Can not get status name. Status is not a string.
bs: Ne mogu dobiti naziv statusa. Status nije niz.

en: Cancel
bs: Otkaži

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
bs: Otkaži

en: Cancel Now
bs: Otkaži odmah

en: Cancel and remove personal data
bs: Otkažite i uklonite lične podatke

en: Cancellations
bs: Otkazivanje

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
bs: Otkazano

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
bs: Otkazano datum

en: Cancelled Subscription
bs: Otkazana pretplata

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
bs: E-poruke o otkazanoj pretplati šalju se kada je pretplata kupca otkazana (bilo od strane menadžera trgovine ili kupca).

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
bs: Nije moguće kreirati pretplatu: %s.

en: Change
bs: Promjena

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
bs: Promijenite %s adresu

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
bs: Promijenite način plaćanja

en: Change Trial and End Dates
bs: Promijenite probni i završni datum

en: Change address
bs: Promijeni adresu

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
bs: Promjena pretplata između početka i kraja perioda.

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
bs: Promjena plaćanja

en: Change payment features:
bs: Promjena mogućnosti plaćanja:

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
bs: Promijenite način plaćanja

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
bs: Promijenite način plaćanja

en: Check Out What's New
bs: Provjerite šta je novo

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
bs: Odaberite novi način plaćanja.%s

en: Choose a new subscription.
bs: Odaberite novu pretplatu.

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
bs: Odaberite zadane uloge koje ćete dodijeliti aktivnim i neaktivnim pretplatnicima. Za potrebe vođenja evidencije, za pretplatnike se mora kreirati korisnički račun. Korisnicima sa ulogom %1$administrator%2$s, kao što ste vi, nikada neće biti dodijeljene ove uloge kako bi se spriječilo zaključavanje administratora.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
bs: Odaberite cijenu pretplate, obračunski interval i period.

en: Choose which format of email to send.
bs: Odaberite format e-pošte za slanje.

en: Clear
bs: Jasno

en: Complete checkout to renew now.
bs: Završite naplatu za obnavljanje sada.

en: Complete checkout to renew your subscription.
bs: Završite naplatu da obnovite svoju pretplatu.

en: Complete checkout to resubscribe.
bs: Završite naplatu za ponovnu pretplatu.

en: Completed Renewal Order
bs: Završen nalog za obnovu

en: Continue
bs: Nastavi

en: Copy billing address
bs: Kopiraj adresu za naplatu

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
bs: Nije moguće dobiti pretplatu. Najvjerovatnije se ključ pretplate ne odnosi na pretplatu. Ključ je bio: &quot;%s&quot;.

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
bs: Država / Država

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
bs: Kupon će biti ograničen na zadati broj uplata. Tada će se automatski ukloniti iz pretplate. &quot;Plaćanja&quot; također uključuju početnu uplatu pretplate.

en: Create pending parent order
bs: Kreirajte roditeljski nalog na čekanju

en: Create pending parent order requested by admin action.
bs: Kreirajte roditeljski nalog na čekanju koji zahtijeva radnja administratora.

en: Create pending renewal order
bs: Kreirajte nalog za obnovu na čekanju

en: Create pending renewal order requested by admin action.
bs: Kreirajte narudžbu za obnovu na čekanju koju zahtijeva radnja administratora.

en: Create subscriptions
bs: Kreirajte pretplate

en: Created Date
bs: Datum kreiranja

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
bs: Prilagođeno pravilo neobrađenog ponovnog pokušaja

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
bs: Prilagođeno pravilo ponovnog pokušaja

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
bs: Prilagođena klasa pravila ponovnog pokušaja

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
bs: Prilagođena pravila ponovnog pokušaja

en: Custom field deleted.
bs: Prilagođeno polje je izbrisano.

en: Custom field updated.
bs: Prilagođeno polje je ažurirano.

en: Customer
bs: Kupac

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
bs[0]: Korisnik %1$s je promijenio svoju pretplatu. Detalji njihove nove pretplate su sljedeći:

en: Customer ID is invalid.
bs: ID klijenta je nevažeći.

en: Customer Payment Retry
bs: Pokušaj ponovnog plaćanja klijenta

en: Customer Provided Note
bs: Napomena koju daje korisnik

en: Customer Renewal Invoice
bs: Račun za obnovu kupca

en: Customer Totals
bs: Ukupno kupaca

en: Customer add payment method page &rarr;
bs: Stranica za dodavanje načina plaćanja →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
bs: Kupac je dodao &quot;%1$s&quot; (ID proizvoda: #%2$d) putem stranice Moj račun.

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
bs: Korisnik je dodao %s.

en: Customer change payment method page &rarr;
bs: Stranica za promjenu načina plaćanja →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
bs: Klijent je uklonio &quot;%1$s&quot; (ID proizvoda: #%2$d) putem stranice Moj račun.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
bs: Kupac je zatražio prevremenu obnovu:

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
bs: Kupac se ponovo pretplatio u narudžbi #%s

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
bs: Keširanjem pretplate korisnika sada upravljaju %1$s i %2$s.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
bs: Keširanjem pretplate korisnika sada upravlja %1$s.

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
bs: Kupac je uspješno obnovljen ranije sa narudžbom %s.

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
bs: Klijent je prešao sa: %1$s na %2$s.

en: Customer's notes about the order
bs: Bilješke kupaca o narudžbi

en: Customer:
bs: Kupac:

en: Customers
bs: Kupci

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
bs: Kupci i drugi neadministrativni korisnici mogu pretraživati i kupovati u vašoj trgovini bez prekida dok je ažuriranje u toku.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
bs: Kupci sada mogu kupiti različite pretplatničke proizvode u jednoj transakciji. Proizvodi se mogu naplaćivati prema bilo kojem rasporedu i imati bilo koju kombinaciju naknada za registraciju i/ili besplatnih probnih perioda.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
bs: Korisnici s pretplatom su isključeni iz ove postavke.

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
bs: Prilagodite pravila ponovnog pokušaja

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
bs: Prilagodite tekst prikazan na dugmetu pored pretplate na stranici naloga pretplatnika. Podrazumevano je &quot;Promeni pretplatu&quot;, ali možda ćete želeti da ovo promenite u &quot;Nadogradnja&quot; ili &quot;Promeni pretplatu&quot;.

en: Database Update Required
bs: Potrebno ažuriranje baze podataka

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
bs: Baza podataka ažurirana na verziju %s

en: Date
bs: Datum

en: Date Changed
bs: Promijenjen datum

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
bs: Datum suspendovan

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
bs: Datum suspenzije: %s

en: Date type can not be an empty string.
bs: Tip datuma ne može biti prazan niz.

en: Date type is not a string.
bs: Tip datuma nije niz.

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
bs: Dan

en: Delete Customer Subscription Cache
bs: Izbrišite predmemoriju pretplate korisnika

en: Delete Permanently
bs: Izbriši trajno

en: Delete Related Order Cache
bs: Izbriši predmemoriju povezanih naloga

en: Delete all variations without a subscription
bs: Izbrišite sve varijacije bez pretplate

en: Delete this item permanently
bs: Izbrišite ovu stavku trajno

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
bs: Programeri također sada mogu koristiti sve poznate WordPress funkcije, poput %sget_posts()%s, za upite ili izmjene podataka o pretplati.

en: Disable auto renew
bs: Onemogućite automatsko obnavljanje

en: Discount
bs: Popust

en: Display the auto renewal toggle
bs: Prikažite prekidač za automatsko obnavljanje

en: Do not limit
bs: Ne ograničavajte

en: Do not synchronise
bs: Ne sinhronizujte

[ctx: short for documents]
en: Documentation
bs: Dokumentacija

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
bs: Nadogradnja

en: Early Renewal
bs: Rana obnova

en: Edit
bs: Uredi

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
bs: Uredi

en: Edit Retry
bs: Uredi Pokušaj ponovo

en: Edit Subscription
bs: Uredi pretplatu

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
bs: Uredi pretplatu

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
bs: Uređivanje pretplate nije uspjelo s greškom: %s

en: Email Address
bs: E-mail adresa

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
bs: Naslov e-pošte

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
bs: Vrsta e-pošte

en: Enable Automatic Retry
bs: Omogući automatski ponovni pokušaj

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
bs: Omogućite PayPal Standard za pretplate

en: Enable auto renew
bs: Omogući automatsko obnavljanje

en: Enable automatic payments
bs: Omogućite automatska plaćanja

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
bs: Omogućite automatski ponovni pokušaj neuspjelih ponavljajućih plaćanja

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
bs: Omogućite kapanje za sadržaj koji se može preuzeti na pretplatničkim proizvodima.

en: Enable this email notification
bs: Omogućite ovo obavještenje putem e-pošte

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
bs: Omogući onemogući

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
bs: Omogućavanje ovog omogućava pristup novim datotekama koje se mogu preuzeti dodanim proizvodu tek nakon što se obradi sljedeća obnova.%sPrema zadanim postavkama, pristup novim datotekama koje se mogu preuzeti dodanim u proizvod odmah se odobrava svakom korisniku koji ima aktivnu pretplatu na taj proizvod.

en: End Date
bs: Datum završetka

[ctx: table heading]
en: End Date
bs: Datum završetka

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
bs: Datum završetka

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
bs: Datum završetka: %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
bs: Datum završetka

[ctx: table heading]
en: End date
bs: Datum završetka

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
bs: Datum završetka: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
bs: Kraj prepaid roka

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
bs: Kraj prepaid roka: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
bs: Krajnja tačka za stranicu Moj nalog → Promjena načina plaćanja pretplate

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
bs: Krajnja tačka za stranicu Moj nalog → Pretplate

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
bs: Krajnja tačka za stranicu Moj nalog → Prikaži pretplatu

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
bs: Unesite novi interval kao jedan broj (npr. za naplatu svaki 2. mjesec, unesite 2):

en: Enter a new length (e.g. 5):
bs: Unesite novu dužinu (npr. 5):

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
bs: Unesite primaoce (odvojene zarezima) za ovu e-poštu. Podrazumevano na %s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
bs: Unesite novi period, bilo dan, sedmica, mjesec ili godina:

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
bs: Greška

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
bs: Greška %d: Nije moguće dodati porez na pretplatu. Molimo pokušajte ponovo.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
bs: Greška %d: Nije moguće kreirati narudžbu. Molimo pokušajte ponovo.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
bs: Greška %d: Nije moguće kreirati pretplatu. Molimo pokušajte ponovo.

en: Error during subscription status transition.
bs: Greška tokom tranzicije statusa pretplate.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
bs: Greška pri čuvanju krajnjih tačaka pretplata: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView pretplata%2$s i %1$sSubscription način plaćanja%2$s ne mogu biti isti. Promjene su vraćene.

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
bs: Greška pri ažuriranju nekih informacija: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
bs: Greška: Nije moguće dodati proizvod u kreiranu pretplatu. Molimo pokušajte ponovo.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
bs: Greška: Nije moguće kreirati nalog za obnovu s napomenom &quot;%s&quot;

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
bs: Greška: Nije moguće kreirati pretplatu. Molimo pokušajte ponovo.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
bs: Greška: nije moguće pronaći vremensku zonu vašeg pretraživača.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
bs: Procijenjeno preostalo vrijeme (minute:sekunde): %s

en: Expire after
bs: Istječe nakon

[ctx: Subscription status]
en: Expired
bs: Istekao

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
bs[0]: Istekao <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
bs: Istekla pretplata

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
bs: E-poruke o istekloj pretplati se šalju kada klijentova pretplata istekne.

en: Export CSV
bs: Izvezi CSV

[ctx: Subscription status]
en: Failed
bs: Nije uspjelo

en: Failed Payment Retries
bs: Neuspjeli pokušaji plaćanja

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
bs: Neuspjela ponavljajuća plaćanja sada se mogu automatski ponoviti. Ovo pomaže povratu prihoda koji bi inače bio izgubljen zbog privremenog odbijanja načina plaćanja.

en: Failed retries
bs: Neuspjeli pokušaji

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
bs: Neuspješna prijava za pretplatu %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
bs: Aktivacija statusa pretplate za narudžbu #%1$s nije uspjela: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
bs: Otkazivanje pretplate nije uspjelo nakon što je narudžba #%1$s otkazana: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
bs: Nije uspjela obrada neuspjele uplate za pretplatu za narudžbu #%1$s: %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
bs: Nije uspjelo postavljanje pretplate kao istekle za narudžbu #%1$s: %2$s

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
bs: Nije uspjelo ažuriranje datuma pretplate nakon što je kupac ranije obnovio narudžbu %s.

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
bs: Ažuriranje statusa pretplate nije uspjelo nakon što je narudžba #%1$s stavljena na čekanje: %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
bs: Pronađite nove prolaze koji %1$s podržavaju automatsko plaćanje pretplate%2$s na zvaničnom %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
bs: Prva isplata proporcionalno. Sljedeća uplata: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
bs: Prva uplata: %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
bs: Prva obnova: %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
bs: Za sve pretplatničke proizvode

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
bs: Za nadogradnje i starenje svih proizvoda na pretplatu

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
bs: Samo za nadogradnje i starenje proizvoda virtuelne pretplate

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
bs: Za nadogradnje svih proizvoda na pretplatu

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
bs: Samo za nadogradnje proizvoda virtuelne pretplate

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
bs: Samo za virtuelne pretplatničke proizvode

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
bs: Da bi menadžer prodavnice promenio pretplatu sa automatskog na ručno plaćanje za obnavljanje (ili ručno u automatsko) sa pretplatama v1.5, baza podataka je morala da se izmeni direktno. Pretplate sada pružaju način za pristupnike plaćanja koji vam omogućavaju da to promijenite iz novog interfejsa %sEdit Subscription%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
bs: Za potrebe obrade ponavljajućih plaćanja pretplate, pohranjujemo ime kupca, adresu za naplatu, adresu za dostavu, adresu e-pošte, broj telefona i podatke o kreditnoj kartici/plaćanju.

[ctx: shipping method price]
en: Free
bs: Besplatno

en: Free Trial
bs: Besplatna proba

en: Free shipping coupon
bs: Kupon za besplatnu dostavu

en: Free trial
bs: Besplatna proba

en: Free trial length
bs: Besplatna probna verzija

en: Free trial period
bs: Besplatan probni period

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
bs: ID pristupnika: [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
bs: Gateway ne podržava administratorsku promjenu načina plaćanja na Pretplati.

en: General
bs: Generale

en: Generate Customer Subscription Cache
bs: Generirajte keš pretplate korisnika

en: Generate Related Order Cache
bs: Generirajte povezanu keš narudžbi

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
bs: Idite na Postavke pretplata na WooCommerce

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
bs: Idite na Postavke pretplata na WooCommerce »

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
bs: Zdravo %s,

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
bs: Poštujte podatke naloga za obnovu

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
bs: Koliko korisnika ostaje pretplaćeno duže od 6 mjeseci? Koja je prosječna životna vrijednost vaših pretplatnika? Koliki će prihod od obnove vaša trgovina zaraditi sljedećeg mjeseca?

en: IP Address
bs: IP adresa

en: IPN subscription cancelled.
bs: IPN pretplata je otkazana.

en: IPN subscription failing payment method changed.
bs: Promijenjen način plaćanja za IPN pretplatu.

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
bs: Plaćanje IPN pretplate %1$s iz razloga: %2$s.

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
bs: Plaćanje IPN pretplate %s.

en: IPN subscription payment completed.
bs: Plaćanje IPN pretplate je završeno.

en: IPN subscription payment failure.
bs: Neuspjeh plaćanja IPN pretplate.

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
bs: Način plaćanja IPN pretplate je promijenjen u PayPal.

en: IPN subscription sign up completed.
bs: Prijava za IPN pretplatu je završena.

en: IPN subscription suspended.
bs: IPN pretplata obustavljena.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
bs: Ako se pretplatnička pretplata ručno otkaže ili istekne, ona će joj biti dodijeljena ova uloga.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
bs: Ako je pretplata sinhronizovana na određeni dan u sedmici, mjesecu ili godini, naplatite proporcionalni iznos za pretplatu u trenutku registracije.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
bs: Ako koristite PayPal Standard ili PayPal Reference transakcije, pogledajte %1$sPayPal Pravila privatnosti%2$s za više detalja.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
bs: Ako ne želite da nove kupovine pretplate automatski naplaćuju plaćanje obnove, možete isključiti automatska plaćanja. Postojeće automatske pretplate će i dalje automatski naplaćivati korisnicima. %1$sSaznajte više%2$s.

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
bs: Ako ste primili grešku servera i ponovo učitali stranicu da biste pronašli ovo obavještenje, osvježite stranicu za %s sekundi i rutina nadogradnje će se ponovo pokrenuti bez problema.

en: Ignore this error
bs: Zanemari ovu grešku

en: Ignore this error (not recommended)
bs: Zanemari ovu grešku (ne preporučuje se)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
bs: Uvezite pretplate na WooCommerce putem CSV-a ili izvezite svoje pretplate iz WooCommerce-a u CSV pomoću ekstenzije WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter.

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
bs: Pretplate za uvoz/izvoz

en: Improved scheduled action data storage
bs: Poboljšano skladištenje podataka o planiranim radnjama

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
bs: U %s

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
bs: U prethodnim verzijama Pretplata, ukupna pretplata je proslijeđena pristupnicima za plaćanje kao iznos za naplatu za automatska plaćanja obnove. To je nepotrebno otežalo dodavanje jednokratnih naknada ili popusta na obnovu.

en: Inactive Subscriber Role
bs: Neaktivna uloga pretplatnika

en: Increased processing rate for scheduled payments
bs: Povećana stopa obrade planiranih plaćanja

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
bs: Inicijalna pretplata

en: Initial payment discount
bs: Popust na početno plaćanje

en: Installed Plugins
bs: Instalirani dodaci

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
bs: Nevažeći %s datum. Datum mora biti u formatu: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
bs: Nevažeći PayPal IPN teret: nije moguće pronaći odgovarajuću pretplatu.

en: Invalid Subscription.
bs: Nevažeća pretplata.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
bs: Nevažeći datum kreiranja. Datum mora biti niz i formata: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
bs: Nevažeći podaci. Prvi parametar ima datum koji nije u registrovanim tipovima datuma.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
bs: Nevažeći podaci. Prvi parametar je bio prazan kada je proslijeđen update_dates().

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
bs: Nevažeći podaci. Nije proslijeđen važeći ID stavke.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
bs: Nevažeći podaci. Nije proslijeđena nijedna važeća pretplata/narudžba.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
bs: Nevažeći podaci. Očekivane narudžbe nisu narudžbe.

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
bs: Nevažeći podaci. Vrsta kopije nije string.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
bs: Nevažeći datum. Datum mora biti niz i formata: &quot;Ymd H:i:s&quot;.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
bs: Nevažeći format. Prvi parametar mora biti niz.

en: Invalid order.
bs: Nevažeći nalog.

en: Invalid recurring shipping method.
bs: Nevažeći način dostave koji se ponavlja.

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
bs: Nevažeći tip relacije: %1$s. Tip odnosa narudžbe mora biti jedan od: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
bs: Nevažeći sigurnosni token, ponovo učitajte stranicu i pokušajte ponovo.

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
bs: Nevažeći tip redoslijeda sortiranja: %1$s. Argument $sort_order mora biti %2$s ili %3$s.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
bs: Dat je nevažeći interval naplate pretplate. Mora biti cijeli broj veći od 0.

en: Invalid subscription billing period given.
bs: Naveden je nevažeći obračunski period pretplate.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
bs: Nevažeća pretplata customer_id.

en: Invalid subscription id.
bs: Nevažeći ID pretplate.

en: Invalid subscription status given.
bs: Dat je nevažeći status pretplate.

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
bs: Nevažeći tip prekidača &quot;%s&quot;. Prekidač mora biti jedan od: &quot;upgrade&quot;, &quot;downgrade&quot; ili &quot;crossgrade&quot;.

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
bs: Nevažeći tip ažuriranja: %s. Podržani tipovi post ažuriranja su &quot;dodaj&quot; ili &quot;izbriši&quot;. Ažuriranja se vrše direktno na post meta.

en: Invoice for renewal order {order_number}
bs: Faktura za narudžbu obnove {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
bs: Faktura za narudžbu obnove {order_number} od {order_date}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
bs: %1$s se toplo preporučuje da ne mijenjate adresu e-pošte primaoca%2$s ako imate aktivne pretplate na PayPal. To može prekinuti postojeće pretplate.

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
bs: Izgleda da je ova stranica premještena ili je duplikat. %1$sWooCommerce Pretplate%2$s je onemogućio automatska plaćanja i e-poruke vezane za pretplatu na ovoj stranici da spriječi dupla plaćanja iz okruženja za postavljanje ili testiranje. %1$sWooCommerce Pretplate%2$s smatra da je %5$s%7$s%6$s URL stranice. %3$sSaznajte više »%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
bs: Već je bilo moguće promijeniti datum sljedećeg plaćanja pretplate, ali su neki menadžeri trgovina željeli kupcu pružiti produženo besplatno probno razdoblje ili dodati još mjesec dana na datum isteka. Sada možete promijeniti sve ove datume sa ekrana %sEdit Subscription%s.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
bs: Vašim klijentima je sada lakše kupiti više pretplata!

en: Item ID.
bs: ID artikla.

en: Items
bs: Predmeti

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
bs: Samo da vas obavijestimo — primili smo vašu narudžbu za obnovu pretplate #%s i ona je sada u obradi:

en: Last 7 Days
bs: Poslednjih 7 dana

en: Last Month
bs: Prošli mjesec

en: Last Order Date
bs: Datum posljednje narudžbe

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
bs: Datum posljednje narudžbe

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
bs: Datum posljednje narudžbe: %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
bs: Zadnja narudžba: %s

en: Last day of the month
bs: Poslednji dan u mesecu

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
bs: Datum zadnje narudžbe

en: Last recorded error:
bs: Zadnja zabilježena greška:

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
bs: Nauči više

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
bs: Nauči više

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
bs: Nauči više

en: Learn more
bs: Nauči više

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
bs: Saznajte više o novoj stranici %sView Pretplata%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
bs: Saznajte više o novoj funkciji %s više pretplata.

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
bs: Doživotna vrijednost iz pretplata %s

en: Limit subscription
bs: Ograničite pretplatu

en: Limit to one active subscription
bs: Ograničenje na jednu aktivnu pretplatu

en: Limit to one of any status
bs: Ograničite na bilo koji status

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
bs[0]: Kupon ograničene upotrebe &quot;%1$s&quot; je uklonjen iz pretplate. Korišteno je %2$d puta.

en: Line subtotal (before discounts).
bs: Međuzbroj linija (prije popusta).

en: Line subtotal tax (before discounts).
bs: Redni međuzbir poreza (prije popusta).

en: Line taxes.
bs: Linijski porezi.

en: Line total (after discounts).
bs: Ukupno linija (nakon popusta).

en: Line total tax (after discounts).
bs: Ukupni porez na liniju (nakon popusta).

[ctx: refers to live site]
en: Live
bs: Uživo

en: Load billing address
bs: Učitajte adresu za naplatu

en: Load shipping address
bs: Učitajte adresu za dostavu

en: Manage Subscriptions
bs: Upravljajte pretplatama

en: Manual Renewal Payments
bs: Ručna plaćanja za obnovu

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
bs: Ručna narudžba za obnavljanje čeka plaćanje kupca.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
bs: Označeno %s pretplaćenih proizvoda kao &quot;prodaju pojedinačno&quot;.

en: Meta key.
bs: Meta ključ.

en: Meta value.
bs: Meta vrijednost.

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
bs: Premještene zakačice povezane s pretplatom %1$s na novi planer (za %2$s sekundi).

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
bs: Migrirane pretplate %1$s u novu strukturu (za %2$s sekundi).

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
bs: Razno

en: Month for Synchronisation
bs: Mjesec za sinhronizaciju

en: Move this item to the Trash
bs: Premjestite ovu stavku u smeće

en: Multiple Subscriptions
bs: Višestruke pretplate

en: My Account
bs: Moj račun

en: My Subscription
bs: Moja pretplata

en: N/A
bs: N / A

[ctx: no information about something]
en: N/A
bs: N / A

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
bs: Nikad

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
bs: Nikada (naplatite puni periodični iznos prilikom prijave)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
bs: Nikada (naplatite punu naknadu za registraciju)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
bs: Nikada (ne naplaćujte naknadu za registraciju)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
bs: Nikada (nemojte naplaćivati nikakav periodični iznos)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
bs: Nikada ne ističe

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
bs: Novi %sWC_Subscription%s objekat

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
bs: Nova vrsta objave %sshop_subscription%s

en: New Add/Edit Subscription Screen
bs: Novi ekran za dodavanje/uređivanje pretplate

en: New Renewal Order
bs: Novi nalog za obnovu

en: New Retry
bs: Novi pokušaj

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
bs: Nova pretplata

en: New Subscription Emails
bs: Nove e-poruke za pretplatu

en: New Subscriptions
bs: Nove pretplate

en: New View Subscription Page
bs: Novi prikaz stranice za pretplatu

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
bs: Nove poruke narudžbe za obnovu šalju se kada se obradi uplata za obnovu pretplate.

en: New subscription details
bs: Novi detalji pretplate

en: New subscription renewal order
bs: Novi nalog za obnovu pretplate

en: Next
bs: Sljedeći

en: Next 12 Months
bs: Sledećih 12 meseci

en: Next 30 Days
bs: Sledećih 30 dana

en: Next 7 Days
bs: Sljedećih 7 dana

en: Next Month
bs: Sljedeći mjesec

en: Next Payment
bs: Sljedeće plaćanje

[ctx: table heading]
en: Next Payment
bs: Sljedeće plaćanje

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
bs: Datum sljedećeg plaćanja: %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
bs: Sljedeća uplata

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
bs: Sljedeći datum plaćanja

en: Next payment: %s
bs: Sljedeća uplata: %s

en: No
bs: br

en: No Subscriptions found
bs: Nema pronađenih pretplata

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
bs: Nema pretplata u smeću

en: No billing address set.
bs: Adresa za naplatu nije postavljena.

en: No customers found.
bs: Nisu pronađeni kupci.

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
bs: Nisu omogućeni pristupi za plaćanje koji mogu obraditi automatska plaćanja pretplate. Ako želite obraditi automatska plaćanja, preporučujemo %1$sfree Stripe ekstenziju%2$s.

en: No products found.
bs: Nema pronađenih proizvoda.

en: No retries found
bs: Nije pronađen nijedan ponovni pokušaj

en: No retries found in trash
bs: Nijedan pokušaj nije pronađen u smeću

en: No shipping address set.
bs: Adresa za dostavu nije postavljena.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
bs: Bez pretplate

en: None
bs: Nema

en: Not cancelled
bs: Nije otkazan

en: Not yet ended
bs: Još nije završeno

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
bs: Imajte na umu da je za kupovinu pretplate i dalje potreban račun.

en: Note:
bs: Bilješka:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
bs: Broj dana nakon prijave

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
bs: Broj mjeseci nakon registracije

en: Number of renewals
bs: Broj obnova

en: Number of resubscribes
bs: Broj ponovnih pretplata

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
bs: Broj sedmica nakon prijave

[ctx: Subscription status]
en: On hold
bs: Na čekanju

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
bs: Na čekanju

en: On-hold Renewal Order
bs: Nalog za obnovu na čekanju

en: One time shipping
bs: Jednokratna isporuka

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
bs: Dozvolite kupcu da ima samo jednu pretplatu na ovaj proizvod. %1$sSaznajte više%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
bs: Samo menadžeri trgovina mogu uređivati datume plaćanja.

en: Open a ticket
bs: Otvori kartu

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
bs: Opciono uključite iznos koji se naplaćuje na početku pretplate. Naknada za registraciju bit će naplaćena odmah, čak i ako proizvod ima besplatnu probnu verziju ili su datumi plaćanja sinhronizirani.

en: Order
bs: Red

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
bs: Narudžba #%s nije dodana u korpu.

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
bs: Narudžba %s kreirana za snimanje rane obnove.

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
bs: Narudžba %s kreirana za snimanje obnove.

en: Order Number
bs: Broj narudžbe

en: Order date: %s
bs: Datum narudžbe: %s

en: Order number: %s
bs: Broj narudžbe: %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
bs: Naredbe

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
bs: Narudžbe sa %s

en: Other
bs: Ostalo

[ctx: label for the system status page]
en: Other
bs: Ostalo

en: Parent Order
bs: Roditeljski nalog

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
bs: Roditeljski nalog

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
bs: Roditeljske pretplate

en: Parent order:
bs: Roditeljski redoslijed:

en: Parent order:
bs: Roditeljski redoslijed:

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
bs: Plati

en: Pay Now &raquo;
bs: Plati sad &quot;

en: Pay now
bs: Plati sad

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
bs: Greška PayPal API-ja - vjerodajnice su netačne.

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
bs: Greška PayPal API-ja: (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
bs: PayPal referentne transakcije omogućene

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
bs: PayPal Standard ima niz ograničenja i ne podržava sve funkcije pretplate.

en: PayPal Subscription ID:
bs: ID pretplate na PayPal:

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
bs: PayPal transakcija zadržana: %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
bs: PayPal je neaktivan za transakcije pretplate. Molimo %1$spodesite PayPal IPN%2$s i %3$s unesite svoje API akreditive%4$s da omogućite PayPal za pretplate.

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
bs: PayPal plaćanje odobreno (ID: %s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
bs: PayPal plaćanje odbijeno: %s

en: Payment
bs: Plaćanje

en: Payment Gateway Support
bs: Podrška za Payment Gateway

en: Payment Method
bs: Način plaćanja

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
bs: Metode plaćanja

en: Payment Retry
bs: Pokušaj ponovnog plaćanja

en: Payment failed.
bs: Plaćanje nije uspjelo.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
bs: Plaćanje za narudžbu za obnovu nije bilo uspješno s vašim načinom plaćanja u evidenciji, pokušajte ponovo.

en: Payment gateway ID.
bs: ID pristupnika plaćanja.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
bs: Gateway-i za plaćanje koji ne podržavaju automatska ponavljajuća plaćanja mogu se koristiti za obradu %1$s plaćanja za ručnu obnovu pretplate%2$s.

en: Payment method added.
bs: Dodan način plaćanja.

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
bs: Način plaćanja je promijenjen sa &quot;%1$s&quot; na &quot;%2$s&quot; od strane pretplatnika sa svoje stranice računa.

en: Payment method meta must be an array.
bs: Meta načina plaćanja mora biti niz.

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
bs: Meta načina plaćanja je ažurirana nakon što je korisnik promijenio svoj zadani token i odlučio ažurirati svoje pretplate. Meta plaćanja je promijenjena iz %1$s u %2$s

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
bs: Meta načina plaćanja je ažurirana nakon što je korisnik izbrisao token sa svoje stranice Moj račun. Meta plaćanja je promijenjena iz %1$s u %2$s

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
bs: Način plaćanja je ažuriran za sve vaše trenutne pretplate.

en: Payment method updated.
bs: Način plaćanja je ažuriran.

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
bs: Obrada plaćanja je preskočena - nalog za obnavljanje kreiran na %1$sposljedičnoj web lokaciji%2$s pod zaključanom početnom web lokacijom. Stranica uživo je na %3$s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
bs: Pokušaj ponovnog plaćanja na nalogu za obnovu s više povezanih pretplata bez zajedničkog načina plaćanja.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
bs: E-poruke o pokušaju ponovnog plaćanja šalju se odabranim primaocima(ima) kada pokušaj automatske obrade uplate za obnovu pretplate nije uspio i kada je primijenjeno pravilo za ponovni pokušaj plaćanja u budućnosti.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
bs: Objave o ponovnom plaćanju pohranjuju detalje o automatskom ponovnom pokušaju neuspjelih uplata za obnovu.

en: Payment status marked complete.
bs: Status plaćanja označen kao završen.

en: Payment:
bs: Plaćanje:

en: Peek Under the Hood for Developers
bs: Zavirite ispod haube za programere

[ctx: Subscription status]
en: Pending
bs: Na čekanju

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
bs: Čeka se otkazivanje

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
bs[0]: Otkazivanje na čekanju <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
bs: Ponovni pokušaji na čekanju

en: Pending subscription created.
bs: Kreirana pretplata na čekanju.

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
bs: Trajno obrisana napomena o pretplati

en: Personal data removed.
bs: Lični podaci su uklonjeni.

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
bs: Lični podaci u okviru pretplate %s su zadržani.

en: Phone Number
bs: Telefonski broj

en: Place Order Button Text
bs: Tekst dugmeta za naručivanje

[ctx: email type]
en: Plain text
bs: Običan tekst

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
bs: Molimo odaberite važeći pristupnik plaćanja na koji želite promijeniti.

en: Please enter a date after the next payment.
bs: Molimo unesite datum nakon sljedeće uplate.

en: Please enter a date after the start date.
bs: Unesite datum nakon datuma početka.

en: Please enter a date after the trial end.
bs: Unesite datum nakon završetka probnog perioda.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
bs: Unesite datum najmanje jedan sat u budućnosti.

en: Please enter a date before the next payment.
bs: Molimo unesite datum prije sljedeće uplate.

en: Please enter a start date in the past.
bs: Unesite datum početka u prošlosti.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
bs: Unesite važeći poštanski broj.

en: Please enter all date fields.
bs: Unesite sva datumska polja.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
bs: Ostavite ovu stranicu otvorenom dok se proces ažuriranja ne završi. Nema potrebe za osvježavanjem ili ponovnim pokretanjem procesa.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
bs: Molimo prijavite se na svoj račun ispod da odaberete novi način plaćanja za svoju pretplatu.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
bs: Napomena: podaci za ovaj izvještaj su keširani. Prikazani podaci mogu biti zastarjeli do 24 sata. Keš memorija se ažurira svakog jutra u 4 ujutro u vremenskoj zoni vaše stranice.

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
bs: Odmah nadogradite dodatak WooCommerce Subscriptions na verziju 2.0 ili noviju. Ako vam je potrebna pomoć, nakon nadogradnje na Pretplate v2.0, molimo %1$otvorite kartu za podršku%2$s.

en: Previous
bs: Prethodno

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
bs: Prethodne verzije Pretplata su se oslanjale na %1$sWP Cron%2$s za obradu plaćanja pretplate i drugih zakazanih događaja. U verziji 3.0, ovi događaji će se sada izvoditi na zahtjev administratora s podrškom za povratnu petlju. Ovo će značajno povećati protok obrade plaćanja.

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
bs: Cijena

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
bs: Prije pretplate 2.1, nije bilo lako odgovoriti. Pretplate 2.1 uvodi nove izvještaje za odgovore na ova i mnoga druga pitanja.

en: Process renewal
bs: Obnavljanje procesa

en: Process renewal order action requested by admin.
bs: Obradite radnju naloga za obnovu koju je zatražio administrator.

en: Processing Renewal order
bs: Obrada naloga za obnovu

en: Product
bs: Proizvod

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
bs: Proizvod

en: Product ID.
bs: ID proizvoda.

en: Product SKU.
bs: SKU proizvoda.

en: Product name.
bs: Ime proizvoda.

en: Product price.
bs: Cijena proizvoda.

en: Products
bs: Proizvodi

en: Profile &rarr;
bs: Profil →

en: Prorate Recurring Payment
bs: Prorate periodično plaćanje

en: Prorate Sign up Fee
bs: Proporcionalna naknada za registraciju

en: Prorate Subscription Length
bs: Proporcionalna dužina pretplate

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
bs: Staviti na čekanje

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
bs: Količina

en: Quantity ordered.
bs: Naručena količina.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
bs: Prestani da me prigovaraš (ali nemoj omogućiti automatska plaćanja)

en: REST API Endpoints
bs: REST API krajnje tačke

en: Reactivate
bs: Ponovo aktiviraj

en: Read more
bs: Čitaj više

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
bs: Primalac(i)

en: Recurring Payments
bs: Ponavljajuća plaćanja

en: Recurring Product % Discount
bs: Ponavljajući proizvod % popusta

en: Recurring Product Discount
bs: Ponavljajući popust na proizvod

en: Recurring Sales Tax:
bs: Periodični porez na promet:

en: Recurring Total
bs: Ponavljajući Ukupno

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
bs: Ponavljajuća cijena: %s

en: Recurring total
bs: Ponavljajući ukupno

[ctx: table heading]
en: Recurring total
bs: Ponavljajući ukupno

en: Recurring totals
bs: Ponavljajući zbrojevi

en: Recurring:
bs: Ponavljajući:

en: Related Orders
bs: Povezane naredbe

en: Related order caching is now handled by %1$s.
bs: Srodnim keširanjem naloga sada upravlja %1$s.

en: Related orders
bs: Povezane narudžbe

en: Related subscriptions
bs: Povezane pretplate

en: Relationship
bs: Veza

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
bs: Zapamtite, iako proces ažuriranja može potrajati, kupci i drugi neadministrativni korisnici mogu pretraživati i kupovati u vašoj trgovini bez prekida dok je ažuriranje u toku.

en: Remove personal data from subscriptions
bs: Uklonite lične podatke iz pretplata

en: Removed line item meta data.
bs: Uklonjeni meta podaci o stavci.

en: Removed line items data.
bs: Podaci o uklonjenim stavkama.

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
bs[0]: Uklonjeni lični podaci iz %d pretplate.

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
bs: Uklonjeni lični podaci iz pretplate %s.

en: Renew early
bs: Obnovite ranije

en: Renew now
bs: Obnovite sada

en: Renewal % discount
bs: Obnova % popusta

en: Renewal Discount
bs: Popust za obnovu

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
bs: Pokušava ponovnog plaćanja

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
bs: Pokušava ponovnog plaćanja

en: Renewal Payment Retry
bs: Obnova plaćanja Pokušaj ponovo

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
bs: Obnova plaćanja Pokušaj ponovo

en: Renewal cart discount
bs: Popust za obnavljanje kolica

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
bs: E-poruke o kompletnoj narudžbi za obnovu šalju se kupcu kada je nalog za obnovu pretplate označen kao završen i obično označava da je artikal za taj period obnove poslat.

en: Renewal product discount
bs: Obnova proizvoda popust

[ctx: option section heading]
en: Renewals
bs: Obnove

en: Renewals amount
bs: Iznos obnove

en: Renewals count
bs: Obnove se računaju

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
bs: Popravljeno %d pretplata s netačnim datumima, podacima o porezu na liniju ili nedostajućim bilješkama korisnika.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
bs: Keširanje izvještaja je omogućeno

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
bs: Budite sigurni, iako proces ažuriranja može potrajati malo, on je kodiran da spriječi defekte, vaša web lokacija je sigurna i uskoro će ponovo raditi, brže nego ikad.

en: Restore
bs: Vrati

en: Restore this item from the Trash
bs: Vratite ovu stavku iz smeća

en: Resubscribe
bs: Pretplatite se ponovo

en: Resubscribe Order
bs: Narudžba ponovo pretplate

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
bs: Narudžba ponovo pretplate

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
bs: Narudžba ponovne pretplate – %s

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
bs: Ponovno pretplaćena pretplata

en: Retain ended subscriptions
bs: Zadržite završene pretplate

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
bs: Zadržite završene pretplate i povezane narudžbe na određeno vrijeme prije anonimizacije ličnih podataka u njima.

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
bs: Ponovo pokušava status migracije

en: Retry Date
bs: Datum ponovnog pokušaja

en: Retry Failed Payments
bs: Ponovo pokušajte s neuspjelim uplatama

en: Retry Renewal Payment
bs: Ponovo pokušajte s plaćanjem obnove

en: Retry Status
bs: Status ponovnog pokušaja

en: Retry renewal payment action requested by admin.
bs: Ponovite akciju plaćanja za obnovu koju je zatražio administrator.

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
bs: Primijenjeno pravilo ponovnog pokušaja:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
bs: Ponovo je primijenjeno pravilo ponovnog pokušaja:

en: Roles
bs: Uloge

[ctx: meta box title]
en: Schedule
bs: Raspored

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
bs: Podaci o planiranim radnjama, koji su prethodno bili pohranjeni u WordPress post tabelama, premješteni su u prilagođenu tabelu baze podataka. Između ostalih pogodnosti, ovo će uvelike poboljšati performanse obrade zakazanih radnji kao što su plaćanja pretplate.

en: Search Renewal Payment Retries
bs: Pokušava plaćanja obnove pretrage

en: Search Subscriptions
bs: Pretraži pretplate

en: Search for a customer&hellip;
bs: Potražite kupca…

en: Search for a product&hellip;
bs: Potražite proizvod…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
bs: Sigurnosna greška. Molimo kontaktirajte nas ako vam je potrebna pomoć.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
bs: Pogledajte kompletan vodič za šta je novo u pretplatama verzije 2.1 »

en: Select an order&hellip;
bs: Odaberite narudžbu…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
bs: Prodajte proizvode i usluge uz periodična plaćanja u svojoj WooCommerce prodavnici.

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
bs: Poslano korisniku kada pokušaj automatske obrade uplate za obnovu pretplate nije uspio i kada je primijenjeno pravilo pokušaja ponovnog pokušaja plaćanja u budućnosti. E-pošta sadrži informacije o narudžbi za obnovu, datum planiranog ponovnog pokušaja i veze za plaćanje kako bi se omogućilo korisniku da ručno plati nalog za obnovu umjesto da čeka automatski ponovni pokušaj.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
bs: Poslano korisniku kada je rok za obnavljanje pretplate, a obnova zahtijeva ručno plaćanje, bilo zato što koristi ručne obnove ili automatsko ponavljajuće plaćanje nije uspjelo za početni pokušaj i sve automatske ponovne pokušaje (ako ih ima). E-mail sadrži informacije o narudžbi za obnovu i linkove za plaćanje.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
bs: Postavite maksimalan broj puta kada korisnik može suspendovati svoj račun za svaki obračunski period. Na primjer, za vrijednost od 3 i pretplatu koja se naplaćuje godišnje, ako je korisnik suspendirao svoj račun 3 puta, neće mu biti predstavljena opcija da suspenduje svoj račun do sljedeće godine. Upravitelji trgovina će uvijek moći obustaviti aktivnu pretplatu. Postavite ovo na 0 da potpuno isključite funkciju suspenzije korisnika.

en: Settings
bs: Postavke

en: Shipping
bs: Dostava

en: Shipping Address
bs: Adresa za dostavu

en: Shipping Method
bs: Način dostave

en: Shipping Tax:
bs: Porez na dostavu:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
bs: Troškovi dostave će se obračunati nakon što unesete svoju adresu.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
bs: Dostava za pretplatničke proizvode se obično naplaćuje za početnu narudžbu i sve narudžbe za obnovu. Omogućite ovo da naplatite dostavu samo jednom prilikom početne narudžbe. Napomena: da bi ova postavka bila omogućena, pretplata ne smije imati besplatnu probnu verziju ili sinhronizirani datum obnove.

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
bs: Dostava putem %s

en: Show more details
bs: Prikaži više detalja

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
bs: Prikazuju se narudžbe za %1$sPretplatu %2$s%3$s

en: Sign Up Fee % Discount
bs: Naknada za prijavu % popusta

en: Sign Up Fee Discount
bs: Popust za registraciju

en: Sign up now
bs: Prijavi se sada

en: Sign-up Fee (%s)
bs: Naknada za registraciju (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
bs: Naknada za registraciju (%s)

en: Sign-up grace period
bs: Grejs period za registraciju

en: Signup Totals
bs: Ukupno prijava

en: Simple subscription
bs: Jednostavna pretplata

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
bs: Žao nam je, &quot;%s&quot; se može primijeniti samo na pretplatne roditeljske narudžbe koje sadrže proizvod s naknadama za registraciju.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
bs: Žao nam je, čini se da nijedan pristupnik plaćanja ne podržava promjenu načina plaćanja koji se ponavlja. Molimo da nas kontaktirate ako vam je potrebna pomoć ili da napravite alternativni aranžman.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
bs: Žao nam je, čini se da nema dostupnih načina plaćanja koji podržavaju pretplate. Molimo kontaktirajte nas ako vam je potrebna pomoć ili želite napraviti alternativni aranžman.

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
bs: Žao nam je, čini se da nema dostupnih načina plaćanja koji podržavaju pretplate. Pogledajte %1$sOmogućavanje prolaza za plaćanje za pretplate%2$s ako vam je potrebna pomoć.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
bs: Žao nam je, čini se da nema dostupnih načina plaćanja koji podržavaju ponavljajući kupon koji koristite. Molimo kontaktirajte nas ako vam je potrebna pomoć ili želite napraviti alternativni aranžman.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
bs: Nažalost, na pretplate se mogu primijeniti samo ponavljajući kuponi.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
bs: Žao nam je, ponavljajući kuponi se mogu primijeniti samo na pretplate ili narudžbe za pretplatu.

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
bs: Nažalost, kupon &quot;%1$s&quot; vrijedi samo za obnove.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
bs: Žao nam je, ovaj kupon vrijedi samo za početnu uplatu i kolica ne zahtijevaju početnu uplatu.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
bs: Žao nam je, ovaj kupon vrijedi samo za nove pretplate.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
bs: Žao nam je, ovaj kupon vrijedi samo za pretplatničke proizvode uz naknadu za registraciju.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
bs: Žao nam je, ovaj kupon vrijedi samo za pretplatničke proizvode.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
bs: Žao nam je, ovaj zahtjev za promjenu pretplate za način plaćanja je nevažeći i ne može se obraditi.

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
bs: Inscenacija

en: Start Date
bs: Datum početka

[ctx: table heading]
en: Start Date
bs: Datum početka

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
bs: Datum početka

[ctx: table heading]
en: Start date
bs: Datum početka

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
bs: Datum početka: %s

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
bs: Status je promijenjen iz %1$s u %2$s.

en: Status of Order
bs: Status narudžbe

en: Status of Subscription
bs: Status pretplate

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
bs: Status postavljen na %s.

en: Store Setup
bs: Podešavanje prodavnice

[ctx: of an email]
en: Subject
bs: Predmet

en: Subscribe All the Things
bs: Pretplatite se na sve stvari

en: Subscriber Default Role
bs: Zadana uloga pretplatnika

en: Subscription
bs: Pretplata

[ctx: relation to order]
en: Subscription
bs: Pretplata

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
bs: Pretplata #%d ne postoji.

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
bs: Pretplata #%d:

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
bs: Pretplata #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
bs: Detalji pretplate #%s

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
bs: Pretplata #%s nije dodana u korpu.

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
bs: Pretplata %1$s (Narudžba %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
bs: Pretplata %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
bs: Pretplata %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
bs: Pretplata – %s

en: Subscription Cancelled
bs: Pretplata je otkazana

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
bs: Pretplata je otkazana: dostignut je maksimalan broj neuspjelih uplata.

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
bs: Broj pretplate %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
bs: Podaci o pretplati

en: Subscription Events by Date
bs: Pretplata na događaje po datumu

en: Subscription Expired
bs: Pretplata je istekla

en: Subscription Items
bs: Stavke pretplate

en: Subscription Length
bs: Dužina pretplate

en: Subscription Number
bs: Broj pretplate

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
bs: Broj pretplate: %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
bs: Pretplata Roditelj

en: Subscription Periods
bs: Periodi pretplate

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
bs: Cijena pretplate (%s)

en: Subscription Product
bs: Pretplatnički proizvod

en: Subscription Relationship
bs: Pretplatnički odnos

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
bs: Obnova pretplate

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
bs: Nalog za obnovu pretplate – %s

en: Subscription Reports
bs: Izvještaji o pretplati

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
bs: Pretplata Resubscribe

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
bs: Statusi pretplate

en: Subscription Suspended
bs: Pretplata obustavljena

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
bs: Prekidač za pretplatu

en: Subscription Switch Complete
bs: Prebacivanje pretplate je završeno

en: Subscription Switched
bs: Pretplata je promijenjena

en: Subscription Trial Period
bs: Probni period pretplate

en: Subscription argument passed in is not an object.
bs: Argument pretplate koji je proslijeđen nije objekt.

en: Subscription billing interval
bs: Interval naplate pretplate

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
bs: Pretplatnik je otkazao pretplatu sa svoje stranice računa.

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
bs: Pretplata je otkazana za vraćenu narudžbu %1$s#%2$s%3$s.

en: Subscription cancelled with PayPal
bs: Pretplata je otkazana sa PayPal-om

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
bs: Datum kreiranja pretplate mora biti prije tekućeg dana.

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
bs: Pretplata ne postoji u zakazanoj radnji: %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
bs: Nacrt pretplate je ažuriran.

en: Subscription end date in the past
bs: Datum završetka pretplate u prošlosti

en: Subscription features:
bs: Značajke pretplate:

en: Subscription information
bs: Informacije o pretplati

en: Subscription interval
bs: Interval pretplate

en: Subscription items can no longer be edited.
bs: Stavke pretplate se više ne mogu uređivati.

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
bs: Pretplata je povezana sa roditeljskom narudžbom %s preko administratora.

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
bs: Pretplata je zaključana na ručnu obnovu dok je prodavnica u fazi rada. Način plaćanja uživo: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
bs: Pretplata je zaključana na ručnu obnovu dok je prodavnica u fazi rada. Promjene načina plaćanja će stupiti na snagu u načinu rada uživo.

en: Subscription payment details.
bs: Detalji plaćanja pretplate.

en: Subscription payment method
bs: Način plaćanja pretplate

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
bs: Način plaćanja pretplate nije mogao biti postavljen na %1$s i postavljen je na ručni s porukom o grešci: %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
bs: Način plaćanja pretplate nije mogao biti postavljen na %1$s sa porukom o grešci: %2$s

en: Subscription period
bs: Period pretplate

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
bs: Cijena pretplate (%s)

en: Subscription pricing
bs: Cijene pretplate

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
bs: Pretplatnik je stavio na čekanje sa stranice svog naloga.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
bs: Pretplatnik je ponovo aktivirao pretplatu sa stranice svog naloga.

en: Subscription reactivated with PayPal
bs: Pretplata je ponovo aktivirana putem PayPal-a

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
bs: Narudžbe za obnovu pretplate ne mogu se otkazati.

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
bs: Plaćanje obnove pretplate dospjelo je:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
bs: Pokušaj ponovnog plaćanja za obnovu pretplate:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
bs: Pokušaj ponovnog plaćanja za obnovu pretplate:

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
bs: Pretplata je vraćena na reviziju od %s

en: Subscription saved.
bs: Pretplata je sačuvana.

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
bs: Pretplata je zakazana za: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
bs: Prijava pretplate nije uspjela.

en: Subscription sign-up fee
bs: Naknada za registraciju

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
bs: Status pretplate promijenjen grupnim uređivanjem:

en: Subscription status:
bs: Status pretplate:

en: Subscription submitted.
bs: Pretplata je poslana.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
bs: Pretplata je suspendovana skriptom za popravku baze podataka. Ova pretplata je obustavljena putem PayPal-a.

en: Subscription suspended with PayPal
bs: Pretplata je obustavljena sa PayPal-om

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
bs: Kompletna e-poruka za promjenu pretplate se šalje korisniku kada se pretplata uspješno prebaci.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
bs: E-poruke s promjenom pretplate šalju se kada korisnik promijeni pretplatu.

en: Subscription totals
bs: Ukupno pretplate

en: Subscription trial period:
bs: Probni period pretplate:

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
bs: Pretplata je ažurirana.

en: Subscription updates
bs: Ažuriranja pretplate

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
bs: Pretplata: %s

en: Subscriptions
bs: Pretplate

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
bs: Pretplate (stranica %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
bs: Pretplate 2.0 uvodi novu arhitekturu izgrađenu na WooCommerce Custom Order Types API-ju.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
bs: Pretplate 2.0 uvodi novi objekat za rad sa pretplatom na nivou aplikacije. Glomazni API-ji za dohvaćanje ili izmjenu podataka pretplate su nestali!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
bs: Pretplate 2.1 ovoj infrastrukturi dodaje podršku za podatke pretplate.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
bs: Pretplate 2.1 također uvodi niz novih e-poruka koje će vas obavijestiti kada:

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
bs: Pretplate 2.1 sada propuštaju ukupan iznos narudžbe za obnovu, što omogućava dodavanje naknade ili popusta na narudžbu za obnovu s jednostavnim jednostrukim riječima kao što su %s$order-&gt;add_fee()%s ili %s$order-&gt;add_coupon()% s.

en: Subscriptions Data
bs: Podaci o pretplatama

en: Subscriptions Ended
bs: Pretplate su završene

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
bs: Pretplate Live URL

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
bs: Način pretplate

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
bs: Pretplate također sada koriste narudžbu za obnavljanje za postavljanje košarice za %s ručne obnove%s, što olakšava dodavanje proizvoda ili popusta na jednu obnovu koja se plaća ručno.

en: Subscriptions by Customer
bs: Pretplate od strane korisnika

en: Subscriptions by Payment Gateway
bs: Pretplate putem Payment Gatewaya

en: Subscriptions by Product
bs: Pretplate po proizvodu

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
bs: Pretplate kreirane u ovoliko dana prije Dana obnove neće se naplaćivati prilikom registracije. Postavite na nulu da bi se sve nove pretplate naplaćivale punim iznosom koji se ponavlja. Mora biti pozitivan broj.

en: Subscriptions signups
bs: Prijave za pretplate

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
bs: Pretplate v2.0 uvodi novi interfejs administracije za dodavanje ili uređivanje pretplate. Možete napraviti sve poznate promjene, kao što je izmjena ponavljajućih ukupnih iznosa ili statusa pretplate. Također možete napraviti neke nove modifikacije, poput promjene datuma isteka, dodavanja cijene dostave ili dodavanja stavke linije proizvoda.

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
bs: Pretplate će se pojaviti ovdje kako biste ih pregledali i upravljali nakon što ih kupac kupi.

en: Subtotal
bs: Međuzbroj

en: Successful retries
bs: Uspješni pokušaji

en: Support
bs: Podrška

en: Supported features:
bs: Podržane funkcije:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
bs: Podržava automatska plaćanja za obnovu s ekstenzijom WooCommerce Subscriptions.

en: Suspended Subscription
bs: Obustavljena pretplata

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
bs: E-poruke o obustavljenoj pretplati šalju se kada korisnik ručno obustavi svoju pretplatu.

en: Switch Button Text
bs: Tekst dugmeta za prebacivanje

en: Switch Order
bs: Promijeni redoslijed

en: Switch Order Details
bs: Promijenite detalje narudžbe

en: Switch Totals
bs: Promijenite ukupne vrijednosti

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
bs: Narudžba za promjenu je otkazana jer se kreira nova narudžba za promjenu #%s.

[ctx: Subscription status]
en: Switched
bs: Prebacili

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
bs[0]: Promijenjeno <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
bs: Promijenjena pretplata

en: Switched subscriptions
bs: Zamijenjene pretplate

en: Switching
bs: Prebacivanje

en: Synchronisation
bs: Sinhronizacija

en: Synchronise Renewals
bs: Sinhronizujte obnavljanja

en: Synchronise renewals
bs: Sinhronizujte obnavljanja

en: Tax class of product.
bs: Porezna klasa proizvoda.

en: Tax rate ID.
bs: ID poreske stope.

en: Tax subtotal.
bs: Porezni subtotal.

en: Tax total.
bs: Ukupno poreza.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
bs: Hvala vam što ste ažurirali na najnoviju verziju WooCommerce pretplate.

en: Thank you for your order
bs: Hvala vam za narudžbu

en: Thank you for your renewal order
bs: Hvala vam na vašoj narudžbi za obnovu

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
bs: Hvala na vašoj narudžbi za obnovu. Na čekanju je dok ne potvrdimo da je uplata primljena. U međuvremenu, evo podsjetnika na vašu narudžbu:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
bs: Čini se da to nije jedna od vaših pretplata.

en: That doesn't appear to be your order.
bs: Čini se da to nije vaša narudžbina.

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
bs: Ta pretplata se ne može promijeniti u %s. Molimo kontaktirajte nas ako vam je potrebna pomoć.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
bs: Ta pretplata ne postoji. Je li obrisano?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
bs: Ta pretplata ne postoji. Molimo kontaktirajte nas ako vam je potrebna pomoć.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
bs: Taj pretplatnički proizvod se ne može dodati u vašu košaricu jer već sadrži obnovu pretplate.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
bs: To nije sve na čemu smo radili u posljednjih 12 mjeseci kada su u pitanju pretplate. Također smo izdali mini-proširenja koja će vam pomoći da na najbolji način iskoristite svoju pretplatničku prodavnicu.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
bs: Vrijednost &quot;sve&quot; za parametar $order_type je zastarjela. To je bio pogrešan naziv, jer nije vraćao naloge za ponovnu pretplatu. Također nije bio u skladu s vrijednostima tipa naloga koje je prihvatio wcs_get_subscription_orders(). Koristite niz (&quot;roditelj&quot;, &quot;obnavljanje&quot;, &quot;switch&quot;) za održavanje prethodnog ponašanja ili &quot;bilo koji&quot; za primanje svih tipova narudžbi, uključujući prebacivanje i ponovnu pretplatu.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
bs: Datum %s mora nastupiti nakon datuma otkazivanja.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
bs: Datum %s mora nastupiti nakon posljednjeg datuma plaćanja.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
bs: Datum %s mora nastupiti nakon sljedećeg datuma plaćanja.

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
bs: Datum %s mora se pojaviti nakon datuma početka.

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
bs: Datum %s mora nastupiti nakon datuma završetka probnog perioda.

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
bs: %s datum pretplate se ne može izbrisati. Morate izbrisati narudžbu.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
bs: Proizvod %s je izbrisan i više se ne može obnoviti. Molimo odaberite novi proizvod ili nas kontaktirajte za pomoć.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
bs: Ekstenzija Gifting omogućava jednoj osobi da kupi pretplatnički proizvod za nekog drugog. Zatim dijeli kontrolu nad pretplatom između kupca i primaoca, omogućavajući obojici da upravljaju pretplatom tokom njenog životnog ciklusa.

en: The Upgrade is in Progress
bs: Nadogradnja je u toku

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
bs: Dodatak WooCommerce Subscriptions je ažuriran!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
bs: Dodatak WooCommerce Subscriptions trenutno radi svoju rutinu nadogradnje baze podataka.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
bs: Automatsko plaćanje za obnavljanje vaše pretplate nije uspjelo. Pokušat ćemo ponovo izvršiti plaćanje %s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
bs: Automatsko plaćanje za obnavljanje vaše pretplate sa %1$s nije uspjelo. Da ponovo aktivirate pretplatu, prijavite se i platite obnovu sa stranice vašeg naloga: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
bs: Automatsko ponavljajuće plaćanje za narudžbu #%1$s od %2$s nije uspjelo. Plaćanje će biti ponovljeno %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
bs: Automatsko ponavljajuće plaćanje za narudžbu #%d od %s nije uspjelo. Plaćanje će biti ponovljeno %3$s.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
bs: Prosječna ukupna linija za ovaj proizvod na svakoj pretplati.

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
bs: Prosječan ukupni iznos za sve narudžbe za ovu stavku linije proizvoda.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
bs: Prosječna vrijednost narudžbi za registraciju, promjenu i obnavljanje svih kupaca.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
bs: Najbolji dio novog sistema automatskog ponovnog pokušaja je to što su pravila ponovnog pokušaja potpuno prilagodljiva.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
bs: Datum kreiranja pretplate se ne može izbrisati, samo ažurirati.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
bs: Datum kada je posljednja narudžba pretplate dovršena, u GMT.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
bs: Datum kada je posljednja narudžba pretplate plaćena, u GMT.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
bs: Izbrisani način plaćanja je korišten za automatska plaćanja pretplate, nismo mogli pronaći alternativni token načina plaćanja na koji bismo promijenili vaše pretplate.

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
bs: Izbrisani način plaćanja korišten je za automatsko plaćanje pretplate. Kako bi se izbjegla neuspješna plaćanja obnove u budućnosti, pretplate koje koriste ovaj način plaćanja su ažurirane da koriste vaš %1$s. Za promjenu načina plaćanja pojedinačnih pretplata idite na stranicu %2$sMoj račun &gt; Pretplate%3$s.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
bs: E-pošta poslana klijentu kada plaćanje obnove ili ponovni pokušaj plaćanja nije uspjelo da ga obavijesti da će plaćanje biti ponovo pokušano.

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
bs: Potpuni proces ažuriranja za %1$d pretplate na vašoj web lokaciji će trajati između %2$d i %3$d minuta.

en: The item on the switch order cannot be found.
bs: Stavka u narudžbi za prebacivanje se ne može pronaći.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
bs: Stavka nije uklonjena jer način plaćanja ove pretplate ne podržava uklanjanje stavke.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
bs: Novi interfejs je takođe izgrađen na postojećem ekranu %sEdit Order%s. Ako ste ikada izmijenili narudžbu, već znate kako promijeniti pretplatu.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
bs: Broj obračunskih perioda između obnova pretplate.

en: The number of renewal orders processed during this period.
bs: Broj obrađenih naloga za obnovu u ovom periodu.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
bs: Broj naloga za obnovu koji su imali neuspješno plaćanje koristi sistem za ponovni pokušaj.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
bs: Broj ponovnih pokušaja plaćanja za ovaj period koji nisu rezultirali uspješnom uplatom.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
bs: Broj ponovnih pokušaja plaćanja za ovaj period koji su uspjeli obraditi uplatu koja je prethodno bila neuspješna jednom ili više puta.

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
bs: Broj ponovnih pokušaja plaćanja koji još nije obrađen.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
bs: Broj obrađenih naloga za ponovnu pretplatu tokom ovog perioda.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
bs: Broj narudžbi za registraciju, promjenu i obnavljanje koje je ovaj kupac poslao u vašu trgovinu sa statusom plaćenog (tj. obrada ili završena).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
bs: Broj pretplata koje je kupac ili menadžer trgovine otkazao tokom ovog perioda. Pre-paid rok možda još nije istekao tokom ovog perioda.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
bs: Broj pretplata kreiranih tokom ovog perioda, bilo ručno kreiranim, uvezenim ili naručivanjem. Ovo uključuje narudžbe koje čekaju na plaćanje.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
bs: Broj pretplata tokom ovog perioda sa datumom završetka u budućnosti i statusom koji nije na čekanju.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
bs: Broj pretplata kupljenih u nadređenim narudžbama kreiranim tokom ovog perioda. Ovo predstavlja nove pretplate kreirane od strane kupaca koji su naručili putem naplate.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
bs: Broj pretplata koje uključuju ovaj proizvod kao stavku i imaju status koji nije na čekanju ili u otpadu.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
bs: Broj pretplata koje ovaj korisnik ima sa statusom aktivne ili na čekanju za otkazivanje.

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
bs: Broj pretplata koje ovaj korisnik ima sa statusom koji nije na čekanju ili u otpadu.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
bs: Broj pretplata nadograđenih, smanjenih ili unakrsnih razreda tokom ovog perioda.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
bs: Broj pretplata koje su istekle ili su dostigle kraj prepaid roka ako je prethodno otkazan.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
bs: Broj jedinstvenih kupaca s pretplatom bilo kojeg statusa osim na čekanju ili u otpadu.

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
bs: Broj predstojećih narudžbi za obnavljanje za trenutno aktivne pretplate.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
bs: Ne može se pronaći originalna stavka pretplate koja se mijenja.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
bs: Način plaćanja se ne može promijeniti za tu pretplatu.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
bs: Vrsta proizvoda se ne može promijeniti jer je ovaj proizvod povezan s pretplatama.

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
bs: Redoslijed obnove je sljedeći:

en: The requested subscription cannot be edited.
bs: Zatraženu pretplatu nije moguće uređivati.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
bs: Sistem ponovnog pokušaja je podrazumevano onemogućen. Da biste to omogućili, posjetite administrativni ekran postavki pretplata.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
bs: Datum početka pretplate se ne može izbrisati, samo ažurirati.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
bs: Status primijenjen na narudžbu za vrijeme između neuspjelog plaćanja za obnovu ili posljednjeg pokušaja i vremena kada je ovaj ponovni pokušaj obrađen.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
bs: Status koji se primjenjuje na pretplatu za vrijeme između neuspjelog plaćanja za obnovu ili posljednjeg pokušaja i vremena kada je ovaj ponovni pokušaj obrađen.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
bs: Status automatskog ponovnog pokušaja plaćanja: na čekanju znači da će ponovni pokušaj biti obrađen u budućnosti, neuspješno znači da uplata nije bila uspješna pri ponovnom pokušaju i dovršena znači da je uplata uspjela kada je ponovo pokušana.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
bs: Status na koji treba prenijeti pretplatu. Za razliku od parametra &quot;status&quot;, ovo će izračunati i ažurirati datume pretplate.

en: The subscription's end date.
bs: Datum završetka pretplate.

en: The subscription's next payment date.
bs: Sljedeći datum plaćanja pretplate.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
bs: Originalni ID pretplate ako je ovo ponovo pretplaćena pretplata.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
bs: ID ponovo pretplaćene pretplate.

en: The subscription's start date.
bs: Datum početka pretplate.

en: The subscription's trial date
bs: Datum probnog perioda pretplate

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
bs: Zbroj svih naloga za obnovu uključujući porez i otpremu.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
bs: Zbroj svih narudžbi za ponovnu pretplatu, uključujući porez i dostavu.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
bs: Zbir svih roditeljskih narudžbi pretplate, uključujući ostale artikle, naknade, poreze i dostavu.

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
bs: Zbroj svih narudžbi za prebacivanje uključujući porez i otpremu.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
bs: Zbir svih predstojećih narudžbi za obnovu, uključujući artikle, naknade, poreze i dostavu, za trenutno aktivne pretplate.

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
bs: Ukupni iznos prihoda, uključujući porez i otpremu, vraćen s neuspjelim sistemom ponovnog pokušaja plaćanja za naloge za obnovu s neuspjelim plaćanjem.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
bs: Ukupan broj narudžbi za registraciju, promjenu i obnavljanje poslanih u vašoj trgovini sa statusom plaćenog (tj. obrada ili završena).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
bs: Ukupan broj pretplata sa statusom aktivne ili na čekanju za otkazivanje.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
bs: Ukupan broj pretplata sa statusom koji nije na čekanju ili u otpadu.

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
bs: Ukupna vrijednost naloga za registraciju, promjenu i obnavljanje ovog korisnika.

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
bs: Probni period ne može biti duži od %s.

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
bs: Probni period ne može premašiti: %1$s, %2$s, %3$s ili %4$s.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
bs: Proces ažuriranja može potrajati malo, pa budite strpljivi.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
bs: Nema dostupnih načina dostave. Molimo provjerite svoju adresu ili nas kontaktirajte ako vam treba pomoć.

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
bs: Postoji problem sa PayPal-om. Vaši API vjerodajnici su možda netačni. Ažurirajte svoje %1$sAPI akreditive%2$s. %3$sSaznajte više%4$s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
bs: Postoji problem sa PayPal-om. Vaš PayPal račun izdaje zastarjele ID-ove pretplate. %1$sSaznajte više%2$s. %3$sOdbaci%4$s.

en: There was an error locating the switch details.
bs: Došlo je do greške pri lociranju detalja prekidača.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
bs: Došlo je do greške s ažuriranjem. Osvježite stranicu i pokušajte ponovo.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
bs: Došlo je do greške s vašim zahtjevom za ponovnu pretplatu. Molimo pokušajte ponovo.

en: There was an error with your request. Please try again.
bs: Došlo je do greške s vašim zahtjevom. Molimo pokušajte ponovo.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
bs: Ovo su važna pitanja za svaki posao koji se bavi pretplatom.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
bs: Ove e-poruke se mogu omogućiti, onemogućiti i prilagoditi pod %sWooCommerce &gt; Settings &gt; Emails%s administracijski ekran.

en: This Month
bs: Ovog mjeseca

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
bs: Ovo kontrolira liniju predmeta e-pošte. Ostavite prazno da koristite zadanu temu: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
bs: Ovo kontrolira glavni naslov sadržan u obavještenju putem e-pošte. Ostavite prazno da biste koristili zadani naslov: %s.

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
bs: Ovo kontrolira glavni naslov sadržan u obavještenju putem e-pošte. Ostavite prazno da biste koristili zadani naslov: <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
bs: Ovaj datum treba tretirati samo kao procjenu. Gateway za plaćanje za ovu pretplatu kontrolira kada se uplate obrađuju.

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
bs: Ovo besplatno proširenje omogućava migraciju pretplatnika sa sistema trećih strana na WooCommerce. Također omogućava izvoz podataka o vašoj pretplati za analizu u alatima za proračunske tablice ili aplikacijama trećih strana.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
bs: Ovo je obavijest o narudžbi koja se šalje kupcima i sadrži detalje o narudžbi nakon što se narudžba za obnovu stavi na čekanje.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
bs: Ovo je obavijest o narudžbi koja se šalje kupcu nakon što je izvršena uplata za nalog za obnovu pretplate. Sadrži detalje naloga za obnovu.

en: This is where subscriptions are stored.
bs: Ovdje se pohranjuju pretplate.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
bs: Ova nova stranica je također mjesto gdje kupac može obustaviti ili otkazati svoju pretplatu, promijeniti način plaćanja, promijeniti adresu za dostavu ili nadograditi/niziti neku stavku.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
bs: Ova narudžba se više ne može platiti jer odgovarajuća pretplata trenutno ne zahtijeva plaćanje.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
bs: Ova stranica će prikazati rezultate procesa kako se svaka serija pretplata ažurira.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
bs: Ovaj proizvod trenutno nije na zalihama i nije dostupan.

en: This section shows any information about Subscriptions.
bs: Ovaj odjeljak prikazuje sve informacije o pretplatama.

en: This section shows general information about the store.
bs: Ovaj odjeljak prikazuje opće informacije o trgovini.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
bs: Ovaj odjeljak prikazuje informacije o načinima plaćanja pretplate.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
bs: Ovaj odjeljak prikazuje informacije o podršci za funkcije prolaza za plaćanje.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
bs: Ovu pretplatu više nije moguće uređivati jer pristupnik plaćanja ne dozvoljava promjenu ponavljajućih iznosa.

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
bs[0]: Ova pretplata je podešena da se automatski obnavlja korištenjem vašeg načina plaćanja koji je u evidenciji. Možete upravljati ili otkazati ovu pretplatu sa stranice vašeg %smy naloga%s.

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
bs[0]: Ova pretplata je podešena da se automatski obnavlja koristeći vaš način plaćanja koji je u evidenciji. Ovom pretplatom možete upravljati ili otkazati na stranici mog naloga. %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
bs: Ova varijacija se ne može ukloniti jer je povezana s aktivnim pretplatama. Da biste uklonili ovu varijaciju, otkažite i izbrišite pretplate za nju.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
bs: Ovo će obrisati trajnu keš memoriju svih pretplata pohranjenih za korisnike u vašoj trgovini. Očekujte sporije izvođenje plaćanja, obnove i drugih funkcija povezanih s pretplatom nakon poduzimanja ove radnje. Keš memorije će se obnavljati prekovremeno kako se pokreću upiti za pronalaženje pretplata datog korisnika.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
bs: Ovo će izbrisati trajnu keš memoriju svih obnova, prebacivanja, ponovne pretplate i drugih vrsta narudžbi za sve pretplate u vašoj trgovini. Očekujte sporiji učinak plaćanja, obnove i drugih funkcija povezanih s pretplatom nakon poduzimanja ove radnje. Predmemorije će se obnavljati prekovremeno kako se izvode povezani upiti za narudžbu.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
bs: Ovo će generirati trajnu keš memoriju za povezivanje korisnika s pretplatama. Keš memorije će se generirati prekovremeno u pozadini (preko Action Scheduler).

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
bs: Ovo će generirati trajnu keš memoriju svih obnova, prebacivanja, ponovne pretplate i drugih vrsta narudžbi za sve pretplate u vašoj trgovini. Keš memorije će se generirati prekovremeno u pozadini (preko Action Scheduler).

en: Timezone:
bs: Vremenska zona:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
bs: Da biste primijenili određeno pravilo zasnovano na određenim uvjetima, kao što su narudžbe visoke vrijednosti ili rijetki raspored obnove, možete koristiti filter %s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s za ponovni pokušaj. Ovo daje ID naloga za obnovu za neuspjelu uplatu, koji se može koristiti za pronalaženje informacija o proizvodima, pretplati i ukupnim iznosima na koje se neuspjelo plaćanje odnosi.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
bs: Da biste omogućili automatske obnove za ovu pretplatu, prvo ćete morati dodati način plaćanja.

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
bs: Da biste sada ponovo aktivirali pretplatu, također se možete prijaviti i platiti obnovu sa stranice vašeg računa: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
bs: Da biste sada ponovo aktivirali pretplatu, također se možete prijaviti i platiti obnovu sa stranice vašeg računa: %1$sPay Now »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
bs: Za snimanje toka ažuriranja kreirana je nova datoteka evidencije. Ovaj fajl će se automatski izbrisati za %1$d sedmica. Ako ga želite prije izbrisati, možete ga pronaći ovdje: %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
bs: Da biste ovo riješili što je brže moguće, kreirajte %1$privremeni administratorski račun%3$s sa korisničkom e-poštom woologin@woocommerce.com i podijelite akreditive s nama putem %2$sQuickForget.com%3$s.

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
bs: Da vidite dodatne detalje o ovim greškama, pogledajte %1$s log fajl sa ekrana %2$sWooCommerce logova.%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
bs: Da vidite potpunu grešku, pogledajte datoteku dnevnika %1$s sa ekrana %2$sWooCommerce evidencije.%3$s.

en: Today!
bs: Danas!

en: Total
bs: Ukupno

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
bs: Ukupno

[ctx: table heading]
en: Total
bs: Ukupno

en: Total Subscribers
bs: Ukupno pretplatnika

en: Total Subscription Orders
bs: Ukupno narudžbine pretplate

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
bs: Ukupni narudžbe za pretplatu %s

en: Total Subscriptions
bs: Ukupno pretplata

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
bs: Ukupno pretplata %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
bs: Ukupno: %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
bs: Ukupno

en: Trash
bs: Otpad

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
bs: Bacanje ove narudžbe u otpad će također odbaciti pretplate kupljene uz narudžbu.

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
bs: Datum završetka suđenja

en: Turn off Automatic Payments
bs: Isključite automatska plaćanja

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
bs: Nije moguće promijeniti status pretplate u &quot;%1$s&quot;. Izuzetak: %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
bs: Nije moguće promijeniti status pretplate u &quot;%s&quot;.

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
bs: Nije moguće promijeniti status pretplate u &quot;%s&quot;. Molimo dodijelite korisnika pretplati da je aktivira.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
bs: Nije moguće pronaći narudžbu za PayPal ugovor o naplati.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
bs: Nije moguće popraviti pretplate.%4$sGreška: %1$s%4$sMolimo osvježite stranicu i pokušajte ponovo. Ako problem i dalje postoji, %2$kontaktirajte podršku%3$s.

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
bs: Nije moguće nadograditi pretplate.%4$sGreška: %1$s%4$sMolimo osvježite stranicu i pokušajte ponovo. Ako problem i dalje postoji, %2$kontaktirajte podršku%3$s.

en: Unended Subscription Count
bs: Neograničeni broj pretplate

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
bs: Nepoznata vrsta narudžbe

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
bs: Nepoznata greška

en: Unlimited payments
bs: Neograničena plaćanja

en: Unpublished
bs: Neobjavljeno

en: Upcoming Recurring Revenue
bs: Nadolazeći periodični prihod

en: Update Complete
bs: Ažuriranje je završeno

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
bs: Ažurirajte bazu podataka

en: Update Error
bs: Greška pri ažuriranju

en: Update in Progress
bs: Ažuriranje u toku

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
bs: Ažurirajte %1$s koji se koristi za %2$sall%3$s mojih aktivnih pretplata

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
bs: Ažurirajte način plaćanja koji se koristi za %1$sall%2$s mojih trenutnih pretplata

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
bs: Greška ažuriranja datuma pretplate sa porukom: %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
bs: Nadogradite

en: Upgrade or Downgrade
bs: Nadogradite ili smanjite

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
bs: Koristite ovo polje da prilagodite tekst koji se prikazuje na dugmetu za plaćanje kada narudžba sadrži pretplatu. Obično dugme za slanje naplate prikazuje &quot;Naručite&quot;. Kada korpa sadrži pretplatu, ovo se mijenja u &quot;Prijavite se sada&quot;.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
bs: Korišćenje prekidača za automatsko obnavljanje je onemogućeno dok je u režimu za provođenje.

en: Variable Subscription
bs: Promjenjiva pretplata

en: Variable subscription
bs: Varijabilna pretplata

en: Variation ID, if applicable.
bs: ID varijacije, ako je primjenjivo.

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
bs: Verzija %1$s donosi neka nova poboljšanja koja zahtijevaju menadžeri prodavnica poput vas (a možda čak i %2$syou%3$s).

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
bs: Verzija %s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
bs: Verzija 2.0 je u razvoju više od godinu dana. Ponovo smo osmislili proširenje kako bismo uzeli u obzir 3 godine povratnih informacija od menadžera trgovina.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
bs: Verzija 2.1 uvodi neke sjajne nove funkcije koje traže menadžeri prodavnica poput vas (a možda čak i %syou%s).

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
bs: Preko %s

[ctx: view a subscription]
en: View
bs: Pogled

en: View Email Settings
bs: Pogledajte postavke e-pošte

en: View Retry
bs: Pogledaj Ponovi

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
bs: Pogledaj pretplatu

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
bs: Pogledaj pretplatu: %s

en: View and manage subscriptions
bs: Pregledajte i upravljajte pretplatama

en: View other subscriptions &rarr;
bs: Pogledajte ostale pretplate →

en: View subscription
bs: Pogledajte pretplatu

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
bs: Pogledajte pretplatu: %s

en: View subscriptions
bs: Pogledajte pretplate

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
bs[0]: Pogledajte status vaše pretplate na %1$vašem računu%2$s.

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
bs: Pogledajte svoju narudžbu: %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
bs: Pogledajte svoju pretplatu: %s

en: Virtual
bs: Virtuelno

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
bs: UPOZORENJE: Loše stvari će se dogoditi! Gateway za plaćanje koji se koristi za kupovinu ove pretplate ne podržava promjenu detalja pretplate. Promjene obračunskog perioda, ponavljajući popust, ponavljajući porez ili ponavljajući ukupni iznos možda se neće odraziti na iznos koji naplaćuje gejtvej za plaćanje.

en: WP REST API Endpoints
bs: WP REST API krajnje tačke

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
bs: Želite detalje određene pretplate? Nabavite %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id> /%s.

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
bs: Želite saznati više o Pretplatama %s?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
bs: Želite da navedete sve pretplate na web lokaciji? Nabavite %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
bs: Želite da navedete sve pretplate na web lokaciji? Nabavite %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Želite detalje određene pretplate? Nabavite %s/wc-api/v2/subscriptions/<id> /%s.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
bs: Želite ranije obnoviti putem blagajne? Kliknite %ovdje.%s

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
bs: Želite da se vaši kupci mogu pretplatiti na proizvode bez pretplate?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
bs: Upozorenje! Verzija 2.0 je veliko ažuriranje proširenja WooCommerce Subscriptions. Prije ažuriranja, napravite sigurnosnu kopiju, ažurirajte sve proširenja WooCommercea i testirajte sve dodatke, prilagođeni kod i pristupnike za plaćanje s verzijom 2.0 na početnoj stranici. %1$sSaznajte više o promjenama u verziji 2.0 »%2$s

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
bs: Upozorenje! Pokrećete verziju %s koda dodatka WooCommerce Subscriptions, ali vaša baza podataka je nadograđena na verziju 2.0 za pretplate. To će uzrokovati velike probleme u vašoj trgovini.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
bs: Upozorenje: Brisanjem korisnika će se izbrisati i korisnikove pretplate. Narudžbe korisnika će ostati, ali će biti dodijeljene korisniku &#39;Gost&#39;. Želite li nastaviti brisati ovog korisnika i sve povezane pretplate?

en: We can not find your old subscription item.
bs: Ne možemo pronaći vašu staru pretplatu.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
bs: Ne možemo pronaći narudžbu plaćene pretplate za ovog korisnika.

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
bs: Ne možemo pronaći pretplatu sa ID-om #%d. Možda je obrisano?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
bs: Nismo mogli kreirati nalog za obnovu vaše pretplate, pokušajte ponovo.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
bs[0]: Nismo mogli pronaći originalnu narudžbu za obnavljanje artikla u vašoj korpi. Stavka je uklonjena.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
bs[0]: Nismo mogli pronaći originalnu pretplatu za artikal u vašoj korpi. Stavka je uklonjena.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
bs: Nismo samo poboljšali interfejse za ljude, već smo ih poboljšali i za računare. Vaše aplikacije sada mogu kreirati, čitati, ažurirati ili brisati pretplate putem RESTful API krajnjih tačaka.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
bs: Završili smo obradu vašeg naloga za obnovu pretplate.

en: We hope you enjoy it!
bs: Nadamo se da ćete uživati!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
bs: Nismo uspjeli pronaći tu pretplatu, pokušajte ponovo.

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
bs: Nismo uspjeli locirati skup rezultata izvještaja koji ste tražili. Ponovo generirajte vezu sa ekrana %1$sIzvještaji o pretplati%2$s.

en: Weekly
bs: Nedeljno

en: Welcome to Subscriptions 2.0
bs: Dobrodošli u Pretplate 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
bs: Dobrodošli u Pretplate 2.1!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
bs: Dobrodošli u WooCommerce pretplate %s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
bs: Dobrodošli u WooCommerce pretplate 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
bs: Šta se događa kada kupac želi kupiti pretplatnički proizvod za nekog drugog?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
bs: Koje lične podatke vaša trgovina dijeli s vanjskim izvorima ovisi o tome koje dodatke za obradu plaćanja treće strane koristite za prikupljanje plaćanja pretplate. Preporučujemo da se konsultujete sa njihovim politikama privatnosti kako biste informisali ovaj odeljak o svojoj politici privatnosti.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
bs: Šta sakupljamo i čuvamo

en: What we share with others
bs: Ono što dijelimo sa drugima

en: What's new?
bs: Šta je novo?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
bs: Kada je otkazano

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
bs: Kada se pretplata aktivira, bilo ručno ili nakon uspješne kupovine, novim korisnicima će biti dodijeljena ova uloga.

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
bs: Kada je otkazan

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
bs: Prilikom rukovanja %s-om, treba li zadržati ili ukloniti lične podatke u okviru pretplata?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
bs: Prilikom prelaska na pretplatu s različitim periodičnim plaćanjem ili obračunskim periodom, treba li cijena plaćena za postojeći obračunski period biti proporcionalna prilikom prelaska na novu pretplatu?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
bs: Prilikom prelaska na pretplatu s dužinom, možete uzeti u obzir uplate koje je korisnik već izvršio prilikom određivanja koliko uplata pretplatnik treba izvršiti za novu pretplatu.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
bs: Prilikom prelaska na pretplatu uz naknadu za registraciju, možete zahtijevati od korisnika da plati samo jaz između naknade za registraciju postojeće pretplate i naknade za registraciju nove pretplate (ako postoji).

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
bs: Uz WooCommerce Pretplatite se na sve stvari, oni mogu! Ovo eksperimentalno proširenje istražuje kako pretvoriti bilo koji proizvod, uključujući pakete proizvoda i kompozitne proizvode, u proizvod na pretplatu. Također nudi kupcima način da se pretplate na korpu proizvoda bez pretplate.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
bs: Sa omogućenim ranim obnovama, korisnici mogu obnoviti svoje pretplate prije sljedećeg datuma plaćanja.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
bs: Sa ručnim obnavljanjem, pretplata korisnika se stavlja na čekanje dok se ne prijavi i plati da je obnovi. %1$sSaznajte više%2$s.

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
bs: Sa %s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s filterom, možete definirati skup zadanih pravila koja će se primijeniti na sva neuspješna plaćanja u vašoj trgovini.

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
bs: WooCommerce 2.6 je dodao podršku za %1$sREST API%2$s krajnje tačke izgrađene na infrastrukturi %3$sREST API%4$s jezgre WordPress-a.

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
bs: WooCommerce račun je povezan

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
bs: Pretplate na WooCommerce

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
bs: Pretplate na WooCommerce PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
bs: Ažuriranje pretplata na WooCommerce

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
bs: Ažuriranje WooCommerce pretplata je u toku

en: Would you like to add a payment method now?
bs: Želite li sada dodati način plaćanja?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
bs: Želite li ažurirati svoje pretplate za korištenje ovog novog načina plaćanja - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNe%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
bs: Y/m/dg:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
bs: Y/m/dg:i:s A

note: translators: date placeholder for input, javascript format
en: YYYY-MM-DD
bs: GGGG-MM-DD

en: Year
bs: Godina

en: Yes
bs: Da

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
bs: Spremate se odbaciti jednu ili više narudžbi koje sadrže pretplatu. Bacanje narudžbi u otpad će također baciti u otpad pretplate kupljene ovim narudžbama.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
bs: Brišete stavku pretplate. Također ćete morati ručno otkazati i baciti pretplatu u smeće na ekranu Upravljanje pretplatama.

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
bs: Ne možete ponovo aktivirati tu pretplatu dok ne platite da biste je obnovili. Molimo kontaktirajte nas ako vam je potrebna pomoć.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
bs: Ovu pretplatu ne možete obnoviti ranije. Molimo kontaktirajte nas ako vam je potrebna pomoć.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
bs: Ne možete se ponovo pretplatiti na tu pretplatu. Molimo kontaktirajte nas ako vam je potrebna pomoć.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
bs: Ne možete obustaviti tu pretplatu - dostignuto je ograničenje suspenzije. Molimo kontaktirajte nas ako vam je potrebna pomoć.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
bs: Ne možete promijeniti ovu pretplatu. Čini se da niste vlasnik pretplate.

en: You can not switch to the same subscription.
bs: Ne možete se prebaciti na istu pretplatu.

en: You can only switch to a subscription product.
bs: Možete se prebaciti samo na pretplatnički proizvod.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
bs: Trenutno ne možete obnoviti pretplatu. Molimo pokušajte ponovo.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
bs: Ne možete mijenjati pretplatu koja vam ne pripada.

en: You cannot remove an item that does not exist.
bs: Ne možete ukloniti stavku koja ne postoji.

en: You do not have permission to create subscriptions
bs: Nemate dozvolu za kreiranje pretplata

en: You do not have permission to read the subscriptions count
bs: Nemate dozvolu za čitanje broja pretplata

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
bs: Imate pretplatu na ovaj proizvod. Odabirom nove pretplate zamijenit ćete postojeću pretplatu.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
bs: Već ste dodali varijantu ovog proizvoda u korpu.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
bs: Već ste se pretplatili na ovaj proizvod i ograničen je na jedan po kupcu. Ne možete ponovo kupiti proizvod.

en: You have an active subscription to this product already.
bs: Već imate aktivnu pretplatu na ovaj proizvod.

en: You have no active subscriptions.
bs: Nemate aktivnih pretplata.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
bs: Došli ste do kraja pretplate. Idite na %sprvu stranicu%s.

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
bs: Primili ste nalog za obnovu pretplate od %1$s. Njihov redosled je sledeći:

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
bs: Uspješno ste promijenili svoje stavke pretplate. Detalji vaše nove narudžbe i pretplate prikazani su u nastavku za vašu referencu:

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
bs: Uspješno ste uklonili &quot;%1$s&quot; iz svoje pretplate. %2$sPoništiti?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
bs: Vaša narudžba za obnovu %1$s od %2$s je završena

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
bs: Vaša narudžba za obnovu pretplate %1$s od %2$s je završena - preuzmite svoje fajlove

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
bs: Vaše aplikacije sada mogu kreirati, čitati, ažurirati ili brisati pretplate putem RESTful API krajnjih tačaka sa istim dizajnom kao najnovija verzija WooCommerce-ovih REST API krajnjih tačaka.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
bs: Vaša korpa je sadržavala nevažeći zahtjev za promjenu pretplate. Uklonjeno je iz vaše korpe.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
bs[0]: Vaša korpa je sadržavala nevažeći zahtjev za promjenu pretplate. To je uklonjeno.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
bs: Vaša korpa je ispražnjena od pretplaćenih proizvoda. Istovremeno se može kupiti samo jedan pretplatnički proizvod.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
bs: Vaši klijenti sada mogu vidjeti sve detalje pretplate, uključujući stavke, adresu za naplatu i dostavu, raspored naplate i narudžbe za obnavljanje, sa posebne stranice %sMoj račun &gt; Prikaži pretplatu%s.

en: Your database has been updated successfully!
bs: Vaša baza podataka je uspješno ažurirana!

en: Your early renewal order was successful.
bs: Vaša rana narudžba za obnovu je uspjela.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
bs: Vaš nalog za obnovu je završen

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
bs: Vaš zahtjev za poništavanje prethodne radnje nije bio uspješan.

en: Your subscription change is complete
bs: Promjena vaše pretplate je završena

en: Your subscription change is complete - download your files
bs: Promjena vaše pretplate je završena - preuzmite svoje fajlove

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
bs: Vaša pretplata je otkazana.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
bs: Vaša pretplata je stavljena na čekanje.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
bs: Vaša pretplata je ponovo aktivirana.

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
bs: Vaša narudžba za obnovu pretplate je završena - preuzmite svoje datoteke

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
bs[0]: Vaša pretplata će biti aktivirana kada se uplata izvrši.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
bs: Vaš nalog za obnovu {blogname} je primljen!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
bs: Potvrda vašeg {blogname} naloga za obnovu od {order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
bs: Promjena vaše {blogname} pretplate od {order_date} je završena

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
bs: Promjena vaše {blogname} pretplate od {order_date} je završena - preuzmite svoje fajlove

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
bs: [%s] Pretplata je otkazana

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
bs: [%s] Pretplata je istekla

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
bs: [%s] Pretplata je obustavljena

en: [Remove]
bs: [Ukloni]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
bs: [{blogname}] Novi nalog za obnovu pretplate ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
bs: [{blogname}] Promijenjena pretplata ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
bs: [{site_title}] Automatsko plaćanje nije uspjelo za {order_number}, ponovni pokušaj je zakazan za pokretanje {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
bs: korisnik obustavi pretplatu

en: a subscription expires
bs: pretplata ističe

en: account erasure request
bs: zahtjev za brisanje računa

en: an automatic payment fails
bs: automatsko plaćanje nije uspjelo

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
bs[0]: dan

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
bs[0]: dan

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
bs: dana prije Dana obnove

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
bs: npr. 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
bs: npr. 5.90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
bs: npr. 9.90

en: emails sent to the customer and store manager
bs: e-poruke poslane kupcu i menadžeru trgovine

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
bs: svaki

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
bs: svaki %s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
bs: svaki %s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
bs: očekivani datum čišćenja %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
bs: za

en: how long to wait between retry attempts
bs: koliko treba čekati između pokušaja ponovnog pokušaja

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
bs: u %s

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
bs: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
bs[0]: mjesec

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
bs[0]: mjesec

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
bs: nove povezane metode narudžbe u WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
bs: br

en: now
bs: sad

en: staging
bs: inscenacija

en: subscriptions
bs: pretplate

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
bs: obustave po obračunskom periodu.

en: the status applied to the renewal order and subscription
bs: status primijenjen na narudžbu za obnovu i pretplatu

en: the total number of retry attempts
bs: ukupan broj pokušaja ponovnog pokušaja

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
bs: naprijed

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
bs: verzija %1$s je zastarjela. Osnovna verzija je %2$s

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
bs[0]: sedmica

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
bs[0]: sedmica

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
bs[0]: godine

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
bs[0]: godine
