WooCommerce Subscriptions 3.0.9 - en to am translation catalogue (1276 entries)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is number of subscriptions that were checked and did not need repairs. There's a space at the beginning!
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
am[0]: %d ሌላ የደንበኝነት ምዝገባ ተረጋግጧል እና ምንም ጥገና አያስፈልገውም።

note: translators: placeholder is next payment's date
en:  Next payment is due %s.
am: የሚቀጥለው ክፍያ %s ነው።

en:  Subscription Created
am: ምዝገባ ተፈጥሯል።

en:  Subscription Deleted
am: የደንበኝነት ምዝገባ ተሰርዟል።

en:  Subscription Switched
am: የደንበኝነት ምዝገባ ተቀይሯል።

en:  Subscription Updated
am: የደንበኝነት ምዝገባ ተዘምኗል

note: translators: placeholder is an order type.
en: "%s" is not a valid new order type.
am: &quot;%s&quot; የሚሰራ አዲስ የትዕዛዝ አይነት አይደለም።

en: $0 Initial Checkout
am: $0 የመጀመሪያ ፍተሻ

en: $type passed to the function was not a string.
am: ወደ ተግባር የተላለፈው የ$ አይነት ሕብረቁምፊ አልነበረም።

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string (e.g. "£10 / month" )
en: %1$s %2$s then %3$s
am: %1$s %2$s ከዚያ %3$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: subscription period (e.g. "month" or "3 months")
en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
am[0]: %1$s %2$s ከዚያ %3$s / %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount string, 4$: payment day of the week (e.g. "$15 up front, then $10 every Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
am: %1$s %2$s ከዚያ %3$s በየ %4$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front" ), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "2nd week"), 5$: day of the week (e.g. "Thursday"); (e.g. "$10 up front, then $20 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
am: %1$s %2$s ከዚያ %3$s በየ %4$s በ%5$s

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month of year (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
am: %1$s %2$s ከዚያም %3$s በ%4$s %5$s ላይ በየዓመቱ

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: month (e.g. "March"), 5$: day of the month (e.g. "23rd"), 6$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
am: %1$s %2$s ከዚያም %3$s በ%4$s %5$s በ%6$s አመት

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"), 5$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
am: %1$s %2$s ከዚያም %3$s በ%4$s ቀን በየ %5$s ወር

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: day of the month (e.g. "23rd"); (e.g. "$10 up front then $40 on the 23rd of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
am: %1$s %2$s ከዚያም %3$s በየወሩ %4$s ላይ

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount; (e.g. "$10 up front then $30 on the last day of each month")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
am: %1$s %2$s ከዚያ %3$s በየወሩ የመጨረሻ ቀን

note: translators: 1$: initial amount, 2$: initial description (e.g. "up front"), 3$: recurring amount, 4$: interval (e.g. "3rd")
en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
am: %1$s %2$s ከዚያም %3$s በየ%4$s ወር የመጨረሻ ቀን

note: translators: 1: user display name 2: user ID 3: user email
en: %1$s (#%2$s &ndash; %3$s)
am: %1$s (#%2$s – %3$s)

note: translators: 1$: is the "You have already subscribed to this product" notice, 2$-4$: opening/closing link tags, 3$: an order number
en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
am: %1$s የደንበኝነት ምዝገባዎን ለመቀየር በ%2$s %3$s%4$s ላይ ክፍያ ያጠናቅቁ።

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: trial length (e.g. "3 weeks")
en: %1$s after %2$s free trial
am: %1$s ከ%2$s ነጻ ሙከራ በኋላ

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years with 2 months free trial"), 2$: signup fee price (e.g. "and a $30 sign-up fee").
en: %1$s and a %2$s sign-up fee
am: %1$s እና %2$s የመመዝገቢያ ክፍያ

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: day of the week (e.g. "$10 every Wednesday") translators: %1$: recurring amount (e.g. "$15"), %2$: subscription period (e.g. "month") (e.g. "$15 every 2nd month")
en: %1$s every %2$s
am: %1$s በየ%2$s

note: translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday"). translators: 1$: recurring amount string, 2$: period, 3$: day of the week (e.g. "$10 every 2nd week on Wednesday")
en: %1$s every %2$s on %3$s
am: %1$s በየ %2$s በ%3$s

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
am[0]: %1$s ለ%2$d ንጥል ነገር

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years"). translators: 1$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year"), 2$: length (e.g. "4 years")
en: %1$s for %2$s
am: %1$s ለ%2$s

note: translators: 1$: trial length (e.g. "3 weeks"), 2$: subscription string (e.g. "$10 up front then $5 on March 23rd every 3rd year")
en: %1$s free trial then %2$s
am: %1$s ነፃ ሙከራ ከዚያ %2$s

note: translators: %1$s refers to the price. This string is meant to prefix another string below, e.g. "$5 now, and $5 on March 15th each year"
en: %1$s now, and
am: %1$s አሁን፣ እና

note: translators: 1$: <price> on, 2$: <date>, 3$: <month> each year (e.g. "$15 on March 15th each year"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s each year
am: %1$s በ%2$s %3$s ላይ በየዓመቱ

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd"). translators: 1$: recurring amount, 2$: month (e.g. "March"), 3$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$15 on March 15th every 3rd year")
en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
am: %1$s በ%2$s %3$s በየ%4$s አመት

note: translators: 1$: <price> on the, 2$: <date> day of every, 3$: <interval> month (e.g. "$10 on the 23rd day of every 2nd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
am: %1$s በ%2$s ቀን በየ %3$s ወር

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: day of the month (e.g. "23rd") (e.g. "$5 every 23rd of each month")
en: %1$s on the %2$s of each month
am: %1$s በየወሩ %2$s ላይ

note: translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month"). translators: 1$: recurring amount, 2$: interval (e.g. "3rd") (e.g. "$10 on the last day of every 3rd month")
en: %1$s on the last day of every %2$s month
am: %1$s በየ %2$s ወር የመጨረሻ ቀን

note: translators: 1$: is the number of subscriptions not updated, 2$: is the error message
en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
am[0]: የ%1$s ምዝገባ ሊዘመን አልቻለም፡ %2$s

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: 1$: new status (e.g. "Cancel"), 2$: blog name
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
am: %1$s የደንበኝነት ምዝገባ ክስተት በ%2$s ተቀስቅሷል

note: translators: 1$: subscription string (e.g. "$15 on March 15th every 3 years for 6 years"), 2$: trial length (e.g.: "with 4 months free trial").
en: %1$s with %2$s free trial
am: %1$s ከ%2$s ነጻ ሙከራ ጋር

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
note: translators: $1: is opening link, $2: is subscription order number, $3: is closing link tag, $4: is user's name
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
am: %1$s#%2$s%3$s ለ%4$s

note: translators: all fields are full html nodes: 1$: month input, 2$: day input, 3$: year input. Change the order if you'd like
en: %1$s%2$s, %3$s
am: %1$s%2$s፣ %3$s

note: translators: all fields are full html nodes: 1$: month input, 2$: day input, 3$: year input, 4$: hour input, 5$: minute input. Change the order if you'd like
en: %1$s%2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
am: %1$s%2$s፣ %3$s @ %4$s : %5$s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sAdd a subscription product &raquo;%2$s
am: %1$s የምዝገባ ምርት አክል »%2$s

note: translators: placeholers are link tags: 1$-2$ new subscription page, 3$-4$: docs on woocommerce.com
en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
am: አሁን %1$s ምዝገባን %2$s አክል ወይም %3$s ስለ አዲሱ በይነገጽ %4$s የበለጠ ተማር።

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "<em>", 5$: "</em>", 6$: "<em>", 7$: "</em>", 8$: "</p>"
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
am: %1$s ምዝገባን ምረጥ%2$s%3$s የ WooCommerce ምዝገባዎች ቅጥያ ሁለት አዲስ የደንበኝነት ምዝገባ የምርት አይነቶችን ይጨምራል - %4$sቀላል የደንበኝነት ምዝገባ%5$s እና %6$sተለዋዋጭ የደንበኝነት ምዝገባ%7$s።%8$s

note: translators: placeholders are opening/closing tags linking to documentation on outdated templates.
en: %1$sLearn how to update%2$s
am: %1$s%2$sን እንዴት ማዘመን እንደሚችሉ ይወቁ

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: %1$sLearn more about managing subscriptions &raquo;%2$s
am: %1$s ስለ ምዝገባዎች ማስተዳደር የበለጠ ይወቁ »%2$s

note: translators: placeholders are opening and closing tags.
en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
am: %1$sማስታወሻ፡%2$s ከደንበኝነት ምዝገባ ጋር የተያያዙ ትዕዛዞች በእነዚህ ቅንጅቶች በተነካካቸው ትዕዛዞች ውስጥ አይካተቱም።

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$2: opening and closing <a> tags $3: order's order number $4: date of order in <time> element
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
am: %1$sትእዛዝ #%3$s%2$s (%4$s)

note: translators: placeholders are opening and closing strong tags.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
am: %1$sPayPal ዋቢ ግብይቶች በእርስዎ መለያ%2$s ላይ ነቅተዋል። ሁሉም የደንበኝነት ምዝገባ አስተዳደር ባህሪያት አሁን ነቅተዋል። መልካም መሸጥ!

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
am: %1$sPayPal ዋቢ ግብይቶች በ%2$s መለያዎ ላይ አልነቁም፣ አንዳንድ የደንበኝነት ምዝገባ አስተዳደር ባህሪያት አልነቁም። እባክህ PayPalን አግኝ እና %3$ሊቻል የሚችል የPayPal ማጣቀሻ ግብይቶች%4$s በመለያህ ላይ ጠይቅ። %5$sCheck PayPal Account%6$s %3$s የበለጠ ተማር %7$s

note: translators: opening/closing tags - links to documentation.
en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
am: የ%1$sPayPal ዋቢ ግብይቶች በ%2$s መለያዎ ላይ አልነቁም። የPayPal ማጣቀሻ ግብይቶችን ከደንበኝነት ምዝገባዎች ጋር ለመጠቀም ከፈለጉ፣ እባክዎ PayPalን ያግኙ እና በመለያዎ ላይ %3$ሊቻሉ የሚችሉ የPayPal ማጣቀሻ ግብይቶች%4$s ይጠይቁ። %5$sCheck PayPal Account%6$s %3$s የበለጠ ተማር %7$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
note: translators: placeholders are for HTML tags. They are 1$: "<h3>", 2$: "</h3>", 3$: "<p>", 4$: "</p>"
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
am: %1$s ዋጋ አዘጋጅ%2$s%3$s የደንበኝነት ምዝገባ ዋጋዎች ከሌሎች የምርት ዋጋዎች ትንሽ ለየት ያሉ ናቸው። ለደንበኝነት ምዝገባ፣ የክፍያ ጊዜ፣ ርዝመት፣ የምዝገባ ክፍያ እና ነጻ ሙከራን ማቀናበር ይችላሉ።%4$s

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3: active version of Subscriptions, 4: current version of Subscriptions, 5-6: opening/closing tags linked to ticket form, 7-8: opening/closing tags linked to documentation.
en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
am: %1$sማስጠንቀቂያ!%2$s %1$sWooCommerce ምዝገባዎችን%2$sን ከ%3$s ወደ %4$s ያሳነሱት ይመስላል። ተሰኪውን በዚህ መንገድ ዝቅ ማድረግ ችግሮችን ሊያስከትል ይችላል። እባክዎ ወደ %3$s ወይም ከዚያ በላይ ያዘምኑ ወይም ለተጨማሪ እርዳታ %5$s አዲስ የድጋፍ ትኬት%6$s ይክፈቱ። %7$s የበለጠ ተማር »%8$s

note: translators: 1-2: opening/closing <b> tags, 3: Subscriptions version.
en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
am: %1$sማስጠንቀቂያ!%2$s የ%1$sWooCommerce ምዝገባዎች ቀደም እድሳት%2$s ተሰኪ ገባሪ መሆኑን ማየት እንችላለን። የ%3$s የ%1$sWooCommerce ምዝገባዎች%2$s የዚያ ተሰኪ ተግባር ወደ ዋናው ተሰኪ ከታሸገ ነው። እባኮትን ግጭቶችን ለማስወገድ የWooCommerce ምዝገባዎችን ቀደም ብሎ መታደስን ያሰናክሉ።

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags, 3-4: opening/closing tags linked to ticket form.
en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
am: %1$sማስጠንቀቂያ!%2$s በ%1$sWooCommerce ደንበኝነት ምዝገባዎች 2.3.0 - 2.3.2%2$s ውስጥ የእርስዎን የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ትእዛዝ እና የደንበኛ ምዝገባ መሸጎጫዎች ልክ ያልሆነ ውሂብ እንዲይዙ የሚያደርግ ችግር አግኝተናል። የተሸጎጠ ውሂብን እንዴት ማዘመን እንደሚቻል መረጃ ለማግኘት፣ እባክዎ %3$ አዲስ የድጋፍ ትኬት%4$s ይክፈቱ።

note: translators: $1-$2: opening and closing <strong> tags, $3-$4: opening and closing <em> tags
en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
am: %1$sWooCommerce ምዝገባዎች ተጭነዋል%2$s – %3$s የደንበኝነት ምዝገባዎችን መሸጥ ለመጀመር ዝግጁ ነዎት!%4$s

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$-4$: link tags, takes to woocommerce plugin on wp.org, 5$-6$: opening and closing link tags, leads to plugins.php in admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
am: %1$sWooCommerce የደንበኝነት ምዝገባዎች ንቁ አይደሉም።%2$s የ%3$sWooCommerce ተሰኪ%4$s WooCommerce ደንበኝነት ምዝገባዎች እንዲሰሩ ንቁ መሆን አለበት። እባክዎ %5$sጫን እና WooCommerce »%6$sን ያግብሩ

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags, 3$: minimum supported WooCommerce version, 4$-5$: opening and closing link tags, leads to plugin admin
en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
am: %1$sWooCommerce የደንበኝነት ምዝገባዎች የቦዘኑ ናቸው።%2$s ይህ የደንበኝነት ምዝገባዎች ስሪት WooCommerce %3$s ወይም ከዚያ በላይ ያስፈልገዋል። እባክህ WooCommerceን ወደ %3$s ስሪት ወይም አዲስ »%5$s %4$ አዘምን

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s current subscriptions
am: %2$s %1$s ወቅታዊ የደንበኝነት ምዝገባዎች

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s ended subscriptions
am: %2$s %1$s ያለቁ የደንበኝነት ምዝገባዎች

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s new subscriptions
am: %2$s %1$s አዲስ የደንበኝነት ምዝገባዎች

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription cancellations
am: %2$s %1$s የደንበኝነት ምዝገባ ስረዛ

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription renewals
am: %2$s %1$s የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription resubscribes
am: %2$s %1$s የደንበኝነት ምዝገባ ዳግም ተመዝግቧል

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription signups
am: %2$s %1$s የደንበኝነት ምዝገባዎች

note: translators: 2: link opening tag, 1: subscription count and closing tag.
en: %2$s %1$s subscription switches
am: %2$s %1$s የደንበኝነት ምዝገባ መቀየሪያዎች

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
am[0]: በዚህ ወር %2$s%1$s የ%3$s የደንበኝነት ምዝገባ ስረዛ

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
am[0]: %2$s%1$s እድሳት%3$s የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት በዚህ ወር

note: translators: 1$: count, 2$ and 3$ are opening and closing strong tags, respectively.
en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
am[0]: የ%2$s%1$s ምዝገባ%3$s የደንበኝነት ምዝገባ ምዝገባዎች በዚህ ወር

[ctx: Used in subscription post title. "Subscription renewal order - <this>"]
note: translators: placeholders are strftime() strings. translators: Order date parsed by strftime
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
am: %b %d፣ %Y @ %I:%M %p

note: translators: %d: retry count.
en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
am[0]: %d የተሰረዘ ክፍያ እንደገና ይሞክሩ

note: translators: %d: retry count.
en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
am[0]: %d ያልተሳካ ክፍያ እንደገና ይሞክሩ

note: translators: %d: retry count.
en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
am[0]: %d በመጠባበቅ ላይ ያለ ክፍያ እንደገና ይሞክሩ

note: translators: %d: retry count.
en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
am[0]: %d በሂደት ላይ ያለ ክፍያ እንደገና ይሞክሩ

note: translators: %d: retry count.
en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
am[0]: %d የተሳካ ክፍያ እንደገና ይሞክሩ

note: translators: %d refers to the number of times we have detected cache update failures
en: %d failures | %d failure
am[0]: %d ውድቀቶች

note: translators: %d: item count.
en: %d item | %d items
am[0]: %d ንጥል ነገር

note: translators: placeholder is blogname
en: %s - Order
am: %s - ማዘዝ

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: %s ago
am: ከ%s በፊት

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s average renewal amount
am: %s አማካኝ እድሳት መጠን

note: translators: placeholder is a number of days.
en: %s day | a %s-day
am[0]: %s ቀን

note: translators: placeholder is a number of day with language specific suffix applied (e.g. "1st", "3rd", "5th", etc...)
en: %s day of the month
am: የወሩ %s ቀን

note: translators: placeholder is a day of the week
en: %s each week
am: %s በየሳምንቱ

note: translators: placeholder is a number of months.
en: %s month | a %s-month
am[0]: %s ወር

note: translators: %s: subscription net gain (with percentage).
en: %s net subscription gain
am: %s የተጣራ የደንበኝነት ምዝገባ ትርፍ

note: translators: %s: subscription net loss (with percentage).
en: %s net subscription loss
am: %s የተጣራ የደንበኝነት ምዝገባ መጥፋት

note: translators: placeholder is recurring amount. translators: placeholder is recurring amount
en: %s on the last day of each month
am: %s በእያንዳንዱ ወር የመጨረሻ ቀን

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal income in this period
am: በዚህ ጊዜ ውስጥ %s የእድሳት ገቢ

note: translators: %s: renewal count.
en: %s renewal orders
am: %s እድሳት ትዕዛዞች

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s renewal revenue in this period
am: በዚህ ጊዜ ውስጥ %s የእድሳት ገቢ

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue recovered
am: የ%s እድሳት ገቢ ተገኝቷል

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s renewal revenue this month
am: በዚህ ወር የ%s እድሳት ገቢ

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s resubscribe revenue in this period
am: በዚህ ጊዜ ውስጥ %s ገቢን እንደገና ይመዝገቡ

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts failed
am: %s እንደገና መሞከር አልተሳካም።

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts pending
am: %s እንደገና ይሞክሩ በመጠባበቅ ላይ

note: translators: %s: retry count.
en: %s retry attempts succeeded
am: %s እንደገና የመሞከር ሙከራዎች ተሳክተዋል።

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s signup revenue in this period
am: በዚህ ጊዜ ውስጥ %s የምዝገባ ገቢ

note: translators: %s: formatted amount.
en: %s signup revenue this month
am: በዚህ ወር የ%s ምዝገባ ገቢ

note: translators: placeholder is the number of subscriptions updated
en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
am[0]: %s የደንበኝነት ምዝገባ ሁኔታ ተቀይሯል።

note: translators: %s: formatted total amount.
en: %s switch revenue in this period
am: በዚህ ጊዜ ውስጥ %s ገቢ ይቀየራል።

note: translators: placeholder is a number of weeks.
en: %s week | a %s-week
am[0]: %s ሳምንት

note: translators: placeholder is a number of years.
en: %s year | a %s-year
am[0]: %s ዓመት

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags translators: placeholders are opening and closing anchor tags linking to documentation
en: %sLearn more &raquo;%s
am: %s የበለጠ ተማር »%s

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{execution_time}", which will be replaced on front end with actual time
en: (in %s seconds)
am: (በ%s ሰከንዶች ውስጥ)

[ctx: includes tax]
note: translators: placeholder is price string, denotes tax included in cart/order total
en: (includes %s)
am: (%sን ይጨምራል)

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
am: 1 ቀን

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
am: 1 ወር

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
am: 1 ሳምንት

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
am: 1 ዓመት

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. %2$sLearn more &raquo;%3$s
am: የቅርብ ጊዜ የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያን በPayPal በማስኬድ ላይ እያለ ገዳይ ስህተት አጋጥሟል። እባክህ %1$ይህን ለመፍታት አዲስ ትኬት በWooCommerce Support%3$s ወዲያውኑ ክፈት። %2$s የበለጠ ተማር »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
am: አንድ ምርት &quot;ወደ ጋሪ አክል&quot; የሚል ጽሑፍ ያለው አዝራር ያሳያል. በነባሪ፣ የደንበኝነት ምዝገባ ይህንን ወደ &quot;አሁን ይመዝገቡ&quot; ይለውጠዋል። እዚህ ለደንበኝነት ምዝገባዎች የአዝራሩን ጽሑፍ ማበጀት ይችላሉ።

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
am: የ%1$s ደንበኝነት ምዝገባ ተሰርዟል። የደንበኝነት ምዝገባቸው ዝርዝር እንደሚከተለው ነው።

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
am: የ%1$s ደንበኝነት ምዝገባ በተጠቃሚው ታግዷል። የደንበኝነት ምዝገባቸው ዝርዝር እንደሚከተለው ነው።

note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
am: የ%1$s ደንበኝነት ምዝገባ ጊዜው አልፎበታል። የደንበኝነት ምዝገባቸው ዝርዝር እንደሚከተለው ነው።

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ከእርስዎ ጋሪ ተወግዷል። በክፍያ መግቢያ በር ገደቦች ምክንያት የተለያዩ የደንበኝነት ምዝገባ ምርቶች በአንድ ጊዜ ሊገዙ አይችሉም።

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ከእርስዎ ጋሪ ተወግዷል። ምርቶች እና የደንበኝነት ምዝገባዎች በተመሳሳይ ጊዜ ሊገዙ አይችሉም።

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
am: የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ከእርስዎ ጋሪ ተወግዷል። በርካታ የደንበኝነት ምዝገባዎች በተመሳሳይ ጊዜ ሊገዙ አይችሉም።

en: About WooCommerce Subscriptions
am: ስለ WooCommerce ምዝገባዎች

en: Accept Early Renewal Payments
am: የቅድመ እድሳት ክፍያዎችን ተቀበል

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
am: የቅድመ እድሳት ክፍያዎችን በሞዳል በኩል ይቀበሉ

en: Accept Manual Renewals
am: በእጅ እድሳትን ተቀበል

en: Actions
am: ድርጊቶች

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
am: አግብር

[ctx: Subscription status]
en: Active
am: ንቁ

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
am[0]: ገቢር <span class="count">(%s)</span>

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
am: ንቁ የምርት ቁልፍ

en: Active Subscriptions
am: ንቁ የደንበኝነት ምዝገባዎች

note: translators: %s: help tip.
en: Active Subscriptions %s
am: ንቁ የደንበኝነት ምዝገባዎች %s

note: translators: %d refers to the number of payments the coupon can be used for.
en: Active for %d payment | Active for %d payments
am[0]: ለ%d ክፍያ ገቢር ነው።

en: Active for unlimited payments
am: ላልተወሰነ ክፍያዎች ንቁ

en: Active for x payments
am: ለ x ክፍያዎች ንቁ

en: Active subscriber?
am: ንቁ የደንበኝነት ተመዝጋቢ?

en: Add
am: አክል

en: Add New
am: አዲስ አስገባ

en: Add New Retry
am: አዲስ ሙከራ ያክሉ

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
am: አዲስ የደንበኝነት ምዝገባን ያክሉ

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
am: የደንበኝነት ምዝገባን ያክሉ

en: Add a Subscription Product
am: የምዝገባ ምርት ያክሉ

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
am: ክፍያ ጨምር

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
am: የመክፈያ ዘዴ ያክሉ

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
am: የመክፈያ ዘዴ ያክሉ

en: Add to Cart Button Text
am: ወደ የካርት ቁልፍ ጽሑፍ ያክሉ

en: Address
am: አድራሻ

en: Affected event: | Affected events:
am[0]: የተጎዳ ክስተት፡-

en: Align Subscription Renewal Day
am: የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ቀን አሰልፍ

[ctx: used in the general subscription options page]
note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
am: የደንበኝነት ምዝገባ እድሳትን ከተወሰነ የሳምንቱ፣ ወር ወይም አመት ቀን ጋር አሰልፍ። ለምሳሌ, የወሩ የመጀመሪያ ቀን. %1$s የበለጠ ተማር%2$s።

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
am: ይህንን የደንበኝነት ምዝገባ ለሚገዙ ደንበኞች ሁሉ የመክፈያ ቀንን ከተወሰነ የሳምንቱ ወይም ወር ቀን ጋር ያስተካክሉ።

[ctx: used in subscription product edit screen]
note: translators: placeholder is a year (e.g. "2016")
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
am: ለዚህ የደንበኝነት ምዝገባ የሚከፈልበትን ቀን ከዓመቱ የተወሰነ ቀን ጋር ያስተካክሉ። ቀኑ በዚህ አመት የተፈፀመ ከሆነ፣ የመጀመሪያው ክፍያ በ%s ውስጥ ይከናወናል። ለዚህ ምርት የክፍያ ማመሳሰልን ለማሰናከል ቀኑን ወደ 0 ያቀናብሩ።

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
am: ሁሉም የተገናኙ የደንበኝነት ምዝገባ ንጥሎች ከጋሪው ተወግደዋል።

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
am: ሁሉም የተገናኙ የደንበኝነት ምዝገባ ንጥሎች ነበሩ።

en: All orders types
am: ሁሉም የትዕዛዝ ዓይነቶች

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
am: ያለ የመክፈያ ዘዴ የ$0 የመጀመሪያ ፍተሻ ፍቀድ።

en: Allow Switching
am: መቀያየርን ፍቀድ

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ምርት ከሌሎች ምርቶች እና የደንበኝነት ምዝገባዎች ጋር በተመሳሳይ ግብይት እንዲገዛ ይፍቀዱ።

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
am: የመክፈያ ዘዴን ሳያቀርቡ የደንበኝነት ምዝገባ ምርት ከ$0 የመጀመሪያ ክፍያ ጋር እንዲገዛ ይፍቀዱ። የደንበኝነት ምዝገባውን ገቢር ለማድረግ ደንበኛው በመጀመሪያው ክፍለ ጊዜ መጨረሻ ላይ የመክፈያ ዘዴ እንዲያቀርብ ይጠየቃል።

note: translators: 1-2: opening/closing <strong> tags , 2-3: opening/closing tags for a link to docs on early renewal.
en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
am: ደንበኞች ፍተሻውን እንዲያልፉ እና ከ%1$sMy መለያ &gt; የደንበኝነት ምዝገባን%2$s ገጻቸውን አስቀድመው እንዲያድሱ ይፍቀዱላቸው። %3$s የበለጠ ተማር።%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
am: ደንበኞች ከእይታ የደንበኝነት ምዝገባ ገጻቸው ላይ አውቶማቲክ እድሳትን እንዲያበሩ እና እንዲያጠፉ ይፍቀዱላቸው።

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
am: ብዙ የደንበኝነት ምዝገባዎች እና ምርቶች በአንድ ጊዜ እንዲገዙ ፍቀድ።

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
am: ተመዝጋቢዎች በተለያዩ የደንበኝነት ምዝገባዎች መካከል እንዲቀይሩ (ያሻሽሉ ወይም እንዲቀንሱ) ይፍቀዱ። %1$s የበለጠ ተማር%2$s።

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
am: ሁሌም

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
am[0]: በቅርብ ጊዜ ከደንበኝነት ምዝገባ ጋር የተያያዘ ክስተትን በማስኬድ ላይ ስህተት አጋጥሟል። የተጎዳውን የደንበኝነት ምዝገባ እንዴት ማስተካከል እንደሚቻል እና የዚህ ስህተት መንስኤዎች የበለጠ ለማወቅ እባክዎ የእኛን መመሪያ %1$shere%2$s ያንብቡ።

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
am: ስህተት ተከስቷል፣ እባክዎ እንደገና ይሞክሩ ወይም አማራጭ የክፍያ ዘዴ ይሞክሩ።

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
am: የመጀመሪያውን ተደጋጋሚ ክፍያ ከመክፈሉ በፊት የሚጠበቅበት አማራጭ ጊዜ። ማንኛውም የመመዝገቢያ ክፍያ አሁንም በደንበኝነት ምዝገባው መጀመሪያ ላይ ይከፈላል. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
note: translators: placeholder is trial period validation message if passed an invalid value (e.g. "Trial period can not exceed 4 weeks")
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
am: የመጀመሪያውን ተደጋጋሚ ክፍያ ከመክፈሉ በፊት የሚጠበቅበት አማራጭ ጊዜ። ማንኛውም የመመዝገቢያ ክፍያ አሁንም በደንበኝነት ምዝገባው መጀመሪያ ላይ ይከፈላል. %s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
am: የደንበኝነት ምዝገባዎን በ%1$s እንዲያድሱ ትዕዛዝ ተፈጥሯል። ለዚህ ደረሰኝ ለመክፈል እባክዎ የሚከተለውን ሊንክ ይጠቀሙ፡ %2$s

en: And much more...
am: እና ብዙ ተጨማሪ...

en: Any Payment Method
am: ማንኛውም የመክፈያ ዘዴ

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
am: እርግጠኛ ነዎት ይህን ንጥል ከምዝገባዎ ማስወገድ ይፈልጋሉ?

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
am: እርግጠኛ ነዎት የመክፈያ ዘዴን ከ PayPal መደበኛ መቀየር ይፈልጋሉ? ይህ በ PayPal ላይ ያለውን የደንበኝነት ምዝገባን ያቆማል።

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
am: እርግጠኛ ነህ እድሳትን ማካሄድ ትፈልጋለህ? ይህ ደንበኛውን ያስከፍላል እና የእድሳት ትዕዛዙን በኢሜል ይላካል (ኢሜይሎች ከነቃ)።

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
am: እርግጠኛ ነዎት ለዚህ እድሳት ትእዛዝ ክፍያ እንደገና መሞከር ይፈልጋሉ? ይህ ደንበኛውን ለማስከፈል እና የእድሳት ትዕዛዝ ኢሜይሎችን ለመላክ ይሞክራል (ኢሜይሎች ከነቃ)።

note: translators: 1,2: opening/closing link tags (to documentation).
en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
am: በመክፈያ ዘዴዎች ምክንያት የሚጠፋውን ተደጋጋሚ ገቢ ለማግኘት የተደረገው ሙከራ ለጊዜው ብቻ ውድቅ እየተደረገ ነው። %1$s የበለጠ ተማር%2$s።

en: Auto Renewal Toggle
am: ራስ-እድሳት መቀያየር

en: Auto renew
am: ራስ-ሰር እድሳት

en: Automatic Failed Payment Retries
am: በራስ ሰር ያልተሳኩ የክፍያ ሙከራዎች

en: Automatic Failed Payment Retry
am: ራስ-ሰር ያልተሳካ ክፍያ እንደገና ይሞክሩ

en: Automatic Recurring Payments
am: ራስ-ሰር ተደጋጋሚ ክፍያዎች

en: Automatic payment failed for order {order_number}
am: ለትዕዛዝ {order_number} ራስ-ሰር ክፍያ አልተሳካም

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
am: ለ{order_number} አውቶማቲክ ክፍያ አልተሳካም፣ {retry_time}ን እንደገና እንሞክራለን።

en: Automatic renewal payment failed
am: ራስ-ሰር እድሳት ክፍያ አልተሳካም።

en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
am: ከዚህ የጊዜ ርዝማኔ በኋላ የደንበኝነት ምዝገባው በራስ-ሰር ያበቃል። ይህ ርዝማኔ ከተመሳሰለው የመጀመሪያ እድሳት ቀን በፊት ከማንኛውም ነፃ ሙከራ ወይም የጊዜ መጠን በተጨማሪ ነው።

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically expire the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
am: ከዚህ የጊዜ ርዝማኔ በኋላ የደንበኝነት ምዝገባው በራስ-ሰር ያበቃል። ይህ ርዝማኔ ከተመሳሰለው የመጀመሪያ እድሳት ቀን በፊት ከማንኛውም ነፃ ሙከራ ወይም የጊዜ መጠን በተጨማሪ ነው።

en: Average Lifetime Value
am: አማካይ የህይወት ዘመን እሴት

note: translators: %s: help tip.
en: Average Lifetime Value %s
am: አማካይ የህይወት ዘመን ዋጋ %s

note: translators: %s: help tip.
en: Average Recurring Line Total %s
am: አማካይ ተደጋጋሚ መስመር ጠቅላላ %s

en: Backordered
am: ወደ ኋላ ታዝዟል።

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
am: በዚህ ምክንያት ለአገርዎ ያለው ብቸኛ አማራጭ ካልሆነ በስተቀር ለደንበኝነት ምዝገባዎች እንደ የመክፈያ ዘዴ አይመከርም።

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
am: የ%sWC_Subscription%s ክፍል %sWC_Order%sን ስለሚያሰፋ፣እንደ %s$subscription-&gt;update_status()%s ወይም %s$subscription-&gt;get_total()%s ያሉ የታወቁ ስልቶቹን መጠቀም ትችላለህ።

note: translators: Placeholders are the opening and closing link tags.
en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
am: የPayPal ስታንዳርድን ለደንበኝነት ምዝገባዎች ከማንቃትዎ በፊት፣ እባክዎን ያስተውሉ፣ PayPal Standardን ሲጠቀሙ ደንበኞች ለምዝገባ ዘመናቸው የፔይፓል ስታንዳርድን ለመጠቀም ተቆልፈዋል፣ እና የፔይፓል ስታንዳርድ የተወሰኑ ገደቦች አሉት። ይህንን አማራጭ ለማንቃት ከመምረጥዎ በፊት እባክዎ በ%1$shy ላይ ያለውን መመሪያ ያንብቡ።

note: translators: placeholders are opening and closing tags
en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
am: በመንገድዎ ላይ ከመላካዎ በፊት፣ የውሂብ ጎታዎን ወደ አዲሱ ስሪት ማዘመን አለብን። የጣቢያዎ የቅርብ ጊዜ ምትኬ ከሌለዎት %snow አንድ%s ለመፍጠር ጊዜው ነው።

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
am: በቡድን የደንበኝነት ምዝገባዎች መካከል

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
am: በምዝገባ ልዩነቶች መካከል

[ctx: table column header]
en: Big Bang
am: ቢግ ባንግ

en: Billing
am: የሂሳብ አከፋፈል

en: Billing Address
am: የመክፈያ አድራሻ

en: Billing Period
am: የመክፈያ ጊዜ

en: Billing Period:
am: የክፍያ ጊዜ፡-

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
am: የሂሳብ አከፋፈል ስምምነት በ PayPal ተሰርዟል።

en: Billing interval:
am: የሂሳብ አከፋፈል ክፍተት፡-

en: Billing period for the subscription.
am: ለደንበኝነት ምዝገባው የክፍያ ጊዜ።

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
am: የሂሳብ አከፋፈል፡

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
am: ለደንበኝነት ምዝገባው የሚያገለግለው የመላኪያ አድራሻ እና የእርስዎ ነባሪ የመላኪያ አድራሻ ለወደፊት ግዢዎች ይዘምናሉ።

en: Browse products
am: ምርቶችን ያስሱ

en: Browser User Agent
am: የአሳሽ ተጠቃሚ ወኪል

en: But wait, there's more!
am: ቆይ ግን ሌላም አለ!

en: Button Text
am: የአዝራር ጽሑፍ

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
am: በነባሪ፣ የደንበኝነት ምዝገባዎች ክፍያውን በ7 ቀናት ውስጥ 5 ጊዜ እንደገና ይሞክራሉ። የድጋሚ ሙከራ ስርዓቱን የሚቆጣጠሩት ህጎች ወደ ማበጀት ሊቀየሩ ይችላሉ፡-

note: translators: placeholders are for opening and closing link (<a>) tags
en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
am: በነባሪ፣ አዲስ ፋይሎችን ወደ የደንበኝነት ምዝገባ ምርት ማከል ወዲያውኑ ንቁ ተመዝጋቢዎችን ለአዲሶቹ ፋይሎች መዳረሻ ይሰጣል። ነገር ግን፣ አሁን ለደንበኝነት ተመዝጋቢዎች አዲስ ፋይሎችን ከሚቀጥለው የእድሳት ክፍያ በኋላ ብቻ ለማቅረብ %snew ይዘት የሚንጠባጠብ መቼት%s ማንቃት ይችላሉ።

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
am: የደንበኝነት ምዝገባን ብጁ የትዕዛዝ አይነት በማድረግ፣ የደንበኝነት ምዝገባ እንዲሁ አሁን ብጁ የፖስታ አይነት ነው። ይህ የደንበኝነት ምዝገባዎችን ለመጠየቅ ፈጣን ያደርገዋል እና እንደ ዎርድፕረስ ልጥፎች እና ገጾች ሊሰፋ የሚችል የውሂብ ጎታ ንድፍ ይጠቀማል።

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎን ቀደም ብለው በማደስ ቀጣዩ ክፍያዎ %s ይሆናል።

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎን ቀደም ብለው በማደስ፣ የሚቀጥለው ክፍያ በ%s ይሰረዛል።

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
am: WooCommerce Subscriptionsን በመጠቀም የግል መረጃን እያጠራቀምክ ሊሆን ይችላል እና በየትኞቹ የሶስተኛ ወገን የክፍያ ፕሮጄክቶች ላይ በመመስረት የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያዎችን ለመፈጸም እየተጠቀምክ ነው የግል ውሂብን ለውጭ ምንጮች እያጋራህ ነው።

en: Cache Update Failures
am: መሸጎጫ ማዘመን አለመሳካቶች

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
am: የአድራሻ አይነት የማሳያ ስም ማግኘት አልተቻለም። የአድራሻ አይነት ሕብረቁምፊ አይደለም።

en: Can not get status name. Status is not a string.
am: የሁኔታ ስም ማግኘት አልተቻለም። ሁኔታ ሕብረቁምፊ አይደለም።

en: Cancel
am: ሰርዝ

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
am: ሰርዝ

en: Cancel Now
am: አሁን ሰርዝ

en: Cancel and remove personal data
am: የግል ውሂብን ሰርዝ እና አስወግድ

en: Cancellations
am: ስረዛዎች

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
am: ተሰርዟል።

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
am: የተሰረዘበት ቀን

en: Cancelled Subscription
am: የደንበኝነት ምዝገባ ተሰርዟል።

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
am: የተሰረዙ የደንበኝነት ምዝገባ ኢሜይሎች የሚላኩት የደንበኛ ምዝገባ ሲሰረዝ (በሱቅ አስተዳዳሪ ወይም በደንበኛው) ነው።

note: translators: placeholder is an error message.
en: Cannot create subscription: %s.
am: ምዝገባ መፍጠር አልተቻለም፡ %s።

en: Change
am: ለውጥ

[ctx: change billing or shipping address]
note: translators: %s: address type (eg. 'billing' or 'shipping').
en: Change %s address
am: %s አድራሻ ቀይር

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
am: የመክፈያ ዘዴን ይቀይሩ

en: Change Trial and End Dates
am: የሙከራ እና የመጨረሻ ቀኖችን ይለውጡ

en: Change address
am: አድራሻ ቀይር

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
am: በጊዜው መጀመሪያ እና መጨረሻ መካከል የደንበኝነት ምዝገባዎች ለውጥ።

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
am: ክፍያ ቀይር

en: Change payment features:
am: የክፍያ ባህሪያትን ይቀይሩ፡

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
am: የመክፈያ ዘዴን ይቀይሩ

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
am: የመክፈያ ዘዴን ይቀይሩ

en: Check Out What's New
am: ምን አዲስ ነገር እንዳለ ይመልከቱ

note: translators: placeholder is either empty or "Next payment is due..."
en: Choose a new payment method.%s
am: አዲስ የመክፈያ ዘዴ ይምረጡ።%s

en: Choose a new subscription.
am: አዲስ የደንበኝነት ምዝገባ ይምረጡ።

note: translators: placeholders are <em> tags
en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
am: ንቁ እና ንቁ ያልሆኑ ተመዝጋቢዎችን ለመመደብ ነባሪ ሚናዎችን ይምረጡ። ለመዝገብ አያያዝ ዓላማዎች የተጠቃሚ መለያ ለተመዝጋቢዎች መፈጠር አለበት። እንደ ራስዎ ያሉ የ%1$sadministrator%2$s ሚና ያላቸው ተጠቃሚዎች አስተዳዳሪዎችን መቆለፍን ለመከላከል መቼም ቢሆን እነዚህ ሚናዎች አይመደቡም።

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
am: የደንበኝነት ምዝገባውን ዋጋ፣ የክፍያ ክፍተት እና ጊዜ ይምረጡ።

en: Choose which format of email to send.
am: የትኛውን የኢሜል ቅርጸት እንደሚልክ ይምረጡ።

en: Clear
am: ግልጽ

en: Complete checkout to renew now.
am: አሁን ለመታደስ ፍተሻውን ያጠናቅቁ።

en: Complete checkout to renew your subscription.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎን ለማደስ ፍተሻውን ያጠናቅቁ።

en: Complete checkout to resubscribe.
am: እንደገና ለመመዝገብ ፍተሻን ያጠናቅቁ።

en: Completed Renewal Order
am: የተጠናቀቀ የእድሳት ትእዛዝ

en: Continue
am: ቀጥል

en: Copy billing address
am: የክፍያ መጠየቂያ አድራሻ ይቅዱ

note: translators: placeholder is either subscription key or a subscription id, or, failing that, empty (e.g. "145_21" or "145")
en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
am: ምዝገባ ማግኘት አልተቻለም። ምናልባት የመመዝገቢያ ቁልፉ የደንበኝነት ምዝገባን አያመለክትም። ቁልፉ፡ &quot;%s&quot; ነበር።

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
am: ሀገር / ግዛት

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
am: ኩፖኑ በተሰጠው የክፍያዎች ብዛት ብቻ የተገደበ ይሆናል። ከዚያ በራስ-ሰር ከደንበኝነት ምዝገባው ይወገዳል። &quot;ክፍያዎች&quot; የመጀመሪያውን የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያንም ያካትታል።

en: Create pending parent order
am: በመጠባበቅ ላይ ያለ የወላጅ ትዕዛዝ ይፍጠሩ

en: Create pending parent order requested by admin action.
am: በአስተዳዳሪ እርምጃ የተጠየቀውን በመጠባበቅ ላይ ያለ የወላጅ ትዕዛዝ ይፍጠሩ።

en: Create pending renewal order
am: በመጠባበቅ ላይ ያለ የእድሳት ትዕዛዝ ይፍጠሩ

en: Create pending renewal order requested by admin action.
am: በአስተዳዳሪ እርምጃ የተጠየቀውን በመጠባበቅ ላይ ያለ የእድሳት ትዕዛዝ ይፍጠሩ።

en: Create subscriptions
am: የደንበኝነት ምዝገባዎችን ይፍጠሩ

en: Created Date
am: የተፈጠረበት ቀን

[ctx: a switch type]
en: Crossgrade
am: መሻገር

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
am: ብጁ ጥሬ ድጋሚ ሙከራ ደንብ

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
am: ብጁ የድጋሚ ሙከራ ደንብ

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
am: ብጁ እንደገና ሞክር ደንብ ክፍል

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
am: ብጁ የድጋሚ ሙከራ ህጎች

en: Custom field deleted.
am: ብጁ መስክ ተሰርዟል።

en: Custom field updated.
am: ብጁ መስክ ተዘምኗል።

en: Customer
am: ደንበኛ

[ctx: Used in switch notification admin email]
note: translators: $1: customer's first name and last name, $2: how many subscriptions customer switched
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
am[0]: ደንበኛ %1$s የደንበኝነት ምዝገባቸውን ቀይረዋል። የአዲሱ የደንበኝነት ምዝገባቸው ዝርዝር እንደሚከተለው ነው።

en: Customer ID is invalid.
am: የደንበኛ መታወቂያ ልክ ያልሆነ ነው።

en: Customer Payment Retry
am: የደንበኛ ክፍያ እንደገና ይሞክሩ

en: Customer Provided Note
am: ለደንበኛ የቀረበ ማስታወሻ

en: Customer Renewal Invoice
am: የደንበኛ እድሳት ደረሰኝ

en: Customer Suspensions
am: የደንበኛ እገዳዎች

en: Customer Totals
am: የደንበኛ ድምር

en: Customer add payment method page &rarr;
am: ደንበኛ የመክፈያ ዘዴ ገጽ → ያክሉ

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
am: ደንበኛው &quot;%1$s&quot; (የምርት መታወቂያ፡ #%2$d) በየእኔ መለያ ገፅ ታክሏል።

[ctx: used in order notes]
note: translators: %s: new item name.
en: Customer added %s.
am: ደንበኛ %s አክለዋል።

en: Customer change payment method page &rarr;
am: የደንበኛ ለውጥ የመክፈያ ዘዴ ገጽ →

[ctx: used in order note]
note: translators: 1$: product name, 2$: product id
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
am: ደንበኛው &quot;%1$s&quot; (የምርት መታወቂያ፡ #%2$d) በእኔ መለያ ገጽ በኩል ተወግዷል።

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
am: ደንበኛው ቀደም ብሎ ለማደስ ጠየቀ፡-

note: translators: %s: order number.
en: Customer resubscribed in order #%s
am: ደንበኛው በቅደም ተከተል #%s ተመዝግቧል

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
am: የደንበኛ ምዝገባ መሸጎጫ አሁን በ%1$s እና %2$s ተይዟል።

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
am: የደንበኛ ምዝገባ መሸጎጫ አሁን በ%1$s ተይዟል።

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Customer successfully renewed early with order %s.
am: %sን በማዘዝ ደንበኛው በተሳካ ሁኔታ ቀድሞ ታድሷል።

[ctx: used in order notes]
note: translators: 1$: old item, 2$: new item when switching
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
am: ደንበኛው ከ፡ %1$s ወደ %2$s ተቀይሯል።

en: Customer's notes about the order
am: ስለ ትዕዛዙ የደንበኛ ማስታወሻዎች

en: Customer:
am: ደንበኛ፡-

en: Customers
am: ደንበኞች

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
am: ዝማኔው በሂደት ላይ እያለ ደንበኞች እና ሌሎች አስተዳደራዊ ያልሆኑ ተጠቃሚዎች ያለማቋረጥ ከሱቅዎ ሆነው መግዛት ይችላሉ።

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
am: ደንበኞች አሁን የተለያዩ የደንበኝነት ምዝገባ ምርቶችን በአንድ ግብይት መግዛት ይችላሉ። ምርቶቹ በማንኛውም የጊዜ ሰሌዳ ማስከፈል ይችላሉ እና ማንኛውም የመመዝገቢያ ክፍያዎች እና/ወይም የነጻ ሙከራዎች ጥምረት አላቸው።

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ያላቸው ደንበኞች ከዚህ ቅንብር ተገለሉ።

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Customise Retry Rules
am: የድጋሚ ሙከራ ደንቦችን አብጅ

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
am: በተመዝጋቢው መለያ ገጽ ላይ ካለው የደንበኝነት ምዝገባ ቀጥሎ ባለው ቁልፍ ላይ የሚታየውን ጽሑፍ ያብጁ። ነባሪው &quot;የደንበኝነት ምዝገባን ቀይር&quot; ነው፣ ግን ይህንን ወደ &quot;አሻሽል&quot; ወይም &quot;የደንበኝነት ምዝገባን ቀይር&quot; መቀየር ትፈልጋለህ።

en: Database Update Required
am: የውሂብ ጎታ ማዘመን ያስፈልጋል

note: translators: placeholder is a list of version numbers (e.g. "1.3 & 1.4 & 1.5")
en: Database updated to version %s
am: የውሂብ ጎታ ወደ ስሪት %s ተዘምኗል

en: Date
am: ቀን

en: Date Changed
am: የተቀየረበት ቀን

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
am: የታገደበት ቀን

note: translators: placeholder is localised date string
en: Date Suspended: %s
am: የታገደበት ቀን፡ %s

en: Date type can not be an empty string.
am: የቀን አይነት ባዶ ሕብረቁምፊ ሊሆን አይችልም።

en: Date type is not a string.
am: የቀን አይነት ሕብረቁምፊ አይደለም።

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
am: ቀን

en: Delete Customer Subscription Cache
am: የደንበኛ ምዝገባ መሸጎጫ ይሰርዙ

en: Delete Permanently
am: በቋሚነት ሰርዝ

en: Delete Related Order Cache
am: ተዛማጅ የትእዛዝ መሸጎጫ ይሰርዙ

en: Delete all variations without a subscription
am: ያለ ምዝገባ ሁሉንም ልዩነቶች ሰርዝ

en: Delete this item permanently
am: ይህን ንጥል እስከመጨረሻው ሰርዝ

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
am: ገንቢዎች እንደ %sget_posts()%s ያሉ የደንበኝነት ምዝገባ ውሂብን ለመጠየቅ ወይም ለመቀየር አሁን ሁሉንም የታወቁ የዎርድፕረስ ተግባራትን መጠቀም ይችላሉ።

en: Disable auto renew
am: ራስ-ሰር እድሳትን አሰናክል

en: Discount
am: ቅናሽ

en: Display the auto renewal toggle
am: ራስ-ሰር እድሳት መቀያየርን አሳይ

en: Do not limit
am: አትገድብ

en: Do not synchronise
am: አታስምር

[ctx: short for documents]
en: Docs
am: ሰነዶች

[ctx: short for documents]
en: Documentation
am: ሰነድ

[ctx: a switch type]
en: Downgrade
am: ዝቅ ማድረግ

en: Downloadable
am: ሊወርድ የሚችል

en: Drip Downloadable Content
am: ሊወርድ የሚችል ይዘት ይንጠባጠባል።

en: Early Renewal
am: ቀደምት እድሳት

en: Edit
am: አርትዕ

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
am: አርትዕ

en: Edit Retry
am: እንደገና ይሞክሩ

en: Edit Subscription
am: የደንበኝነት ምዝገባን ያርትዑ

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
am: የደንበኝነት ምዝገባን ያርትዑ

[ctx: API error message when editing the order failed]
note: translators: placeholder is error message
en: Edit subscription failed with error: %s
am: የደንበኝነት ምዝገባን ማስተካከል በስህተት: %s አልተሳካም።

en: Email
am: ኢሜይል

en: Email Address
am: የ ኢሜል አድራሻ

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
am: የኢሜል ርዕስ

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
am: የኢሜል ዓይነት

note: translators: placeholder is customer's billing email
en: Email: %s
am: ኢሜይል፡ %s

en: Enable Automatic Retry
am: ራስ-ሰር ዳግም መሞከርን አንቃ

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
am: ለደንበኝነት ምዝገባዎች የፔይፓል ደረጃን አንቃ

en: Enable auto renew
am: ራስ-ሰር እድሳትን አንቃ

en: Enable automatic payments
am: አውቶማቲክ ክፍያዎችን አንቃ

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
am: ያልተሳኩ ተደጋጋሚ ክፍያዎችን በራስ ሰር እንደገና መሞከርን አንቃ

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
am: በደንበኝነት ምዝገባ ምርቶች ላይ ለሚወርድ ይዘት መንጠባጠብን አንቃ።

en: Enable this email notification
am: ይህን የኢሜይል ማሳወቂያ አንቃ

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
am: ማስቻል አለማስቻል

note: translators: %s is a line break.
en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
am: ይህንን ማንቃት ወደ ምርት የሚታከሉ አዲስ ሊወርዱ የሚችሉ ፋይሎችን የሚቀጥለው እድሳት ከተሰራ በኋላ ብቻ ነው።%sበነባሪነት ወደ ምርት የታከሉ አዲስ ሊወርዱ የሚችሉ ፋይሎችን ማግኘት ለዚያ ምርት ንቁ የደንበኝነት ምዝገባ ላለው ማንኛውም ደንበኛ ወዲያውኑ ይሰጣል።

en: End Date
am: የመጨረሻ ቀን

[ctx: table heading]
en: End Date
am: የመጨረሻ ቀን

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
am: የመጨረሻ ቀን

note: translators: placeholder is localised date string
en: End Date: %s
am: ማብቂያ ቀን፡ %s

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
am: የመጨረሻ ቀን

[ctx: table heading]
en: End date
am: የመጨረሻ ቀን

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised end date, or "when cancelled"
en: End date: %s
am: የመጨረሻ ቀን፡ %s

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
am: የቅድመ ክፍያ ጊዜ ማብቂያ

note: translators: placeholder is localised date string
en: End of Prepaid Term: %s
am: የቅድመ ክፍያ ጊዜ ማብቂያ፡ %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
am: የመጨረሻ ነጥብ የእኔ መለያ → የደንበኝነት ምዝገባ መክፈያ ዘዴ ገጽን ይቀይሩ

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
am: የእኔ መለያ → የደንበኝነት ምዝገባዎች ገጽ የመጨረሻ ነጥብ

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
am: የእኔ መለያ የመጨረሻ ነጥብ → የደንበኝነት ምዝገባ ገጽን ይመልከቱ

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
am: አዲስ ክፍተት እንደ ነጠላ ቁጥር ያስገቡ (ለምሳሌ በየሁለት ወሩ ለመሙላት፣ 2 ያስገቡ)፡

en: Enter a new length (e.g. 5):
am: አዲስ ርዝመት አስገባ (ለምሳሌ 5)

note: translators: placeholder is admin email
en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
am: ለዚህ ኢሜይል ተቀባዮች አስገባ (በነጠላ ሰረዝ ተለይቷል)። የ%s ነባሪዎች።

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
am: አዲሱን ክፍለ ጊዜ ወይ ቀን፣ ሳምንት፣ ወር ወይም አመት አስገባ፡

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
am: ስህተት

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
am: ስህተት %d፡ ወደ ምዝገባው ግብር ማከል አልተቻለም። እባክዎ ዳግም ይሞክሩ.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
am: ስህተት %d፡ ትዕዛዝ መፍጠር አልተቻለም። እባክዎ ዳግም ይሞክሩ.

note: translators: placeholder is an internal error number
en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
am: ስህተት %d፡ የደንበኝነት ምዝገባ መፍጠር አልተቻለም። እባክዎ ዳግም ይሞክሩ.

en: Error during subscription status transition.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ሁኔታ ሽግግር ወቅት ስህተት።

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags.
en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎችን የመጨረሻ ነጥቦችን ማስቀመጥ ላይ ስህተት፡ %1$sSubscriptions%2$s፣ %1$sደንበኝነትን ይመልከቱ%2$s እና %1$s የደንበኝነት ምዝገባ መክፈያ ዘዴ%2$s ተመሳሳይ ሊሆኑ አይችሉም። ለውጦቹ ተመልሰዋል።

note: translators: placeholder is error message from the payment gateway or subscriptions when updating the status
en: Error updating some information: %s
am: አንዳንድ መረጃን ማዘመን ላይ ስህተት፡ %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
am: ስህተት፡ ምርትን ወደ ተፈጠረ የደንበኝነት ምዝገባ ማከል አልተቻለም። እባክዎ ዳግም ይሞክሩ.

note: translators: placeholder is an order note.
en: Error: Unable to create renewal order with note "%s"
am: ስህተት፡ ከ%s ማስታወሻ ጋር የእድሳት ትዕዛዝ መፍጠር አልተቻለም

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
am: ስህተት፡ የደንበኝነት ምዝገባ መፍጠር አልተቻለም። እባክዎ ዳግም ይሞክሩ.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
am: ስህተት፡ የአሳሽዎን የሰዓት ሰቅ ማግኘት አልተቻለም።

[ctx: Message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is "{time_left}", will be replaced on front end with actual time
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
am: የተገመተው ጊዜ ይቀራል (ደቂቃዎች: ሰከንድ): %s

en: Expire after
am: በኋላ ጊዜው ያበቃል

[ctx: Subscription status]
en: Expired
am: ጊዜው አልፎበታል።

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
am[0]: ጊዜው ያለፈበት <span class="count">(%s)</span>

en: Expired Subscription
am: ጊዜው ያለፈበት የደንበኝነት ምዝገባ

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
am: ጊዜው ያለፈበት የደንበኝነት ምዝገባ ኢሜይሎች የሚላኩት የደንበኛ ምዝገባ ሲያልቅ ነው።

en: Export CSV
am: CSV ወደ ውጪ ላክ

[ctx: Subscription status]
en: Failed
am: አልተሳካም።

en: Failed Payment Retries
am: ያልተሳኩ የክፍያ ድጋሚ ሙከራዎች

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
am: ያልተሳኩ ተደጋጋሚ ክፍያዎች አሁን በራስ ሰር እንደገና መሞከር ይችላሉ። ይህ የመክፈያ ዘዴዎች ለጊዜው ብቻ ውድቅ በመደረጉ ምክንያት የሚጠፋውን ገቢ መልሶ ለማግኘት ይረዳል።

en: Failed retries
am: ያልተሳኩ ሙከራዎች

note: translators: placeholder is subscription ID
en: Failed sign-up for subscription %s.
am: ለ%s ምዝገባ አልተሳካም።

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
am: ለትዕዛዝ #%1$s፡ %2$s የደንበኝነት ምዝገባ ሁኔታን ማግበር አልተሳካም።

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
am: ትዕዛዙ #%1$s ከተሰረዘ በኋላ የደንበኝነት ምዝገባን መሰረዝ አልተቻለም፡ %2$s

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
am: በትዕዛዝ #%1$s፡ %2$s የደንበኝነት ምዝገባ ላይ ያልተሳካ ክፍያ ማካሄድ አልተሳካም።

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
am: የደንበኝነት ምዝገባን ለትዕዛዝ #%1$s፡ %2$s ጊዜው ያለፈበትን ማቀናበር አልተሳካም።

note: translators: placeholder contains a link to the order's edit screen.
en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
am: ደንበኛው ቀደም ብሎ በ%s ትዕዛዝ ከታደሰ በኋላ የምዝገባ ቀናትን ማዘመን አልተሳካም።

note: translators: $1: order number, $2: error message
en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
am: ትዕዛዙ #%1$s እንዲቆይ ከተደረገ በኋላ የደንበኝነት ምዝገባን ሁኔታ ማዘመን አልተሳካም፦ %2$s

note: translators: $1-$2: opening and closing tags. Link to documents->payment gateways, 3$-4$: opening and closing tags. Link to WooCommerce extensions shop page
en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
am: በኦፊሴላዊው %3$sWooCommerce የገበያ ቦታ%4$s ውስጥ %1$s %2$s አውቶማቲክ የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያዎችን የሚደግፉ አዳዲስ መግቢያዎችን ያግኙ።

note: translators: placeholder is a date
en: First payment prorated. Next payment: %s
am: የመጀመሪያ ክፍያ ተመጣጣኝ ነው። ቀጣይ ክፍያ፡ %s

note: translators: placeholder is a date
en: First payment: %s
am: የመጀመሪያ ክፍያ፡ %s

note: translators: placeholder is a date
en: First renewal: %s
am: የመጀመሪያ መታደስ፡ %s

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
am: ለሁሉም የምዝገባ ምርቶች

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
am: ለሁሉም የደንበኝነት ምዝገባ ምርቶች ማሻሻያዎች እና ማሽቆልቆሎች

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
am: ለምናባዊ የደንበኝነት ምዝገባ ምርቶች ማሻሻያዎች እና ማሽቆልቆሎች ብቻ

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
am: ለሁሉም የደንበኝነት ምዝገባ ምርቶች ማሻሻያዎች

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
am: ለምናባዊ የደንበኝነት ምዝገባ ምርቶች ማሻሻያዎች ብቻ

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
am: ለምናባዊ የደንበኝነት ምዝገባ ምርቶች ብቻ

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
am: አንድ የመደብር አስተዳዳሪ የደንበኝነት ምዝገባን ከአውቶማቲክ ወደ በእጅ እድሳት ክፍያዎች (ወይም በእጅ ወደ አውቶማቲክ) በደንበኝነት ምዝገባ v1.5 ለመቀየር የውሂብ ጎታውን በቀጥታ ማሻሻል ነበረበት። የደንበኝነት ምዝገባዎች አሁን ያንን ከአዲሱ %sEdit Subscription%s በይነገጽ እንድትቀይሩ የሚያስችልዎትን የክፍያ መግቢያ መንገዶችን ያቀርባል።

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
am: ተደጋጋሚ የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያዎችን ለማስኬድ ዓላማ የደንበኛውን ስም ፣ የክፍያ መጠየቂያ አድራሻ ፣ የመላኪያ አድራሻ ፣ የኢሜል አድራሻ ፣ የስልክ ቁጥር እና የክሬዲት ካርድ / የክፍያ ዝርዝሮችን እናከማቻለን ።

[ctx: shipping method price]
en: Free
am: ፍርይ

en: Free Trial
am: የነጳ ሙከራ

en: Free shipping coupon
am: ነጻ የማጓጓዣ ኩፖን

en: Free trial
am: የነጳ ሙከራ

en: Free trial length
am: ነጻ የሙከራ ጊዜ

en: Free trial period
am: ነፃ የሙከራ ጊዜ

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
note: translators: %s: gateway ID.
en: Gateway ID: [%s]
am: ጌትዌይ መታወቂያ፡ [%s]

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
am: ጌትዌይ አስተዳዳሪ በደንበኝነት ምዝገባ ላይ የመክፈያ ዘዴ መቀየርን አይደግፍም።

en: General
am: አጠቃላይ

en: Generate Customer Subscription Cache
am: የደንበኛ ምዝገባ መሸጎጫ ይፍጠሩ

en: Generate Related Order Cache
am: ተዛማጅ የትዕዛዝ መሸጎጫ ይፍጠሩ

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
am: ወደ WooCommerce የደንበኝነት ምዝገባዎች ቅንብሮች ይሂዱ

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
am: ወደ WooCommerce የደንበኝነት ምዝገባዎች ቅንብሮች ይሂዱ »

note: translators: hour placeholder for time input, javascript format
en: HH
am: ህ

note: translators: %s: Customer first name
en: Hi %s,
am: ሰላም %s፣

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: Honour Renewal Order Data
am: የክብር እድሳት ትዕዛዝ ውሂብ

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
am: ስንት ደንበኞች ከ6 ወር በላይ ተመዝጋቢ ሆነው ይቆያሉ? የተመዝጋቢዎችዎ አማካይ የህይወት ዘመን ዋጋ ስንት ነው? በሚቀጥለው ወር ሱቅዎ ምን ያህል የእድሳት ገቢ ያገኛል?

en: ID
am: መታወቂያ

[ctx: subscription ID table heading]
en: ID
am: መታወቂያ

en: IP Address
am: የአይፒ አድራሻ

en: IPN subscription cancelled.
am: የአይፒኤን ምዝገባ ተሰርዟል።

en: IPN subscription failing payment method changed.
am: የአይፒኤን ምዝገባ አለመሳካት የመክፈያ ዘዴ ተቀይሯል።

[ctx: used in order note]
note: translators: 1: payment status (e.g. "completed"), 2: pending reason.
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
am: የአይፒኤን ምዝገባ ክፍያ %1$s በምክንያት፡ %2$s።

[ctx: used in order note]
note: translators: placeholder is payment status (e.g. "completed")
en: IPN subscription payment %s.
am: የአይፒኤን የደንበኝነት ክፍያ %s።

en: IPN subscription payment completed.
am: የአይፒኤን ምዝገባ ክፍያ ተጠናቅቋል።

en: IPN subscription payment failure.
am: የአይፒኤን የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያ አለመሳካት።

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
am: የአይፒኤን የደንበኝነት መክፈያ ዘዴ ወደ PayPal ተቀይሯል።

en: IPN subscription sign up completed.
am: የአይፒኤን ምዝገባ ተጠናቅቋል።

en: IPN subscription suspended.
am: የአይፒኤን ምዝገባ ታግዷል።

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
am: የአንድ ተመዝጋቢ ደንበኝነት ምዝገባ በእጅ ከተሰረዘ ወይም ጊዜው ካለፈ፣ይህን ሚና ትሰጣለች።

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ከተወሰነ የሳምንቱ፣ ወር ወይም አመት ቀን ጋር ከተመሳሰለ፣ በምዝገባ ወቅት ለደንበኝነት የተከፈለውን መጠን ያስከፍሉ።

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
am: የPayPal ስታንዳርድ ወይም የፔይፓል ማመሳከሪያ ግብይቶችን እየተጠቀሙ ከሆነ እባክዎን ለበለጠ ዝርዝር %1$sPayPal የግላዊነት ፖሊሲ%2$s ይመልከቱ።

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
am: አዲስ የደንበኝነት ግዢዎች የእድሳት ክፍያዎችን በራስ ሰር እንዲከፍሉ ካልፈለጉ፣ አውቶማቲክ ክፍያዎችን ማጥፋት ይችላሉ። ነባር አውቶማቲክ ምዝገባዎች ደንበኞችን በራስ ሰር ማስከፈል ይቀጥላሉ። %1$s የበለጠ ተማር%2$s።

note: translators: placeholder is number of seconds
en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
am: የአገልጋይ ስህተት ከደረሰህ እና ይህን ማስታወቂያ ለማግኘት ገጹን ከጫንክ፣ እባክህ ገጹን በ%s ሰከንድ ውስጥ አድስ እና የማሻሻያ እለቱ ያለችግር ይጀምራል።

en: Ignore this error
am: ይህንን ስህተት ችላ ይበሉ

en: Ignore this error (not recommended)
am: ይህንን ስህተት ችላ ይበሉ (አይመከርም)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎችን ወደ WooCommerce በCSV ያስመጡ፣ ወይም የደንበኝነት ምዝገባዎችዎን ከWooCommerce ወደ CSV በWooCommerce የደንበኝነት ምዝገባዎች አስመጪ/ ላኪ ቅጥያ ይላኩ።

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
am: የደንበኝነት ምዝገባዎችን አስመጣ/ላክ

en: Improved scheduled action data storage
am: የተሻሻለ የታቀደ የድርጊት ውሂብ ማከማቻ

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: In %s
am: በ%s ውስጥ

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
am: በቀደሙት የደንበኝነት ምዝገባዎች እትሞች፣ የደንበኝነት ምዝገባው ድምር ለራስ-ሰር እድሳት ክፍያዎች የሚያስከፍል መጠን ሆኖ ለክፍያ መግቢያ መንገዶች ተላልፏል። ይህ በእድሳት ላይ የአንድ ጊዜ ክፍያዎችን ወይም ቅናሾችን መጨመር ሳያስፈልግ ውስብስብ አድርጎታል።

en: Inactive Subscriber Role
am: ንቁ ያልሆነ የደንበኝነት ተመዝጋቢ ሚና

en: Increased processing rate for scheduled payments
am: የታቀዱ ክፍያዎች የማስኬጃ መጠን ጨምሯል።

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
am: የመጀመሪያ ምዝገባ

en: Initial payment discount
am: የመጀመሪያ ክፍያ ቅናሽ

en: Installed Plugins
am: የተጫኑ ፕለጊኖች

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
note: translators: placeholder is date type (e.g. "end", "next_payment"...)
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
am: ልክ ያልሆነ %s ቀን። ቀኑ ቅርጸት መሆን አለበት፡ &quot;Ymd H:i:s&quot;።

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
am: ልክ ያልሆነ የPayPal IPN ክፍያ፡ ተዛማጅ የደንበኝነት ምዝገባን ማግኘት አልተቻለም።

en: Invalid Subscription.
am: ልክ ያልሆነ የደንበኝነት ምዝገባ

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
am: ልክ ያልሆነ የተፈጠረ ቀን። ቀኑ ሕብረቁምፊ እና የቅርጸቱ መሆን አለበት፡ &quot;Ymd H:i:s&quot;።

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
am: ልክ ያልሆነ ውሂብ የመጀመሪያው መለኪያ በተመዘገቡት የቀን ዓይነቶች ውስጥ ያልሆነ ቀን አለው.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
am: ልክ ያልሆነ ውሂብ ወደ update_dates() ሲተላለፍ የመጀመሪያው ልኬት ባዶ ነበር።

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
am: ልክ ያልሆነ ውሂብ ምንም የሚሰራ ንጥል መታወቂያ አልገባም።

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
am: ልክ ያልሆነ ውሂብ ምንም የሚሰራ የደንበኝነት ምዝገባ/ትእዛዝ አልተላለፈም።

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
am: ልክ ያልሆነ ውሂብ የሚጠበቁ ትዕዛዞች ትዕዛዞች አይደሉም።

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
am: ልክ ያልሆነ ውሂብ የቅጂ አይነት ሕብረቁምፊ አይደለም።

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
am: ልክ ያልሆነ ቀን ቀኑ ሕብረቁምፊ እና የቅርጸቱ መሆን አለበት፡ &quot;Ymd H:i:s&quot;።

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
am: ልክ ያልሆነ ቅርጸት የመጀመሪያው መለኪያ ድርድር መሆን አለበት።

en: Invalid order.
am: ልክ ያልሆነ ትዕዛዝ

en: Invalid recurring shipping method.
am: ልክ ያልሆነ ተደጋጋሚ የማጓጓዣ ዘዴ።

note: translators: 1: relation type, 2: list of valid relation types.
en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
am: ልክ ያልሆነ የግንኙነት አይነት፡ %1$s። የትዕዛዝ ግንኙነት አይነት ከ %2$s አንዱ መሆን አለበት።

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
am: ልክ ያልሆነ የደህንነት ማስመሰያ፣ እባክዎ ገጹን እንደገና ይጫኑ እና እንደገና ይሞክሩ።

note: translators: 1) passed sort order type argument, 2) 'ascending', 3) 'descending'.
en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
am: ልክ ያልሆነ የመደርደር አይነት፡ %1$s። የ$ sort_order ነጋሪ እሴት %2$s ወይም %3$s መሆን አለበት።

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
am: ልክ ያልሆነ የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያ ክፍተት ተሰጥቷል። ኢንቲጀር ከ0 በላይ መሆን አለበት።

en: Invalid subscription billing period given.
am: ልክ ያልሆነ የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያ ጊዜ ተሰጥቷል።

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
am: ልክ ያልሆነ የደንበኝነት ምዝገባ ደንበኛ_መታወቂያ።

en: Invalid subscription id.
am: ልክ ያልሆነ የደንበኝነት ምዝገባ መታወቂያ።

en: Invalid subscription status given.
am: የተሳሳተ የደንበኝነት ምዝገባ ሁኔታ ተሰጥቷል።

note: translators: placeholder is a switch type.
en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
am: ልክ ያልሆነ የመቀየሪያ አይነት &quot;%s&quot;። መቀየሪያ ከሚከተሉት አንዱ መሆን አለበት፡ &quot;ማሻሻል&quot;፣ &quot;ማውረድ&quot; ወይም &quot;ማቋረጫ&quot;።

note: translators: %s: invalid type of update argument.
en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
am: ልክ ያልሆነ የዝማኔ አይነት፡ %s የሚደገፉ የልጥፍ ዝመና ዓይነቶች &quot;አክል&quot; ወይም &quot;ሰርዝ&quot; ናቸው። ዝማኔዎች በፖስታ ሜታ ላይ በቀጥታ ይከናወናሉ.

en: Invoice for renewal order {order_number}
am: የእድሳት ደረሰኝ {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
am: ከ{order_ቀን} ጀምሮ የእድሳት ደረሰኝ {order_number}

note: translators: $1 and $2 are opening and closing strong tags, respectively.
en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
am: በPayPay ንቁ የደንበኝነት ምዝገባዎች ካለዎት የተቀባዩን ኢሜይል አድራሻ%2$s እንዳይቀይሩ %1$ በጥብቅ ይመከራል። ይህን ማድረግ ነባር የደንበኝነት ምዝገባዎችን ሊያፈርስ ይችላል።

note: translators: 1$-2$: opening and closing <strong> tags. 3$-4$: opening and closing link tags for learn more. Leads to duplicate site article on docs. 5$-6$: Opening and closing link to production URL. 7$: Production URL .
en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
am: ይህ ጣቢያ የተዛወረ ወይም የተባዛ ጣቢያ ይመስላል። %1$sWooCommerce የደንበኝነት ምዝገባዎች%2$s የተባዙ ክፍያዎችን ከመድረክ ወይም ከሙከራ አካባቢ ለመከላከል በዚህ ጣቢያ ላይ አውቶማቲክ ክፍያዎችን እና ከደንበኝነት ምዝገባ ጋር የተያያዙ ኢሜሎችን አሰናክሏል። %1$sWooCommerce ምዝገባዎች%2$s %5$s%7$s%6$s የጣቢያው ዩአርኤል አድርገው ይቆጥሩታል። %3$s የበለጠ ተማር »%4$s።

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
am: የደንበኝነት ምዝገባን ቀጣዩን የክፍያ ቀን መቀየር አስቀድሞ ተችሏል፣ ነገር ግን አንዳንድ የሱቅ አስተዳዳሪዎች ለደንበኛ የተራዘመ የነጻ ሙከራ ማቅረብ ወይም ተጨማሪ ወር ወደ ማብቂያው ቀን ማከል ፈልገዋል። አሁን እነዚህን ሁሉ ቀኖች ከ%sEdit Subscription%s ስክሪን መቀየር ትችላለህ።

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
am: ተጨማሪ የደንበኝነት ምዝገባዎችን ለመግዛት ለደንበኞችዎ አሁን ቀላል ሆኗል!

en: Item ID.
am: የንጥል መታወቂያ

en: Items
am: እቃዎች

note: translators: %s: Order number
en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
am: እርስዎን ለማሳወቅ ያህል — የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ትዕዛዝ #%s ደርሶናል እና አሁን በሂደት ላይ ነው፡-

en: Label
am: መለያ

en: Last 7 Days
am: ያለፉት 7 ቀናት

en: Last Month
am: ባለፈው ወር

en: Last Order Date
am: የመጨረሻው የትዕዛዝ ቀን

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
am: የመጨረሻው የትዕዛዝ ቀን

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order Date: %s
am: የመጨረሻው የትዕዛዝ ቀን፡ %s

note: translators: placeholder is last time subscription was paid
en: Last Order: %s
am: የመጨረሻው ትዕዛዝ፡ %s

en: Last day of the month
am: የወሩ የመጨረሻ ቀን

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
am: የመጨረሻው የትዕዛዝ ቀን

en: Last recorded error:
am: መጨረሻ የተመዘገበው ስህተት፡-

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
am: ተጨማሪ እወቅ

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
am: ተጨማሪ እወቅ

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
am: ተጨማሪ እወቅ

en: Learn more
am: ተጨማሪ እወቅ

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
am: ስለ አዲሱ የ%sView የደንበኝነት ምዝገባ ገጽ%s የበለጠ ይወቁ።

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
am: ስለ አዲሱ %smultiple የደንበኝነት ምዝገባዎች%s ባህሪ የበለጠ ይወቁ።

note: translators: %s: help tip.
en: Lifetime Value from Subscriptions %s
am: የዕድሜ ልክ ዋጋ ከደንበኝነት ምዝገባዎች %s

en: Limit subscription
am: የደንበኝነት ምዝገባን ይገድቡ

en: Limit to one active subscription
am: ለአንድ ንቁ የደንበኝነት ምዝገባ ይገድቡ

en: Limit to one of any status
am: ከማንኛውም ሁኔታ ወደ አንዱ ይገድቡ

note: translators: %1$s is the coupon code, %2$d is the number of payment usages
en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
am[0]: የተገደበ የአጠቃቀም ኩፖን &quot;%1$s&quot; ከምዝገባ ተወግዷል። %2$d ጊዜ ጥቅም ላይ ውሏል።

en: Line subtotal (before discounts).
am: የመስመር ንዑስ ድምር (ከቅናሾች በፊት)።

en: Line subtotal tax (before discounts).
am: የመስመር ንዑስ ጠቅላላ ግብር (ከቅናሾች በፊት)።

en: Line taxes.
am: የመስመር ግብሮች.

en: Line total (after discounts).
am: የመስመር ጠቅላላ (ቅናሾች በኋላ).

en: Line total tax (after discounts).
am: መስመር ጠቅላላ ግብር (ቅናሾች በኋላ).

[ctx: refers to live site]
en: Live
am: ቀጥታ

en: Load billing address
am: የክፍያ መጠየቂያ አድራሻን ጫን

en: Load shipping address
am: የመላኪያ አድራሻ ጫን

[ctx: used in "Subscription scheduled for <date>"]
note: translators: php date string
en: M j, Y @ G:i
am: M j፣ Y @ G:i

note: translators: minute placeholder for time input, javascript format
en: MM
am: ወ.ዘ.ተ

en: Manage Subscriptions
am: የደንበኝነት ምዝገባዎችን ያስተዳድሩ

en: Manual Renewal
am: በእጅ እድሳት

en: Manual Renewal Payments
am: በእጅ የማደሻ ክፍያዎች

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
am: የደንበኛ ክፍያ በመጠባበቅ ላይ በእጅ እድሳት ትእዛዝ.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
note: translators: placeholder is number of upgraded subscriptions
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
am: የ%s የደንበኝነት ምዝገባ ምርቶች እንደ &quot;ለግል የተሸጡ&quot; የሚል ምልክት ተደርጎባቸዋል።

en: Meta key.
am: ሜታ ቁልፍ።

en: Meta label.
am: የሜታ መለያ

en: Meta value.
am: የሜታ እሴት።

note: translators: 1$: number of action scheduler hooks upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time
en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
am: ከ%1$s የደንበኝነት ምዝገባ ጋር የተዛመዱ መንጠቆዎችን ወደ አዲሱ የጊዜ ሰሌዳ አስማሚ (በ%2$s ሰከንድ) ፈለሰ።

note: translators: 1$: number of subscriptions upgraded, 2$: "{execution_time}", will be replaced on front end with actual time it took
en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
am: የ%1$s ምዝገባዎችን ወደ አዲሱ መዋቅር ተሸጋግሯል (በ%2$s ሰከንድ)።

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
am: የተለያዩ

en: Mixed Checkout
am: የተቀላቀለ Checkout

en: Month for Synchronisation
am: ወር ለማመሳሰል

en: Move this item to the Trash
am: ይህን ንጥል ወደ መጣያው ይውሰዱት።

[ctx: email type]
en: Multipart
am: ባለብዙ ክፍል

en: Multiple Subscriptions
am: በርካታ የደንበኝነት ምዝገባዎች

en: My Account
am: አካውንቴ

en: My Subscription
am: የእኔ ምዝገባ

en: N/A
am: ኤን/ኤ

[ctx: no information about something]
en: N/A
am: ኤን/ኤ

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
am: በጭራሽ

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
am: በጭራሽ (በምዝገባ ወቅት ሙሉውን ተደጋጋሚ መጠን አያስከፍሉ)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
am: በጭራሽ (ሙሉውን የመመዝገቢያ ክፍያ አያስከፍሉ)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
am: በጭራሽ (የምዝገባ ክፍያ አያስከፍሉ)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
am: በጭራሽ (ምንም አይነት ተደጋጋሚ መጠን አያስከፍሉ)

[ctx: Subscription length]
en: Never expire
am: በፍፁም አያልቅም።

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: New %sWC_Subscription%s Object
am: አዲስ %sWC_Subscription%s ነገር

note: translators: placeholders are opening and closing code tags
en: New %sshop_subscription%s Post Type
am: አዲስ %sshop_subscription%s የፖስታ አይነት

en: New Add/Edit Subscription Screen
am: አዲስ የደንበኝነት ምዝገባ ስክሪን አክል/አርትዕ

en: New Renewal Order
am: አዲስ የእድሳት ትእዛዝ

en: New Retry
am: አዲስ ሙከራ

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
am: አዲስ የደንበኝነት ምዝገባ

en: New Subscription Emails
am: አዲስ የደንበኝነት ምዝገባ ኢሜይሎች

en: New Subscriptions
am: አዲስ የደንበኝነት ምዝገባዎች

en: New View Subscription Page
am: አዲስ እይታ የደንበኝነት ምዝገባ ገጽ

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
am: አዲስ የማደሻ ትዕዛዝ ኢሜይሎች የሚላኩት የምዝገባ እድሳት ክፍያ ሲፈፀም ነው።

en: New subscription details
am: አዲስ የደንበኝነት ምዝገባ ዝርዝሮች

en: New subscription renewal order
am: አዲስ የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ትእዛዝ

en: Next
am: ቀጥሎ

en: Next 12 Months
am: የሚቀጥሉት 12 ወራት

en: Next 30 Days
am: የሚቀጥሉት 30 ቀናት

en: Next 7 Days
am: የሚቀጥሉት 7 ቀናት

en: Next Month
am: በሚቀጥለው ወር

en: Next Payment
am: ቀጣይ ክፍያ

[ctx: table heading]
en: Next Payment
am: ቀጣይ ክፍያ

note: translators: placeholder is the subscription's next payment date (either human readable or normal date) wrapped in <strong> tags
en: Next Payment Date: %s
am: የሚቀጥለው የክፍያ ቀን፡ %s

[ctx: table heading]
en: Next payment
am: ቀጣይ ክፍያ

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
am: የሚቀጥለው የክፍያ ቀን

en: Next payment: %s
am: ቀጣይ ክፍያ፡ %s

en: No
am: አይ

en: No Subscriptions found
am: ምንም የደንበኝነት ምዝገባዎች አልተገኙም።

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
am: በመጣያ ውስጥ ምንም የደንበኝነት ምዝገባዎች አልተገኙም።

en: No billing address set.
am: ምንም የክፍያ መጠየቂያ አድራሻ አልተዘጋጀም።

en: No customers found.
am: ምንም ደንበኛ አልተገኙም።

note: translators: $1-2: opening and closing tags of a link that takes to Woo marketplace / Stripe product page
en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
am: አውቶማቲክ የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያዎችን ማካሄድ የሚችል ምንም የክፍያ መግቢያ መንገዶች አልነቁም። ራስ-ሰር ክፍያዎችን ማካሄድ ከፈለጉ፣ %1$sfree Stripe ቅጥያ%2$sን እንመክራለን።

en: No products found.
am: ምንም ምርቶች አልተገኙም።

en: No retries found
am: ምንም ሙከራዎች አልተገኙም።

en: No retries found in trash
am: በመጣያ ውስጥ ምንም ሙከራዎች አልተገኙም።

en: No shipping address set.
am: ምንም የመላኪያ አድራሻ አልተዘጋጀም።

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
am: ያለደንበኝነት ምዝገባ

en: None
am: ምንም

en: Not cancelled
am: አልተሰረዘም

en: Not yet ended
am: ገና አላለቀም።

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
am: የደንበኝነት ምዝገባን መግዛት አሁንም መለያ እንደሚያስፈልግ ልብ ይበሉ።

en: Note:
am: ማስታወሻ:

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
am: ከተመዘገቡ በኋላ የቀኖች ብዛት

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
am: ከተመዘገቡ በኋላ የወራት ብዛት

en: Number of renewals
am: የእድሳት ብዛት

en: Number of resubscribes
am: የድጋሚ ተመዝጋቢዎች ብዛት

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
am: ከተመዘገቡ በኋላ የሳምንት ብዛት

[ctx: Subscription status]
en: On hold
am: በተጠንቀቅ

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
am: በተጠንቀቅ

en: On-hold Renewal Order
am: በይቆየው የእድሳት ትእዛዝ

en: One time shipping
am: አንድ ጊዜ መላኪያ

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
am: አንድ ደንበኛ ለዚህ ምርት አንድ ምዝገባ እንዲኖረው ብቻ ፍቀድ። %1$s የበለጠ ተማር%2$s።

en: Only store managers can edit payment dates.
am: የክፍያ ቀኖችን ማርትዕ የሚችሉት የሱቅ አስተዳዳሪዎች ብቻ ናቸው።

en: Open a ticket
am: ትኬት ይክፈቱ

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
am: እንደ አማራጭ በደንበኝነት ምዝገባው መጀመሪያ ላይ የሚከፍለውን መጠን ያካትቱ። ምንም እንኳን ምርቱ ነጻ ሙከራ ቢኖረውም ወይም የመክፈያ ቀኖቹ ቢመሳሰሉም የምዝገባ ክፍያው ወዲያውኑ እንዲከፍል ይደረጋል።

en: Order
am: ማዘዝ

note: translators: %s is order's number
en: Order #%s has not been added to the cart.
am: ትዕዛዝ #%s ወደ ጋሪው አልታከለም።

note: translators: %s: order ID (linked to details page).
en: Order %s created to record early renewal.
am: ቀደም እድሳትን ለመመዝገብ %s ትእዛዝ ተፈጥሯል።

note: translators: placeholder is order ID
en: Order %s created to record renewal.
am: እድሳትን ለመመዝገብ %s ትእዛዝ ተፈጥሯል።

en: Order Number
am: የትእዛዝ ቁጥር

en: Order date: %s
am: የትዕዛዝ ቀን፡ %s

en: Order number: %s
am: የትዕዛዝ ቁጥር፡ %s

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
am: ትዕዛዞች

[ctx: data sent to paypal]
note: translators: placeholder is blogname
en: Orders with %s
am: %s ያላቸው ትዕዛዞች

[ctx: An order type]
en: Original
am: ኦሪጅናል

en: Other
am: ሌላ

[ctx: label for the system status page]
en: Other
am: ሌላ

en: Parent Order
am: የወላጅ ትዕዛዝ

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
am: የወላጅ ትዕዛዝ

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
am: የወላጅ ምዝገባዎች

en: Parent order:
am: የወላጅ ትእዛዝ፡-

en: Parent order:
am: የወላጅ ትእዛዝ፡-

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
am: ይክፈሉ

en: Pay Now &raquo;
am: አሁን ይክፈሉ &quot;

en: Pay now
am: አሁን ይክፈሉ

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
am: የPayPal API ስህተት - ምስክርነቶች የተሳሳቱ ናቸው።

note: translators: placeholders are PayPal API error code and PayPal API error message
en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
am: የPayPal API ስህተት፡ (%1$d) %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
am: የ PayPal ዋቢ ግብይቶች ነቅተዋል።

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
am: የPayPal ስታንዳርድ በርካታ ገደቦች ያሉት ሲሆን ሁሉንም የደንበኝነት ምዝገባ ባህሪያትን አይደግፍም።

en: PayPal Subscription ID:
am: የ PayPal ምዝገባ መታወቂያ፡-

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal Transaction Held: %s
am: የፔይፓል ግብይት ተይዟል፡ %s

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: to docs on woocommerce, 3$-4$ to gateway settings on the site
en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
am: PayPal ለምዝገባ ግብይቶች የቦዘነ ነው። እባኮትን %1$s የPayPayPayPayPayN%2$s አዘጋጁ እና %3$s የእርስዎን API ምስክርነቶች%4$s ላኩ PayPal ለደንበኝነት ምዝገባዎች።

note: translators: placeholder is a transaction ID.
en: PayPal payment approved (ID: %s)
am: የፔይፓል ክፍያ ጸድቋል (መታወቂያ፡%s)

note: translators: placeholder is PayPal transaction status message
en: PayPal payment declined: %s
am: የፔይፓል ክፍያ ውድቅ ተደርጓል፡ %s

en: Payment
am: ክፍያ

en: Payment Gateway Support
am: የክፍያ ጌትዌይ ድጋፍ

en: Payment Method
am: የመክፈያ ዘዴ

note: translators: placeholder is the display name of the payment method
en: Payment Method: %s
am: የመክፈያ ዘዴ፡ %s

en: Payment Retry
am: ክፍያ እንደገና ይሞክሩ

en: Payment failed.
am: ክፍያ አልተሳካም።

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
am: የእድሳት ትዕዛዙ ክፍያ በፋይልዎ የመክፈያ ዘዴ አልተሳካም፣ እባክዎ እንደገና ይሞክሩ።

en: Payment gateway ID.
am: የክፍያ መግቢያ መታወቂያ።

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
am: አውቶማቲክ ተደጋጋሚ ክፍያዎችን የማይደግፉ የክፍያ መግቢያ መንገዶች %1$smanual የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ክፍያዎች%2$sን ለማስኬድ ጥቅም ላይ ሊውሉ ይችላሉ።

en: Payment method added.
am: የመክፈያ ዘዴ ታክሏል።

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
note: translators: 1: old payment title, 2: new payment title.
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber from their account page.
am: የመክፈያ ዘዴ ከ &quot;%1$s&quot; ወደ &quot;%2$s&quot; በደንበኝነት ተመዝጋቢው ከመለያ ገጻቸው ተቀይሯል።

en: Payment method meta must be an array.
am: የመክፈያ ዘዴ ሜታ ድርድር መሆን አለበት።

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: previous token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
am: ደንበኛው ነባሪ ማስመሰያቸውን ከቀየሩ እና የደንበኝነት ምዝገባቸውን ለማዘመን ከመረጡ በኋላ የመክፈያ ዘዴ ሜታ ተዘምኗል። የክፍያ ሜታ ከ%1$s ወደ %2$s ተቀይሯል።

[ctx: used in subscription note]
note: translators: 1: deleted token, 2: new token.
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
am: የመክፈያ ዘዴ ሜታ ተዘምኗል ደንበኛ ቶከንን ከመለያ ገጻቸው ላይ ከሰረዙ በኋላ። የክፍያ ሜታ ከ%1$s ወደ %2$s ተቀይሯል።

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
am: የመክፈያ ዘዴ ለሁሉም የአሁኑ የደንበኝነት ምዝገባዎችዎ ተዘምኗል።

en: Payment method updated.
am: የመክፈያ ዘዴ ተዘምኗል።

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - linked to staging site, 3: link to live site.
en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
am: የክፍያ ሂደት ተዘሏል - በ%1$staging site%2$s ላይ የተፈጠረ የእድሳት ትእዛዝ በጣቢያ መቆለፊያ ስር። የቀጥታ ጣቢያ %3$s ላይ ነው።

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
am: የክፍያ ድጋሚ ሞክር እድሳት ትእዛዝ ላይ ከበርካታ ተዛማጅ የደንበኝነት ምዝገባዎች ጋር ምንም የጋራ የመክፈያ ዘዴ የለም።

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
am: የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ክፍያን በራስ ሰር ለማስኬድ የተደረገው ሙከራ ሳይሳካ ሲቀር እና ክፍያውን ወደፊት ለመሞከር እንደገና ለመሞከር ደንብ ሲተገበር የክፍያ ድጋሚ ሙከራ ኢሜይሎች ለተመረጡት ተቀባይ(ዎች) ይላካሉ።

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
am: የክፍያ ድጋሚ ሞክር ልጥፎች የማከማቻ ዝርዝሮች ያልተሳካላቸው የእድሳት ክፍያዎች በራስ-ሰር እንደገና መሞከር።

en: Payment status marked complete.
am: የክፍያ ሁኔታ እንደተጠናቀቀ ምልክት ተደርጎበታል።

en: Payment:
am: ክፍያ፡-

en: Peek Under the Hood for Developers
am: ለገንቢዎች ከሆድ ስር ይመልከቱ

[ctx: Subscription status]
en: Pending
am: በመጠባበቅ ላይ

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
am: በመጠባበቅ ላይ ያለ ስረዛ

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
am[0]: በመጠባበቅ ላይ ያለ ስረዛ <span class="count">(%s)</span>

en: Pending retries
am: በመጠባበቅ ላይ ያሉ ሙከራዎች

en: Pending subscription created.
am: በመጠባበቅ ላይ ያለ የደንበኝነት ምዝገባ ተፈጥሯል።

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
am: የደንበኝነት ምዝገባ ማስታወሻ እስከመጨረሻው ተሰርዟል።

en: Personal data removed.
am: የግል ውሂብ ተወግዷል።

note: Translators: %s subscription number.
en: Personal data within subscription %s has been retained.
am: በ%s ምዝገባ ውስጥ ያለ የግል ውሂብ ተጠብቆ ቆይቷል።

en: Phone Number
am: ስልክ ቁጥር

en: Place Order Button Text
am: የትዕዛዝ አዝራር ጽሑፍ

[ctx: email type]
en: Plain text
am: በሚነበብ መልኩ

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
am: እባክዎ የሚቀይሩት ትክክለኛ የክፍያ መግቢያ ይምረጡ።

en: Please enter a date after the next payment.
am: እባክዎ ከሚቀጥለው ክፍያ በኋላ ቀን ያስገቡ።

en: Please enter a date after the start date.
am: እባክዎ ከመጀመሪያው ቀን በኋላ ቀን ያስገቡ።

en: Please enter a date after the trial end.
am: እባክዎ የፍርድ ሂደቱ ካለቀ በኋላ ቀን ያስገቡ።

en: Please enter a date at least one hour into the future.
am: እባኮትን ወደፊት ቢያንስ አንድ ሰአት አስገባ።

en: Please enter a date before the next payment.
am: እባክዎ ከሚቀጥለው ክፍያ በፊት ቀን ያስገቡ።

en: Please enter a start date in the past.
am: እባክዎ ያለፈው የመጀመሪያ ቀን ያስገቡ።

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
am: እባክዎ የሚሰራ የፖስታ ኮድ/ዚፕ ያስገቡ።

en: Please enter all date fields.
am: እባክዎ ሁሉንም የቀን መስኮች ያስገቡ።

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
am: የዝማኔ ሂደቱ እስኪጠናቀቅ ድረስ እባክዎ ይህን ገጽ ክፍት ያድርጉት። ሂደቱን ማደስ ወይም እንደገና ማስጀመር አያስፈልግም.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
am: ለደንበኝነት ምዝገባዎ አዲስ የመክፈያ ዘዴ ለመምረጥ እባክዎ ከታች ወደ መለያዎ ይግቡ።

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
am: እባክዎ ልብ ይበሉ፡ የዚህ ሪፖርት ውሂብ ተደብቋል። የሚታየው ውሂብ እስከ 24 ሰዓታት ድረስ ጊዜው ያለፈበት ሊሆን ይችላል። መሸጎጫው በየጠዋቱ 4am በጣቢያዎ የሰዓት ሰቅ ውስጥ ይዘምናል።

note: translators: opening/closing <a> tags - linked to ticket form.
en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
am: እባክዎ የ WooCommerce ምዝገባዎች ተሰኪን ወደ ስሪት 2.0 ወይም ከዚያ በላይ ወዲያውኑ ያሻሽሉ። እርዳታ ከፈለጉ፣ ወደ የደንበኝነት ምዝገባዎች v2.0 ካሻሻሉ በኋላ፣ እባክዎ የድጋፍ ትኬት%2$s ይክፈቱ።

en: Previous
am: ቀዳሚ

note: translators: 1-2: opening/closing <a> tags - link to documentation.
en: Previous versions of Subscriptions relied on %1$sWP Cron%2$s to process subscription payments and other scheduled events. In 3.0, these events will now run on admin request with loopback support. This will significantly increase the throughput of payment processing.
am: የቀደሙት የደንበኝነት ምዝገባዎች ስሪቶች የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያዎችን እና ሌሎች የታቀዱ ዝግጅቶችን ለማስኬድ በ%1$sWP ክሮን%2$s ላይ ይተማመናሉ። በ 3.0 ውስጥ፣ እነዚህ ክስተቶች አሁን በአስተዳዳሪ ጥያቄ ከ loopback ድጋፍ ጋር ይሰራሉ። ይህ የክፍያውን ሂደት በከፍተኛ ሁኔታ ይጨምራል።

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
am: ዋጋ

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
am: ከደንበኝነት ምዝገባዎች 2.1 በፊት፣ መልስ ለመስጠት ቀላል አልነበሩም። የደንበኝነት ምዝገባዎች 2.1 ለእነዚህ ጥያቄዎች መልስ ለመስጠት አዲስ ሪፖርቶችን እና ሌሎችንም ያስተዋውቃል።

en: Process renewal
am: የሂደት እድሳት

en: Process renewal order action requested by admin.
am: የሂደት እድሳት ትዕዛዝ እርምጃ በአስተዳዳሪው ተጠይቋል።

en: Processing Renewal order
am: የእድሳት ትእዛዝ በሂደት ላይ

en: Product
am: ምርት

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
am: ምርት

en: Product ID.
am: የምርት መታወቂያ

en: Product SKU.
am: የምርት SKU

en: Product name.
am: የምርት ስም.

en: Product price.
am: የምርት ዋጋ.

en: Products
am: ምርቶች

en: Profile &rarr;
am: መገለጫ →

en: Prorate First Renewal
am: የመጀመሪያ እድሳት ተመጣጣኝ

en: Prorate Recurring Payment
am: ተመጣጣኝ ተደጋጋሚ ክፍያ

en: Prorate Sign up Fee
am: የተመጣጠነ የምዝገባ ክፍያ

en: Prorate Subscription Length
am: የተመጣጠነ የደንበኝነት ምዝገባ ርዝመት

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
am: በማቆየት ያስቀምጡ

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
am: ብዛት

en: Quantity ordered.
am: የታዘዘ ብዛት።

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
am: እኔን ማጉላላትን አቁም (ነገር ግን አውቶማቲክ ክፍያዎችን አታስችል)

en: REST API Endpoints
am: REST ኤፒአይ የመጨረሻ ነጥቦች

en: Reactivate
am: እንደገና አንቃ

en: Read more
am: ተጨማሪ ያንብቡ

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
am: ተቀባይ(ዎች)

en: Recovered Renewal Revenue
am: የተመለሰ የእድሳት ገቢ

en: Recurring Payments
am: ተደጋጋሚ ክፍያዎች

en: Recurring Product % Discount
am: ተደጋጋሚ ምርት % ቅናሽ

en: Recurring Product Discount
am: ተደጋጋሚ የምርት ቅናሽ

en: Recurring Sales Tax:
am: ተደጋጋሚ የሽያጭ ግብር፡-

en: Recurring Total
am: ተደጋጋሚ ድምር

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is the formatted order total for the subscription
en: Recurring price: %s
am: ተደጋጋሚ ዋጋ፡ %s

en: Recurring total
am: ተደጋጋሚ ድምር

[ctx: table heading]
en: Recurring total
am: ተደጋጋሚ ድምር

en: Recurring totals
am: ተደጋጋሚ ድምር

en: Recurring:
am: ተደጋጋሚ፡

en: Related Orders
am: ተዛማጅ ትዕዛዞች

en: Related order caching is now handled by %1$s.
am: ተዛማጅ የትእዛዝ መሸጎጫ አሁን በ%1$s ተይዟል።

en: Related orders
am: ተዛማጅ ትዕዛዞች

en: Related subscriptions
am: ተዛማጅ የደንበኝነት ምዝገባዎች

en: Relationship
am: ግንኙነት

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
am: ያስታውሱ፣ የዝማኔ ሂደቱ ትንሽ ጊዜ የሚወስድ ቢሆንም፣ ዝማኔው በሂደት ላይ እያለ ደንበኞች እና ሌሎች አስተዳደራዊ ያልሆኑ ተጠቃሚዎች ያለማቋረጥ ከሱቅዎ ማሰስ እና መግዛት ይችላሉ።

en: Remove personal data from subscriptions
am: የግል ውሂብን ከምዝገባዎች ያስወግዱ

en: Removed line item meta data.
am: የመስመር ንጥል ዲበ ውሂብ ተወግዷል።

en: Removed line items data.
am: የተወገዱ የመስመር ንጥሎች ውሂብ።

note: translators: %d: number of subscriptions affected.
en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
am[0]: ከ%d ምዝገባ ተወግዷል የግል ውሂብ።

note: Translators: %s subscription number.
en: Removed personal data from subscription %s.
am: ከ%s የደንበኝነት ምዝገባ ተወግዷል።

en: Renew early
am: ቀደም ብለው ያድሱ

en: Renew now
am: አሁን አድስ

en: Renewal % discount
am: እድሳት % ቅናሽ

en: Renewal Discount
am: የእድሳት ቅናሽ

en: Renewal Order
am: የእድሳት ትእዛዝ

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
am: የእድሳት ትእዛዝ

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
am: የእድሳት ክፍያ እንደገና ሙከራዎች

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
am: የእድሳት ክፍያ እንደገና ሙከራዎች

en: Renewal Payment Retry
am: የእድሳት ክፍያ እንደገና ይሞክሩ

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
am: የእድሳት ክፍያ እንደገና ይሞክሩ

en: Renewal Totals
am: የእድሳት ድምር

en: Renewal cart discount
am: የእድሳት ጋሪ ቅናሽ

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
am: የእድሳት ማዘዣ ሙሉ ኢሜይሎች ለደንበኛው የሚላኩት የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ትእዛዝ እንደተጠናቀቀ ምልክት ሲደረግ እና አብዛኛውን ጊዜ ለዚያ የእድሳት ጊዜ እቃው እንደተላከ ያሳያል።

en: Renewal product discount
am: የእድሳት ምርት ቅናሽ

[ctx: option section heading]
en: Renewals
am: እድሳት

en: Renewals amount
am: የእድሳት መጠን

en: Renewals count
am: የእድሳት ብዛት

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
note: translators: placeholder is the number of subscriptions repaired
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
am: የተስተካከሉ %d የደንበኝነት ምዝገባዎች ከተሳሳተ ቀናት፣ የመስመር የታክስ ውሂብ ወይም የጎደሉ የደንበኛ ማስታወሻዎች ጋር።

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
am: መሸጎጫ ሪፖርት አድርግ ነቅቷል።

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
am: እርግጠኛ ይሁኑ፣ ምንም እንኳን የዝማኔ ሂደቱ ትንሽ ጊዜ ሊወስድ ቢችልም፣ ጉድለቶችን ለመከላከል ኮድ ተደርጎበታል፣ የእርስዎ ጣቢያ ደህንነቱ የተጠበቀ ነው እና እንደገና ይሰራል፣ ከመቼውም በበለጠ ፍጥነት፣ በአጭር ጊዜ ውስጥ።

en: Restore
am: እነበረበት መልስ

en: Restore this item from the Trash
am: ይህን ንጥል ከመጣያው እነበረበት መልስ

en: Resubscribe
am: እንደገና ይመዝገቡ

en: Resubscribe Order
am: ትእዛዝ እንደገና ይመዝገቡ

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
am: ትእዛዝ እንደገና ይመዝገቡ

note: translators: placeholder is a date.
en: Resubscribe Order &ndash; %s
am: የድጋሚ ምዝገባ ትዕዛዝ - %s

en: Resubscribe Totals
am: ድጋሚ ደንበኝነት ይመዝገቡ

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
am: ዳግም የተመዘገበ የደንበኝነት ምዝገባ

en: Retain ended subscriptions
am: ያለቁ የደንበኝነት ምዝገባዎችን ያቆዩ

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
am: በውስጣቸው ያለውን የግል መረጃ ማንነት ከመግለጽዎ በፊት የተጠናቀቁ የደንበኝነት ምዝገባዎችን እና ተዛማጅ ትዕዛዞቻቸውን ለተወሰነ ጊዜ ያቆዩ።

en: Retention Rate
am: የማቆያ መጠን

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
am: የስደት ሁኔታን እንደገና ይሞክራል።

en: Retry Date
am: የድጋሚ ሙከራ ቀን

en: Retry Failed Payments
am: ያልተሳኩ ክፍያዎችን እንደገና ይሞክሩ

en: Retry Renewal Payment
am: የእድሳት ክፍያን እንደገና ይሞክሩ

en: Retry Status
am: ሁኔታን እንደገና ሞክር

en: Retry renewal payment action requested by admin.
am: በአስተዳዳሪው የተጠየቀውን የእድሳት ክፍያ እርምጃ እንደገና ይሞክሩ።

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
am: ደንቡን እንደገና ይሞክሩ፡-

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
am: እንደገና ይሞክሩ ደንብ እንደገና ተተግብሯል፡-

en: Roles
am: ሚናዎች

note: translators: %s: product SKU.
en: SKU: %s
am: SKU፡%s

[ctx: meta box title]
en: Schedule
am: መርሐግብር

en: Scheduled action data, which was previously stored in the WordPress post tables, has been moved to a custom database table. Amongst other benefits, this will greatly improve the performance of processing scheduled actions such as subscription payments.
am: ቀደም ሲል በዎርድፕረስ ፖስት ሰንጠረዦች ውስጥ የተከማቸ የታቀደ የድርጊት ውሂብ ወደ ብጁ የውሂብ ጎታ ሠንጠረዥ ተወስዷል። ከሌሎች ጥቅማጥቅሞች መካከል፣ ይህ እንደ የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያዎች ያሉ የታቀዱ ድርጊቶችን ሂደት በእጅጉ ያሻሽላል።

en: Search Renewal Payment Retries
am: የእድሳት ክፍያ ድጋሚ ሙከራዎችን ይፈልጉ

en: Search Subscriptions
am: የደንበኝነት ምዝገባዎችን ፈልግ

en: Search for a customer&hellip;
am: ደንበኛን ይፈልጉ…

en: Search for a product&hellip;
am: ምርት ፈልግ…

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
am: የደህንነት ስህተት። እርዳታ ከፈለጉ እባክዎ ያነጋግሩን።

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
am: በደንበኝነት ምዝገባዎች ስሪት 2.1 ውስጥ ምን አዲስ ነገር እንዳለ ሙሉውን መመሪያ ይመልከቱ

en: Select an order&hellip;
am: ትዕዛዝ ይምረጡ…

note: Description of the plugin
en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
am: በWooCommerce ማከማቻዎ ውስጥ ተደጋጋሚ ክፍያዎችን በመጠቀም ምርቶችን እና አገልግሎቶችን ይሽጡ።

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
am: የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ክፍያን በራስ ሰር ለማስኬድ የተደረገው ሙከራ ሳይሳካ ሲቀር ለደንበኛ ተልኳል እና ክፍያውን ወደፊት ለመሞከር እንደገና ለመሞከር ደንብ ተተግብሯል። ኢሜይሉ የእድሳት ትዕዛዙን መረጃ፣ እንደገና መሞከር የታቀደበት ቀን እና የክፍያ አገናኞችን ይዟል።

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
am: ለደንበኛ የተላከው የደንበኝነት ምዝገባው መታደስ ሲሆን እና እድሳቱ በእጅ ክፍያ ያስፈልገዋል, ምክንያቱም በእጅ እድሳት ስለሚጠቀም ወይም አውቶማቲክ ተደጋጋሚ ክፍያ ለመጀመሪያ ጊዜ ሙከራ እና ሁሉም አውቶማቲክ ሙከራዎች (ካለ) አልተሳካም. ኢሜይሉ የእድሳት ትዕዛዝ መረጃ እና የክፍያ አገናኞችን ይዟል።

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
am: ለእያንዳንዱ የክፍያ ጊዜ አንድ ደንበኛ መለያቸውን ማገድ የሚችሉበት ከፍተኛውን ጊዜ ያዘጋጁ። ለምሳሌ ለ 3 እሴት እና ለደንበኝነት ምዝገባ በየዓመቱ ደንበኛው መለያቸውን 3 ጊዜ ካቆመ እስከሚቀጥለው አመት ድረስ መለያቸውን የማገድ አማራጭ አይቀርብላቸውም. የመደብር አስተዳዳሪዎች ሁል ጊዜ ንቁ የደንበኝነት ምዝገባን ማገድ ይችላሉ። የደንበኛ እገዳ ባህሪን ሙሉ ለሙሉ ለማጥፋት ይህንን ወደ 0 ያቀናብሩት።

en: Settings
am: ቅንብሮች

en: Shipping
am: ማጓጓዣ

en: Shipping Address
am: የመላኪያ አድራሻ

en: Shipping Method
am: የማጓጓዣ ዘዴ

en: Shipping Tax:
am: የመርከብ ግብር፡-

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
am: አድራሻዎን ከሰጡ በኋላ የማጓጓዣ ወጪዎች ይሰላሉ.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
am: ለምዝገባ ምርቶች ማጓጓዣ በመነሻ ትእዛዝ እና በሁሉም የእድሳት ትዕዛዞች ላይ በመደበኛነት ይከፈላል ። በመጀመሪያው ትእዛዝ መላኪያ አንድ ጊዜ ብቻ ለማስከፈል ይህንን አንቃ። ማስታወሻ፡ ለዚህ ቅንብር እንዲነቃ የደንበኝነት ምዝገባው ነጻ ሙከራ ወይም የተመሳሰለ የእድሳት ቀን ሊኖረው አይገባም።

note: translators: %s: shipping method label.
en: Shipping via %s
am: በ%s በኩል መላኪያ

en: Show more details
am: ተጨማሪ ዝርዝሮችን አሳይ

note: translators: placeholders are opening link tag, ID of sub, and closing link tag
en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
am: ለ%1$sደንበኝነት ምዝገባ %2$s%3$s ትዕዛዞችን በማሳየት ላይ

en: Sign Up Fee % Discount
am: የመመዝገቢያ ክፍያ % ቅናሽ

en: Sign Up Fee Discount
am: የምዝገባ ክፍያ ቅናሽ

en: Sign up now
am: አሁን ይመዝገቡ

en: Sign-up Fee (%s)
am: የምዝገባ ክፍያ (%s)

note: translators: %s is a currency symbol / code
en: Sign-up fee (%s)
am: የምዝገባ ክፍያ (%s)

en: Sign-up grace period
am: የምዝገባ የእፎይታ ጊዜ

en: Signup Totals
am: የመመዝገቢያ ድምር

en: Simple subscription
am: ቀላል የደንበኝነት ምዝገባ

note: translators: placeholder is coupon code
en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
am: ይቅርታ፣ &quot;%s&quot; የምዝገባ ክፍያ ያለው ምርት ለያዙ የወላጅ ትዕዛዞች ብቻ ነው ሊተገበር የሚችለው።

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
am: ይቅርታ፣ ተደጋጋሚ የመክፈያ ዘዴን ለመቀየር የክፍያ መግቢያ መንገዶችን የሚደግፍ አይመስልም። እርዳታ ከፈለጉ ወይም አማራጭ ዝግጅት ለማድረግ እባክዎ ያነጋግሩን።

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
am: ይቅርታ፣ የደንበኝነት ምዝገባዎችን የሚደግፉ ምንም የሚገኙ የመክፈያ ዘዴዎች ያለ አይመስሉም። እርዳታ ከፈለጉ ወይም አማራጭ ዝግጅት ለማድረግ ከፈለጉ እባክዎ ያነጋግሩን።

note: translators: 1-2: opening/closing tags - link to documentation.
en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
am: ይቅርታ፣ የደንበኝነት ምዝገባዎችን የሚደግፉ ምንም የሚገኙ የመክፈያ ዘዴዎች ያለ አይመስሉም። እርዳታ ከፈለጉ እባክዎን %1$s ለደንበኝነት ምዝገባዎች የክፍያ ማስተናገጃ መንገዶችን %2$sን ይመልከቱ።

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
am: ይቅርታ፣ እየተጠቀሙበት ያለውን ተደጋጋሚ ኩፖን የሚደግፉ ምንም የሚገኙ የመክፈያ ዘዴዎች ያለ አይመስሉም። እርዳታ ከፈለጉ ወይም አማራጭ ዝግጅት ለማድረግ ከፈለጉ እባክዎ ያነጋግሩን።

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
am: ይቅርታ፣ ለደንበኝነት ምዝገባዎች ተደጋጋሚ ኩፖኖች ብቻ ሊተገበሩ ይችላሉ።

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
am: ይቅርታ፣ ተደጋጋሚ ኩፖኖች ለደንበኝነት ምዝገባዎች ወይም ለደንበኝነት ምዝገባዎች ብቻ ነው ሊተገበሩ የሚችሉት።

note: translators: 1$: coupon code that is being removed
en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
am: ይቅርታ፣ የ&quot;%1$s&quot; ኩፖን የሚሰራው ለማደስ ብቻ ነው።

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
am: ይቅርታ፣ ይህ ኩፖን የሚሰራው ለመጀመሪያ ክፍያ ብቻ ነው እና ጋሪው የመጀመሪያ ክፍያ አያስፈልገውም።

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
am: ይቅርታ፣ ይህ ኩፖን የሚሰራው ለአዲስ ምዝገባዎች ብቻ ነው።

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
am: ይቅርታ፣ ይህ ኩፖን የሚሰራው የምዝገባ ክፍያ ላላቸው የደንበኝነት ምዝገባ ምርቶች ብቻ ነው።

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
am: ይቅርታ፣ ይህ ኩፖን የሚሰራው ለምዝገባ ምርቶች ብቻ ነው።

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
am: ይቅርታ፣ ይህ የደንበኝነት ምዝገባ ለውጥ የመክፈያ ዘዴ ጥያቄ ልክ ያልሆነ እና ሊካሄድ አይችልም።

[ctx: refers to staging site]
en: Staging
am: ዝግጅት

en: Start Date
am: የመጀመሪያ ቀን

[ctx: table heading]
en: Start Date
am: የመጀመሪያ ቀን

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
am: የመጀመሪያ ቀን

[ctx: table heading]
en: Start date
am: የመጀመሪያ ቀን

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is localised start date
en: Start date: %s
am: የመጀመሪያ ቀን፡ %s

en: Status
am: ሁኔታ

note: translators: 1: old subscription status 2: new subscription status
en: Status changed from %1$s to %2$s.
am: ሁኔታ ከ%1$s ወደ %2$s ተቀይሯል።

en: Status of Order
am: የትእዛዝ ሁኔታ

en: Status of Subscription
am: የደንበኝነት ምዝገባ ሁኔታ

note: translators: %s: new order status
en: Status set to %s.
am: ሁኔታ ወደ %s ተቀናብሯል።

en: Store Setup
am: የመደብር ማዋቀር

[ctx: of an email]
en: Subject
am: ርዕሰ ጉዳይ

en: Subscribe All the Things
am: ሁሉንም ነገር ሰብስክራይብ ያድርጉ

en: Subscriber Default Role
am: የተመዝጋቢ ነባሪ ሚና

en: Subscription
am: የደንበኝነት ምዝገባ

[ctx: relation to order]
en: Subscription
am: የደንበኝነት ምዝገባ

[ctx: hash before subscription ID]
note: translators: %d: subscription ID.
en: Subscription #%d does not exist.
am: #%d ምዝገባ የለም።

note: translators: %d: subscription ID. translators: %d: order ID.
en: Subscription #%d:
am: የደንበኝነት ምዝገባ #%d፡

[ctx: hash before order number]
note: translators: %s: subscription ID. translators: %s: order number. translators: placeholder is a subscription ID.
en: Subscription #%s
am: የደንበኝነት ምዝገባ #%s

[ctx: edit subscription header]
note: translators: placeholder is the ID of the subscription
en: Subscription #%s details
am: የደንበኝነት ምዝገባ #% ዝርዝሮች

note: translators: %s is subscription's number
en: Subscription #%s has not been added to the cart.
am: የ#% ምዝገባ ወደ ጋሪው አልታከለም።

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: order ID, 3$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
am: የደንበኝነት ምዝገባ %1$s (ትዕዛዝ %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
note: translators: 1$: subscription ID, 2$: names of items, comma separated
en: Subscription %1$s - %2$s
am: የደንበኝነት ምዝገባ %1$s - %2$s

[ctx: Used in email notification]
note: translators: $1-$3: opening and closing <a> tags $2: subscription's order number
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
am: የደንበኝነት ምዝገባ %1$s#%2$s%3$s

[ctx: The post title for the new subscription]
note: translators: placeholder is order date parsed by strftime
en: Subscription &ndash; %s
am: የደንበኝነት ምዝገባ - %s

en: Subscription Cancelled
am: የደንበኝነት ምዝገባ ተሰርዟል።

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ተሰርዟል፡ ከፍተኛው ያልተሳኩ ክፍያዎች ብዛት ላይ ደርሷል።

note: translators: %s: help tip.
en: Subscription Count %s
am: የደንበኝነት ምዝገባ ብዛት %s

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
am: የደንበኝነት ምዝገባ ውሂብ

en: Subscription Events by Date
am: የደንበኝነት ምዝገባ ክስተቶች በቀን

en: Subscription Expired
am: የደንበኝነት ምዝገባ ጊዜው አልፎበታል።

en: Subscription Gifting
am: የደንበኝነት ምዝገባ ስጦታ

en: Subscription Items
am: የደንበኝነት ምዝገባ እቃዎች

en: Subscription Length
am: የደንበኝነት ምዝገባ ርዝመት

en: Subscription Number
am: የደንበኝነት ምዝገባ ቁጥር

note: translators: placeholder is the subscription order number wrapped in <strong> tags
en: Subscription Number: %s
am: የደንበኝነት ምዝገባ ቁጥር፡ %s

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
am: የደንበኝነት ምዝገባ ወላጅ

en: Subscription Periods
am: የደንበኝነት ምዝገባ ጊዜያት

note: translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription Price (%s)
am: የደንበኝነት ምዝገባ ዋጋ (%s)

en: Subscription Product
am: የደንበኝነት ምዝገባ ምርት

en: Subscription Relationship
am: የደንበኝነት ምዝገባ ግንኙነት

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
am: የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት

note: translators: placeholder is a date.
en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
am: የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ትዕዛዝ - %s

en: Subscription Reports
am: የደንበኝነት ምዝገባ ሪፖርቶች

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
am: የደንበኝነት ምዝገባ እንደገና ይመዝገቡ

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
am: የደንበኝነት ምዝገባ ሁኔታዎች

en: Subscription Suspended
am: የደንበኝነት ምዝገባ ታግዷል

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
am: የደንበኝነት ምዝገባ መቀየሪያ

en: Subscription Switch Complete
am: የደንበኝነት ምዝገባ መቀየሪያ ተጠናቅቋል

en: Subscription Switched
am: የደንበኝነት ምዝገባ ተቀይሯል።

en: Subscription Trial Period
am: የደንበኝነት ምዝገባ ሙከራ ጊዜ

en: Subscription argument passed in is not an object.
am: የገባው የደንበኝነት ምዝገባ ክርክር ዕቃ አይደለም።

en: Subscription billing interval
am: የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያ ክፍተት

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
am: የደንበኝነት ምዝገባ በተመዝጋቢው ከመለያ ገጻቸው ተሰርዟል።

note: translators: $1: opening link tag, $2: order number, $3: closing link tag
en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
am: ለተመላሽ %1$s#%2$s%3$s የደንበኝነት ምዝገባ ተሰርዟል።

en: Subscription cancelled with PayPal
am: የደንበኝነት ምዝገባ በ PayPal ተሰርዟል።

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
am: የደንበኝነት ምዝገባ የተፈጠረው ቀን ከአሁኑ ቀን በፊት መሆን አለበት።

note: translators: placeholder is a subscription ID. translators: %d: subscription ID.
en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
am: የደንበኝነት ምዝገባ በታቀደው እርምጃ የለም፡ %d

note: translators: php date string
en: Subscription draft updated.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ረቂቅ ተዘምኗል።

en: Subscription end date in the past
am: ያለፈው የደንበኝነት ምዝገባ ማብቂያ ቀን

en: Subscription features:
am: የደንበኝነት ምዝገባ ባህሪያት:

en: Subscription information
am: የደንበኝነት ምዝገባ መረጃ

en: Subscription interval
am: የደንበኝነት ምዝገባ ክፍተት

en: Subscription items can no longer be edited.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ንጥሎች ከአሁን በኋላ መስተካከል አይችሉም።

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
note: translators: %s: parent order number (linked to its details screen).
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
am: በአስተዳዳሪ በኩል ከወላጅ ትዕዛዝ %s ጋር የተገናኘ የደንበኝነት ምዝገባ።

note: translators: placeholder is a payment method title.
en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
am: መደብሩ በማዘጋጀት ሁነታ ላይ እያለ የደንበኝነት ምዝገባ በእጅ እድሳት ተቆልፏል። የቀጥታ መክፈያ ዘዴ፡ %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
am: መደብሩ በማዘጋጀት ሁነታ ላይ እያለ የደንበኝነት ምዝገባ በእጅ እድሳት ተቆልፏል። የመክፈያ ዘዴ ለውጦች በቀጥታ ሁነታ ላይ ተግባራዊ ይሆናሉ።

en: Subscription payment details.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያ ዝርዝሮች.

en: Subscription payment method
am: የደንበኝነት መክፈያ ዘዴ

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
am: የደንበኝነት ምዝገባ መክፈያ ዘዴ ወደ %1$s ሊቀናበር አልቻለም እና የስህተት መልእክት ወደ መመሪያ ተቀናብሯል፡ %2$s

note: translators: 1$: gateway id, 2$: error message
en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
am: የደንበኝነት መክፈያ ዘዴ ከስህተት መልእክት ጋር ወደ %1$s ማቀናበር አልተቻለም፡ %2$s

en: Subscription period
am: የደንበኝነት ምዝገባ ጊዜ

note: translators: %s: currency symbol. translators: placeholder is a currency symbol / code
en: Subscription price (%s)
am: የደንበኝነት ምዝገባ ዋጋ (%s)

en: Subscription pricing
am: የደንበኝነት ምዝገባ ዋጋ

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
am: ምዝገባ በተመዝጋቢው ከመለያ ገጻቸው ተይዟል።

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
am: የደንበኝነት ምዝገባ በደንበኝነት ተመዝጋቢው ከመለያ ገጻቸው ላይ እንደገና ነቅቷል።

en: Subscription reactivated with PayPal
am: የደንበኝነት ምዝገባ በፔይፓል እንደገና ነቅቷል።

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
am: የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ትዕዛዞች ሊሰረዙ አይችሉም።

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
am: የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ክፍያ:

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
am: የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ክፍያ እንደገና ይሞክሩ፡

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
am: የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ክፍያ እንደገና ይሞክሩ፡

[ctx: used in post updated messages]
note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription restored to revision from %s
am: የደንበኝነት ምዝገባ ከ%s ወደ ክለሳ ተመልሷል

en: Subscription saved.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ተቀምጧል።

note: translators: php date string
en: Subscription scheduled for: %1$s.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ለ %1$s መርሐግብር ተይዞለታል።

en: Subscription sign up failed.
am: የደንበኝነት ምዝገባ አልተሳካም።

en: Subscription sign-up fee
am: የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያ

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
am: የደንበኝነት ምዝገባ ሁኔታ በጅምላ አርትዖት ተለውጧል፡-

en: Subscription status:
am: የደንበኝነት ምዝገባ ሁኔታ፡-

en: Subscription submitted.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ገብቷል።

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
am: የደንበኝነት ምዝገባ በመረጃ ቋት ጥገና ስክሪፕት ታግዷል። ይህ የደንበኝነት ምዝገባ በ PayPal በኩል ታግዷል።

en: Subscription suspended with PayPal
am: የደንበኝነት ምዝገባ በ PayPal ታግዷል

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
am: የደንበኝነት ምዝገባ መቀየሪያ ሙሉ ኢሜይሎች ለደንበኛው የደንበኝነት ምዝገባ በተሳካ ሁኔታ ሲቀየር ይላካሉ።

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
am: የደንበኝነት ምዝገባ የተቀየረ ኢሜይሎች ደንበኛ የደንበኝነት ምዝገባን ሲቀይሩ ይላካሉ።

en: Subscription totals
am: የደንበኝነት ምዝገባ ድምር

en: Subscription trial period:
am: የደንበኝነት ምዝገባ ሙከራ ጊዜ፡-

note: translators: placeholder is previous post title
en: Subscription updated.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ዘምኗል።

en: Subscription updates
am: የደንበኝነት ምዝገባ ዝማኔዎች

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is subscription's number
en: Subscription: %s
am: ምዝገባ፡ %s

en: Subscriptions
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች

note: translators: placeholder is a page number.
en: Subscriptions (page %d)
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች (ገጽ %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች 2.0 በWooCommerce Custom Order Types API ላይ የተገነባ አዲስ አርክቴክቸር ያስተዋውቃል።

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች 2.0 በመተግበሪያ ደረጃ ከደንበኝነት ምዝገባ ጋር ለመስራት አዲስ ነገር ያስተዋውቃል። የደንበኝነት ምዝገባን ውሂብ ለማውጣት ወይም ለማሻሻል አስቸጋሪው ኤፒአይዎች ጠፍተዋል!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች 2.1 ለዚህ መሠረተ ልማት የደንበኝነት ምዝገባ ውሂብ ድጋፍን ይጨምራል።

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች 2.1 በተጨማሪም እርስዎን ለማሳወቅ በርካታ አዲስ ኢሜይሎችን ያስተዋውቃል፦

note: translators: placeholders are opening and closing <code> tags
en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች 2.1 አሁን የእድሳት ትዕዛዙን ጠቅላላ አልፈዋል፣ ይህም በእድሳት ትዕዛዙ ላይ ክፍያ ወይም ቅናሽ ለመጨመር እንደ %s$order-&gt;add_fee()%s ወይም %s$order-&gt; add_coupon()% ኤስ.

en: Subscriptions Data
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች ውሂብ

en: Subscriptions Ended
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች አብቅተዋል።

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች የቀጥታ URL

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች ሁነታ

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች የአብነት ገጽታ ይሽራል።

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tags
en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች እንዲሁ አሁን ጋሪውን ለ%smanual እድሳት%s ለማዘጋጀት የእድሳት ትዕዛዙን ይጠቀማሉ፣ ይህም ምርቶችን ወይም ቅናሾችን በአንድ እድሳት ላይ ለመጨመር ቀላል ያደርገዋል።

en: Subscriptions by Customer
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች በደንበኛ

en: Subscriptions by Payment Gateway
am: በክፍያ ጌትዌይ የደንበኝነት ምዝገባዎች

en: Subscriptions by Product
am: በምርት የደንበኝነት ምዝገባዎች

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
am: ከዕድሳት ቀን በፊት ባሉት ብዙ ቀናት ውስጥ የተፈጠሩ የደንበኝነት ምዝገባዎች በምዝገባ ወቅት እንዲከፍሉ አይደረጉም። ሁሉም አዲስ የደንበኝነት ምዝገባዎች ሙሉውን ተደጋጋሚ መጠን እንዲከፍሉ ወደ ዜሮ ያቀናብሩ። አዎንታዊ ቁጥር መሆን አለበት.

en: Subscriptions signups
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች v2.0 የደንበኝነት ምዝገባን ለመጨመር ወይም ለማርትዕ አዲስ የአስተዳደር በይነገጽ ያስተዋውቃል። እንደ ተደጋጋሚ ድምሮች ወይም የደንበኝነት ምዝገባ ሁኔታን የመሳሰሉ ሁሉንም የተለመዱ ለውጦችን ማድረግ ይችላሉ። እንዲሁም አንዳንድ አዲስ ማሻሻያዎችን ማድረግ ይችላሉ፣ ለምሳሌ የሚያበቃበትን ቀን መቀየር፣ የመላኪያ ወጪን ማከል ወይም የምርት መስመር ንጥልን ማከል።

en: Subscriptions will appear here for you to view and manage once purchased by a customer.
am: በደንበኛ ከተገዙ በኋላ እንዲያዩት እና እንዲያስተዳድሩዎት የደንበኝነት ምዝገባዎች እዚህ ይታያሉ።

en: Subtotal
am: ንዑስ ድምር

en: Successful retries
am: የተሳካ ሙከራዎች

en: Support
am: ድጋፍ

en: Supported features:
am: የሚደገፉ ባህሪያት:

en: Supports automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
am: በWooCommerce የደንበኝነት ምዝገባዎች ማራዘሚያ የራስ ሰር እድሳትን ይደግፋል።

en: Suspend
am: ተንጠልጣይ

en: Suspended Subscription
am: የታገደ የደንበኝነት ምዝገባ

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
am: የታገዱ የደንበኝነት ምዝገባ ኢሜይሎች የሚላኩት ደንበኛ የደንበኝነት ምዝገባቸውን በእጅ ሲያግድ ነው።

en: Switch Button Text
am: ቀይር አዝራር ጽሑፍ

en: Switch Order
am: ትእዛዝ ቀይር

en: Switch Order Details
am: የትዕዛዝ ዝርዝሮችን ቀይር

en: Switch Totals
am: ድምር መቀየሪያ

note: translators: %s: order number.
en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
am: #%s አዲስ የመቀየሪያ ትዕዛዝ በመፈጠሩ ምክንያት የመቀየሪያ ትዕዛዝ ተሰርዟል።

[ctx: Subscription status]
en: Switched
am: ተቀይሯል

[ctx: post status label including post count]
note: translators: placeholder is a post count.
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
am[0]: ተቀይሯል <span class="count">(%s)</span>

en: Switched Subscription
am: የተለወጠ የደንበኝነት ምዝገባ

en: Switched subscriptions
am: የተቀየረ የደንበኝነት ምዝገባዎች

en: Switching
am: መቀየር

en: Synchronisation
am: ማመሳሰል

en: Synchronise Renewals
am: እድሳትን ያመሳስሉ

en: Synchronise renewals
am: እድሳትን ያመሳስሉ

en: Tax class of product.
am: የምርት የግብር ክፍል.

en: Tax rate ID.
am: የግብር ተመን መታወቂያ።

en: Tax subtotal.
am: የግብር ንዑስ ድምር።

en: Tax total.
am: የግብር ጠቅላላ.

note: translators: placeholder is customer's billing phone number
en: Tel: %s
am: ስልክ፡ %s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
am: ወደ የቅርብ ጊዜው የWooCommerce ደንበኝነት ምዝገባዎች ስሪት ስላዘመኑ እናመሰግናለን።

en: Thank you for your order
am: ለትዕዛዝህ አመሰግናለሁ

en: Thank you for your renewal order
am: ስለ እድሳት ትእዛዝዎ እናመሰግናለን

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
am: ስለ እድሳት ትእዛዝዎ እናመሰግናለን። ክፍያ መቀበሉን እስክናረጋግጥ ድረስ በመቆየት ላይ ነው። እስከዚያው ድረስ፣ የትዕዛዝዎ ማስታወሻ ይኸውና፡-

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
am: ያ ከምዝገባዎችዎ ውስጥ አንዱ አይመስልም።

en: That doesn't appear to be your order.
am: ያ ያንተ ትዕዛዝ አይመስልም።

note: translators: placeholder is subscription's new status, translated
en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
am: ያ የደንበኝነት ምዝገባ ወደ %s ሊቀየር አይችልም። እርዳታ ከፈለጉ እባክዎ ያነጋግሩን።

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
am: ያ የደንበኝነት ምዝገባ የለም። ተሰርዟል?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
am: ያ የደንበኝነት ምዝገባ የለም። እርዳታ ከፈለጉ እባክዎ ያነጋግሩን።

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
am: ያ የደንበኝነት ምዝገባ ምርት አስቀድሞ የደንበኝነት እድሳት ስለያዘ ወደ ጋሪዎ ሊታከል አይችልም።

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
am: የደንበኝነት ምዝገባን በተመለከተ ላለፉት 12 ወራት ስንሰራ የነበረው ያ ብቻ አይደለም። ከምዝገባ ማከማቻዎ ምርጡን እንዲያገኙ ለማገዝ ሚኒ ቅጥያዎችንም አውጥተናል።

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
am: የ$order_type መለኪያው የ&quot;ሁሉም&quot; ዋጋ ተቋርጧል። የዳግም ምዝገባ ትዕዛዞችን ስላልመለሰ የተሳሳተ ትርጉም ነበር። እንዲሁም በwcs_get_subscription_orders() ከተቀበሉት የትዕዛዝ አይነት እሴቶች ጋር የማይጣጣም ነበር። የቀደመውን ባህሪ ለመጠበቅ ድርድር(&quot;ወላጅ&quot;፣&quot;እድሳት&quot;፣ &quot;ቀይር&quot;)፣ ወይም ሁሉንም አይነት የትዕዛዝ አይነቶች ለመቀበል፣ መቀየር እና ዳግም መመዝገብን ጨምሮ &quot;ማንኛውንም&quot; ይጠቀሙ።

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the cancellation date.
am: የ%s ቀን ከተሰረዘበት ቀን በኋላ መከሰት አለበት።

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the last payment date.
am: የ%s ቀን መከሰት ያለበት ከመጨረሻው የክፍያ ቀን በኋላ ነው።

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the next payment date.
am: የ%s ቀን ከሚቀጥለው የክፍያ ቀን በኋላ መከሰት አለበት።

note: translators: %s: date type (e.g. "next_payment").
en: The %s date must occur after the start date.
am: የ%s ቀን ከመጀመሪያው ቀን በኋላ መከሰት አለበት።

note: translators: %s: date type (e.g. "end").
en: The %s date must occur after the trial end date.
am: የ%s ቀን ከሙከራው ማብቂያ ቀን በኋላ መከሰት አለበት።

note: translators: %s: date type (e.g. "trial_end").
en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
am: የ%s የደንበኝነት ምዝገባ ቀን ሊሰረዝ አይችልም። ትዕዛዙን መሰረዝ አለብዎት.

note: translators: placeholder is an item name
en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
am: የ%s ምርት ተሰርዟል እና ከአሁን በኋላ ሊታደስ አይችልም። እባክዎ አዲስ ምርት ይምረጡ ወይም ለእርዳታ ያነጋግሩን።

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
am: የስጦታ ማራዘሚያ አንድ ሰው ለሌላ ሰው የደንበኝነት ምዝገባን እንዲገዛ ያስችለዋል። ከዚያም የደንበኝነት ምዝገባውን በገዥ እና በተቀባዩ መካከል ይጋራል፣ ይህም ሁለቱም የደንበኝነት ምዝገባውን በህይወት ዑደቱ ውስጥ እንዲያስተዳድሩ ያስችላቸዋል።

en: The Upgrade is in Progress
am: ማሻሻያው በሂደት ላይ ነው።

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
am: የ WooCommerce ምዝገባዎች ተሰኪ ተዘምኗል!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
am: የ WooCommerce Subscriptions ፕለጊን በአሁኑ ጊዜ የውሂብ ጎታ ማሻሻያ ስራውን እያሄደ ነው።

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎን ለማደስ በራስ ሰር ክፍያ አልተሳካም። ክፍያውን %s እንደገና እንሞክራለን።

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: name of the blog, %2$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
am: በ%1$s የደንበኝነት ምዝገባዎን ለማደስ የተደረገው ራስ-ሰር ክፍያ አልተሳካም። የደንበኝነት ምዝገባውን እንደገና ለማግበር፣ እባክዎ ይግቡ እና ለማደስ ከመለያ ገጽዎ ይክፈሉ፡ %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
am: ከ%2$s ትእዛዝ #%1$s ተደጋጋሚ ክፍያ አልተሳካም። ክፍያው %3$s እንደገና ይሞከራል።

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
am: ከ%s ትእዛዝ #%d ተደጋጋሚ ክፍያ አልተሳካም። ክፍያው %3$s እንደገና ይሞከራል።

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total for this product on each subscription.
am: በእያንዳንዱ የደንበኝነት ምዝገባ ላይ የዚህ ምርት አማካይ የመስመር አጠቃላይ።

note: translators: %s: help tip.
en: The average line total on all orders for this product line item.
am: የዚህ ምርት መስመር ንጥል በሁሉም ትዕዛዞች ላይ ያለው አማካይ የመስመር ጠቅላላ።

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
am: የሁሉም ደንበኞች የመመዝገቢያ፣ የመቀየሪያ እና የእድሳት ትዕዛዞች አማካኝ ዋጋ።

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
am: ስለ አዲሱ አውቶማቲክ ድጋሚ ሙከራ ስርዓት በጣም ጥሩው ክፍል እንደገና መሞከር ህጎቹ ሙሉ በሙሉ ሊበጁ የሚችሉ መሆናቸው ነው።

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
am: የደንበኝነት ምዝገባው የተፈጠረበት ቀን ሊሰረዝ አይችልም, የዘመነው ብቻ ነው.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
am: የደንበኝነት ምዝገባው የቅርብ ጊዜው ትዕዛዝ የተጠናቀቀበት ቀን፣ በጂኤምቲ።

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
am: የደንበኝነት ምዝገባው የቅርብ ጊዜ ትዕዛዝ የተከፈለበት ቀን፣ በጂኤምቲ።

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
am: የተሰረዘው የመክፈያ ዘዴ ለራስ ሰር የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያዎች ጥቅም ላይ ውሏል፣የደንበኝነት ምዝገባዎችዎን የሚቀይሩበት አማራጭ የማስመሰያ መክፈያ ዘዴ ማስመሰያ ማግኘት አልቻልንም።

note: translators: $1: the token/credit card label, 2$-3$: opening and closing strong and link tags
en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
am: የተሰረዘው የመክፈያ ዘዴ ለራስ ሰር የደንበኝነት ምዝገባዎች ጥቅም ላይ ውሏል። ያልተሳኩ የእድሳት ክፍያዎችን ለማስቀረት ይህን የመክፈያ ዘዴ የሚጠቀሙ የደንበኝነት ምዝገባዎች የእርስዎን %1$s ለመጠቀም ተዘምነዋል። የግለሰብ ምዝገባዎችን የመክፈያ ዘዴ ለመቀየር ወደ %2$sMy Account &gt; የደንበኝነት ምዝገባዎች%3$s ገጽ ይሂዱ።

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
am: የእድሳት ክፍያ ወይም የክፍያ ድጋሚ ሲሞከር ለደንበኛው የተላከው ኢሜይል ክፍያው እንደገና እንደሚሞከር አላሳወቀም።

note: translators: 1$: number of subscriptions on site, 2$, lower estimate (minutes), 3$: upper estimate
en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
am: በጣቢያዎ ላይ ያሉት የ%1$d ምዝገባዎች ሙሉ የማዘመን ሂደት በ%2$d እና በ%3$d ደቂቃዎች መካከል ይወስዳል።

en: The item on the switch order cannot be found.
am: በመቀየሪያ ትእዛዝ ላይ ያለው ንጥል ሊገኝ አይችልም።

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
am: የዚህ የደንበኝነት ምዝገባ መክፈያ ዘዴ አንድን ንጥል ማስወገድን ስለማይደግፍ ንጥሉ አልተወገደም።

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
am: አዲሱ በይነገጽ እንዲሁ ባለው %sEdit Order%s ስክሪን ላይ ነው የተሰራው። ትዕዛዙን ካሻሻሉ፣ የደንበኝነት ምዝገባን እንዴት ማሻሻል እንደሚችሉ አስቀድመው ያውቃሉ።

en: The number of billing periods between subscription renewals.
am: በምዝገባ እድሳት መካከል ያለው የክፍያ ጊዜዎች ብዛት።

en: The number of renewal orders processed during this period.
am: በዚህ ጊዜ ውስጥ የተከናወኑ የእድሳት ትዕዛዞች ብዛት።

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
am: ያልተሳካ ክፍያ የነበራቸው የእድሳት ትዕዛዞች ብዛት የድጋሚ ሙከራ ስርዓቱን ይጠቀማሉ።

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
am: የተሳካ ክፍያ ያላስገኘለት የዚህ ጊዜ የእድሳት ክፍያ ብዛት።

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
am: ከዚህ ቀደም አንድ ወይም ከዚያ በላይ ጊዜ ያልተሳካውን ክፍያ ማካሄድ የቻሉ የዚህ ጊዜ የእድሳት ክፍያ ሙከራዎች ብዛት።

note: translators: %s: retry count.
en: The number of renewal payment retries not yet processed.
am: የእድሳት ክፍያ ድጋሚዎች ቁጥር ገና አልተሰራም።

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
am: በዚህ ጊዜ ውስጥ የተከናወኑ የድጋሚ ምዝገባ ትዕዛዞች ብዛት።

note: translators: %s: help tip.
en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
am: ይህ ደንበኛ በተከፈለበት ሁኔታ (ማለትም በማስኬድ ወይም ሙሉ) ከማከማቻዎ ጋር ያስቀመጠው የመመዝገቢያ፣ የመቀየር እና የማደሻ ትዕዛዞች ብዛት።

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
am: በዚህ ጊዜ ውስጥ በደንበኛው ወይም በሱቅ አስተዳዳሪ የተሰረዙ የደንበኝነት ምዝገባዎች ብዛት። በዚህ ጊዜ ውስጥ የቅድመ ክፍያ ጊዜ ገና ያላለቀ ሊሆን ይችላል።

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
am: በዚህ ጊዜ ውስጥ የተፈጠሩ የደንበኝነት ምዝገባዎች ብዛት፣ በእጅ በመፈጠር፣ በማስመጣት ወይም ደንበኛ በማዘዝ። ይህ ክፍያ በመጠባበቅ ላይ ያሉ ትዕዛዞችን ያካትታል።

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
am: በዚህ ጊዜ ውስጥ ያሉ የደንበኝነት ምዝገባዎች ብዛት ለወደፊቱ ማብቂያ ቀን እና ከመጠባበቅ ውጪ ያለ ሁኔታ።

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
am: በዚህ ጊዜ ውስጥ የተፈጠረው በወላጅ ትዕዛዞች የተገዙ የደንበኝነት ምዝገባዎች ብዛት። ይህ በደንበኞች ትዕዛዝ በማውጣት የተፈጠሩትን አዲስ የደንበኝነት ምዝገባዎችን ይወክላል።

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
am: ይህንን ምርት እንደ የመስመር ንጥል ነገር የሚያካትቱ እና በመጠባበቅ ወይም በመጣያ ካልሆነ ሌላ ደረጃ ያላቸው የደንበኝነት ምዝገባዎች ብዛት።

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
am: ይህ ደንበኛ የነቃ ወይም በመጠባበቅ ላይ ያለ የስረዛ ሁኔታ ያለው የደንበኝነት ምዝገባዎች ብዛት።

note: translators: %s: help tip.
en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
am: ይህ ደንበኛ ከመጠባበቅ ወይም ከተጣለ ሌላ ሁኔታ ጋር ያለው የደንበኝነት ምዝገባዎች ብዛት።

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
am: በዚህ ጊዜ ውስጥ የተሻሻሉ፣ የተቀነሱ ወይም የተሻገሩ የደንበኝነት ምዝገባዎች ብዛት።

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
am: ቀደም ሲል የተሰረዘ ከሆነ የቅድመ ክፍያ ጊዜ ያለፈበት ወይም መጨረሻ ላይ የደረሱ የደንበኝነት ምዝገባዎች ብዛት።

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
am: በመጠባበቅ ላይ ወይም በቆሻሻ መጣያ ካልሆነ በስተቀር የማንኛውም ሁኔታ ምዝገባ ያላቸው የልዩ ደንበኞች ብዛት።

note: translators: %s: renewal count.
en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
am: ለአሁኑ ንቁ የደንበኝነት ምዝገባዎች መጪ የእድሳት ትዕዛዞች ብዛት።

en: The original subscription item being switched cannot be found.
am: እየቀየረ ያለው የመጀመሪያው የደንበኝነት ምዝገባ ንጥል ሊገኝ አልቻለም።

en: The payment method can not be changed for that subscription.
am: ለዚያ የደንበኝነት ምዝገባ የመክፈያ ዘዴ ሊቀየር አይችልም።

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
am: ይህ ምርት ከደንበኝነት ምዝገባዎች ጋር የተቆራኘ ስለሆነ የምርት አይነት ሊቀየር አይችልም።

note: translators: %1$s: an order number, %2$s: the customer's full name, %3$s: lowercase human time diff in the form returned by wcs_get_human_time_diff(), e.g. 'in 12 hours'
en: The renewal order is as follows:
am: የእድሳት ትዕዛዙ እንደሚከተለው ነው።

en: The requested subscription cannot be edited.
am: የተጠየቀው የደንበኝነት ምዝገባ ሊስተካከል አይችልም።

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
am: የድጋሚ ሙከራ ስርዓቱ በነባሪነት ተሰናክሏል። እሱን ለማንቃት የደንበኝነት ምዝገባዎች ቅንጅቶች አስተዳደር ማያ ገጽን ይጎብኙ።

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
am: የደንበኝነት ምዝገባ መጀመሪያ ቀን ሊሰረዝ አይችልም, ብቻ የዘመነ.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
am: የእድሳት ክፍያው ካልተሳካ ወይም ለመጨረሻ ጊዜ የተሞከረበት ጊዜ እና ይህ ድጋሚ ሙከራ በተደረገበት መካከል ባለው ጊዜ ውስጥ በትእዛዙ ላይ ያለው ሁኔታ በትእዛዙ ላይ ተተግብሯል።

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
am: የእድሳት ክፍያው ካልተሳካ ወይም ለመጨረሻ ጊዜ የተሞከረበት ጊዜ እና ይህ ድጋሚ ሙከራ በተደረገበት መካከል ባለው ጊዜ መካከል ባለው ጊዜ ውስጥ በደንበኝነት ምዝገባው ላይ የተተገበረው ሁኔታ።

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
am: የአውቶማቲክ ክፍያ ድጋሚ ሙከራ ሁኔታ፡ በመጠባበቅ ላይ ማለት ድጋሚ ሙከራው ወደፊት ይከናወናል፣ አልተሳካም ማለት ክፍያው በድጋሚ ሲሞከር እና ሲጠናቀቅ የተሳካ አልነበረም ማለት ነው ክፍያው በድጋሚ ሲሞከር ተሳክቷል።

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
am: የደንበኝነት ምዝገባውን የሚሸጋገርበት ሁኔታ። ከ&quot;ሁኔታ&quot; ፓራም በተለየ ይህ የደንበኝነት ምዝገባ ቀኖቹን ያሰላል እና ያዘምናል።

en: The subscription's end date.
am: የምዝገባ ማብቂያ ቀን።

en: The subscription's next payment date.
am: የደንበኝነት ምዝገባው ቀጣይ የክፍያ ቀን።

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
am: ይህ ዳግም የተመዘገበ የደንበኝነት ምዝገባ ከሆነ የደንበኝነት ምዝገባው የመጀመሪያው የደንበኝነት ምዝገባ መታወቂያ።

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
am: የደንበኝነት ምዝገባው እንደገና የተመዘገበ የደንበኝነት ምዝገባ መታወቂያ።

en: The subscription's start date.
am: የደንበኝነት ምዝገባው የሚጀምርበት ቀን።

en: The subscription's trial date
am: የደንበኝነት ምዝገባው የሙከራ ቀን

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
am: ግብር እና መላኪያን ጨምሮ የሁሉም እድሳት ትዕዛዞች ድምር።

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
am: ታክስ እና መላኪያን ጨምሮ የሁሉም ዳግም ምዝገባ ትዕዛዞች ድምር።

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
am: የሁሉም የደንበኝነት ምዝገባ ወላጅ ትዕዛዞች ድምር፣ ሌሎች እቃዎች፣ ክፍያዎች፣ ግብር እና መላኪያ።

note: translators: %s: formatted total amount.
en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
am: ታክስ እና መላኪያን ጨምሮ የሁሉም መቀየሪያ ትዕዛዞች ድምር።

note: translators: %s: formatted amount.
en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
am: በአሁኑ ጊዜ ንቁ ለሆኑ የደንበኝነት ምዝገባዎች እቃዎች፣ ክፍያዎች፣ ታክስ እና ማጓጓዣን ጨምሮ የሁሉም መጪ የእድሳት ትዕዛዞች ድምር።

note: translators: %s: formatted amount.
en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
am: ጠቅላላ የገቢ መጠን፣ ታክስ እና ማጓጓዣን ጨምሮ፣ ካልተሳካ ክፍያ ጋር የማደሻ ትዕዛዞችን እንደገና በመሞከር ስርዓት የተገኘው።

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
am: የሚከፈልበት ሁኔታ (ማለትም ሂደት ወይም የተጠናቀቀ) በሱቅዎ ላይ የተቀመጡ አጠቃላይ የመመዝገቢያ፣ የመቀየር እና የማደሻ ትዕዛዞች ብዛት።

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
am: የገባሪ ወይም በመጠባበቅ ላይ ያለ የስረዛ ሁኔታ ያላቸው አጠቃላይ የደንበኝነት ምዝገባዎች ብዛት።

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
am: በመጠባበቅ ላይ ወይም በመጣያ ካልሆነ በስተቀር ጠቅላላ የደንበኝነት ምዝገባዎች ብዛት።

note: translators: %s: help tip.
en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
am: የዚህ ደንበኛ የመመዝገቢያ፣ የመቀየሪያ እና የእድሳት ትዕዛዞች ጠቅላላ ዋጋ።

note: translators: placeholder is a time period (e.g. "4 weeks")
en: The trial period can not exceed %s.
am: የሙከራ ጊዜው ከ%s መብለጥ አይችልም።

note: translators: number of 1$: days, 2$: weeks, 3$: months, 4$: years
en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
am: የሙከራ ጊዜው ከ%1$s፣ %2$s፣ %3$s ወይም %4$s መብለጥ አይችልም።

en: The update process may take a little while, so please be patient.
am: የማሻሻያ ሂደቱ ትንሽ ጊዜ ሊወስድ ይችላል, ስለዚህ እባክዎ ይታገሱ.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
am: ምንም የማጓጓዣ ዘዴዎች የሉም። እባኮትን አድራሻዎን ደግመው ያረጋግጡ፣ ወይም ማንኛውም እርዳታ ከፈለጉ ያግኙን።

note: translators: placeholders are link opening and closing tags. 1$-2$: to gateway settings, 3$-4$: support docs on woocommerce.com
en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
am: በ PayPal ላይ ችግር አለ. የእርስዎ API ምስክርነቶች የተሳሳቱ ሊሆኑ ይችላሉ። እባክህ የ%1$sAPI ምስክርነቶችህን%2$s አዘምን። %3$s የበለጠ ተማር%4$s።

note: translators: placeholders are opening and closing link tags. 1$-2$: docs on woocommerce, 3$-4$: dismiss link
en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
am: በ PayPal ላይ ችግር አለ. የፔይፓል መለያዎ ጊዜው ያለፈበት የደንበኝነት ምዝገባ መታወቂያዎችን እያወጣ ነው። %1$s የበለጠ ተማር%2$s። %3$s አሰናብት%4$s።

en: There was an error locating the switch details.
am: የመቀየሪያ ዝርዝሮችን ማግኘት ላይ ስህተት ነበር።

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
am: በዝማኔው ላይ ስህተት ነበር። እባክዎ ገጹን ያድሱ እና እንደገና ይሞክሩ።

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
am: ዳግም ለደንበኝነት ለመመዝገብ ባቀረቡት ጥያቄ ላይ ስህተት ነበር። እባክዎ ዳግም ይሞክሩ.

en: There was an error with your request. Please try again.
am: በጥያቄህ ላይ ስህተት ነበር። እባክዎ ዳግም ይሞክሩ.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
am: እነዚህ ለማንኛውም የምዝገባ ንግድ ንግድ አስፈላጊ ጥያቄዎች ናቸው።

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
am: እነዚህ ኢሜይሎች በ%sWooCommerce &gt; Settings &gt; ኢሜይሎች%s አስተዳደር ስክሪን ስር ሊነቁ፣ ሊሰናከሉ እና ሊበጁ ይችላሉ።

en: This Month
am: በዚህ ወር

note: translators: %s: default e-mail subject.
en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
am: ይህ የኢሜል ርዕሰ ጉዳይ መስመርን ይቆጣጠራል። ነባሪውን ርዕሰ ጉዳይ ለመጠቀም ባዶ ይተው፡ %s።

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
am: ይህ በኢሜል ማሳወቂያ ውስጥ የሚገኘውን ዋና ርዕስ ይቆጣጠራል። ነባሪውን ርዕስ ለመጠቀም ባዶ ይተዉት፡ %s።

note: translators: %s: default e-mail heading.
en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
am: ይህ በኢሜል ማሳወቂያ ውስጥ የሚገኘውን ዋና ርዕስ ይቆጣጠራል። ነባሪውን ርዕስ ለመጠቀም ባዶ ይተዉት <code>%s</code> .

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.
am: ይህ ቀን እንደ ግምት ብቻ መታየት አለበት. የዚህ የደንበኝነት ምዝገባ የክፍያ መግቢያ በር ክፍያዎች ሲከናወኑ ይቆጣጠራል።

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
am: ይህ ነጻ ቅጥያ ተመዝጋቢዎችን ከ3ኛ ወገን ስርዓቶች ወደ WooCommerce ማዛወር ያስችላል። እንዲሁም በተመን ሉህ መሳሪያዎች ወይም በሶስተኛ ወገን መተግበሪያዎች ውስጥ ለመተንተን የደንበኝነት ምዝገባዎን ውሂብ ወደ ውጭ መላክ ያስችላል።

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
am: ይህ የእድሳት ትእዛዝ በይደር ከተቀመጠ በኋላ የትዕዛዝ ዝርዝሮችን የያዘ ለደንበኞች የተላከ የትዕዛዝ ማስታወቂያ ነው።

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
am: ይህ የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ትእዛዝ ክፍያ ከተጠናቀቀ በኋላ ለደንበኛው የተላከ የትዕዛዝ ማሳወቂያ ነው። የእድሳት ትዕዛዝ ዝርዝሮችን ይዟል።

en: This is where subscriptions are stored.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች የሚቀመጡበት ቦታ ይህ ነው።

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
am: ይህ አዲስ ገጽ ደንበኛው የደንበኝነት ምዝገባቸውን የሚያግድበት ወይም የሚሰርዝበት፣ የመክፈያ ዘዴ የሚቀይርበት፣ የመላኪያ አድራሻ የሚቀይርበት ወይም እቃ የሚያሻሽልበት/የሚቀንስበት ነው።

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
am: ይህ ትዕዛዝ ከአሁን በኋላ መከፈል አይችልም ምክንያቱም ተጓዳኝ ምዝገባው በዚህ ጊዜ ክፍያ አያስፈልገውም።

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
am: እያንዳንዱ የደንበኝነት ምዝገባዎች ስብስብ ሲዘምን ይህ ገጽ የሂደቱን ውጤት ያሳያል።

en: This product is currently out of stock and unavailable.
am: ይህ ምርት በአሁኑ ጊዜ አልቆበታል እና አይገኝም።

en: This section shows any information about Subscriptions.
am: ይህ ክፍል ስለ ምዝገባዎች ማንኛውንም መረጃ ያሳያል።

en: This section shows general information about the store.
am: ይህ ክፍል ስለ መደብሩ አጠቃላይ መረጃ ያሳያል.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
am: ይህ ክፍል ስለ ምዝገባ መክፈያ ዘዴዎች መረጃን ያሳያል።

en: This section shows information about payment gateway feature support.
am: ይህ ክፍል ስለ ክፍያ መግቢያ ባህሪ ድጋፍ መረጃ ያሳያል።

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
am: ይህ የደንበኝነት ምዝገባ ከአሁን በኋላ ሊስተካከል አይችልም ምክንያቱም የክፍያ መግቢያው ተደጋጋሚ መጠን መቀየርን አይፈቅድም።

note: Translators: Placeholders are opening and closing My Account link tags.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %smy account page%s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %smy account page%s.
am[0]: ይህ የደንበኝነት ምዝገባ በፋይል ላይ ያለውን የመክፈያ ዘዴዎን በመጠቀም በራስ-ሰር እንዲታደስ ተዘጋጅቷል። ይህንን የደንበኝነት ምዝገባ ከ%smy መለያ ገጽ%s ማስተዳደር ወይም መሰረዝ ይችላሉ።

note: Translators: Placeholder is the My Account URL.
en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
am[0]: ይህ የደንበኝነት ምዝገባ በፋይል ላይ ያለውን የመክፈያ ዘዴዎን በመጠቀም በራስ-ሰር እንዲታደስ ተዘጋጅቷል። ይህን የደንበኝነት ምዝገባ ከእኔ መለያ ገጽ ላይ ማስተዳደር ወይም መሰረዝ ትችላለህ። %s

en: This variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
am: ይህ ልዩነት ከንቁ የደንበኝነት ምዝገባዎች ጋር የተቆራኘ ስለሆነ ሊወገድ አይችልም። ይህን ልዩነት ለማስወገድ፣ እባክዎን የደንበኝነት ምዝገባዎችን ይሰርዙ እና ይሰርዙ።

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
am: ይህ በመደብርዎ ውስጥ በተጠቃሚዎች ላይ የተከማቹትን የማያቋርጥ መሸጎጫ ያጸዳል። ይህን እርምጃ ከወሰዱ በኋላ የቼክ መውጫ፣ እድሳት እና ሌሎች ከደንበኝነት ምዝገባ ጋር የተያያዙ ተግባራት ቀርፋፋ አፈጻጸም ይጠብቁ። የተጠቃሚ ምዝገባዎችን ለማግኘት የሚደረጉ ጥያቄዎች ስለሚሄዱ መሸጎጫዎቹ በትርፍ ሰዓት ይታደሳሉ።

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
am: ይህ ቋሚ መሸጎጫ የሁሉንም እድሳት፣ መቀየር፣ ዳግም መመዝገብ እና ሌሎች በመደብርዎ ውስጥ ላሉ ሁሉም የደንበኝነት ምዝገባዎች አይነቶችን ያጸዳል። ይህን እርምጃ ከወሰዱ በኋላ የቼክ መውጫ፣ እድሳት እና ሌሎች ከደንበኝነት ምዝገባ ጋር የተያያዙ ተግባራት ቀርፋፋ አፈጻጸም ይጠብቁ። ተዛማጅ የትዕዛዝ መጠይቆች ሲሄዱ መሸጎጫዎቹ በትርፍ ሰዓት ይታደሳሉ።

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
am: ይህ ተጠቃሚዎችን ከደንበኝነት ምዝገባዎች ጋር ለማገናኘት የማያቋርጥ መሸጎጫ ያመነጫል። መሸጎጫዎቹ ከበስተጀርባ (በድርጊት መርሐግብር) በትርፍ ሰዓት ይፈጠራሉ።

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
am: ይህ በመደብርዎ ውስጥ ላሉ ሁሉም የደንበኝነት ምዝገባዎች የሁሉንም እድሳት፣ መቀየር፣ ዳግም መመዝገብ እና ሌሎች የትዕዛዝ አይነቶች የማያቋርጥ መሸጎጫ ያመነጫል። መሸጎጫዎቹ ከበስተጀርባ (በድርጊት መርሐግብር) በትርፍ ሰዓት ይፈጠራሉ።

en: Timezone:
am: የጊዜ ክልል:

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
am: እንደ ከፍተኛ ዋጋ ማዘዣዎች ወይም ብዙ ጊዜ የማይገኝ የእድሳት መርሃ ግብር በተወሰኑ ሁኔታዎች ላይ በመመስረት አንድ የተወሰነ ህግን ለመተግበር የ%s&#39;wcs_get_retry_rule&#39;%s ማጣሪያን እንደገና መሞከር ይችላሉ። ይህ ላልተሳካ ክፍያ የእድሳት ትዕዛዙን መታወቂያ ይሰጣል ፣ ይህም ያልተሳካ ክፍያ ስለሚዛመዱ ምርቶች ፣ ምዝገባዎች እና አጠቃላይ መረጃዎች መረጃ ለማግኘት ሊያገለግል ይችላል።

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
am: ለዚህ ምዝገባ ራስ-ሰር እድሳትን ለማንቃት መጀመሪያ የመክፈያ ዘዴ ማከል ያስፈልግዎታል።

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s: link to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
am: የደንበኝነት ምዝገባውን አሁን እንደገና ለማግበር፣ እንዲሁም በመለያ ገፅዎ ላይ ገብተው ለእድሳት መክፈል ይችላሉ፡ %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
note: translators: %1$s %2$s: link markup to checkout payment url, note: no full stop due to url at the end
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
am: የደንበኝነት ምዝገባውን አሁን እንደገና ለማግበር፣ እንዲሁም በመለያ ገፅዎ ላይ ገብተው ለእድሳት መክፈል ይችላሉ፡ %1$sPay Now »%2$s

note: translators: $1: placeholder is number of weeks, 2$: path to the file
en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it here: %2$s
am: የዝማኔውን ሂደት ለመመዝገብ አዲስ የምዝግብ ማስታወሻ ፋይል ተፈጠረ። ይህ ፋይል በ%1$d ሳምንታት ውስጥ በራስ-ሰር ይሰረዛል። በቶሎ መሰረዝ ከፈለጉ፣ እዚህ ሊያገኙት ይችላሉ፡ %2$s

note: translators: $1 and $2 are opening link tags, $3 is a closing link tag.
en: To resolve this as quickly as possible, please create a %1$stemporary administrator account%3$s with the user email woologin@woocommerce.com and share the credentials with us via %2$sQuickForget.com%3$s.
am: ይህንን በተቻለ ፍጥነት ለመፍታት፣ እባክዎ በተጠቃሚ ኢሜይል woologin@woocommerce.com የ%1$ ጊዜያዊ አስተዳዳሪ መለያ%3$s ይፍጠሩ እና ምስክርነቱን በ%2$sQuickForget.com%3$s በኩል ያጋሩን።

note: translators: $1 the log file name $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
am: ስለእነዚህ ስህተቶች ተጨማሪ ዝርዝሮችን ለማየት የ%1$s ሎግ ፋይሉን ከ%2$sWooCommerce ምዝግብ ማስታወሻዎች ስክሪን ይመልከቱ።%2$s

note: translators: $1 is the log file name. $2 and $3 are opening and closing link tags, respectively.
en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
am: ሙሉውን ስህተቱን ለማየት የ%1$s ሎግ ፋይሉን ከ%2$sWooCommerce ምዝግብ ማስታወሻ %3$s ይመልከቱ።

en: Today!
am: ዛሬ!

en: Total
am: ጠቅላላ

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
am: ጠቅላላ

[ctx: table heading]
en: Total
am: ጠቅላላ

en: Total Discount
am: አጠቃላይ ቅናሽ

en: Total Subscribers
am: ጠቅላላ ተመዝጋቢዎች

en: Total Subscription Orders
am: ጠቅላላ የደንበኝነት ምዝገባ ትዕዛዞች

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscription Orders %s
am: ጠቅላላ የደንበኝነት ምዝገባ ትዕዛዞች %s

en: Total Subscriptions
am: ጠቅላላ የደንበኝነት ምዝገባዎች

note: translators: %s: help tip.
en: Total Subscriptions %s
am: ጠቅላላ የደንበኝነት ምዝገባዎች %s

note: translators: placeholder is the formatted total to be paid for the subscription wrapped in <strong> tags
en: Total: %s
am: ጠቅላላ፡ %s

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
am: ድምር

en: Trash
am: መጣያ

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
am: ይህን ትዕዛዝ መጣስ በትእዛዙ የተገዙትን የደንበኝነት ምዝገባዎችም ይጥሳል።

en: Trial End
am: የሙከራ መጨረሻ

[ctx: table heading]
en: Trial End
am: የሙከራ መጨረሻ

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
am: የሙከራ ማብቂያ ቀን

en: Turn off Automatic Payments
am: አውቶማቲክ ክፍያዎችን ያጥፉ

note: translators: 1: subscription status, 2: error message.
en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
am: የደንበኝነት ምዝገባ ሁኔታን ወደ &quot;%1$s&quot; መቀየር አልተቻለም። በስተቀር፡ %2$s

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s".
am: የደንበኝነት ምዝገባ ሁኔታን ወደ &quot;%s&quot; መቀየር አልተቻለም።

note: translators: %s: subscription status.
en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ሁኔታን ወደ &quot;%s&quot; መቀየር አልተቻለም። እባክዎን ገቢር ለማድረግ ደንበኛን ለደንበኝነት ይመድቡ።

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
am: ለ PayPal የክፍያ ስምምነት ትዕዛዝ ማግኘት አልተቻለም።

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎችን መጠገን አልተቻለም።%4$sስህተት፡%1$s%4$sእባክዎ ገጹን ያድሱ እና እንደገና ይሞክሩ። ችግሩ ከቀጠለ፣ %2$የእውቂያ ድጋፍ%3$s።

note: translators: 1$: error message, 2$: opening link tag, 3$: closing link tag, 4$: break tag
en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎችን ማሻሻል አልተቻለም።%4$sስህተት፡%1$s%4$sእባክዎ ገጹን ያድሱ እና እንደገና ይሞክሩ። ችግሩ ከቀጠለ፣ %2$የእውቂያ ድጋፍ%3$s።

en: Unended Subscription Count
am: ያልተቋረጠ የደንበኝነት ምዝገባ ብዛት

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
am: ያልታወቀ የትዕዛዝ አይነት

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
am: ያልታወቀ ስህተት

en: Unlimited payments
am: ያልተገደበ ክፍያዎች

en: Unpublished
am: ያልታተመ

en: Upcoming Recurring Revenue
am: መጪ ተደጋጋሚ ገቢ

en: Update Complete
am: ማዘመን ተጠናቋል

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
am: የውሂብ ጎታ አዘምን

en: Update Error
am: የዝማኔ ስህተት

en: Update in Progress
am: ማዘመን በሂደት ላይ

note: translators: $1: address type (Shipping Address / Billing Address), $2: opening <strong> tag, $3: closing </strong> tag
en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s of my active subscriptions
am: ለ%2$sall%3$s የእኔ ገቢር ምዝገባዎች ጥቅም ላይ የዋለውን %1$s አዘምን

note: translators: $1: opening <strong> tag, $2: closing </strong> tag
en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
am: ለአሁኑ የደንበኝነት ምዝገባዎቼ ለ%1$sall%2$s ጥቅም ላይ የዋለውን የመክፈያ ዘዴ አዘምን

note: translators: placeholder is an error message.
en: Updating subscription dates errored with message: %s
am: የምዝገባ ቀኖችን ማዘመን በመልዕክት ስህተት ተፈጥሯል፡ %s

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
am: አሻሽል።

en: Upgrade or Downgrade
am: አሻሽል ወይም ዝቅ አድርግ

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
am: ትዕዛዙ የደንበኝነት ምዝገባን ሲይዝ በቼክአውት ቁልፍ ላይ የሚታየውን ጽሑፍ ለማበጀት ይህንን መስክ ይጠቀሙ። በተለምዶ የፍተሻ ማስረከቢያ ቁልፍ &quot;ትዕዛዝ ቦታ&quot; ያሳያል. ጋሪው የደንበኝነት ምዝገባ ሲይዝ፣ ይህ ወደ &quot;አሁን ይመዝገቡ&quot; ይቀየራል።

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
am: በማዘጋጀት ሁነታ ላይ እያለ የራስ-እድሳት መቀያየርን መጠቀም ተሰናክሏል።

en: Variable Subscription
am: ተለዋዋጭ የደንበኝነት ምዝገባ

en: Variable subscription
am: ተለዋዋጭ የደንበኝነት ምዝገባ

en: Variation ID, if applicable.
am: የመለያ መታወቂያ፣ ካለ።

note: translators: placeholder $1 is the Subscription version string ('2.3'), $2-3 are opening and closing <em> tags
en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
am: ስሪት %1$s ልክ እንደ እርስዎ (ምናልባትም በ%2$syou%3$s) በሱቅ አስተዳዳሪዎች የተጠየቁ አንዳንድ አዳዲስ ማሻሻያዎችን ያመጣል።

note: translators: placeholder is version number
en: Version %s
am: ስሪት %s

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
am: ስሪት 2.0 ከአንድ አመት በላይ በመገንባት ላይ ነው። ከመደብር አስተዳዳሪዎች የተሰጠን የ3 ዓመታት ግብረ መልስ ግምት ውስጥ በማስገባት ቅጥያውን እንደገና ፈጥረናል።

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
am: ስሪት 2.1 ልክ እንደ እርስዎ በመደብር አስተዳዳሪዎች የተጠየቁ አንዳንድ ምርጥ ባህሪያትን ያስተዋውቃል (እና ምናልባትም በ%syou%s)።

note: translators: placeholder is the display name of a payment gateway a subscription was paid by translators: %s: payment method.
en: Via %s
am: በ%s በኩል

[ctx: view a subscription]
en: View
am: ይመልከቱ

en: View Email Settings
am: የኢሜይል ቅንብሮችን ይመልከቱ

en: View Reports
am: ሪፖርቶችን ይመልከቱ

en: View Retry
am: እንደገና ይሞክሩ

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
am: የደንበኝነት ምዝገባን ይመልከቱ

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
am: የደንበኝነት ምዝገባን ይመልከቱ፡ %s

en: View and manage subscriptions
am: የደንበኝነት ምዝገባዎችን ይመልከቱ እና ያስተዳድሩ

en: View other subscriptions &rarr;
am: ሌሎች ምዝገባዎችን ይመልከቱ →

en: View subscription
am: የደንበኝነት ምዝገባን ይመልከቱ

[ctx: in plain emails for subscription information]
note: translators: placeholder is either view or edit url for the subscription
en: View subscription: %s
am: የደንበኝነት ምዝገባን ይመልከቱ፡ %s

en: View subscriptions
am: የደንበኝነት ምዝገባዎችን ይመልከቱ

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
am[0]: የደንበኝነት ምዝገባዎን ሁኔታ በ%1$sour መለያ%2$s ይመልከቱ።

note: translators: placeholder is order's view url
en: View your order: %s
am: ትዕዛዝዎን ይመልከቱ፡ %s

note: translators: placeholder is subscription's view url
en: View your subscription: %s
am: የደንበኝነት ምዝገባዎን ይመልከቱ፡ %s

en: Virtual
am: ምናባዊ

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
am: ማስጠንቀቂያ፡ መጥፎ ነገሮች ሊፈጠሩ ነው! ይህንን የደንበኝነት ምዝገባ ለመግዛት የሚያገለግለው የክፍያ መግቢያ የደንበኝነት ምዝገባ ዝርዝሮችን ማሻሻልን አይደግፍም። በሂሳብ አከፋፈል ጊዜ ላይ የተደረጉ ለውጦች፣ ተደጋጋሚ ቅናሽ፣ ተደጋጋሚ ታክስ ወይም ተደጋጋሚ ድምር በክፍያ መግቢያ በር በሚከፈለው መጠን ላይንጸባረቅ ይችላል።

en: WP REST API Endpoints
am: WP REST ኤፒአይ የመጨረሻ ነጥቦች

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
am: የአንድ የተወሰነ የደንበኝነት ምዝገባ ዝርዝሮች ይፈልጋሉ? %s/wp-json/wc/v1/የደንበኝነት ምዝገባዎችን/ አግኝ<id> /%s

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Want to know more about Subscriptions %s?
am: ስለ %s ምዝገባዎች የበለጠ ማወቅ ይፈልጋሉ?

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
am: በአንድ ጣቢያ ላይ ሁሉንም የደንበኝነት ምዝገባዎች መዘርዘር ይፈልጋሉ? %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s ያግኙ።

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
am: በአንድ ጣቢያ ላይ ሁሉንም የደንበኝነት ምዝገባዎች መዘርዘር ይፈልጋሉ? %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s ያግኙ። የአንድ የተወሰነ የደንበኝነት ምዝገባ ዝርዝሮች ይፈልጋሉ? %s/wc-api/v2/የደንበኝነት ምዝገባዎችን/ አግኝ<id> /%s

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
am: በቼክ መውጫው ቀደም ብለው ማደስ ይፈልጋሉ? %shere.%s ን ጠቅ ያድርጉ

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
am: ደንበኞችዎ ላልተመዘገቡ ምርቶች መመዝገብ እንዲችሉ ይፈልጋሉ?

note: translators: placeholders are opening and closing tags. Leads to docs on version 2
en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about the changes in version 2.0 &raquo;%2$s
am: ማስጠንቀቂያ! ስሪት 2.0 ለWooCommerce የደንበኝነት ምዝገባዎች ቅጥያ ትልቅ ማሻሻያ ነው። ከማዘመንዎ በፊት፣ እባክዎን ምትኬ ይፍጠሩ፣ ሁሉንም የWooCommerce ቅጥያዎችን ያዘምኑ እና ሁሉንም ተሰኪዎች፣ ብጁ ኮድ እና የክፍያ መግቢያ መንገዶችን በማዘጋጀት ጣቢያ ላይ ካለው ስሪት 2.0 ጋር ይሞክሩ። %1$s በስሪት 2.0 »%2$s ላይ ስላሉት ለውጦች የበለጠ ይወቁ

note: translators: placeholder is Subscriptions version number.
en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
am: ማስጠንቀቂያ! የWooCommerce Subscriptions plugin ኮድን %s እያሄዱ ነው ነገርግን የውሂብ ጎታዎ ወደ የደንበኝነት ምዝገባዎች ስሪት 2.0 ተሻሽሏል። ይህ በሱቅዎ ላይ ትልቅ ችግር ይፈጥራል።

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
am: ማስጠንቀቂያ፡ ተጠቃሚን መሰረዝ የተጠቃሚውን ምዝገባም ይሰርዛል። የተጠቃሚው ትዕዛዞች ይቀራሉ ነገር ግን ለ&#39;እንግዳ&#39; ተጠቃሚ እንደገና ይመደባሉ። ይህን ተጠቃሚ እና ማናቸውንም ተዛማጅ የደንበኝነት ምዝገባዎችን መሰረዝ መቀጠል ይፈልጋሉ?

en: We can not find your old subscription item.
am: የድሮውን የደንበኝነት ምዝገባ ንጥል ነገር ማግኘት አልቻልንም።

en: We can't find a paid subscription order for this user.
am: ለዚህ ተጠቃሚ የሚከፈልበት የደንበኝነት ምዝገባ ትእዛዝ ማግኘት አልቻልንም።

note: translators: placeholder is a number
en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
am: መታወቂያ #%d የደንበኝነት ምዝገባን ማግኘት አልቻልንም። ምናልባት ተሰርዟል?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
am: ለደንበኝነት ምዝገባዎ የእድሳት ትእዛዝ መፍጠር አልቻልንም፣ እባክዎ እንደገና ይሞክሩ።

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
am[0]: በጋሪዎ ውስጥ የአንድ ንጥል ነገር ዋናውን የእድሳት ትእዛዝ ማግኘት አልቻልንም። ንጥሉ ተወግዷል።

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
am[0]: በጋሪዎ ውስጥ የንጥል ዋናውን የደንበኝነት ምዝገባ ማግኘት አልቻልንም። ንጥሉ ተወግዷል።

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
am: እኛ የሰዎችን በይነገጽ ማሻሻል ብቻ ሳይሆን ለኮምፒውተሮችም አሻሽለናል። የእርስዎ መተግበሪያዎች አሁን በ RESTful API የመጨረሻ ነጥቦች በኩል የደንበኝነት ምዝገባዎችን መፍጠር፣ ማንበብ፣ ማዘመን ወይም መሰረዝ ይችላሉ።

en: We have finished processing your subscription renewal order.
am: የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ትዕዛዝዎን ማካሄድ ጨርሰናል።

en: We hope you enjoy it!
am: እንደተደሰቱ ተስፋ እናደርጋለን!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
am: ያንን የደንበኝነት ምዝገባ ማግኘት አልቻልንም፣ እባክዎ እንደገና ይሞክሩ።

note: translators: Placeholders are opening and closing link tags.
en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
am: የጠየቁትን የሪፖርት ውጤቶች ስብስብ ማግኘት አልቻልንም። እባክህ አገናኙን ከ%1$s የደንበኝነት ምዝገባ ሪፖርቶች ስክሪን%2$s አድስ።

en: Weekly
am: በየሳምንቱ

en: Welcome to Subscriptions 2.0
am: እንኳን ወደ የደንበኝነት ምዝገባዎች 2.0 በደህና መጡ

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
am: ወደ ምዝገባዎች 2.1 እንኳን በደህና መጡ!

note: translators: placeholder is Subscription version string ('2.3')
en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
am: ወደ WooCommerce ምዝገባዎች %s እንኳን በደህና መጡ!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
am: ወደ WooCommerce ምዝገባዎች እንኳን በደህና መጡ 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
am: ደንበኛው የደንበኝነት ምዝገባን ለሌላ ሰው መግዛት ሲፈልግ ምን ይከሰታል?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
am: የእርስዎ መደብር ከውጪ ምንጮች ጋር የሚያጋራው የግል መረጃ በየትኞቹ የሶስተኛ ወገን የክፍያ ፕሮሰሰር ተሰኪዎች የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያዎችን እንደሚሰበስቡ ይወሰናል። ይህንን የግላዊነት ፖሊሲዎን ክፍል ለማሳወቅ ከግላዊነት መመሪያዎቻቸው ጋር እንዲያማክሩ እንመክርዎታለን።

note: translators: placeholders are opening and closing link tags, linking to additional privacy policy documentation.
en: What we collect and store
am: የምንሰበስበው እና የምናከማች

en: What we share with others
am: ለሌሎች የምናካፍለው

en: What's new?
am: አዲስ ምን አለ?

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
am: ሲሰረዝ

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
am: የደንበኝነት ምዝገባ ሲነቃ፣ በእጅ ወይም ከተሳካ ግዢ በኋላ፣ አዲስ ተጠቃሚዎች ይህንን ሚና ይመደባሉ ።

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
am: ሲሰረዝ

note: Translators: %s URL to erasure request screen.
en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
am: %sን በሚይዙበት ጊዜ፣ በደንበኝነት ምዝገባዎች ውስጥ ያለ የግል ውሂብ መቆየት ወይም መወገድ አለበት?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
am: በተለየ ተደጋጋሚ የክፍያ ወይም የክፍያ ጊዜ ወደ ደንበኝነት ምዝገባ ሲቀይሩ፣ ለነባር የክፍያ ጊዜ የሚከፈለው ዋጋ ወደ አዲሱ ምዝገባ ሲቀየር ተመጣጣኝ መሆን አለበት?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
am: ወደ ረጅም የደንበኝነት ምዝገባ ሲቀይሩ, ተመዝጋቢው ለአዲሱ የደንበኝነት ምዝገባ ምን ያህል ክፍያዎች መክፈል እንዳለበት ሲወስኑ በደንበኛው የተጠናቀቁትን ክፍያዎች ግምት ውስጥ ማስገባት ይችላሉ.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
am: ከመመዝገቢያ ክፍያ ጋር ወደ ደንበኝነት ምዝገባ ሲቀይሩ ደንበኛው አሁን ባለው የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያ እና በአዲሱ የደንበኝነት ምዝገባ ክፍያ (ካለ) መካከል ያለውን ክፍተት ብቻ እንዲከፍል ማድረግ ይችላሉ.

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
am: በ WooCommerce ሁሉንም ነገር ይመዝገቡ ፣ ይችላሉ! ይህ የሙከራ ቅጥያ ማንኛውንም ምርት፣ የምርት ቅርቅቦችን እና የተዋሃዱ ምርቶችን ጨምሮ ወደ የደንበኝነት ምዝገባ ምርት እንዴት እንደሚቀየር በማሰስ ላይ ነው። እንዲሁም ደንበኞች ለደንበኝነት ያልተመዘገቡ ምርቶች ጋሪ እንዲመዘገቡ መንገድ ያቀርባል።

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
am: ቀደምት እድሳት በነቃ ደንበኞች ከሚቀጥለው የክፍያ ቀን በፊት የደንበኝነት ምዝገባቸውን ማደስ ይችላሉ።

note: translators: placeholders are opening and closing link tags
en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
am: በእጅ እድሳት የደንበኛ ምዝገባ እስኪያድስ ድረስ ገብተው እስኪከፍሉ ድረስ እንዲቆዩ ይደረጋል። %1$s የበለጠ ተማር%2$s።

note: translators: all placeholders are opening and closing <code> tags, no need to order them
en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
am: በ%s&#39;wcs_default_retry_rules&#39;%s ማጣሪያ በመደብርዎ ውስጥ ባሉ ያልተሳኩ ክፍያዎች ላይ የሚተገበሩ ነባሪ ደንቦችን መግለፅ ይችላሉ።

note: translators: $1: opening <a> tag linking to WC API docs, $2: closing <a> tag, $3: opening <a> tag linking to WP API docs, $4: closing <a> tag
en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
am: WooCommerce 2.6 በዎርድፕረስ ኮር %3$sREST API%4$s መሠረተ ልማት ላይ ለተገነቡ %1$sREST API%2$s የመጨረሻ ነጥቦች ድጋፍ አክሏል።

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
am: WooCommerce መለያ ተገናኝቷል።

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Subscriptions
am: WooCommerce ምዝገባዎች

[ctx: used in User Agent data sent to PayPal to help identify where a payment came from]
en: WooCommerce Subscriptions PayPal
am: WooCommerce የደንበኝነት ምዝገባዎች PayPal

en: WooCommerce Subscriptions Update
am: WooCommerce የደንበኝነት ምዝገባዎች ዝማኔ

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
am: WooCommerce የደንበኝነት ምዝገባዎች ዝማኔ በሂደት ላይ ነው።

en: Would you like to add a payment method now?
am: አሁን የመክፈያ ዘዴ ማከል ይፈልጋሉ?

note: translators: 1: token display name, 2: opening link tag, 4: closing link tag, 3: opening link tag.
en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
am: ይህን አዲስ የመክፈያ ዘዴ ለመጠቀም የደንበኝነት ምዝገባዎችዎን ማዘመን ይፈልጋሉ - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s

en: Y/m/d g:i:s A
am: Y/m/dg:i:s A

[ctx: post date]
note: translators: php date format
en: Y/m/d g:i:s A
am: Y/m/dg:i:s A

note: translators: date placeholder for input, javascript format
en: YYYY-MM-DD
am: ዓዓዓ-ወወ-ቀን

en: Year
am: አመት

en: Yes
am: አዎ

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
am: የደንበኝነት ምዝገባን የያዙ አንድ ወይም ከዚያ በላይ ትዕዛዞችን ሊጥሉ ነው። ትዕዛዞቹን መጣስ በእነዚህ ትዕዛዞች የተገዙትን የደንበኝነት ምዝገባዎችም ይጥላል።

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
am: የደንበኝነት ምዝገባን እየሰረዙ ነው። እንዲሁም በደንበኝነት ምዝገባዎች አስተዳደር ማያ ገጽ ላይ የደንበኝነት ምዝገባውን እራስዎ መሰረዝ እና መጣያ ያስፈልግዎታል።

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
am: እሱን ለማደስ ክፍያ እስኪከፍሉ ድረስ ያንን የደንበኝነት ምዝገባ እንደገና ማግበር አይችሉም። እርዳታ ከፈለጉ እባክዎ ያነጋግሩን።

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
am: ይህን የደንበኝነት ምዝገባ ቀደም ብለው ማደስ አይችሉም። እርዳታ ከፈለጉ እባክዎ ያነጋግሩን።

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
am: ለዚያ የደንበኝነት ምዝገባ እንደገና መመዝገብ አይችሉም። እርዳታ ከፈለጉ እባክዎ ያነጋግሩን።

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
am: ያንን የደንበኝነት ምዝገባ ማገድ አይችሉም - የእገዳው ገደቡ ላይ ደርሷል። እርዳታ ከፈለጉ እባክዎ ያነጋግሩን።

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
am: ይህን የደንበኝነት ምዝገባ መቀየር አይችሉም። የደንበኝነት ምዝገባው ባለቤት እንዳልሆንክ ሆኖ ይታያል።

en: You can not switch to the same subscription.
am: ወደ ተመሳሳዩ የደንበኝነት ምዝገባ መቀየር አይችሉም።

en: You can only switch to a subscription product.
am: ወደ የደንበኝነት ምዝገባ ምርት ብቻ መቀየር ይችላሉ።

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
am: በዚህ ጊዜ የደንበኝነት ምዝገባውን ማደስ አይችሉም። እባክዎ ዳግም ይሞክሩ.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
am: የእርስዎ ያልሆነውን የደንበኝነት ምዝገባ መቀየር አይችሉም።

en: You cannot remove an item that does not exist.
am: የሌለውን ንጥል ማስወገድ አይችሉም።

en: You do not have permission to create subscriptions
am: የደንበኝነት ምዝገባዎችን ለመፍጠር ፈቃድ የለዎትም።

en: You do not have permission to read the subscriptions count
am: የደንበኝነት ምዝገባዎችን ብዛት ለማንበብ ፍቃድ የለዎትም።

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
am: ለዚህ ምርት ደንበኝነት ምዝገባ አለህ። አዲስ የደንበኝነት ምዝገባን መምረጥ አሁን ያለውን የደንበኝነት ምዝገባ ይተካዋል።

en: You have added a variation of this product to the cart already.
am: የዚህን ምርት ልዩነት ወደ ጋሪው አስቀድመህ አክለዋል።

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
am: ለዚህ ምርት አስቀድመው ተመዝግበዋል እና ለእያንዳንዱ ደንበኛ ለአንድ የተወሰነ ነው። ምርቱን እንደገና መግዛት አይችሉም።

en: You have an active subscription to this product already.
am: ለዚህ ምርት ንቁ የደንበኝነት ምዝገባ አለህ።

en: You have no active subscriptions.
am: ምንም ንቁ የደንበኝነት ምዝገባዎች የሉዎትም።

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች መጨረሻ ላይ ደርሰዋል። ወደ %sfirst ገጽ%s ይሂዱ።

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
note: translators: $1: customer's billing first name and last name
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
am: ከ%1$s የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ትእዛዝ ተቀብለዋል። የእነሱ ቅደም ተከተል እንደሚከተለው ነው.

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
am: የደንበኝነት ምዝገባ ንጥሎችን በተሳካ ሁኔታ ቀይረዋቸዋል. ለማጣቀሻዎ አዲሱ ትዕዛዝዎ እና የደንበኝነት ምዝገባዎ ዝርዝሮች ከዚህ በታች ይታያሉ፡

note: translators: placeholders are 1$: item name, and, 2$: opening and, 3$: closing link tags
en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
am: በተሳካ ሁኔታ &quot;%1$s&quot; ከምዝገባህ አስወግደሃል። %2$sቀልብስ?%3$s

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables that will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
am: ከ%2$s የ%1$s እድሳት ትእዛዝዎ ተጠናቅቋል

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
note: translators: $1: {blogname}, $2: {order_date}, variables will be substituted when email is sent out
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
am: ከ%2$s የ%1$s የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ትእዛዝዎ ተጠናቅቋል - ፋይሎችዎን ያውርዱ

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
am: የእርስዎ መተግበሪያዎች አሁን የደንበኝነት ምዝገባዎችን መፍጠር፣ ማንበብ፣ ማዘመን ወይም መሰረዝ ይችላሉ።

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
am: የእርስዎ ጋሪ ልክ ያልሆነ የደንበኝነት ምዝገባ መቀየሪያ ጥያቄ ይዟል። ከእርስዎ ጋሪ ተወግዷል።

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
am[0]: የእርስዎ ጋሪ ልክ ያልሆነ የደንበኝነት ምዝገባ መቀየሪያ ጥያቄ ይዟል። ተወግዷል።

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
am: የእርስዎ ጋሪ ከደንበኝነት ምዝገባ ምርቶች ባዶ ሆኗል። በአንድ ጊዜ አንድ የደንበኝነት ምዝገባ ምርት ብቻ መግዛት ይቻላል.

note: translators: placeholders are opening and closing <strong> tags
en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
am: ደንበኞችዎ አሁን የመስመር ንጥሎችን፣ የክፍያ መጠየቂያ እና የመላኪያ አድራሻን፣ የሂሳብ አከፋፈል መርሃ ግብር እና እድሳት ትዕዛዞችን ጨምሮ የምዝገባ ሙሉ ዝርዝሮችን ከተለየ %sMy Account &gt; የደንበኝነት ምዝገባን%s ገጽ መመልከት ይችላሉ።

en: Your database has been updated successfully!
am: የውሂብ ጎታዎ በተሳካ ሁኔታ ዘምኗል!

en: Your early renewal order was successful.
am: የቀድሞ እድሳት ትእዛዝዎ የተሳካ ነበር።

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
am: የእድሳት ትእዛዝዎ ተጠናቅቋል

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
am: ያለፈውን ድርጊትህን ለመቀልበስ ያቀረቡት ጥያቄ አልተሳካም።

en: Your subscription change is complete
am: የደንበኝነት ምዝገባዎ ለውጥ ተጠናቅቋል

en: Your subscription change is complete - download your files
am: የምዝገባ ለውጥዎ ተጠናቅቋል - ፋይሎችዎን ያውርዱ

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎ ተሰርዟል።

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎ እንዲቆይ ተደርጓል።

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
am: የደንበኝነት ምዝገባዎ እንደገና እንዲነቃ ተደርጓል።

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
am: የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ትዕዛዝዎ ተጠናቅቋል - ፋይሎችዎን ያውርዱ

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
am[0]: ክፍያ ሲያልቅ የደንበኝነት ምዝገባዎ ገቢር ይሆናል።

en: Your {blogname} renewal order has been received!
am: የእርስዎ {ብሎግ ስም} እድሳት ትእዛዝ ደርሷል!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
am: የእርስዎ {ብሎግ ስም} እድሳት ትእዛዝ ደረሰኝ ከ{order_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
am: የ{blogname} ምዝገባህ ከ{order_date} ለውጥ ተጠናቅቋል

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
am: የ{blogname} የደንበኝነት ምዝገባዎ ከ{order_date} ለውጥ ተጠናቅቋል - ፋይሎችዎን ያውርዱ

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Cancelled
am: [%s] የደንበኝነት ምዝገባ ተሰርዟል።

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Expired
am: [%s] የደንበኝነት ምዝገባ ጊዜው አልፎበታል።

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
note: translators: placeholder is {blogname}, a variable that will be substituted when email is sent out
en: [%s] Subscription Suspended
am: [%s] የደንበኝነት ምዝገባ ታግዷል

en: [Remove]
am: [አስወግድ]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
am: [{blogname}] አዲስ የደንበኝነት ምዝገባ እድሳት ትእዛዝ ({order_number}) - {የትእዛዝ_ቀን}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
am: [{blogname}] የደንበኝነት ምዝገባ ተቀይሯል ({order_number}) - {የትእዛዝ_ቀን}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
am: [{site_title}] ለ{order_number} አውቶማቲክ ክፍያ አልተሳካም፣ {retry_time}ን ለማስኬድ እንደገና ይሞክሩ

en: a customer suspends a subscription
am: ደንበኛ የደንበኝነት ምዝገባን አግዷል

en: a subscription expires
am: የደንበኝነት ምዝገባ ጊዜው አልፎበታል።

en: account erasure request
am: የመለያ ማጥፋት ጥያቄ

en: an automatic payment fails
am: አውቶማቲክ ክፍያ አልተሳካም።

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of days. (e.g. "Bill this every day / 4 days")
en: day | %s days
am[0]: ቀን

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
am[0]: ቀን

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
am: ከእድሳት ቀን በፊት ቀናት

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
am: ለምሳሌ 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
am: ለምሳሌ 5.90

[ctx: example price]
note: translators: %s is a currency symbol / code translators: placeholder is a currency symbol / code
en: e.g. 9.90
am: ለምሳሌ 9.90

en: emails sent to the customer and store manager
am: ለደንበኛው እና ለሱቅ አስተዳዳሪ የተላኩ ኢሜይሎች

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
am: እያንዳንዱ

note: translators: billing period (e.g. "every week").
en: every %s
am: በየ%s

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
note: translators: period interval, placeholder is ordinal (eg "$10 every _2nd/3rd/4th_", etc)
en: every %s
am: በየ%s

note: translators: placeholder is localised datetime
en: expected clearing date %s
am: የሚጠበቀው የማጽጃ ቀን %s

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
am: ለ

en: how long to wait between retry attempts
am: በድጋሚ ሙከራዎች መካከል ለምን ያህል ጊዜ መጠበቅ እንዳለበት

note: translators: placeholder is human time diff (e.g. "3 weeks")
en: in %s
am: በ%s ውስጥ

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
am: l jS \o\f FY, h:ia

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of months. (e.g. "Bill this every month / 4 months")
en: month | %s months
am[0]: ወር

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
am[0]: ወር

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
am: አዲስ ተዛማጅ የትዕዛዝ ዘዴዎች በWCS_Related_Order_Store ውስጥ

[ctx: no trial period]
en: no
am: አይ

en: now
am: አሁን

en: staging
am: ዝግጅት

en: subscriptions
am: የደንበኝነት ምዝገባዎች

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
am: እገዳዎች በየክፍያ ጊዜ።

en: the status applied to the renewal order and subscription
am: በእድሳት ትዕዛዝ እና ምዝገባ ላይ የተተገበረው ሁኔታ

en: the total number of retry attempts
am: አጠቃላይ የድጋሚ ሙከራዎች ብዛት

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
am: ፊት ለፊት

note: translators: %1$s is the file version, %2$s is the core version
en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
am: የ%1$s ስሪት ጊዜው አልፎበታል። ዋናው ስሪት %2$s ነው።

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of weeks. (e.g. "Bill this every week / 4 weeks")
en: week | %s weeks
am[0]: ሳምንት

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
am[0]: ሳምንት

[ctx: Subscription billing period.]
note: translators: placeholder is number of years. (e.g. "Bill this every year / 4 years")
en: year | %s years
am[0]: አመት

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
am[0]: አመት
